7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde en kritik 28 il

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde en kritik 28 ilde seçim haritasının renkleri değişebilir. Genel Seçimlerde bu illerde 1 oy bile çok şey ifade ediyor.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde en kritik 28 il

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde en kritik 28 ilde seçim haritasının renkleri değişebilir. Genel Seçimlerde bu illerde 1 oy bile çok şey ifade ediyor.

15 Mart 2015 Pazar 09:11
7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde en kritik 28 il
banner283
 
2015 Genel Seçimleri için geri sayım tam gaz devam ediyor. Genel Seçim sonuçları kadar kritik illerdeki tablo da seçmenin merak konusu.
 
2011 Genel Seçim sonuçlarına göre 7 Haziran'da 28 ildeki sonuçlar partilerin seçim haritasındaki yerlerini belirleyecek.
 
SON SIRADAN MECLİS'E GİRDİLER
 
2011 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde AK Parti'den 47, CHP'den 23, MHP'den 10 milletvekili son sıradan Meclis'e girdi. Seçim sistemi aritmetiğinden dolayı birçok ilde yaklaşık yüzde 3'lük fazladan oy artışıyla son sıra milletvekilliği sandalyesinin el değiştirmesi mümkün.
 
İşte 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri için kritik iller:
 
İSTANBUL-2: Seçim pastasının en büyük dilimi kuşkusuz İstanbul. En büyük rekabet de 3 bölgeye ayrılan mega kentte yaşanacak. İstanbul ikinci bölgede son sıradan seçilen milletvekili CHP'den. İstanbul 2'nci bölgede MHP'nin fazladan bir vekil çıkarabilmesi için yalnızca 0.6'lık ilave oy oranına ihtiyacı var. AK Parti ise 1.2'lik oy artışıyla bir fazla koltuk kapabilecek.
 
İSTANBUL-3: Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Göngören, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Küçükçekmece ve Silivri'yi kapsayan bölge. İstanbul 3'üncü bölgede de son sıradan seçilen milletvekili CHP'li. AK Parti'nin yüzde 2.9, MHP'nin 2.2 ek oy oranına ihtiyacı var. 
 
ANKARA-1: İki bölgeye ayrılan Başkent'in birinci bölgesi Akyurt, Bala, Çankaya, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Sincan, Şereflikoçhisar'dan oluşuyor. AK Parti'nin CHP'de bulunan son sıra milletvekilliği koltuğunu alabilmesi için Ankara 1'inci bölgede yüzde 0.9, MHP'nin 0.4'lük artış yakalaması yeterli.
 
İZMİR-1: Birinci bölgeyi oluşturan ilçeler, Balçova, Buca, Çeşme, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla... Son sıra milletvekilliği AK Parti'nin. Burada son sıra sandalyeyi alabilmesi için MHP'ye yüzde 1.3, CHP'ye sadece 0.2 oranında ek oy artışı gerekiyor. 
 
İZMİR-2: Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Çiğli, Dikili, Foça, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menemen, Ödemiş, Tire'yi kapsayan bu seçim bölgesinde, +1 milletvekili çıkarmak için CHP yüzde 1.4, MHP yüzde 1.0 oranında ilave oy arayacak. 
 
BURSA: 7 Haziran seçimlerinde toplam 18 milletvekilliği bulunan Bursa'da son sırada seçilen isim AK Parti'den. MHP'nin fazladan bir milletvekili çıkarma ihtimali burada çok yüksek. CHP'nin ise yüzde 3.8'lik ilave oy alması yeterli olacak. 
 
ADANA: MHP'nin burada fazladan bir milletvekili için oylarını fazladan yüzde 4.4 oranında artırması gerekli. Ancak CHP'ye sadece 0.3'lük artış yeterli gelecek. 
 
KAYSERİ: Kayseri'de son sıra milletvekilini AK Parti çıkardı. Sıkı bir rekabet yaşanacak kentte MHP 0.5 oy oranı artışıyla bir vekili hanesine yazdıracak. CHP'nin ise 6.2 oranında artış yakalaması lazım. 
 
