Başbakan Davutoğlu AK Parti'nin seçim vaatlerini açıkladı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu AK Parti'nin seçim vaatlerini açıkladı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı.

04 Ekim 2015 Pazar 15:30
Başbakan Davutoğlu AK Parti'nin seçim vaatlerini açıkladı
Başbakan Davutoğlu, açıklamayı yapmak üzere ATO Congresium'a eşi Sare Davutoğlu ile geldi.
 
Salona gelişinde vatandaşları selamlayan Davutoğlu, Türk bayrağı ve parti bayraklarıyla karşılandı.
 
Davutoğlu, salona "Davutoğlu Ahmet Hoca" şarkısı eşliğinde girdi. Başbakan Davutoğlu konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıktığında ise AK Parti\'nin seçim müziği olarak kullanılacağı açıklanan "Haydi Bismillah" isimli şarkı çalındı.Başbakan Ahmet Davutoğlu, salona gelişinden önce twitter'dan paylaşımda bulundu.
 
İşte Davutoğlu'nun açıklamasından satırbaşları;
 
Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizi saygıyla selamlıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'mız az önce Brüksel'e yola çıktı, Allah yolunu açık etsin. Geleceğe yürüyen bu siyasi partilerin, görülmez kahramanlarını selamlıyorum. Değerli kardeşlerim bugün bir milat, yeniden 'bismillah' diyoruz. Bugün 3 Kasım 2002 gibi 1 Kasım 2015'i de bayram yapma günüdür. Türkiye'nin en büyük siyasi partisi olarak bütün dava arkadaşlarımızla aziz milletimizin izindeyiz. Bu aziz kadroyla birlikte Türkiye'nin emanetine sahip olduğumuzu bir kez daha söylüyoruz. AK Part ailesi olarak 1 Kasım'daki seçimlere doğru ilk günkü aşkla gittiğimiz göstergesi bu salondaki aşktır.
 
'1 KASIM SEÇİMLERİ ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN'
 
Bu vesileyle 1 Kasım seçimlerimizin milletimize, vatanımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçteki bütün partilerimize bir kez daha başarılar diliyorum. Bütün partiler medeni bir şekilde fikirlerini iletsinler ama birbirimizi kırmayalım, 1 Kasım seçimleri şimdiden bütün milletimize hayırlı olsun.
 
AK Parti hareketi bir reform hareketidir. Köhnenmiş bir sistemin önünü açan bir reform hareketidir. AK Parti bu özelliğiyle 2002'den bu yana sessiz bir reform gerçekleştirmiştir. İkinci olarak AK Parti halkın içinden çıkmış bir partidir. Halk biziz, biz halkız. AK Parti hareketinin 3. özelliği bir vizyon hareketi olmasıdır. Bu 3 özellik, bugün açıklanacak beyannamemizde yer alacak.
 
'BİZİM SÖZÜMÜZ SENETTİR, NOTERE İHTİYAÇ YOKTUR'
 
7 Haziran seçimleri hem siyasetimiz hem siyasetimiz için çok önemli bir adım olmuştur. Her partinin üzerine düşen dersleri çıkardığını umuyorum. Milletimiz çatışma kültürünün sona ermesini istemiştir ve biz de aşkla tazelendik, yeni bir yola çıkmaya karar verdik. Son 3 ayda bu dersleri bütün deytaylarıyla ele aldık. Bütün kademelerde tek bir hedefimiz vardı, milletimizin sesini doğru anlamak. Halkımıza sorduk, toplumumuzdan her kesimden insanla bir araya geldik, beklentilerini sorduk. Bizim sözümüz sözdür, sözümüz senettir, notere ihtiyaç yoktur.
 
'BLOK SİYASETİ DE HAYIR SİYASETİ DE MİLLETTEN CEVABINI ALIR'
 
AK Parti olarak bütün milletimiz şahittir, biz AK Parti olarak koalisyon görüşmelerini sonuna kadar samimiyetle sürdükdük. AK Parti bütün kadrolarıyla bu süreci hareketi geçirdi. Maalesef aynı demokratik yaklaşımı muhattaplarımda göremedik. CHP hemen blok siyasetine yöneldi. AK Parti'yi dışlayan bir sistem geliştirdi. MHP hayır siyaseti geliştirdi. MHP ise herşeye hayır dedi. Blok siyaseti ve hayır siyasetinin ne noktaya geldiğini görüyoruz. Blok siyaseti de hayır siyaseti de milletten gereken cevabı alır. HDP ise terör siyaseti geliştirdi. Biz ise birlik siyaseti yaptık. 
 
