4 bin 325 şehit ve gazi yakını atandı

Şehit yakını, gazi ve gazi yakını 4 bin 325 kişinin iş kurası, Başbakan Davutoğlu'nun katıldığı törenle gerçekleştirildi.

4 bin 325 şehit ve gazi yakını atandı

Şehit yakını, gazi ve gazi yakını 4 bin 325 kişinin iş kurası, Başbakan Davutoğlu'nun katıldığı törenle gerçekleştirildi.

17 Mart 2015 Salı 16:56
4 bin 325 şehit ve gazi yakını atandı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca düzenlenen kura töreninde, 4 bin 325 şehit yakını, gazi ve gazi yakını çeşitli kamu kurumlarına atandı.
 
Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının istihdamına ilişkin Meyra Palace Hotel'de düzenlenen kura törenine, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu da katıldı.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, törende yaptığı konuşmada, geçen yıl ekim ayında 2 bin 760 kişinin atamasının gerçekleştirildiğini, bugünkü törenle ise 4 bin 325 atadıklarını söyledi.
 
Atanacaklardan 176'sının törenin yapıldığı salonda olduğunu, diğerlerinin ise bulundukları illerde atamayı takip ettiğini ifade eden Davutoğlu, "Bu atamayla birlikte son 6 ayda 7 bin 85 vatandaşımızın istihdamı sağlanmış olacak. Son bir sene içinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın temmuz ayında yaptıklarıyla birlikte, 10 bin 613 atamayı gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.
 
Davutoğlu, 2 Ekim'deki atamada şehit ve gazi yakınları için ücretsiz seyahat kartı müjdesi verdiklerini hatırlatarak, "Bu sözümüzü tuttuk, ekimden bugüne kadar toplam 82 bin 639 kişiye ücretsiz seyahat kartı dağıttık" dedi.
 
Şehit yakını veya gazilere 2015 yılı itibarıyla 86 bin liralık 20 yıl vadeli ve faizsiz konut kredisinin sağlanmaya başlandığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, harp malulü olmuş ilkokul mezunu bir erin 2002'de aylık 446 lira aldığını, şimdi ise 2 bin 545 lira maaş verildiğine dikkat çekti. 
 
"İşte devletimizin şehitlerimize, gazilerimize duyduğu minnetin doğrudan yansımasıdır bu" diyen Davutoğlu, başkasının bakım ve desteğine muhtaç gaziler için ödenen bakım ücretinin 2002'de asgari ücret kadar olduğunu, şimdi ise iki katına çıkarıldığını belirtti.
 
Davutoğlu, şehit yakınları ve gazilere sağlanan imkanları çok önemli bir görevin ifası olarak niteleyerek, şunları kaydetti:
 
"Girişimcilik destek programında kadın ve engelli girişimcilerin yararlandığı yüzde 10 ilaveden birinci dereceden şehit ve gazi yakınlarının da yararlanmalarının önünü açtık ve bu anlamda çok ciddi kredi imkanları sağladık. Bunlar istihdamı artırmak ve istihdamda özellikle de şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınlarına yönelik olarak gereken adımları atma yönünde gösterdiğimiz gayretler. Son 6 yıl içinde dünya büyük bir ekonomik krizden geçerken biz 6 milyona yakın istihdam sağladık. Son bir yıl içinde 1 milyon 400 bin yeni istihdam sağladık."
 
"En derin hürmete sahip olmanız gerektiğini düşünüyoruz"
 
Her istihdamın eve mutluluk getirdiğini, bunun evlere yansıdığını dile getiren Davutoğlu "Bütün bu istihdamın gerçekleşmesinden biz büyük mutluluk, huzur duyuyoruz. Bunun halkımıza yansımış olmasından duyduğumuz mutluluğu tarif etmek mümkün değil. Ama bu istihdam içinde bizi en çok memnun eden alanlardan biri şehit ve gazi yakınlarımıza sağladığımız istihdam imkanlarıdır. Bunlar sizlerin yaptığı fedakarlıklar karşısında aslında çok da karşılığı gibi görülebilecek imkanlar değil. Biz sizlerin en derin hürmete, en iyi imkanlara sahip olmanız gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Her zaman sahip çıkacağız
 