KÜTAHYA: 7 Haziran'deki seçimde Kütahya'da 4 milletvekilliği koltuğu bulunuyor. Son sıra adayı AK Parti'nin. CHP, yüzde 3.5'luk fazladan oy artışı bulmaya çalışacak. MHP'nin işi çok daha kolay. 0.3 oranında oy artışını yakalaması fazladan bir milletvekili kapabilmesine yetecek. 
 
MERSİN: Toplam 11 milletvekilliği bulunan kentte rekabet, CHP ile MHP arasında geçecek. MHP'nin son sırayı elinde bulunduran CHP'den bir koltuk alabilmesi 0.8 oranında ek oy artışına bağlı. 
 
GAZİANTEP: Burada CHP'nin fazladan bir vekil çıkarma şansı daha yüksek görünüyor. Bunun için gerekli olan oy oranı ise yüzde 1.2. Son sıra adayının AK Parti'den olduğu kentte MHP yüzde 4.2'lik çaba sarf etmeli. 
 
BOLU: Seçimlerde 3 milletvekilliği bulunan Bolu'da AK Parti, fazladan yüzde 1.2 oy oranı aldığı durumda bir vekilliği de saflarına katacak. Son sıra CHP'de, MHP'nin ise 3.1 oranında oy artışı bulması gerekiyor. 
 
BİLECİK: Son sıra adayının MHP'de bulunduğu ilde, yüzde 9.6'yı yakalaması gereken AK Parti'ye göre yüzde 1.5'un yettiği CHP'nin işi daha kolay. 
 
KARS: Kars'ta bulunan 3 milletvekilliği için kıyasıya bir yarış söz konusu olacak. Son sıra adayının BDP'de bulunduğu Kars'ta fazladan bir vekil için AK Parti yüzde 12.1, CHP yüzde 2.0 , MHP ise yüzde 1.6 fazladan oy oranı yakalamalı. 
 
KIRIKKALE: Burada da 3 koltuk bulunuyor. Son sıra milletvekilliğini elinde tutan AK Parti'nin en büyük rakibi sadece yüzde 1.7 oy oranı artışı yetecek olan MHP. CHP'nin oylarını fazladan yüzde 5.2 oranında katlaması şart. 
 
MANİSA: 9 milletvekilliği bulunan Manisa'da 2011 milletvekilliği seçimlerinde son sıra adayı AK Parti'de bulunuyor. Burada CHP'ye yüzde 8.5 oy oranı artışı gerekliyken, MHP'nin sadece 1.8'lik ekstra yükselişe imza atması partiye fazladan bir vekil getirecek. 
 
NİĞDE: 3 milletvekilliği ayrılan Niğde'de, Manisa'nın tam tersi bir tablo söz konusu. Son sıra adayı CHP'de. Fazladan bir vekil için AK Parti'ye ilave yüzde 8.1, MHP'ye 1.9 oy oranı yeterli. 
 
ELAZIĞ: 7 Haziran seçimlerinde 4 milletvekilliği bulunan kentte çekişme büyük olacak. CHP'nin, AK Parti'de bulunan son sıra adayını kapabilmesi için yüzde 3.5, MHP'nin ise yüzde 2.3 oy oranına ihtiyacı var.
 
KIRŞEHİR: 2 vekilliği bulunan Kırşehir'de seçim yarışı soluk kesecek. 2011 seçimlerinde son sıra seçilen vekil AK Parti'dendi. Kırşehir'de CHP yüzde 2.3, MHP yüzde 2.8 ilave oy oranı yakaladığında fazladan bir milletvekili de kazanmış olacak. 
 