'TÜRKİYE, GELECEĞE BİZİMLE YÜRÜYECEK'
 
Yeni bir seçime giderken, Türkiye'yi geleceğe taşıyacak programa, en önemlisi aşka sahip olan yegane parti AK Parti'dir. Biz sadece hedefler belirlemıyoruz, bu hedeflere ulaşmak yolunda geçmiş 13 yılı teminat olarak veriyoruz. Yeni Türkiye, demokratik Türkiye vizyonu 1 Kasım seçimlerinin temel vizyonudur. AK Parti bugüne kadar değişimin, reformların, sessiz kitlelerin sesi olmuştur. Biz hem geleneği sürdürürüz, hem tazeleniriz. Tazelendik, yenilendik, haydi bismillah diyoruz. AK Parti geçen seneki olağanüstü kongremizde söylediğimiz gibi insana hak ettiği onuru veren bir partidir. Toplumun değişik taleplerini okuyamayanlar Türkiye'yi ileri taşıyamazlar. Bizim söyleyecek sözümüz var, bizim gidecek yolumuz var. Türkiye geleceğini maceracılara bırakmayacak, geleceğe bizimle yürüyecek.
 
'GÜVENLİK BİRİMLERİMİZ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN HADLERİNİ BİLDİRDİ'
 
Puslu havayı seven çakallar zannetiler ki 7 Haziran'dan sonra ülke sahsiz kalacak, yönetim boşluğu oluşacak. Biz bu tehdit unsurlarına gereken cevabı verdik. Teröristleri masum vatandaşlarımızdan ayırarak hak ettikleri cevabı verdik. Güvenlik birimlerimiz büyük bir fedakarlıkla bütün terör örgütlerinin hadlerini bildirdi, ülkemizin ve milletimizin birliğini temin edecek adımları attı. Bizim barış için sergilediğimiz sabrı yanlış yorumlayanlar bir tehdit unsuruna dönüştü. Biz onlara gereken cevabı verdik. Terörü ve teröristi masum halktan ayırarak hak ettikleri cevabı verdik. Kamu düzeni sağlanana, bütün silahlar gömülene kadar terörle mücadelemiz devam edecek. Aynı kıbleye yönelenlerin kıblesini değiştirmeye kimse muktedir olamayacaktır.  
 
'ÜLKEYİ YÖNETME İRADESİ SADECE MİLLETTİR'
 
Hiç kimsenin huzurumuzu, muhabbetimizi bozmasına izin vermeyiniz. AK Parti, bütün coğrafyamız için büyük bir önem teşkil etmektedir. Ülkeyi yönetme iradesine olan ve olacak olan sadece millettir. Biz de yeter, söz de karar da milletindir dedik, demeye de devam edeceğiz. İlk günkü aşkımız nasıl ki milletimizse bugün de öyledir.
 
Biz milletimizin umudu olarak iktidara geldik. AK Parti halen istikrarın, güvenin partisidir. Bugüne kadar milletimizin güvenini boşa çıkarmadık. AK Parti'ye yönelik saldırıların, iftiraların, tamamının arkasında bu güveni boğmak vardır. Gelin hep beraber bir olalım diyoruz. Bizim yolumuz milletimizin yoludur. Türkiye 13 yıldır sadece büyüdü. AK Parti siyasetinde hiçbir zaman yalan yoktur, 13 yıldır millete verdiğimiz her sözü tuttuk.
 
AK Parti beyannamesi reform vadaden tek beyannamedir. Bu beyanname Türkiye'yi yüksek gelir düzeyine taşıyacak bir beyannamedir. Bu beyanname hesabı, kitabı son derece iyi yapılmış bir beyannamedir. Bu beyanname bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf bir beyannamedir. İnsan onuru dış politikamızın da iç siyasetimizin de temelidir. Beyannamemiz reformlar, vaatler ve büyük Türkiye yolunda temel aldığımız büyük projeler olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.Beyannamemizi demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hak ve özgürlüklerini temel alarak hazırladık.
 
