1 Kasım 26. dönem il il milletvekili sıralı tam listeleri

AK Parti 7 Haziran’dan sadece 5 ay sonra yapılan seçimde yüzde 49.41 oy alarak, yitirdiği tek başına iktidar gücüne yeniden ulaştı. CHP ikinci parti, HDP vekil sayısıyla üçüncü parti oldu. MHP, 7 Haziran’a göre 4.35 puan oy kaybetmesinin yanı sıra 41 vekil sayısıyla da Meclis’te dördüncülüğe düştü. 1 Kasım Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin milletvekili listeleri de belli oldu

AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin il il milletvekili listeleri belli oldu. AK Parti, CHP, HDP, MHP milletvekili adaylarının hangileri milletvekili olmayı başardı?

Adana - Adıyaman - Afyon - Ağrı - Aksaray Amasya

ADANA(14)

AK Parti: 1. Ömer Çelik 2. Necdet Ünüvar 3. Fatma Güldemet Sarı 4. Talip Küçükcan 5. Mehmet Şükrü Erdinç 6. Tamer Dağlı
CHP: 1. Elif Doğan Türkmen 2. Zülfikar İnönü Tümer 3. İbrahim Özdiş 4. Aydın Uslupehlivan
MHP: 1. Mevlüt Karakaya 2. Muharrem Varlı 3. Seyfettin Yılmaz
HDP: 1. Meral Danış Beştaş

ADIYAMAN(5)

AK Parti: 1. Ahmet Aydın 2. Adnan Boynukara 3. İbrahim Halil Fırat 4. Salih Fırat
HDP: 1. Behçet Yıldırım

AFYON(5)

AK Parti: 1. Veysel Eroğlu 2. Ali Özkaya 3. Hatice Dudu Özkal
CHP: 1. Burcu Köksal
MHP: 1. Mehmet Parsak


AĞRI(4)

AK Parti: 1. Cesim Gökçe
HDP: 1. Leyla Zana 2. Berdan Öztürk 3. Dirayet Taşdemir

MHP nelere hayır dedi?
MHP nelere hayır dedi?
'Hayır'lı olmadı

AKSARAY(3)

AK Parti: 1. İlknur İnceöz 2. Cengiz Aydoğdu 3. Mustafa Serdengeçti


AMASYA(3)

AK Parti: 1. Mehmet Naci Bostancı 2. Haluk İpek
CHP: 1. Mustafa Tuncer

Ankara -Antalya -Ardahan -Artvin -Aydın

ANKARA-1(18)

AK Parti: 1. Ali Babacan 2. Yalçın Akdoğan 3. Ahmet Gündoğdu 4. Ali İhsan Arslan 5. Jülide Sarıeroğlu 6. Murat Alparslan 7. Ertan Aydın 8. Fatih Şahin
CHP: 1. Ayşe Gülsün Bilgehan 2. Necati Yılmaz 3. Tekin Bingöl 4. Aylin Nazlıaka 5. Levent Gök 6. Ali Haydar Hakverdi 7. Bülent Kuşoğlu
MHP: 1. Zühal Topcu 2. Erkan Haberal
HDP: 1. Sırrı Süreyya Önder


ANKARA-2(14)

AK Parti: 1. Cemil Çiçek 2. Yıldırım Tuğrul Türkeş 3. Emrullah İşler 4. Ahmet İyimaya 5. Lütfiye Selva Çam 6. Vedat Bilgin 7. Aydın Ünal 8. Nevzat Ceylan
CHP: 1. Şenal Sarıhan 2. Murat Emir 3. Ahmet Haluk Koç 4. Nihat Yeşil
MHP: 1. Şefkat Çetin 2. Mustafa Mit


ANTALYA(14)

AK Parti: 1. Mevlüt Çavuşoğlu 2. Mustafa Köse 3. Hüseyin Samani 4. Gökcen Özdoğan Enç 5. Sena Nur Çelik 6. İbrahim Aydın 7. Atay Uslu
CHP: 1. Niyazi Nefi Kara 2. Deniz Baykal 3. Çetin Osman Budak 4. Mustafa Akaydın 5. Devrim Kök
MHP: 1. Mehmet Günal 2. Ahmet Selim Yurdakul


ARDAHAN(2)

AK Parti: 1. Orhan Atalay
CHP: 1. Öztürk Yılmaz


ARTVİN(2)

