'Birinci Meclis'in istiklal aşkını taşıyoruz'

Başbakan Davutoğlu, partisinin Ankara milletvekili adaylarının gönüllerinde Hacı Bayram-ı Veli'nin aşkını, zihinlerinde Birinci Meclis'in istiklal hedefini taşıdığını söyledi.

'Birinci Meclis'in istiklal aşkını taşıyoruz'

Başbakan Davutoğlu, partisinin Ankara milletvekili adaylarının gönüllerinde Hacı Bayram-ı Veli'nin aşkını, zihinlerinde Birinci Meclis'in istiklal hedefini taşıdığını söyledi.

21 Nisan 2015 Salı 23:40
'Birinci Meclis'in istiklal aşkını taşıyoruz'
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim beyannameleri ve Yeni Türkiye Sözleşmesi'ni açıkladıklarını belirterek, " O günden bugüne Kılıçdaroğlu'dan, Bahçeli'den, Demirtaş'tan Yeni Türkiye Sözleşmesi'ne bir cevap veya alternatif bir sözleşme teklifi bekliyoruz. Cevap veren, ses veren olmadı" dedi.
 
Davutoğlu, Ankara Atatürk Spor Salonu'nda AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Tanıtım Toplantısı'nda, etkinliğin önemli bir haftada gerçekleştiğini belirtti.
 
Üç ayların hayırlı olması temennisinde bulunan Başbakan Davutoğlu, "Allah her günümüzü üç aylar gibi mübarek, her saatimizi Ramazan Bayramı gibi kutlu eylesin. Bu milletin bayramını zehir etmek isteyenlere fırsat vermesin" diye konuştu.
 
TBMM'nin anlam ve tarihteki önemini de ortaya koyan bir dönemeçte olunduğunu dile getiren Davutoğlu, Meclis\'in ilk milletvekillerini saygıyla, hürmetle yad etti.
 
"Onların emaneti bizim emanetimizdir, onların istiklal aşkı bizim aşkımızdır" ifadesini kullanan Davutoğlu, partisinin Ankara milletvekili adaylarının gönüllerinde Hacı Bayram-ı Veli'nin aşkını, zihinlerinde Birinci Meclis\'in istiklal hedefini ve bedenlerinde İstiklal Marşı'nı taşıdığını söyledi.
 
"Niçin yola çıkıyoruz, meselemiz davamız nedir?" diye soran Başbakan Davutoğlu, "Her bir vilayetten yola çıkan AK Parti adaylarının tek bir hedefi vardır, bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmayacak şartları oluşturmak. Tek bir hedefi vardır, insan onurunu ve milli onuru korumak" diye konuştu.
 
"AK gençlik seninle gurur  duyuyor" sloganları üzerine Davutoğlu, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz ama esas inşallah 8 Haziran sabahı gurur duyacağız" karşılığını verdi.
 
Salondakilere "Ankara yeni bir destan yazmaya var mısın? İnşallah Ankara'da demokrasi tarihinin gördüğü en yüksek oranda oyu almaya hazır mısın?" diye soran Davutoğlu, "Evet" yanıtı üzerine "İstiklal harbimiz bu noktadan başladı, yeni Türkiye buradan inşa edilecek inşallah" dedi.
 
"Birinci Meclis\'in istiklal aşkını taşıyoruz
 
Seçim beyannamelerini sunduklarını, Yeni Türkiye Sözleşmesi'ni ilan ettiklerini hatırlatan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Bu sözleşmeyle insan onuruna yakışır bir yeni Türkiye idealini halkımızın önüne koyduk. 'İnsan onuru, özgürlükler, demokrasi, adalet, milli irade' dedik.  Yeni Türkiye Sözleşmesi Ankara'da ilan edilmesi bakımından önemli. Neden? Çünkü biz bir taraftan Birinci Meclis\'in istiklal aşkını taşıyoruz, diğer taraftan burada yaşanan bütün darbelere, şehit Başbakanımız Adnan Menderes'i idam sehpasına götüren bütün darbelere karşı milletin demokrasi mücadelesinin meşalesini taşıyoruz. Ankara çok onurlu savaşlar da gördü çok büyük zaferlere de beşiklik etti ama Ulucanlar'da yaşanan tek parti zulmünü de  Mamak'ta yaşanan 12 Eylül zulmünü de bilir, 28 Şubat'ta Sincan'da yürüyen tankları da hiç unutmaz. Bu vesileyle tek parti döneminde Ulucanlar da idam sehpalarında hayatını kaybedenleri de 27 Mayıs ihtilalinden sonra şehadete yürüyen Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını da 12 Eylül'de Mamak ve diğer yerlerde 'Bir oradan, bir buradan' denilerek asılan gençleri de 28 Şubat'ta savunan adam Necmettin Erbakan Hocamızı da rahmetle anıyoruz, hepsine hürmetlerimizi sunuyoruz."
 