'SEÇİM BARAJIYLA İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME YAPACAĞIZ'
 
İnsan onuru dış politikamızın da iç siyasetimizin de temelidir. Verdiğimiz sözn arkasında milletimizin iradesi ve 13 yıllık muazzam birikimimiz vardır. Yeni bir anayasa yapacağız, Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması başta olmak üzere uluslararası sözleşmelere tam uyum sağlayacağız. Herkesin inandığı gibi yaşadığı fikirlerini özgürce ifade ettiği refahtan payını aldığı toplumu birlikte inşa edeceğiz. Eşit vatandaşlık ilkesini temel kılacağız, önceliğimiz ülkemizin katılımcı özgürlükçü ve sivil bir anayasa ile yönetilmesini sağlamak. Düşünce, ifade ve inanç özgürlüğü insan onurunun ayrılmaz parçası olarak güvence altına alınacak. Demokratik doğasını kaybeden parlamenter sistemin karşısında etkin ve dinamik bir yönetim anlayışıyla başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Yürürlükteki siyasi partiler kanununu kaldırarak yeni bir siyasi partiler kanunu çıkaracağız. Seçim barajıyla ilgili yeni bir düzenleme yapacağız. 
 
'AB ÜYELİĞİ ÇALIŞMALARINA HIZ KAZANDIRACAĞIZ'
 
Türkiye'nin AB üyeliği çalışmalarına hız kazandıracağız. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesini, ve suistimallerin önüne geçilmesi için yasal düzenlemeleri hayata geçireceğiz. STK'ların geliştirilmesi ve güçlendirilmesine dair yasa çıkaracağız.
 
YENİ SİYASİ PARTİLER KANUNU
 
Askeri dönemlerden kalan yürürlükteki siyasi yasaları kaldıracağız. Yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız. Demokratik siyasete ve bu siyasetin öncülerine güç kazandırmak için siyasi etik kanununu çıkaracağız.
 
'HİÇBİR VATANDAŞ KÖKENİ DOLAYISIYLA DIŞLANAMAYACAK'
 
Türkiye'de Kürt Türk Sünni Alevi gibi ayrım yapmak isteyenlere karşı bütün fikirlerin serbestçe ifade edilmesi Ak Parti sayesinde gerçekleşmiştir. Birçok kere Alevi kanaat önderleriyle bir araya geldik. Bundan sonra da Alevi toplum kesimlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her adımı atacağız. Roman vatandaşlarımızın sorunlarına son vererek eğitim ayrımcılığını bitireceğiz. Bu ülkede hiçbir vatandaş ait olduğu kültür sebebi ile dışlanamayacak. Milli birlik ve kardeşlik perspektifimizi koruyacağız.
 
'ŞİDDETİN GÜNDEMDEN ÇIKMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALACAĞIZ'
 
Kamu düzenini tehdit eden bütün unsurlarını yerle bir edeceğiz. Çözüm sürecini güvence altına amak amacıyla çıkardığımız yasa ile silahın, şiddetin tamamen gündemden çıktığı ortama ulaşmak için her türlü tedbiri alacağız.
Çözüm sürecinin sahibi millet, taşıyıcısı ise AK Parti ve ülkemizde barış isteyen herkestir. Çözüm sürecinin mimarı da yaratıcısı da AK Partidir, AK Parti olacaktır. 
 
'YARGIDA KAPSAMLI REFORM ÖNGÖRÜYORUZ'
 
Yargıda kapsamlı bir reform öngörüyoruz. Yüksek yargıda birliği sağlama konusunda adımlar atacağız. HSYK'yı Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar yüksek kurulu olarak yeniden yapılandıracağız.
 
'EĞİTİMDE REFORMLARI ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ'
 
Eğitimde çok önemli reformlar gerçekleştirdik, şimdi de artırarak devam edeceğiz. Eğitimde niteliksel değişiklikler yaratacağız. Öğretmenlerimizin her anlamda daha iyi yetişmesini sağlayacağız. Bütçeden en fazla payını eğitime almış iktidar olarak eğitimde niteliksel bir dönüşümün önünü açacağız. Yetkileri merkezden yerel okullara vereceğiz. Öğretmenlerimizin en iyi şekilde yetişmesi için eğitim almalarını sağlayacağız. Her anlamda dijital içerikle zenginleştirilmiş mobil öğrenme biçimini yaygınlaştıracağız. Kamunun vatandaşımıza sunduğu her türlü hizmetin kalitesini artırıyoruz.
 