AK Parti: 1. İsrafil Kışla
CHP: 1. Uğur Bayraktutan


AYDIN(7)

AK Parti: 1. Mehmet Erdem 2. Abdurrahman Öz 3. Mustafa Savaş
CHP: 1. Bülent Tezcan 2. Metin Lütfi Baydar 3. Hüseyin Yıldız
MHP: 1. Deniz Depboylu

Balıkesir - Bartın - Batman - Bayburt - Bilecik - Bingöl

BALIKESİR(8)

AK Parti: 1. Mahmut Poyrazlı 2. Sema Kırcı 3. Ali Aydınlıoğlu 4. Kasım Bostan
CHP: 1. Mehmet Tüm 2. Ahmet Akın 3. Namık Havutça
MHP: 1. İsmail Ok


BARTIN(2)

AK Parti: 1. Yılmaz Tunç
CHP: 1. Muhammet Rıza Yalçınkaya


BATMAN(4)

AK Parti: 1. Ataullah Hamidi
HDP: 1. Ayşe Acar Başaran 2. Mehmet Ali Aslan 3. Saadet Becerekli


BAYBURT(2)

AK Parti: 1. Naci Ağbal 2. Şahap Kavcıoğlu


BİLECİK(2)

AK Parti: 1. Halil Eldemir
CHP: 1. Yaşar Tüzün


BİNGÖL(3)

AK Parti: 1. Cevdet Yılmaz 2. Enver Fehmioğlu
HDP: 1. Hişyar Özsoy

Bitlis - Bolu - Burdur - Bursa - Çanakkale- Çankırı


BİTLİS(3)

AK Parti: 1. Vedat Demiröz
HDP: 1. Mizgin Irgat 2. Mahmut Celadet Gaydalı


BOLU(3)

AK Parti: 1. Ali Ercoşkun 2. Fehmi Küpçü
CHP: 1. Tanju Özcan


BURDUR(3)

AK Parti: 1. Bayram Özçelik 2. Reşat Petek
CHP: 1. Mehmet Göker


BURSA(18)

AK Parti: 1. Mehmet Müezzinoğlu 2. Efkan Ala 3. Emine Yavuz Gözgeç 4. Cemalettin Kani Torun 5. Hüseyin Şahin 6. İsmail Aydın 7. Zekeriya Birkan 8. Hakan Çavuşoğlu 9. Bennur Karaburun 10. Muhammet Müfit Aydın 11. Osman Mesten
CHP: 1. Lale Karabıyık 2. Ceyhun İrgil 3. Orhan Sarıbal 4. Erkan Aydın 5. Nurhayat Altaca Kayışoğlu
MHP: 1. İsmet Büyükataman 2. Kadir Koçdemir


ÇANAKKALE(4)

AK Parti: 1. Bülent Turan 2. Ayhan Gider
CHP: 1. Muharrem Erkek 2. Bülent Öz


ÇANKIRI(2)


AK Parti: 1. Muhammet Emin Akbaşoğlu 2. Hüseyin Filiz

Çorum - Denizli - Diyarbakır - Düzce - Edirne - Elazığ


ÇORUM(4)

AK Parti: 1. Salim Uslu 2. Ahmet Sami Ceylan 3. Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt
CHP: 1. Tufan Köse


DENİZLİ(7)

AK Parti: 1. Nihat Zeybekci 2. Sema Ramazanoğlu 3. Şahin Tin
CHP: 1. Melike Basmacı 2. Kazım Arslan 3. Gülizar Biçer Karaca
MHP: 1. Emin Haluk Ayhan


DİYARBAKIR(11)

AK Parti: 1. Mehmet Galip Ensarioğlu 2. Ebubekir Bal
HDP: 1. İdris Baluken 2. Nursel Aydoğan 3. Nimetullah Erdoğmuş 4. Feleknas Uca 5. Altan Tan 6. Çağlar Demirel 7. Ziya Pir 8. İmam Taşçıer 9. Sibel Yiğitalp


DÜZCE(3)

AK Parti: 1. Faruk Özlü 2. Fevai Arslan 3. Ayşe Keşir


EDİRNE(3)

AK Parti: 1. Rafet Sezen
CHP: 1. Okan Gaytancıoğlu 2. Erdin Bircan


ELAZIĞ(4)

AK Parti: 1. Tahir Öztürk 2. Metin Bulut 3. Ömer Serdar 4. Ejder Açıkkapı

Erzincan - Erzurum -Eskişehir - Gaziantep - Giresun - Gümüşhane

ERZİNCAN(2)

