Ak Parti adayı İmran Kılıç'tan, Miraç Kandili mesajı

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili adayı Müftü İmran KILIÇ'tan Miraç Kandili mesajı.

Ak Parti adayı İmran Kılıç'tan, Miraç Kandili mesajı

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili adayı Müftü İmran KILIÇ'tan Miraç Kandili mesajı.

14 Mayıs 2015 Perşembe 11:41
Ak Parti adayı İmran Kılıç'tan, Miraç Kandili mesajı
banner283
İsra : ( Gece yürüyüşü ) kelimesiyle, yüce Allah’ın ( c.c. ) peygamberi Hz. Muhammed ( S.A.V.)’e Mekke’de ki Mescid- i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya kadar lütfettiği yolculuk kastedilir.

Mi’raç ise Bu yolculuğun ardından Rasulullah’ın yüce Allah tarafından göklere yükseltilip kendi huzuruna çıkarılması, insan, cin, melek ve diğer mahlukatın bilgilerinin tükendiği sınıra ulaştırarak kendi huzuruna çıkarılması ve bu arada birçok ilahi sırlar ve tecellilere mahzar kılınması olayını ifade eder. Bunların tümü bir gece içinde olmuştur.
İbn- i Sa’d’ın Takakat’ul Kübra’sındaki rivayetine göre Miraç hadisesi Hicretten onsekiz ay önce vuku bulmuştur. Bunun için Miraç, Allah’ın kendi Resulü’ne ikram buyurduğu hayret verici mucizelerden biridir. Bu mucize Buhari ve Müslim’in sahih’lerinde uzun bir şekilde kıssa edilmiştir.

Miraç, Rasulullah’ın şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir yükseliş ufkudur. Bu ulvi seyahat mucizelerinin en büyüğüdür. Mi’raç mucizesi Kur’an – ı Kerim’de ayetlerle anlatılmış ve varlığı inkar edilemeyecek bir şekilde ortaya konmuştur. Bu ilahi yolculuğun ilk merhalesi olan Mescid- i Aksa’ya kadarki safha şöyle beyan ediliyor. ‘’ Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye      ( Muhammed ) kulunu Mescid – i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid – i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçekten işitendir, görendir.’’ ( El- İsra-1 ).

Miraç safhası’da şöyle anlatılır. ‘’ Çünkü onu güçlü kuvvetli ve üstün yaratılışlı biri ( Cebrail ) öğretti, sonra en yüksek ufukta iken asıl şekliyle doğruldu. Sonra ( Muhammed ) ‘ e yaklaştı, derken daha da yaklaştı. O kadar ki ( birleştirilmiş ) iki yay arası kadar, hatta daha da yakın oldu. Bunu üzerine Allah kuluna vahyini bildirdi. ( Gözleriyle ) gördüğünü kalbi yalanlamadı. Onun gördükleri hakkında şimdi kendisi ile tartışacak mısınız? Andolsun onu, Sidret’ül Munteha’nın yanında önceden bir defa daha görmüştü. Cennet’ül Me’va’da onun yanındadır. Sidre’yi kaplayan kaplamıştı, Gözü kaymadı ve sınırı aşmadı. Andolsun o , Rabbinin en büyük ayetlerinden bir kısmını gördü ( En- Necm,5 – 18 ).

Dünyamızın bir tarafındaki olayı elektrik dalgaları ile naklen diğer tarafında gösteren aletleri yapan ve uzayın kapılarını aralayan insan oğlunun akıl gücüne hayranlığımız yanında, bu aklı insan’a veren Allah’ın bundan daha büyük güç ve kudrete sahip olduğunu anlamaktaki şaşkınlığımız neden olsun? Miraç bu günkü feza çağına asırlar öncesinden açılmış bir kapıdır.
 
Söyleşirken Cebrail ile kelam,
Geldi Refref önüne verdi selam.
                        Aldı ol şah’ı cihanı ol zaman,
                        Sidre’ye gitti ve götürdü heman.
Çünkü kamusun görüp geçti öte,  
Vardı erişti ol ulu Hazret’e.
                        Aşikáre gördü Rabbü’l izzeti,
                        Ahirette öyle görür ümmeti.
Bi huruf’u lafz- ı savt ol padişah,
Mustafa’ya söyledi bir iştibah.
 
** Miraç’a iman ve hikmet ışığında bakmalıyız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imammmmmm 2015-05-15 22:21:12

İMRAN HOCAMI ADAYLIĞI SÜRECİNDE DESTEKLİYORUZ İNŞ. KAZANIR VE DİYANETİMİZİ TEMSİL EDER