Ekonomimizdeki en büyük reformu da reel ekonomide yapacağız. İleri teknolojiyle yüksek katma değere dayalı ekonomik dönüşüm.İthalat bağımlılığını azaltan, ihracı teşvik eden politika iş yeri açma ve çalışma prosedürlerinde yeni çalışmalar yapacağız. Gümrük işlemlerini hızlandıracağız. Enerji sağlık havacılık, uzay, otomotiv, bilişim ve savunma sistemlerindeki çalışmaları destekleyeceğiz. 4,5 ihalesini yaptık, en kısa zamanda 5G'ye geçiş için de altyapıyı sağlayacağız.
 
Vaadlerimizi biz masa başında hazırlamadık. Milletimizle konuştuk. Bir kısmını sizinle paylaşacağım ve bütününü beyannamenin tam kısmında göreceksiniz. 
 
Aile ve çocuklara olarak; güçlü bir toplum için öncelikle aileyi güçlendirmemiz gerektiğini biliyoruz. Ailelerin olumsuz eylemler korunması için, aile sosyal destek programını hayata geçiyoruz. Aile değerlerini öne çıkaran, kültür sanat programlarını öne çıkaracağız. Sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyaç duyan dezavantajlı tüm vatandaşlarımıza ulaşacağız, koğuş sisteminden ev ortamına geçeceğiz. Ev almak isteyenlere devlet yüzde 15 katkı sağlayacak.
 
Bütün annelerimize doğum hediyesi vereceğiz, şu ana kadar 265 bin anneye bu ödemeyi yaptık. Kadınların siyasetten bürokrasiye kadar karar alma mekanizmalarına etkin katılımlarını sağlayacak her türlü tedbiri alacağız. Anneler ilk çocukta 2, ikincide 4, üçüncüde 6 ay yarı zamanlı çalışacak ama tam ücret alacak.
 
GENÇLER İÇİN YAPILACAKLAR
 
Seçilme yaşını 18'e indireceğiz. Gençlerimize sınırsız ve ücretsiz internet veriyoruz. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimze proje kapsamında 50 bin liraya kadar nakdi destek vereceğiz. Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyen gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. Yeni iş kuran gençlerimiz 3 yıl boyunca gelir vergisi ödemeyecek. İlk kez ilk bulan her gencimizin maaşı 1 yıl tarafından devlet tarafından ödenecek. Lise mezunu gençlerimizin 2 yıl boyunca genel sağlık sigortalarını sağlayacağız.
 
Gençlerimizin orta öğretimden yüksek öğretime geçişte hayat planlaması için çalışmalar yapacağız. Kısa film, ilk film, dergi, sportif faaliyetlerine karşılıksız destek vereceğiz. Evlenmek isteyenlere çeyiz hesabı çalışması başlatacağız.
Çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20'si oranında devlet destek verecek.
 
'ENGELSİZ BİR HAYAT İÇİN ALT YAPI OLUŞTURACAĞIZ'
 
Engelsiz bir hayat için gerekli her türlü alt yapıyı oluşturacağız. Görme ve ortopedik engelli için gerekli teknolojik çalışmalar yapacağız. Engelli genç ve çocukların kısa süreli gündüz ve yatılı bakımı için Engelli Yaşam Merkezi kuruyoruz. 
 
'EMEKLİLERE YILDA 1200 LİRA EK ZAM'
 
1100 liranın altında maaş alan işçi ve bağkur emeklilerimize yılda 1200 lira ek zam yapıyoruz. Emekli memur maaşlarını da düzenledik. Şimdi bütün emeklilerimize ayda 100 yılda 1200 lira takribi durumuna göre yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun. Bu da refah düzeyinin yükseltilmesi anlamda önemli. Tarım emeklileri hariç, 1000 liranın altında maaş alan hiçbir emekli kalmayacak. BağKur emeklilerimiz ise 884 liraya ulaşmış olacak. TOKİ eliyle emeklilerimizi aylık 250 TL taksitle konut sahibi yapacağız.
 
'YEM VE GÜBREDE KDV'Yİ KALDIRIYORUZ'
 
Yem ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilere karşılıksız 30 bin lira nakdi destek vereceğiz. 
 
'TÜM OKULLAR TAM GÜN EĞİTİME GEÇECEK'
 
Tüm okullarımızda tam gün eğitim ve öğretime geçilecek. Fatih projesi aracılığıyla nitelikli bir eğitim altyapısı oluşturacağız. Ortaöğretim'i bitiren her öğrencimiz bir spor dalından lisans alabilecek kapasitesinde veya bir müzik enstürmanı çalabilecek kapasitede olacak. Ulusal öğretmen strateji belgesini ortaya koyacağız. Ücretsiz müze kartı verilecek ve bazı derslerin müzelerde yapılması temin edilecek. Üniversiteye geçiş sınavı yılda bir kez değil birden çok yapılacak, mümkünse 3 kez olacak.
 