AK Parti: 1. Sebahattin Karakelle 2. Serkan Bayram


ERZURUM(6)

AK Parti: 1. Recep Akdağ 2. Mustafa Ilıcalı 3. Zehra Taşkesenlioğlu 4. İbrahim Aydemir 5. Orhan Deligöz
MHP: 1. Kamil Aydın


ESKİŞEHİR(6)

AK Parti: 1. Nabi Avcı 2. Harun Karacan 3. Emine Nur Günay
CHP: 1. Gaye Usluer 2. Utku Çakırözer 3. Cemal Okan Yüksel


GAZİANTEP(12)

AK Parti: 1. Mehmet Şimşek 2. Abdulhamit Gül 3. Ahmet Uzer 4. Şamil Tayyar 5. Canan Candemir Çelik 6. Abdullah Nejat Koçer 7. Abdulkadir Yüksel 8. Mehmet Erdoğan
CHP: 1. Akif Ekici 2. Mehmet Gökdağ
MHP: 1. Ümit Özdağ
HDP: 1. Mahmut Toğrul


GİRESUN(4)

AK Parti: 1. Nurettin Canikli 2. Cemal Öztürk 3. Sabri Öztürk
CHP: 1. Bülent Yener Bektaşoğlu


GÜMÜŞHANE(2)

AK Parti: 1. Hacı Osman Akgül 2. Cihan Pektaş

Hakkari - Hatay -Iğdır - Isparta - İstanbul 

HAKKARİ(3)

HDP: 1. Selma Irmak 2. Nihat Akdoğan 3. Abdullah Zeydan

HATAY(10)

AK Parti: 1. Adem Yeşildal 2. Orhan Karasayar 3. Mehmet Öntürk 4. Fevzi Şanverdi 5. Hacı Bayram Türkoğlu
CHP: 1. Hilmi Yarayıcı 2. Mevlüt Dudu 3. Serkan Topal 4. Birol Ertem
MHP: 1. Mehmet Necmettin Ahrazoğlu


IĞDIR(2)

AK Parti: 1. Nurettin Aras
HDP: 1. Mehmet Emin Adıyaman


ISPARTA(4)

AK Parti: 1. Süreyya Sadi Bilgiç 2. Sait Yüce
CHP: 1. İrfan Bakır
MHP: 1. Nuri Okutan


İSTANBUL-1(31)

AK Parti: 1. İsmail Kahraman 2. Mustafa Ataş 3. Mihrimah Belma Satır 4. Erol Kaya 5. Ahmet Berat Çonkar 6. Berat Albayrak 7. İsmet Uçma 8. Metin Külünk 9. Ravza Kavakcı Kan 10. Azmi Ekinci 11. Osman Boyraz 12. Hasan Turan 13. Hasan Sert 14. Mehmet Ali Pulcu 15. Hurşit Yıldırım 16. Hulusi Şentürk
CHP: 1. Şafak Pavey 2. Gamze Akkuş İlgezdi 3. Gürsel Tekin 4. Barış Yarkadaş 5. Mehmet Akif Hamzaçebi 6. Mahmut Tanal 7. İlhan Kesici 8. Oğuz Kaan Salıcı 9. Onursal Adıgüzel 10. Ali Özcan 11. Yakup Akkaya
MHP: 1. Edip Semih Yalçın 2. İzzet Ulvi Yönter
HDP: 1. Selahattin Demirtaş 2. Hüda Kaya


İSTANBUL-2(26)

AK Parti: 1. Hayati Yazıcı 2. Volkan Bozkır 3. Burhan Kuzu 4. Ayşe Nur Bahçekapılı 5. Fatma Betül Sayan Kaya 6. Ekrem Erdem 7. Aziz Babuşcu 8. Durmuş Ali Sarıkaya 9. Şirin Ünal 10. Fatma Benli 11. Hüseyin Bürge 12. Haydar Ali Yıldız 13. Ahmet Hamdi Çamlı 14. Markar Eseyan
CHP: 1. Selina Doğan 2. Aykut Erdoğdu 3. Mustafa Sezgin Tanrıkulu 4. Dursun Çiçek 5. Süleyman Sencer Ayata 6. Gülay Yedekci 7. Kadri Enis Berberoğlu 8. Didem Engin
MHP: 1. Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu 2. Celal Adan
HDP: 1. Celal Doğan 2. Filiz Kerestecioğlu


