2. Torba yasa da yolda

Ak Parti iş sağlığı ve güvenliği alanında önlemleri artıracak ikinci bir torba yasa için düğmeye bastı.

2. Torba yasa da yolda

Ak Parti iş sağlığı ve güvenliği alanında önlemleri artıracak ikinci bir torba yasa için düğmeye bastı.

12 Eylül 2014 Cuma 11:01
2. Torba yasa da yolda
Yeni torba tasarısında, asansör kazalarıyla gündeme gelen iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, iş güvenliği danışmanlığı, kamuda asli işi yapan taşeron çalışanlara kadro, yüzde 1 barajın altında kalan sendikaların kurtarılması ve maden işçilerinin 36 saat alarak sınırlanan çalışma saatlerinin 37.5 saate çıkarılarak haftada iki gün izin kullanmaları gibi düzenlemeler yer alıyor. Kıdem tazminatına ilişkin düzenlemenin de yeni torbaya konulabileceği ancak seçim öncesi bir tepki oluşabileceği gerekçesiyle bu düzenleme için öncelikle nabız yoklanması eğilimi ağırlık kazandı.
 
Madenciye 2 gün izin
 
Hükümet, TBMM’de yasalaştırılan torba tasarıya eklenmesi düşünülen, ancak 99 gün süren uzun görüşmelerde yeni ek maddelerin sıkıntı yaratacağı gerekçesiyle ertelediği düzenlemeler için yeni bir torba tasarı çalışması yürütüyor. Çalışmada önemli başlıklar bulunuyor. Bunların başında ilk torbada 36 saatle sınırlandırılan madencilerin çalışma saatlerine yönelik olacak. Madenci sendikaların da onay verdiği düzenlemeye göre madencilerin haftalık çalışma saati 36 saatten 37,5 saate çıkarılacak, ancak işçiler haftada 2 tam gün izin kullanacak. Böylece madenciler 5 gün çalışıp 2 gün izin yapmış olacak.
 
Daha önce yaşanan maden ve gemi tershanelerindeki kazalar hafızalarda tazeliğini korurken, son yaşanan asansör kazası üzerine hükümet iş sağlığı güvenliği konusunda ciddi tedbirler alacak. Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen tedbirlerin başında mesleki yeterlilik sertifikası geliyor. Çalışma Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmaya göre mesleki yeterlilik sertifikası almayanlar hangi sektör içinde iş yapıyorsa o sektörde çalışamayacak. Devlet, mesleki yeterlilik kurumuna eğitimlerle ilgili kaynak aktaracak. Yeni torbada Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği, “iş güvenliği danışmanları”na ilişkin hükümler de yer alacak. Bunların başında ise, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıflarına giren iş yerlerinden iş güvenliği uzmanlarının çalışmaları geliyor.
 
Taşerona kadro
 
Yeni torbada taşeronlar için çok önemli bir düzenleme de yer alacak. Buna göre, Karayolları Genel Müdürlüğü ve belediyelerin asfaltlama işlerinde çalışanlar başta olmak üzere kamunun asli işini yapan taşeronlar kadroya alınacak. Böylece yargının kamuda asli işi yapan taşeronlara ilişkin verdiği kararlar doğrultusunda adım atılmış olacak. Hangi taşeronların kadroya alınacağı konusunda bir çizgi çizilecek. Güvenlik, temizlik gibi genel hizmetleri yapan taşeronlara kadro hakkı verilmeyecek.
 
Torbada yer alacak bir diğer düzenleme ise yüzde 1 barajın altında kalan sendikaların kurtarılması olacak. Düzenlemeye göre, yüzde 1 barajı işletildiği anda toplu sözleşme imzalayamayan ve bulunduğu iş yerindeki sendikalıların toplu sözleşmesiz kalmasına yol açacak 49 sendika kurtarılacak. Yeni torba tasarının Kurban Bayramı sonrası TBMM’ye sevkedilebileceği, 17 Ekim’den itibaren Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerine başlanabileceği dile getirildi.
 
Bu konuda Milliyet’e konuşan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “17 Ekim’e kadar TBMM’ye sunulursa, 2015 bütçe görüşmelerine başlamadan bu torba yasayı komisyondan ve ardından Genel Kurul’dan geçirebiliriz” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2014-09-12 11:20:06

fahri kuran kursu hocalarına öncelikli olarak kadro verilmelidir.

Avatar
vekil ve fahri 2014-09-12 12:12:32

vekil imamlara kadro istiyoruz.fahri kuran kursu öğrencilerinede

Avatar
zart 2014-09-12 15:46:32

Beleş mezar var kadro bekleyen beleşciler girer misiniz?

Avatar
ahde vefa 2014-09-12 16:13:17

fahri kuran kursu öğreticileri neden kadro vermiyorsunuz vekillere asli görevi yapıyorlar defalarca sınava girdiler... şartları tutanları alıız e azından...

Avatar
esma 2014-09-12 16:40:32

Yorumunuz fahri öğreticileri ne gören var nede duyan.haksızlık üstüne haksızlık.belgelerimizi geçersiz saymaları yetmezmiş gibi birde mülakat sınavına tabi tutuyorlar.artık hangi sınava çalışacağımızı şaşırdık.

Avatar
Abdulfettah KULOĞLU 2014-09-12 16:42:37

Vekil imamlık ve Fahri Kur'an Kursu öğreticiliği yapan kardeşlerimiz DHBT sınavına girmek suretiyle-kazandıkları takdirde- fevkalade asıl olarak göreve geçmeleri mümkünken böyle "armut piş, ağzıma düş "dercesine böyle kolaydan göreve geçme taleplerine din hizmetlerinin kaliteli olması açısından hiç mi hiç anlam veremiyorum.

Avatar
Ahmed 2014-09-12 17:15:43

Torbalar dolar boşalır, çuvallar havada uçuşur, DİB yetkilileri ve Sendikalar personelin sıkıntılarını, özellikle Eğitim merkezi öğretmenleri, Vaiz ve murakıpların özlük haklarını gündeme getirmeyi akıllarına getirmezler. Sağda solda nutuk atar, üzerine vazife olmayan konularda ahkam keser, topu taca atar, Görmez, duymazlar.

Avatar
hacı 2014-09-12 18:09:43

Çalışanlara ve emeklilere. Bu torbalarda hiç bir şey yok hani emekliye aile ve çocuk parası sendikaların gıkı çıkmıyor bu nasıl sendikacılık hiç bir sendikaya üye olmıyacağım.