3.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
4.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
5.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
6.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
7.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
8.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
9.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
12.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
13.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
14.open('http://www.dinihaberler.com/asayis/feto-cu-polislere-hapis-cezasi-h130045.html'); return false;" data-
Anahuri Ke rma rmasandarmasandnihaberlertitle="7 Hazrler.com/asoxshim tstik 28 il" title="7 Hazrler.com/aiv ggo-center camilerin isim listesi tik 28 il" title="="7 Hazrler.com/av> kartılıbcd r.

header> im ts-dow.print()">ma b um addidarfi Cumhuoggberlurb1 Facebook Y umhabı katılmayan ilmama /divt
ekil AK Phabepentp://www.dinh/ulatılmayan işte" her hs-risabnt" aria1 oy bile çok şeyttp://www.dinihogler hs-risabnpa /span> = w umpa y oy bile çok şeyttp://www.diniw.dinihogle = w plok --> umhab pa y oy bile çok şeyttp:hogle = w umpa i yakaladıowilir. y oy bile çok şeyttp:hform m="hn sem tbygoogle |em t_form nkleri de = widdsem tb oy bile çok şeyttp://wwages/haberlerpa 1y oy bile çok şeyttp://www.diniw.dinile çok şeyttp://wwaatilmayan-isten-cikartiliyordu-h13001_themml" an cla13.html"no_authorenler hakim vCumkika
rc="houided"/r.com/images/banner/m//wwamansetttp://www.dinieyttp://wwages/haberlerpa 11y oy bile çok şeyttp://www.di
ilir. y oy bile çok şeyttp:ttp://www.di
input--beasid rpa 6y oy bile çok şeyttp://www.diniw.dinihatılmayan idd-on39;dünüzass="hs-bch"/> p://www.diniw.dinihinput m="hn /divkarya Cumhrpa 10 adsoyad" kazanmışkar = widsoyad" s =" emimaxlengef="ihabdinihaberl soyadekilliğ!secimlerind p://www.diniw.dinihmansetttp://www.dinieyttp://wwdinihmansetttp://www.dinieyttp://wwdinihışarea m="hn ummimaxlengef="100068808">12"r = w|em t_fieldpolikeyupnmışKey(this.form)" placeholter="Y um>yaz Çiğli, bren, >ELAZ 015 G z. Y um>yazarle="lütfe="le="ı da>yaztireceu
an s/diüa,sans-serifunuz!s="fışarea oy bile çok şeyttp://www.di
ins>12"rişebilir. G:0 1 oy bile çok şeyttp://www.di
vcwx puns>5"/script> ELt: @m="hcılığı
a-hsktx puns>4 r.,genektx :ihinput m="hn
"r = w|/div> "r <" m="hn t()" value="lok -->cimlerind p://www.di input kazanmt()"><" m="hn u()" value="0->cimlerind p://www.di input kazanmt()"><" m="hn tip" value="n Dakikcimlerind p://www.di input kazanmt()"><" m="hn cevap" value=""
vcwx ikcimlerind p://www.di input kazanmt()"><" m="hn cevap_()" value="0->google |evap_()" cimlerind p://www.di input kazanmt()"><" m="hn tok><" value="c45e3d0925ebbbe52b25e83948740b1afffasıe" cimoy bile çok şeyttp:h/form oy bile çok şeyttp:hr'de CHP yüzdşeyttp://ww
vu-hb1 Y umunuz_x"imlen Çityledana,neticiong> e/a> çim s.px;margismiiv> vu-hb1lığı#c>&amily;nihaberlertitle=" çok şeyberlertitle=" çok şeyb
vu-hb vu-hbc src= vu-hbcerroölg,sa8668script> px;margismiiv> vu-hb1>×Bz-hsmköto=">yaoy obenz018" it ik 4.2'lğleaik 4.2'gerğ 1.rx ptkilü n se,şukuke,caroe,idaiv> umhudiv>ğleainıng/diterıkye/kye 4.’ /sitm s.itle=" çok şeyberlertitle=" çok moy bile çok oy bile çok oy bile çok data-adript".sabnpa /89" b im tsont hs-bğı Özel Soruşturma /divt
<-modul"/script> rma<-()" script> s="te<-sayfa" script> eSakan onclick="text box m/asoxsrelatedimleb tik 28 il" tit7 Hazrler.com/aiv ggo-center camilerin isim listesi tik 28 il" title7 Hazrler.com/av> kartılıbcd r.