İSTANBUL-3(31)

AK Parti: 1. Mehmet Mehdi Eker 2. Mustafa Şentop 3. Mehmet Doğan Kubat 4. Serap Yaşar 5. Feyzullah Kıyıklık 6. Mehmet Muş 7. Nureddin Nebati 8. Mehmet Metiner 9. Harun Karaca 10. Tülay Kaynarca 11. Mustafa Yeneroğlu 12. Erkan Kandemir 13. Halis Dalkılıç 14. Mürteza Zengin 15. Yıldız Seferinoğlu 16. Abdullah Başcı

CHP: 1. Bihlun Tamaylıgil 2. İlhan Cihaner 3. Engin Altay 4. Ali Şeker 5. Erdoğan Toprak 6. Eren Erdem 7. Mehmet Bekaroğlu 8. Zeynel Emre 9. Sibel Özdemir
MHP: 1. Atila Kaya 2. İsmail Faruk Aksu 3. Arzu Erdem
HDP: 1. Pervin Buldan 2. Garo Paylan 3. Erdal Ataş

İzmir - Maraş - Karabük - Karaman - Kars - Kastamonu

İZMİR-1(13)

AK Parti: 1. Binali Yıldırım 2. Mahmut Atilla Kaya 3. Hüseyin Kocabıyık 4. Necip Kalkan
CHP: 1. Selin Sayek Böke 2. Musa Çam 3. Ahmet Tuncay Özkan 4. Tacettin Bayır 5. Özcan Purçu 6. Ali Yiğit 7. Murat Bakan
MHP: 1. Oktay Vural
HDP: 1. Ertuğrul Kürkcü


İZMİR-2(13)

AK Parti: 1. Fatma Seniha Nükhet Hotar 2. İbrahim Mustafa Turhan 3. Hamza Dağ 4. Kerem Ali Sürekli
CHP: 1. Zeynep Altıok 2. Kemal Kılıçdaroğlu 3. Zekeriya Temizel 4. Mustafa Ali Balbay 5. Aytun Çıray 6. Atila Sertel 7. Kamil Okyay Sındır
MHP: 1. Ahmet Kenan Tanrıkulu
HDP: 1. Müslüm Doğan


KAHRAMANMARAŞ(8)

AK Parti: 1. Mahir Ünal 2. Veysi Kaynak 3. Nursel Reyhanlıoğlu 4. Celalettin Güvenç 5. Mehmet Uğur Dilipak 6. Mehmet İlker Çitil 7. İmran Kılıç
MHP: 1. Fahrettin Oğuz Tor


KARABÜK(2)

AK Parti: 1. Mehmet Ali Şahin 2. Burhanettin Uysal


KARAMAN(2)

AK Parti: 1. Recep Konuk 2. Recep Şeker


KARS(3)

AK Parti: 1. Ahmet Arslan 2. Yusuf Selahattin Beyribey
HDP: 1. Ayhan Bilgen


KASTAMONU(3)

AK Parti: 1. Hakkı Köylü 2. Metin Çelik 3. Murat Demir

Kayseri - Kırıkkale - Kırklareli - Kırşehir - Kilis - Kocaeli 

KAYSERİ(9)

AK Parti: 1. Mehmet Özhaseki 2. Taner Yıldız 3. Mustafa Elitaş 4. İsmail Tamer 5. Hülya Nergis 6. İsmail Emrah Karayel 7. Sami Dedeoğlu
CHP: 1. Çetin Arık
MHP: 1. Yusuf Halaçoğlu


KIRIKKALE(3)

AK Parti: 1. Ramazan Can 2. Abdullah Öztürk
MHP: 1. Seyit Ahmet Göçer

KIRKLARELİ(3)

AK Parti: 1. Selahattin Minsolmaz
CHP: 1. Türabi Kayan 2. Vecdi Gündoğdu


KIRŞEHİR(2)

AK Parti: 1. Salih Çetinkaya 2. Mikail Arslan


KİLİS(2)

AK Parti: 1. Reşit Polat 2. Mustafa Hilmi Dülger


KOCAELİ(11)

AK Parti: 1. Fikri Işık 2. Radiye Sezer Katırcıoğlu 3. Zeki Aygün 4. İlyas Şeker 5. Mehmet Akif Yılmaz 6. Sami Çakır 7. Cemil Yaman
CHP: 1. Fatma Kaplan Hürriyet 2. Haydar Akar 3. Tahsin Tarhan
MHP: 1. Saffet Sancaklı

