Bakan Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye dışına çıkan ve FETÖ mensubu olduğu değerlendirilen kişiler için "Gittiniz ülkelerde görüyorsunuzdur. Vallahi yerinizde olsam ben zor sabrederdim. Gördüğüm yerde boğazlarım yani" dedi.

Bakan Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye dışına çıkan ve FETÖ mensubu olduğu değerlendirilen kişiler için "Gittiniz ülkelerde görüyorsunuzdur. Vallahi yerinizde olsam ben zor sabrederdim. Gördüğüm yerde boğazlarım yani" dedi.

18 Ağustos 2017 Cuma 15:58
Bakan Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım
banner283


Albayrak, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen '2023 Vizonu Doğrultusunda Türkiye'nin Yetişmiş İnsan Gücü' konulu 'Ülke-Bölge, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. 

Mİlli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışına burslu olarak gönderdiği öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen toplantıların 5. ve son gününde Bakan Albayrak kapanış konuşmasını yaptı. 

Tarihsel kırılmanın yaşandığı bir süreçten geçildiğini belirten Berat Albayrak, Türkiye'nin, bölgenin ve dünyanın, önemli günlerden geçtiğini söyledi. Albayrak, "Dün Barselona, birkaç hafta önce Paris, Londra, Türkiye, Amerika'da neler oluyor görüyoruz. 21. yüzyıl, birçok sosyal bilimcinin teşhis ve tespitinden öte çok hızlı, travmatik yarılmalara gebe bir süreçle başladı. 15 yıl önce dünya eko sistemi hangi noktadaydı bugün nasıl? Her çatışmanın ve yaşanan kavganın arkasında bazı duygusal (ekonomik)  sebepler oluyor. İşte Ortadoğu'yu görüyoruz, arkasında farklı sebepleri olan krizlerle karşı karşıyayız" dedi.  

'GÜÇ VE ZENGİNLİK BATI'DAN DOĞU'YA KAYIYOR'

Bugün dünyada büyük bir güç ve zenginlik kaymasının yaşandığına dikkat çeken Bakan Albayrak, bu kaymanın 500 yıldır eko sistemi elinde tutan Batı medeniyetinden yavaş yavaş Doğu'ya doğru olduğu değerlendirmesinde bulundu. 

Bakan Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım

'ÇOK FARKLI KRİZLERE GEBE BİR RESİM GÖRECEĞİZ'

Geçen mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen Çin gezisini hatırlatan Bakan Albayrak burada yapılan 'Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'nun önemini vurguladı. 

Kuşak ve Yol Projesiyle çok büyük bir kırılma yaşandığını ve yaşanacağını kaydeden Albayrak, "Bugün Pekin'den Londra'ya kadar müthiş bir 'network' var. Dünya nüfusunun 3'te 2'si dünya ekonomisinin yarısından fazlası bu 'network'un içinde. Artık gemiyle Pekin'den bir buçuk ayda giden bir ürün hızlı trenle iki haftadan daha kısa bir sürede daha hızlı ve daha ucuz bir network'un içine giriyor. Pazar, büyüme, istihdam, tüketim Asya'da. Böyle bir network böyle bir resimle karşı karşıya bırakıyorsa dünya ticaretini önümüzde çok farklı krizlere gebe bir resim göreceğiz demektir. Şahsi kanaatim, önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok büyük ekonomik çarpışma ile karşı karşıyayız. Bu, siyasi bir çarpışma ve çatışmayı peşinden askeri çatışma ve çarpışmayı doğurur mu? İnşallah doğurmaz" ifadelerini kullandı.  

Bakan Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım

'BEYİNLERİ ÖYLE YIKANMIŞ BİR İHANET ŞEBEKESİ Kİ…'

Berat Albayrak, konuşmasında 15 Temmuz'a da değindi. Albayrak, "Beyinleri öyle yıkanmış bir ihanet şebekesi ki kendi her kutsalına, ülkesine, milletine, vatandaşına kardeşine, anasına babasına ihanet edecek insanlar çıktı buradan" diye konuştu. 

'HER GÜN İHANETİNİ AKITIYOR'

"Bu ihanet çetesi şuan itibariyle dünyanın dört bir yerinde bu ülkeyi, bu milleti, bu dini karalamak, ihanet etmek için iğrenç bir 'diaspora network'u ile her gün zehirini ve ihanetini akıtıyor" diyen Bakan Albayrak, şunları söyledi:

"Gittiniz ülkelerde görüyorsunuzdur. Vallahi yerinizde olsam ben zor sabrederdim. Gördügüm yerde boğazlarım yani… Kaçaklar, hainler… Ama o kadar içselleştirmişler ki çok normal bir şekilde yaşıyorlar. Sabırlı olmak da lazım gördüğün yerde boğmamak için…

'BUNUN BOŞ OLDUĞUNU ORTAYA ÇIKMASI ŞEREFLİ BİR İNSANIN İNTİHARINI DOĞURUR'

Beyinler öyle bir yıkanmış ki sözde inandıkları kutsal davada ne idüğü belirsiz bir ihanet şebekesi ve onun başındaki terörist başıyla kendilerini kandırmaya devam ediyorlar. Ömrünü bir şeye vakfetmişsin ama bir bakmışsın ki bu örgüt çökmüş. Bunun yalan olduğunu söylesen inkar etmen lazım. Öyle bir yola adadın ki kendini ülkene ihanet ettin. Bunun boş olduğunu ortaya çıkması şerefli bir insanın intiharını doğurur. Ama bunlarda o da yok. Öyle bir beyin yıkanması var."

'KENDİ KABIMIZDA YOĞURACAĞIZ'

Konuşmasının son bölümünde yurt dışında eğitim gören öğrencilere tavsiyelerde bulunan Bakan Albayrak onlara büyük sorumluluklar düştüğünü ifade etti. Albayrak, "İlim neredeyse en güzelini en doğrusunu öğrenip alıp, kendi kabımızda, ruhumuzda yoğuracağız. Yine bu ülkeye hizmet ederek, nesiller yetiştirerek sahip olduğumuz tüm imkanları bu ülkenin bekası için kullanmak durumundayız" şeklinde konuştu.  

'HARİTADA SORSANIZ YERİNİ BİLMEDİKLERİ ÜLKE DÜNYA GÜNDEMİNE GELİYOR'

Albayrak, Kuzey Kore ile yaşanan gerilim için de şunları söyledi:

''Asya… Pazar burada büyüme burada istihdam tüketim burada. Herkes bir şeyler diyor; 'Kuzey Kore'de ne oluyor arkasında kim var?' Haritada sorsanız yerini bilmedikleri bir ülke dünya gündemine geliyor. Kim nasıl bir okuma yaparak stres testi uyguluyor birbirine perde arkasında. Zor günler. Bu neyi doğuracak? Önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok büyük bir ekonomik çarpışmayla karşı karşıyayız. Bu bir siyasi çarpışma ve çatışmayı peşinden bir askeri çatışmayı doğurur mu? İnşallah doğurmaz.

Kapanış konuşmasının ardından Berat Albayrak'a katılımı nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından bir hediye takdim edildi. 5 gün süren, '2023 Vizonu Doğrultusunda Türkiye'nin Yetişmiş İnsan Gücü' konulu 'Ülke-Bölge, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı' da sona erdi. 

Kaynak: AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.