"Bundan sonra da bu vatan uğrunda şu veya bu şekilde, şu veya bu coğrafyada canlarını ortaya koyan bütün gazilerimize, şehitlerimize ve şehit yakınlarımıza da her zaman sahip çıkacağımızı bir kez daha ifade ediyorum" diyen Davutoğlu, hükümet ve devlet olarak kudret ve şefkat ellerinin şehitlerin arkada bıraktığı yetimler, kardeşler, anneler, babalar ve eşler üzerinde olduğunu vurguladı. 
 
Başbakan Davutoğlu, "Allah bu devlete öylesine kudret ve izzet versin ki başta şehitlerimiz ve gazilerimize olmak üzere milletimizin bütün mağdurlarına sahip çıkma güç ve kudretini gösterebilelim. Bugün bu güç ve kudretin, devletimizin kudret ve şefkat elinin bir yansımasını hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.  
 
Şehitler ve yakınları ile gaziler ve yakınlarına millet adına minnetlerini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Allah bu millete bir daha evlat acısı göstermesin ama evlat acısının ötesinde şahadet şerbetini içmek gibi ulu bir makama erişme noktasında, bütün millet evlatlarının, milletin bekası, vatanın ve devletin özgürlüğü, bağımsızlığı için her an hazır olduğunu da bilmek bize büyük bir güç ve onur veriyor. Sizlerle gurur duyuyoruz. Şehitlerimizin yakınlarıyla gurur duyuyoruz. Gazilerimizin ve gazi yakınlarımızın gösterdikleri fedakarlıklarla gurur duyuyoruz."
 
Davutoğlu, milletin en zor zamanlarda evlatlarını "ya şehit ol ya gazi" diyerek savaşa gönderen annelerin omuzlarında yükseldiğini söyledi.
 
Törene katılan tüm şehit ve gazi annelerine saygılarını sunarak, ellerinden öptüğünü belirten Davutoğlu, hiçbir hayır duasının şehit annelerinin duasından daha mukaddes olmayacağını dile getirdi. Davutoğlu, evlatlarını yiğit bir şekilde yetiştiren şehit babalarının da aynı şekilde her türlü hürmete layık olduklarını vurguladı. 
 
Davutoğlu, yarın Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, kura törenin anlamlı bir günde yapıldığına dikkati çekti.
 
Gazi ve şehitlerin, herkesin istikbali için büyük bir fedakarlığa hiç düşünmeden ve tereddüt etmeden katlanma iradesi gösterdiğinin altını çizen Davutoğlu, şöyle konuştu:
 
"Hepsini rahmetle anıyoruz ve diyoruz ki Çanakkale şehitlerimizin, o kınalı kuzuların ve bazı okullarda tüm nesli neredeyse tümüyle kaybettiğimiz o genç dimağların torunları olarak bizler, eğer yine aynı fedakarlığı yapmak gerekirse devletinin üst makamından ve o makamlarda bulunan bizlerden en genç evlatlarımıza kadar her birimiz bu onur mücadelesinde şehadet şerbetini içmeye hazırız. Allah böyle sınavlarla bizi tekrar karşılaştırmasın. Dost ve düşman bilmeli ki böyle bir sınavla karşılaştırıldığında başını eğmektense başını vermeye hazır bir milletin bu topraklarda hükümran olduğunu da kimse unutmamalıdır."
 
 Çanakkale Savaşları'ndan İstiklal Harbi'ne giden süreçte İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un şehitleri nasıl andığını herkesin bildiğini ifade eden Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehitlerin yakınlarına ve gazilere Devlet Övünç Madalyası verdiğini hatırlattı.
 