Konya - Kütahya - Malatya - Manisa - Mardin - Mersin 

KONYA(14)

AK Parti: 1. Ahmet Davutoğlu 2. Mustafa Baloğlu 3. Hüsnüye Erdoğan 4. Ahmet Sorgun 5. Ziya Altunyaldız 6. Muhammet Uğur Kaleli 7. Leyla Şahin Usta 8. Mehmet Babaoğlu 9. Abdullah Ağralı 10. Halil Etyemez 11. Hacı Ahmet Özdemir 12. Ömer Ünal
CHP: 1. Mustafa Hüsnü Bozkurt
MHP: 1. Mustafa Kalaycı


KÜTAHYA(4)

AK Parti: 1. Mustafa Şükrü Nazlı 2. Vural Kavuncu 3. İshak Gazel 4. Ahmet Tan


MALATYA(6)

AK Parti: 1. Öznur Çalık 2. Taha Özhan 3. Mustafa Şahin 4. Nurettin Yaşar 5. Bülent Tüfenkci
CHP: 1. Veli Ağbaba

MANİSA(9)

AK Parti: 1. Selçuk Özdağ 2. Recai Berber 3. Uğur Aydemir 4. Murat Baybatur
CHP: 1. Özgür Özel 2. Mazlum Nurlu 3. Tur Yıldız Biçer
MHP: 1. Erkan Akçay 2. Osman Oktay


MARDİN(6)

AK Parti: 1. Orhan Miroğlu 2. Ceyda Çankırı
HDP: 1. Mithat Sancar 2. Gülser Yıldırım 3. Erol Dora 4. Ali Atalan


MERSİN(11)

AK Parti: 1. Lütfi Elvan 2. Yılmaz Tezcan 3. Ali Cumhur Taşkın 4. Hacı Özkan
CHP: 1. Hüseyin Çamak 2. Durmuş Fikri Sağlar 3. Aytuğ Atıcı 4. Serdal Kuyucuoğlu
MHP: 1. Oktay Öztürk 2. Baki Şimşek
HDP: 1. Dengir Mir Mehmet Fırat

Muğla - Muş - Nevşehir - Niğde - Ordu - Osmaniye - Rize

MUĞLA(6)

AK Parti: 1. Hasan Özyer 2. Nihat Öztürk
CHP: 1. Akın Üstündağ 2. Ömer Süha Aldan 3. Nurettin Demir
MHP: 1. Mehmet Erdoğan

MUŞ(3)

AK Parti: 1. Mehmet Emin Şimşek
HDP: 1. Burcu Çelik Özkan 2. Ahmet Yıldırım


NEVŞEHİR(3)

AK Parti: 1. Mustafa Açıkgöz 2. Murat Göktürk 3. Ebubekir Gizligider


NİĞDE(3)

AK Parti: 1. Alpaslan Kavaklıoğlu 2. Erdoğan Özegen
CHP: 1. Ömer Fethi Gürer


ORDU(5)

AK Parti: 1. Numan Kurtulmuş 2. Oktay Çanak 3. Metin Gündoğdu 4. Ergün Taşcı
CHP: 1. Seyit Torun

OSMANİYE(4)

AK Parti: 1. Suat Önal 2. Mücahit Durmuşoğlu
MHP: 1. Devlet Bahçeli 2. Ruhi Ersoy


RİZE(3)

AK Parti: 1. Hasan Karal 2. Hikmet Ayar 3. Osman Aşkın Bak

Sakarya -  Samsun - Siirt - Sinop - Sivas - Şanlıurfa

SAKARYA(7)

AK Parti: 1. Ayhan Sefer Üstün 2. Şaban Dişli 3. Mustafa İsen 4. Ali İhsan Yavuz 5. Recep Uncuoğlu
CHP: 1. Engin Özkoç
MHP: 1. Zihni Açba

SAMSUN(9)

AK Parti: 1. Akif Çağatay Kılıç 2. Çiğdem Karaaslan 3. Ahmet Demircan 4. Fuat Köktaş 5. Hasan Basri Kurt 6. Orhan Kırcalı
CHP: 1. Kemal Zeybek 2. Hayati Tekin
MHP: 1. Erhan Usta


SİİRT(3)