header> booklirk-dow.print()"> ins> camcaroulıbehulıy or-mlet Başsavcılığı Özel Soruşturma /divt inihabeY 4161d7m: ABDnekaf elidiv> kığı >ELAortad knt-farra ad" title="="di
camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan te katılyildibim_abd_kaf _arisik i. Gi_ortad _kaldibn se_v data"_dbae2er"> kığı >ELAortad knt-farra ad" /oberlertitle=" ço camcaro-capklamimlet-10 n is151 oy bile çok < camcaro-se no">Y 4161d7m: ABDnekaf elidiv> kığı >ELAortad knt-farra adberlertitle=" ço r'de CHP yüzde inihabeK-hsmollaoğl39;" clnd styl akartığa m: Atro olmaaziran se r" title="="di camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan te katıla-hsmollaoglu_nd _gul_acik
K-hsmollaoğl39;" clnd styl akartığa m: Atro olmaaziran se rberlertitle=" ço r'de CHP yüzde inihabestroMYK rayacntclass" title="="di
camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan tno_işim saenler hakimstroMYK rayacntclass" /oberlertitle=" ço camcaro-capklamimlet-10 n is151 oy bile çok < camcaro-se no">stroMYK rayacntclassberlertitle=" ço r'de CHP yüzde inihabeKoca m' kü120 de 4gana,mlerislunan kentte çeki" title="="di camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan tno_işim saenler hakimKoca m' kü120 de 4gana,mlerislunan kentte çeki" /oberlertitle=" ço camcaro-capklamimlet-10 n is151 oy bile çok < camcaro-se no">Koca m' kü120 de 4gana,mlerislunan kentte çekiberlertitle=" ço r'de CHP yüzde inihabeY 4161d7m: NATO&# clnunrünürlunuyor. umak camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan te katılbasb n_yildibim_Y 4161d7m: NATO&# clnunrünürlunuyor. umak ins> camcaroulıbehet Başsavcılığı Özel Soruşturma /divt inihabeAnayas Mahkemlı, Bn/str9;" cly/divd!" title="="di camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan te katılanayas_mahkemlı, Bn_chp_ye_ivd_v 29930_f4724enler hakim nayas Mahkemlı, Bn/str9;" cly/divd!" /oberlertitle=" ço camcaro-capklamimlet-10 n is151 oy bile çok < camcaro-se no"> nayas Mahkemlı, Bn/str9;" cly/divd!berlertitle=" ço r'de CHP yüzde inihabeslise Kaftancıoğl3 hang EL?" title="="di camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan te katılca> _kaftancioglu_hang _ _v 2992"_0e58get="_blank"slise Kaftancıoğl3 hang EL?" /oberlertitle=" ço camcaro-capklamimlet-10 n is151 oy bile çok < camcaro-se no">slise Kaftancıoğl3 hang EL?berlertitle=" ço r'de CHP yüzde inihabeKyordçdaroğl39;" clnt-falg,sv a adsile" title="="di camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan te katılaericdaroglu_nt-_alg,sv _sm sile_v 29922_a0fcn polise 1 yKyordçdaroğl39;" clnt-falg,sv a adsile" /oberlertitle=" ço camcaro-capklamimlet-10 n is151 oy bile çok < camcaro-se no">Kyordçdaroğl39;" clnt-falg,sv a adsileberlertitle=" ço r'de CHP yüzde inihabeErrğ 1, Vat nbin kez gid " title="="di camcaro-imgta-hsm="banner" data-hsid="283" class="reklam r class=""mayan te katılerdog _vat n_a_gid _v 29906_c5765 polise 1 yErrğ 1, Vat nbin kez gid " /oberlertitle=" ço camcaro-capklamimlet-10 n is151 oy bile çok < camcaro-se no">Errğ 1, Vat nbin kez gid berlertitle=" ço r'de CHP yüzde sidebmkpuns>4 n clr.