Devlet Övünç Madalyasının, tek bir kesime verilmesi gerekiyorsa bunun hiç tereddütsüz şehitler ve şehit yakınları olacağını vurgulayan Davutoğlu, Çanakkale Savaşları'ndan önce İstiklal Marşı'nın kabulünden sonra Devlet Övünç Madalyası verilmesinin ve hemen arkasından kura törenin düzenlenmesinin anlamlı olduğunu söyledi.
 
Duyduğumuz o derin hüznü tarif etmek mümkün değil
 
Kura töreniyle bir nebze de olsun  şehit yakınlarına, gazilere vegazi yakınlarına minnet borcunu ödeme gayretinde olduklarını ifade den Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Şehit yakınlarımızdan, gazilerimizden ve gazi yakınlarımızda 2 bin 760 kardeşimizin atamasını gerçekleştirmiştik. Daha öncede 22 Temmuz'da Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde 3 bin 527 kardeşimizin atamasını gerçekleştirmişti. Bizim iktidarlarımız döneminde, şehit yakınlarımızın, gazi ve gazi yakınlarımızın hakları, hukukları konusunda dev mahiyetinde adımlar attık. Yakın istihdamını çıkardık, malul aylıklarında olağanüstü iyileştirmeler gerçekleştirdik. Bunların ötesinde hepimizi mutlu kılan, hiçbir mutluluğa değiştirilmeyecek olan şey şehit yakınlarımızın ve gazi yakınlarımızın yüzlerinde gördüğümüz tebessümdür.
 
Gerek bakanlığım dönemimde gerekse de şimdi başbakan olarak en çok hüzün duyduğumuz an, bir şehidimizin yetiminin başını okşadığımız andır. Yüreğimizin parçalandığı, dağlandığı, bağrımıza bastığımızda o yetimi kendi evladımızın bütün sıcaklığını hissettiğimiz o anlarda duyduğumuz o derin hüznü tarif etmek mümkün değil. Onun için bütün milletimiz şehit olmaya hazır olmakla birlikte, 'Allah hiçbir aile ocağına böyle bir evlat acısı düşürmesin' duasıyla burada bu hislerimi paylaşmak istiyorum."
 
O topraklarda mevcudiyetimizi hala sürdürüyoruz
 
Davutoğlu, GATA'da organlarını kaybetmiş gazileri ziyaretinde, o gazilerin yüzlerinde gördüğü tebessümün, en yakınlarının yüzünde gördüğü tebessümden daha kıymetli olduğunu ifade ederek,  "Hükümetimizin ve devletimizin bütün şehitlerimizin, şehit yakınlarımızın, gazilerimizin, gazi yakınlarımızın yanında olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim" diye konuştu.
 
Macaristan ziyareti sırasında Galiçya Şehitleri'ni ziyaret ettiklerini hatırlatan Davutoğlu,  "Büyük sınavlardan geçmiş milletler, şehitlerini yaydıkları ve toprağın altına büyük bir ihtiramla devrettikleri coğrafyayla da anılırlar. Bizler, Galiçya'dan Myanmar'a, Libya'da, Bakü'ye bütün bir Afrika, Asya, Avrupa coğrafyalarında şehitlerimizin büyük bir tarihi onurla defnedildiği o topraklarda mevcudiyetimizi hala sürdürüyoruz."
 
Konuşmaların ardından, Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, bakanlar İslam, Çelik ve Öztürk'ün sahneye gelmesiyle atamalar yapıldı. Kura sonucunda bin 400'ü kadın, 2 bin 925'i erkek olmak üzere toplam 4 bin 325 kişi iş sahibi oldu.
 
Atama sonuçları, Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinden öğrenilebilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fahri öğretici 2015-03-17 17:13:41

Sıra bize gelsin artık ne olur düşünmekten yorulduk

Avatar
dadaş 2015-03-17 19:14:46

ne olur artık vekil imamların sesini duysun diyanet artık yorulduk

Avatar
sabır 2015-03-17 19:21:55

vekil imamlara kadro versinler bu nasıl adalet hiçmi duymazlar sesimizi yorulduk