2016 reform yılı olacak

Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet’in 2016 Yılı Eylem Planı’nı açıkladı. ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri öncesi millete vaat ettikleri bütün projelerin hayata geçirileceği müjdesini verirken, atılacak adımların 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık planlar dahilinde yürütüleceğini söyledi.

2016 reform yılı olacak

Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet’in 2016 Yılı Eylem Planı’nı açıkladı. ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri öncesi millete vaat ettikleri bütün projelerin hayata geçirileceği müjdesini verirken, atılacak adımların 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık planlar dahilinde yürütüleceğini söyledi.

11 Aralık 2015 Cuma 08:59
2016 reform yılı olacak


Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet’in 2016 Yılı Eylem Planı’nı açıkladı. ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Davutoğlu, AK Parti Hükümeti’nin iktidarı süresince neler yapacağını anlatırken, 78 milyonun yüzünü güldürecek müjdeler verdi. Eylem planında ekonomi alanında yapılacaklar ön plana çıkarken, yeni anayasa çalışmalarına da biran önce başlanacağı ve yargıda yeni bir reform paketinin hazırlanacağı belirtildi. Reformları 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık periyotlar içinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyleyen Davutoğlu, eğitim alanında yapılacak yeniliklerle de kültürel kalkınmanın gerçekleştirileceğini vurguladı.

“DEMOKRASİ TARİHİNİN EN PARLAK SAYFASI”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı Takdim Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, tarihi bir günde, tarihi öneme sahip bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, milletin huzurunda verdikleri sözleri hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti. 

“100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ”

Davutoğlu, eylem planı kapsamında önümüzdeki bir hafta içinde yapacakları düzenlemeleri şöyle sıraladı: “Eylem planının uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vermeye başlıyoruz. 24 Aralık Perşembe günü gerçekleştireceğimiz Girişimcilik Ödül Töreni’nde bu düzenlemenin ilk adımını atacağız. Gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteğiyle ilgili süreci başlatıyoruz. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla bu krediye yüzde 85 kefalet imkanı sağlıyoruz. Henüz bir haftayı beklemeden bugün imzaladığımız kararla lisans öğrencilerinin aldığı 350 lira olan burs ve kredi miktarını 400 liraya çıkardığımızın da müjdesini veriyorum. Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı uygulamasını başlatarak çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında destek sağlamaya başlıyoruz. Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi desteği uygulamasına önümüzdeki hafta başlıyoruz.”

GENÇLERE…

Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet ile yeni dönemde gençlere çok özel projelerle ulaşılacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “İlk kez iş bulan her gencimizin bir yıl boyunca ücretini devlet ödeyecek. İlk 3 ay içinde yapacağımız düzenlemeyle gençlerimizin bir yıllık maaşı bizden. Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası giderlerine destek oluyoruz. Gençlere ücretsiz internet erişimi imkanı getirecek düzenlemeleri süratle yapacağız. Öğrenim gören gençlerimizin pasaport harcını kaldırıyoruz.”

ÇİFTÇİLERE…

Davutoğlu, işletme büyüklüğü 5 dönümün altında olan meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri, tıbbi aromatik bitki yetiştiricisi çiftçileri desteklemeye yönelik düzenlemelerle ilgili tüm kararların da çıkarılacağını bildirerek, “Çiftçilere seraların modernizasyonu için faizsiz kredi desteği uygulamasını önümüzdeki haftadan itibaren başlatıyoruz” diye konuştu. Davutoğlu, “Yemde ve gübrede KDV’yi tamamen kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek veriyoruz” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET BİN 300 TL

Asgari ücreti bin 300 Türk Lirası’na yükselteceklerini, bütün işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık bin 200 lira vereceklerini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti: “Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı sigortalısı olan esnafımızın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisini tamamıyla bu 3 ay içinde kaldıracağız. Muhtarlarımızın 950 lira olan maaşlarını bin 300 liraya önümüzdeki 3 ay içinde yükseltiyoruz.”

ASKERLERE, ÖĞRETMENLERE, EV ALMAK İSTEYENLERE

Başbakan Davutoğlu, astsubay emeklileri ile ilgili zikredilen bütün sorunları da çözeceklerini, askeri öğrencilerin harçlığını 400 liraya, er ve erbaşların harçlığını da 30 liradan 100 liraya yükselteceklerini bildirdi. 

Şubat ayında 30 bin yeni öğretmenin atamasının yapılacağına dikkati çeken Davutoğlu, ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktiren vatandaşlara yüzde 15 katkı sağlamak, emeklileri ve dar gelirli vatandaşları 250 lira taksitle konut sahibi yapmak için düğmeye bastıklarını söyledi.

KADINLARA…

Doğum nedeniyle ücretsiz izinle geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesini sağlayacak bir düzenleme yaptıklarını ve bunların, ilk 3 ay içinde, mart ayının sonuna kadar gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasını planladıklarına işaret eden Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Çalışan kadınlarımıza doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı ile çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getiriyoruz. Böylece kadınlarımız hem anneliklerini hakkıyla yapacaklar hem de emek verdikleri mesleklerini yerine getirecekler.”

GURBETÇİLERE…

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bedelli askerlikle ilgili beklentilerine cevap veriyoruz. Bu kapsamda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik bedelini 6 bin avrodan bin avroya düşürüyoruz.”

KOBİ’LERE MÜJDE

Ekonomik istikrarın en önemli ayaklarından birinin küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) olduğunu vurgulayan Davutoğlu, KOBİ’lerin, refahın işveren ve çalışan nezdinde de yaygınlaştırılmasında çok önemli işler gördüklerini, her bir KOBİ için 1 buçuk milyon lira ve her bir risk grubu için 2 milyon lira olan kefalet limitini yükselteceklerini açıkladı.

YENİ ANAYASA

Davutoğlu, bütün bir toplumun el ele vererek çözmesi gereken ana meselenin “yeni anayasa” olduğunu bildirdi. Davutoğlu, şöyle devam etti: “Öyle bir anayasa çıkaralım ki ana gibi bütün bir toplumu kuşatsın. Öyle bir anayasa çıkaralım ki ana gibi, insanları ürkütmek yerine ona merhamet ve şefkat sunsun. Öyle bir anayasa çıkaralım ki ana gibi yar olsun, düşman tanımı yapmasın, vatandaşa dikte edilmesin, vatandaşın özgürlüklerini sınırlamasın. Öyle bir anayasa yapalım ki sayfalarına girdiğimizde kısıtlayıcı hükümlerle bizi karamsar bir tabloya sürüklemesin. Kendi anamızda gördüğümüz, merhameti, şefkati insan onurunu onda görebilelim.”

YÜKSEK YARGI

Davutoğlu, hayata geçirilmesi gereken 4 hususu da şöyle sıraladı: “Bir, yüksek yargıda dağınıklığı giderelim. İki, HSYK’yı yeniden yapılandıralım, Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu kuralım. Üç, yargı üst yönetiminin oluşumunda TBMM’nin rolünü güçlendirelim.”

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.