SAĞLIK ALANI 
 
Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını yeniden düzenleyeceğiz, Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi için gerekli çalışmaları tamamlayacağız. İhtiyaç sahibi her bir vatandaşımızın evinde bakım hizmetini sağlayacağız. Uyuşturucu bağımlılarına yönelik tedavi çalışmaları yapacağız. Bir milyon bisikletle sağlıklı yaşam programını başlatacağız. Bazı kanser türleri olmak üzere erken teşhis çalışmalarını çoğaltacağız. Yurt genelinde 26 sağlık bölgesinde şehir hastanelerimizi hizmete açacağız. Önümüzdeki dönemde hastanelerimizdeki nitelikli yatak oranını yüzde 90'a çıkaracağız.
 
'ASGARİ ÜCRET 1300 LİRA OLACAK'
 
Asgari ücreti 1300 liraya çıkaracağız. Yapılan işin tehlike sınıfına göre de asgari ücret farklılık gösterecek. Polislerimizin 2200 olan ek göstergelerini 3000 lira yapacağız. Taşeron işçileri kamuda istihdam edeceğiz.
 
ŞEHİR YAPILANMASI
 
Önümüzdeki dönemde dikey değil yapay bir yapılaşmayı özendirecek teşvik edeceğiz. Şehir merkezinde kalan küçük sanayi sitelerini şehir dışına taşıyarak şartlarını iyileştireceğiz. Tarihi şehir merkezlerinin canlandırılmasına yönelik projelere destek vereceğiz. Şehirlerde kişi başı 10 metrekare olan yeşil alan şartını 15 metrekareye çıkartacağız.
 
TÜRKİYE'NİN BÜYÜK PROJELERİ
 
Silvan 1. Merhale Projesi ile 200 bin hektar alan sulanacak, 200 bin insanımıza istihdam sağlanacak. Elektrikli yerli marka otomobil için çalışmalarımız sürdürülmektedir. 2023 yılında kadar toplam 470 tüneli hizmete açmayı planlıyoruz. Dünyada ilk 3 katlı tüneli İstanbul'a armağan edeceğiz. 73 yeni adalet sarayı yapılacak. İstanbul'da en büyük havalimanı yapılacak. Demokrasi ve özgürlükler adası projemizi geliştiriyoruz.
 
Mersin-Artvin nükleer enerji projesinin gelişmesi sağlanacak. Sinop Nükleer Enerji Santralı projesinin maliyeti 22 milyar dolar. Her bir proje Türkiye'nin milli ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Karapınar Endüstri İhsisas projesiyle en büyük güneş enerji santrali kurulacak. Yerli marka otomobil üretimi için Ar-Ge başta olmak üzere gerekli çalışmalar sürdürülecektir. Hürkuş, Atak helikopter, Altay projesi ve gemi projeleri en kısa sürede tamamlandırılmak üzere sürdürülüyor. Yerli bölgesel uçak projesi sürdürülüyor. 2023 yılında Türk semalarında hem yerli muharib uçaklar hem de yolcu uçakları uçacak. Türksat 6A ile kendi haberleşme sistemimizi kuracağız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara yolu, 95 kmlik otoyol ve 3.köprü projesinin maliyeti 2,5 milyar dolardır.
 
'AK PARTİ HAREKETİ REFORM HAREKETİDİR'
 
Konuşmamın başında bahsettiğim gibi AK Parti hareketi, bir reform hareketidir. Bir an önce bahsettiğim projelerle yeni ve güçlü Türkiye'yi inşa edeceğiz inşallah. 7 Haziran bizim için bir duraktı ama biz durmadık. Büyük Türkiye'nin inşası için hepinizi seferberliğe çağırıyorum. Milletin birliği için 1 Kasım'da sandığa gitmeye var mısınız ? Haydi Bismillah diyor muyuz ? Allah yar ve yardımcımız olsun.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cebrail 2015-10-04 18:02:58

Notere gerek yok, inanıyorum.Başarılar diliyorum.

Avatar
Vekil imamlar kamuda calisanlar 2015-10-05 11:37:59

Olarak hakkımız haram olsun

Avatar
aday 2015-10-06 10:06:12

Sayın admin imam alimi yokmu.alimlar güya durduruldu deniyo ama diyanet hariç tum hızı ile devam ediyor