AK Parti'ye aday adaylık için kaç kişi başvurdu?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde milletvekilliği aday adaylığı için partilerine 558'i kadın olmak üzere 3 bin 656 başvuru yapıldığını belirtti.

AK Parti'ye aday adaylık için kaç kişi başvurdu?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde milletvekilliği aday adaylığı için partilerine 558'i kadın olmak üzere 3 bin 656 başvuru yapıldığını belirtti.

06 Eylül 2015 Pazar 10:30
AK Parti'ye aday adaylık için kaç kişi başvurdu?
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde milletvekilliği aday adaylığı için partilerine 558'i kadın olmak üzere 3 bin 656 başvuru yapıldığını belirtti.
 
Şentop, parti genel merkezinde 81 ilin seçim işleri başkanı ve seçim koordinasyon merkezi başkanları ile yaptığı toplantıda, 1 Kasım'da yapılacak seçimler için AK Parti'ye yapılan milletvekilliği aday adaylığı başvurularına ilişkin bilgi verdi.
 
Türkiye'nin siyasi hayatında her 10 yılda kısır bir döngünün yaşandığını söyleyen Şentop, AK Parti'nin iktidara gelmesiyle bu dönemin kapandığının düşünüldüğünü belirterek, "Bu son 7 Haziran seçimlerine kadar Türkiye siyasetinde eski 50 yıldır devam eden kısır döngü, istikrar ve istikrarsızlıktan oluşan bu döngünün bozulduğuna dair hem milletimizde hem siyasetimizde bu konuda fikir jimnastiği yapanların ortaya koyduğu bir tablodur. 7 Haziran 2015 seçimleri bu anlamda bir duraksama getirdi" diye konuştu.
 
ADAY ADAYLARININ YÜZDE 15'İ KADIN 
 
Şentop, daha sonra 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti'den milletvekilli aday adaylığı başvurusunda bulunanlara ilişkin verileri paylaştı. 3 bin 656 kişinin partilerine aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu söyleyen Şentop bunların 3 bin 98'inin (yüzde 85) erkek, 558'inin (yüzde 15) ise kadın olduğunu bildirdi. 
 
Şentop, başvuranların 176'sının (yüzde 5) ilkokul, 162'sinin (yüzde 4) ortaokul, 637'sinin (yüzde 17) lise, 1850'sinin (yüzde 51) lisans, 46'sının (yüzde 1) önlisans, 785'inin (yüzde 22) yüksek lisans ve üzeri tahsile sahip olduğunu ifade etti. 
 
Aday adayları yaş ortalamasının 46 olduğunu dile getiren Şentop, 30 yaş altında 134 (yüzde 4), 31-40 yaş aralığında 881 (yüzde 24), 41-50 yaş aralığında 1439 (yüzde 39), 51-60 yaş aralığında 903 (yüzde 25), 61-70 yaş aralığında 275 (yüzde 7) ve 71 ve üzeri 24 (yüzde 1) kişinin partilerine milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu belirtti.
 
SERBEST MESLEK SAHİPLERİ SİYASETİ DÜŞÜNÜYOR
 
Şentop, başvuranlardan 90'ının (yüzde 3) özel sektörde yönetici, 362'sinin (yüzde 14) avukat, 356'sının (yüzde 14) mühendis-mimar, 195'inin (yüzde 7) emekli, 109'unun (yüzde 4) doktor, 85'inin (yüzde 3) öğretmen, 76'sının (yüzde 3) ekonomist-iktisatçı, 90'ının memur (yüzde 3) 927'sinin (yüzde 36) serbest meslek sahibi olduğunu kaydetti.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M. Tuncer Boz 2015-09-06 20:35:18

Halkın içinden rant peşinde olmayan birilerini seçmeli. Hem hitabeti güçlü hem de söylediklerine kendisi de inanır birini tercih etmeli. Hususen doğuda.

CEHALETİN AYAK İZLERİEy Türk ve Kürtler zannedermisiniz ki sosyal ile medya insanların beyni üzerinden yaptığınız şu tahribat bir saadete gebedir zannınız hatadır.İçinizdeki bu kadar kin adı vahşi olan evladını doğurdu doğurmak üzere. Hem birileri de sizin bu hissiyatınızdan yani intikam ve enaniyet inizden istifade etti veya etmek üzere. Söylediklerim hak hesabınadır dikkate uyanık olmaya davet ettim. Davete icabet farzdır.  Acaba yüz sene önce ki pederlerinizi yani atalarınızı buraya davet etmek mümkün olsa idi size demeyecek mi idi ey mirasyedi çocuklar siz misiniz şehademizin, meşakkatımizin, birlik ve beraberliğimizin meyveleri yazık oldu ne çörük çıktınız deyip yüzümüze tüküreceklerdi.  Ey kürtler sizler aldanmışsınız. Hem sizi bu kadar perişaniyete sevk eden hırs ve nefretinin esiri olmuş olmuş o dinsiz ya da dinsizliği program yapan dallin güruha ( PKK) nasıl güvenirsiniz. HEM egolarini tatmin etmekle başkalarına dahi esir olmuş bu kadar halkın hukukunu koruyayım derken  yanlışla evladını öldürmüş sadıkı ahmak bir grup a nasıl itimad edersiniz. Bunlar birilerini katlederken başında oturmuş hayretinden kininden ağlamasını dahi bilmiyor.  Çabuk bu manasız ve neticesiz akıbeti pek hatarlı davadan vazgeçiniz vazgeçiriniz. Ey türkler siz nasıl ki deccalizmin esiri olup seksen yıl hayatı maneviyenizle oynayan an be an sizi cehenneme sürükleyen bir adama aldandınız ve hala bir kısım altanmakta ise Kürtlerin de alması mümkündür.  Evvela suç ve kabahat o sadık millete zulmederek onları isyana teşvik edenlerdedir.  Bu manasız ve insanları kin ve kargaşa ya sürükleyen nefret söylemlerinden vazgeçin. Onlar kardeşiniz. ALLAHIMIZ BİR PEYGAMBERİMİZ BİR KIBLEMİZ BİR VATANIMIZ BİR bu kadar kutsi manalar birliğimizi gerektirirken bunları hafife alıp bu düşmanlık neden hamiyet ve sadakat davasında bulunabilir mi. Evet Hükümet yanlış etti samimiyetinin hem yanlış siyasetinin kurbanı oldu. zira vahşi canavara müsamaha veya hoşgörü iştihasını açar merhametini celbetmez. Kürtlere mükafat ve eski haklarını iade lazım idi. PKK cezalandırılmalı idi.

EY MÜSLÜMAN BAŞINI DİK TUT PASLANMIŞ BİHEMTA BİR ELMAS DAİMA MÜCELLA( parlak )  CAMA MÜRECCAHTIR ( yani tercih edilir)  . BİZ MUHABBET FEDAİLERİYİZ DÜŞMANLIĞA VAKTİMİZ YOK. M.T.B
        BEDİÜZZAMAN