AK Parti’nin internet karnesi

İnternet erişimini kısıtlamakla suçlanan AK Parti döneminde Türkiye bilişimde çağ atladı. 12 yıllık süreçte yapılan yatırımlarla internet kullanıcı sayısını 20 binden 34 milyona çıkardı.

AK Parti’nin internet karnesi

İnternet erişimini kısıtlamakla suçlanan AK Parti döneminde Türkiye bilişimde çağ atladı. 12 yıllık süreçte yapılan yatırımlarla internet kullanıcı sayısını 20 binden 34 milyona çıkardı.

24 Mart 2014 Pazartesi 20:55
AK Parti’nin internet karnesi

Twitter’a erişimin engellenmesi üzerine AK Parti iktidarına yapılan sansürcü uygulamasının eldeki verilerle çelişiyor. AK Parti’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihinden bu yana internet alanında yaptığı yatırımlar dikkat çekici. AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’de geniş bant internet abone sayısı 20 bin iken bugün bu sayı 34 milyona ulaştı. Hükümet internet ve bilgisayar kullanımını eğitim alanına da yaydı.

DAĞITILAN BİLGİSAYAR SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

Bugün 160 bini aşkın öğrenci hükümetin icraatları sayesinde internet üzerinden eğitim görüyor. Okullara 1 milyondan fazla bilgisayar gönderen hükümet, geniş bant internet hizmetini yaklaşık 50 bin okula yaydı. AK Parti hükümeti Şubat ayında daha önce dağıtılan 63 bin tablet bilgisayara ek olarak, 81 vilayette 100 bin tablet bilgisayarı daha öğrencilere teslim etti. Yeni dönemde ise yarım milyondan fazla öğrenci ve öğretmene (675 bin) tablet bilgisayar teslim ederek eğitim ve interneti, eğitim ve teknolojiyi her alanda buluşturmayı hedefliyor.

56 MİLYONA İNTERNET ULAŞTI

AK Parti 2013 sonu itibarıyla 228 bin kilometreye yaklaşan fiberoptik ağı, 66 bin kilometrelik karayolu ağını 4'e katladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 2013 yılı dördüncü çeyrek raporuna göre; Türkiye'de internet abone sayısı 32,6 milyona, mobil internet kullananların sayısı 24,1 milyona ulaştı.

15 MİLYON E-DEVLETTEN FAYDALANDI

AK Parti yine internet üzerinden pek çok hizmeti vatandaşa sundu. Hükümet özellikle vatandaşlara daha kaliteli hizmet için e-devlet politikalarını geliştirdi. Bugün 124 ayrı kurum 900’e yakın hizmeti e-devlet üzerinden sağlıyor ve bugün 15 milyondan fazla vatandaş bu hizmetlerden faydalanıyor.

TWİTTER SANAL, MAĞDURİYETLER GERÇEK

Bugün Ak Parti Twitter’a erişimi engellemekle ve internete müdahale etmekle suçlanıyor. Oysa AK Parti’nin internet alanına yaptığı yatırımlara bakıldığında internetle herhangi bir derdi olmadığı görülüyor. Türkiye'ye bilişim anlamında çağ atlatan AK Parti, ülke güvenliği ve vatandaşlara karşı, internetin sağladığı imkanların kötüye kullanılmasına da asla müsaade etmiyor.

TWİTTER YASAL TALEPLERİ GERİ ÇEVİRDİ

Twitter, ulusal güvenliki kamu düzeni ve özel hayatın korunmasına yönelik saldıranlara karşı, hukuk çerçevesinde, yaptırım uygulamakta gecikmekte, yasal yollarla iletilen taleplerin gereğini yerine getirmedi. Kişisel hakların ihlali karşısında hızlı ve etkin müdahaleler yapmayan Twitter, aleni hakaret, ırkçılık, düşmanlık, ayrımcılık ve hedef gösterme gibi içeriklere göz yumdu.

TÜRKİYE'YE ÇİFTE STANDART

Twiter, mahremiyet haklarına saygı gösterilmemesi ve organize bir şekilde sistematik karalama kampanyası yürütenlerin herhangi bir müeyyide ile karşılaşmaması bir diğer sorun. Bu noktada sadece Ocak 2014’ten bu yana Twitter’a yasal yollardan iletilen yüzlerce şikayeti ciddiye alıp gereğini yapmadığı gibi cevap dahi vermedi. Benzeri durumlarda ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden giden taleplere hızlı bir biçimde cevap veren Twitter, söz konusu Türkiye olunca, ayrımcı ve ön yargılı bir tavır içine girdi.

NETİCEDE KAR AMAÇLI BİR ŞİRKET

Mahkeme kararlarına saygı gösterilmemekte, tam tersine hiçbir kuralın geçerli olmadığı bir kaosun hakim olması adeta teşvik edilmektedir. Bu süreçte paralel yapıyı ilgilendiren örneklere/taleplere, Twitter hızlı bir biçimde cevap verirken diğer şikayetler konusunda duyarsız bir tutum içine girdi.

TALEPLERİN KARŞILANMASI DURUMUNDA YASAK KALKACAK

Mahkeme kararlarına saygı duyulması ve vatandaşlarımızın hukuk çerçevesinde dile getirdiği somut şikayet ve taleplerin karşılanması, Twitter’a erişimin önündeki kısıtlamaları da kaldıracak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.