"Bizim yürüyüşümüz durmaz ve durmayacak" 
 
Yollarının bu topraklarda bir daha İstiklal Marşı yazdırmama yolu olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
"Bizim yolumuz aynı zamanda bu topraklarda bir daha 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan, 17-25 Aralık yaşatmama davasıdır. Onun için bir sözleşme teklif ettik, 'Gelin' dedik, hep beraber insan onurunda, özgürlüklerde, güvenlik ve özgürlük dengesinde anlaşalım, adalet anlayışında, yeni bir anayasada anlaşalım, etkin bir yönetim için en verimli tartışmaları yapalım, özgürlükçü bir başkanlık sisteminde anlaşalım, bütün bunları konuşalım. Ama gerçeği konuşalım, adaleti, hakkı, hukuku konuşalım. İşte seçim beyannamemizi ve toplumsal sözleşmemizi bu niyetlerle açıkladık. O günden bugüne Kılıçdaroğlu'dan, Bahçeli'den, Demirtaş'tan Yeni Türkiye Sözleşmesi'ne bir cevap veya alternatif bir sözleşme teklifi bekliyoruz. Cevap veren, ses veren olmadı. Çünkü onların meselesi insan onurunu korumak değil, onların meselesi ortak bir yerde anlaşmak değil, onların meselesi üst akılla AK Parti'nin, milletin yürüyüşünü durdurmak. Siz ne yaparsanız yapın, millet bizim arkamızdayken bizim yürüyüşümüz durmaz ve durmayacak."
 
Milli iradeyi, milli onuru korumak üzere insani kalkınma, millileşme odaklı kapsamlı bir beyannameyi, yeni atılım dönemini ilan ettiklerini ifade eden Davutoğlu, "Her alanda millileşme dedik. Son 12-13 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde dünyayı hayran bırakan büyük başarılara imza attık" diye konuştu.
 
Bu başarıların her alanda gerçekleştiğini vurgulayan Davutoğlu, 2023'e giderken her alanda bütünüyle "Türk malı" damgası taşıyan millileşme hamlesini bir adım ileri taşıyacaklarını kaydetti.
 
AK Parti'nin vadettiği şeyleri kesinlikle yapacağının altını çizen Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Onun için kampanyamızın temel sloganlarından biri tam da Kılıçdaroğlu'na ve diğerlerine cevap olacak şekilde. 'Onlar konuşur, AK Parti yapar.' Kılıçdaroğlu beyanname açıkladı. Baktılar ki Kılıçdaroğlu uçuyor, HDP bugün daha daha da hızlı uçmaya karar verdi. Ben Kılıçdaroğlu'na detaylı cevap vermeyeceğim. Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'e meydan okudu, Maliye Bakanımız da meydan okumayı kabul etti. Önce O'nun hesap sınavından bir geçsin, sonra milletin ve bizim huzurumuza, siyaset sınavına onu alırız. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu'nu Maliye Bakanımıza ve Melih Beye havale ediyoruz. Bakalım ne diyecek."
 
"Bize her yer Anadolu'dur, bize her yer Türkiye'dir"
 
Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı olarak değiştirmesi dolayısıyla Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ni kutlayan Davutoğlu, söz konusu değişikliğin geç kalmış bir adım olduğunu söyledi.
 
Davutoğlu, "Çarıklıları, çarşaflıları Kızılay'a sokmayacağız" diyen zihniyetin Ankara'da tamamıyla tarihe havale edildiğini ifade ederek, "Artık her yer Anadolu Meydanı'dır, her yer Trakya Meydanı'dır. Kızılay da Anadolu Meydanı'dır. Tandoğan Meydanı da Taksim de Sultanahmet de. Bize her yer Anadolu'dur, bize her yer Türkiye'dir" dedi.
 
Cumartesi gününden itibaren seçim mitinglerine başlayacaklarını bildiren Davutoğlu, Hakkari'den Edirne'ye kadar her mitingde "Bize her yer Türkiye" diyeceklerini vurguladı.
 