AK Parti: 1. Yasin Aktay
HDP: 1. Kadri Yıldırım 2. Besime Konca


SİNOP(2)

AK Parti: 1. Nazım Maviş
CHP: 1. Barış Karadeniz

 

SİVAS(5)

AK Parti: 1. İsmet Yılmaz 2. Hilmi Bilgin 3. Selim Dursun 4. Mehmet Habib Soluk
CHP: 1. Ali Akyıldız


ŞANLIURFA(12)

AK Parti: 1. Faruk Çelik 2. Mehmet Kasım Gülpınar 3. Halil Özcan 4. Ahmet Eşref Fakıbaba 5. Mehmet Ali Cevheri 6. Mehmet Akyürek 7. İbrahim Halil Yıldız 8. Mahmut Kaçar
HDP: 1. Osman Baydemir 2. Dilek Öcalan 3. İbrahim Ayhan 4. Leyla Güven

Şırnak - Tekirdağ - Tokat - Trabzon - Tunceli - Uşak


ŞIRNAK(4)

HDP: 1. Faysal Sarıyıldız 2. Leyla Birlik 3. Ferhat Encu 4. Aycan İrmez


TEKİRDAĞ(6)

AK Parti: 1. Mustafa Yel 2. Ayşe Doğan 3. Metin Akgün
CHP: 1. Faik Öztrak 2. Candan Yüceer 3. Emre Köprülü


TOKAT(5)

AK Parti: 1. Coşkun Çakır 2. Zeyid Aslan 3. Celil Göçer
CHP: 1. Kadim Durmaz
MHP: 1. Abdurrahman Başkan


TRABZON(6)

AK Parti: 1. Süleyman Soylu 2. Muhammet Balta 3. Ayşe Sula Köseoğlu 4. Adnan Günnar 5. Salih Cora
CHP: 1. Haluk Pekşen


TUNCELİ(2)

CHP: 1. Gürsel Erol
HDP: 1. Alican Önlü


UŞAK(3)

AK Parti: 1. Mehmet Altay 2. Alim Tunç
CHP: 1. Özkan Yalım

Van - Yalova - Yozgat - Zonguldak 


VAN(8)

AK Parti: 1. Beşir Atalay 2. Burhan Kayatürk
HDP: 1. Figen Yüksekdağ Şenoğlu 2. Lezgin Botan 3. Nadir Yıldırım 4. Tuğba Hezer Öztürk 5. Adem Geveri 6. Bedia Özgökçe Ertan


YALOVA(2)

AK Parti: 1. Fikri Demirel
CHP: 1. Muharrem İnce


YOZGAT(4)

AK Parti: 1. Bekir Bozdağ 2. Abdulkadir Akgül 3. Ertuğrul Soysal 4. Yusuf Başer


ZONGULDAK(5)

AK Parti: 1. Hüseyin Özbakır 2. Faruk Çaturoğlu 3. Özcan Ulupınar
CHP: 1. Şerafettin Turpcu 2. Ünal Demirtaş

AK Parti 3 ilde vekil çıkaramadı

1 Kasım Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 49.12 oy alan AK Parti sadece 3 şehirde milletvekili çıkaramadı.

AK parti Şırnak, Tunceli ve Hakkari'de vekil çıkaramadı.

Şırnak'ta HDP oyların yüzde 84.5'ini aldı. HDP 4 milletvekili çıkartırken yüzde 11.8 oyla alan AK Parti milletvekili çıkaramadı

Tunceli'de HDP ve CHP birer milletvekili çıkartırken AK Parti yüzde 12.3 oy alarak üçüncü parti oldu.

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde Hakkari'de birinci parti yüzde 82.7 oy alan HDP oldu. HDP, 3 milletvekili çıkartırken AK Parti yüzde 13.3 oy aldı. AK Parti bu sonuçla Hakkari'de vekil çıkaramadı.

3 dönemlik 23 isim yeniden Meclis'te

AK Parti'nin 12 Eylül'de gerçekleştirdiği kongrede, 3 dönem kuralıyla ilgili yapılan tüzük değişikliğinin ardından, 7 Haziran'daki genel seçimde aday gösterilmeyen 70 isimden 24'ü yeniden aday listelerine alınmıştı. Bunlardan 23'ü yeniden milletvekili seçildi.