"CHP bu memlekette iktidar olamaz"
 
Davutoğlu, Toroslar'da palavracılar için "Aslı yok yaylasında bir sürü koyunum var benim, herkes kendi kesesinden yesin içsin saltanatım var benim" şeklindeki Silifke Türküsü'nün söylendiğini anımsatarak, şöyle konuştu:
 
"Kılıçdaroğlu, 'aslı yok yaylası'ndan türküler söylüyor. Eğer dediklerini yapacak olsa, o 'aslı yok yaylası'ndaki bulamadığı kaynaklar var ya, Türkiye'ye sadece bir yılda 150 milyar ek bütçe yükü getirecek. Bu ne demek biliyor musunuz? Biz devraldığımızda bunların zihniyetini taşıyan, yani eski Türkiye'nin zihniyetini taşıyanlar bize yüzde 10,8 bütçe açığı devretmişlerdi. Kemal, şimdi hayal oyunlarıyla oynuyor ama vakti bol o oyunlarla bir müddet daha oyalanır. Eğer Kılıçdaroğlu bu dediklerini yapsa önümüzdeki yıl bütçe açığı tekrar yüzde 10,8'e çıkar. Neden Kemal Derviş ile görüştü biliyor musunuz? Biliyor ki bu politikalar uygulansa Türkiye tekrar IMF'ye borçlu olacak. Şimdiden hazırlık yapıyor ama hazırlığa gerek yok. Neden biliyor musunuz? Çünkü Kılıçdaroğlu hiçbir zaman bu memlekette iktidar olamaz, CHP bu memlekette iktidar olamaz. Onun için 'yüzde 35' diyor. Ulaşabileceği en yüksek yer yüzde 35."
 
Birinci parti olmamaları halinde kendisinin emaneti devredeceğini ama Kılıçdaroğlu'nun bunu aynı inançta söyleyemeyeceğini belirten Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun ekonomide palavra vaatler peşinde olduğu gibi siyasette de sözlerinde durmadığını söyledi.
 
"Bu vaatler vatandaşı yıkar, bitirir ve IMF'ye mecbur eder"
 
Ekonomi yazarlarını ve medyayı da eleştiren Davutoğlu, "Emeklilere zam yaptığımızda, çalışan kadınlara bir takım haklar, esnafa sıfır faizli kredi verdiğimizde, KOSGEB üzerinden KOBİ'lere kredi sağladığımızda bu kesim 'bütçe disiplini kayıp mı oluyor' diyerek yaygara koparıyor. Biz bütçe disiplininden milim taviz vermeden esnafımıza, çiftçimize, memurumuza, işçimize ve KOBİ'lerimize de sahip çıktık, sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim sözümüz söz, vaadimiz en kısa sürede gerçekleşecek bir hakikattir" dedi.
 
Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun kendince, bütün bu dengeleri sarsan bir paket açıkladığını ama söz konusu medyanın bu sefer, "Vatandaşa dokunan vaatler" dediğini vurguladı. 
 
"Bu vaatler, bu mantık, bu zihniyet vatandaşa dokundu mu vatandaşı yıkar, bitirir ve IMF'ye mecbur eder" diyen Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Biz 2002'de iktidara gelirken verdiğimiz sözü şimdi tekrar Ankaralılar ve millet huzurunda söylüyoruz. Bir daha bu ülkeyi ne IMF'ye mecbur edeceğiz ne darbelere ve vesayetlere terk edeceğiz. Onun için aziz Ankaralılar, bugün sizden ricamız, Ankara'da bir demokrasi destanı yazarak, inşallah 32 milletvekili adayımıza sahip çıkmanızdır. Soruyorum, 32 milletvekili adayımıza da sahip çıkmaya var mısınız? İnşallah en az 20 milletvekili göndermeye var mısınız? Daha da ilerisine daha da öncü ufuklara yürümeye var mısınız? 7 Haziran'da bir destan yazmaya var mısınız? Siz varsanız biz de varız, millet de var. Allah yolumuzu hayreylesin. Bu yolda gayret sarf eden bütün teşkilat mensuplarımıza gayretlerinde yardım eylesin, emeklerini zayi etmesin. Allah'a emanet olun, Allah yar ve yardımcımız olsun."
 
Aday tanıtım toplantısının yapıldığı Ankara Atatürk Spor Salonu'ndaki afişlerde "Kurucu Genel Başkan" olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da resmi yer aldı.
 
Adaylar isimleri tek tek okunarak, kürsüye davet edildi. Davutoğlu adaylarla fotoğraf çektirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.