Buna göre, AK Parti'den tekrar aday gösterilen ve 4 aylık aranın ardından, milletvekili seçilerek yeniden Meclis'e giren "3 dönemlik" isimler ve bölgeleri şöyle:

3 dönemlikler:

"Ali Babacan Ankara 1. Bölge 1. sıra, Beşir Atalay Van 1. sıra, Mehdi Eker İstanbul 3. Bölge 1. sıra, Binali Yıldırım İzmir 1. Bölge 1. sıra, Ömer Çelik Adana 1. sıra, Recep Akdağ Erzurum 1. sıra, Hayati Yazıcı İstanbul 2. Bölge 1. sıra, Taner Yıldız Kayseri 2. sıra, Faruk Çelik Şanlıurfa 1. sıra, Bekir Bozdağ Yozgat 1. sıra, Haluk İpek Amasya 2. sıra, Cemil Çiçek Ankara 2. Bölge 1. sıra, Nurettin Canikli Giresun 1. sıra, Mustafa Elitaş Kayseri 3. sıra, Burhan Kuzu İstanbul 2. Bölge 3. sıra, Mehmet Ali Şahin Karabük 1. sıra, Ayhan Sefer Üstün Sakarya 1. sıra, Mustafa Ataş İstanbul 1. Bölge 2. sıra, Mevlüt Çavuşoğlu Antalya 1. sıra, Bayram Özçelik Burdur 1. sıra, Hakkı Köylü Kastamonu 1. sıra, Şaban Dişli Sakarya 2. sıra, Zeyid Aslan Tokat 2. sıra."

1 Kasım Genel Seçimi'nde yeniden aday gösterilen üç dönemlik milletvekillerinden Meclis'e giremeyen tek isim, Ankara 2. Bölge 12. sıradan aday gösterilen Murat Yıldırım, oldu.

53 milletvekili aday listesinde yer almadı

Meclis'e 7 Haziran Genel Seçimi'yle giren 53 AK Parti milletvekili ise 1 Kasım Genel Seçimi için hazırlanan aday listesinde yer almamıştı. Bu isimler arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, İstanbul milletvekilleri Uğur Işılak, Abdurrahim Boynukalın ve Osman Can da bulunuyordu.

25. Dönem milletvekillerinden AK Parti'nin 1 Kasım Genel Seçimi için oluşturduğu aday listesinde yer almayan isimler ise şöyle:

Yer almayan isimler:

"Adana Milletvekili Sadullah Kısacık, Afyonkarahisar milletvekilleri Remziye Sıvacı, Halil Ürün, Aksaray Milletvekili Nevzat Palta, Aydın Milletvekili Mehmet Sadık Atay, Bursa milletvekilleri Önder Matlı, İsmet Su, Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, Denizli milletvekilleri Bilal Uçar, Mehmet Yüksel, Edirne Milletvekili Şemsettin Emir, Elazığ milletvekilleri Şuay Alpay, Serpil Bulut, Erzincan Milletvekili Talha Erol Durmaz, Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz, Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Giresun Milletvekili Turhan Alçelik, Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, Hatay Milletvekili Mehmet Alğan, Isparta Milletvekili Recep Özel, İstanbul milletvekilleri Abdurrahim Boynukalın, Osman Can, Alev Dedegil, İdris Güllüce, Uğur Işılak, Sevim Savaşer, Ethem Tolga, Hüseyin Yayman, Mustafa Afşın Yazıcıoğlu, Özlem Zengin, İzmir Milletvekili Cemil Şeboy, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kars Milletvekili Mehmet Uçum, Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Kayseri milletvekilleri Ahmet Doğan, Yaşar Karayel, Havva Talay Çalış, Kemal Tekden, Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, Kırklareli Milletvekili Hamdi Irmak, Kocaeli Milletvekili Cemalettin Kaflı, Konya Milletvekili Rüveyde Gülseren Işık, Mersin milletvekilleri Mustafa Muhammet Gültak, Muhsin Kızılkaya, Muğla Milletvekili Hasan Kökten, Ordu Milletvekili İhsan Şener, Sakarya milletvekilleri Ali İnci, Ayşenur İslam, Şanlıurfa milletvekilleri Mazhar Bağlı, Seyit Eyyüpoğlu, Hamide Sürücü, Tokat Milletvekili Fatma Gaye Güler."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Cengaver 1 yıl önce

Tokat'tan Abdurrahman Başkan sizin kontenjandan mı vekil oldu??? Revize edin kardeşim listenizi. Yusuf Beyazıt vekil oldu Abdurrahman Başkan'ın yerine...