Bozdağ'dan Feyzioğlu'na Sezer'li tepki

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'nun sözlerinin siyasi polemiklerle dolu bir konuşma olduğunu söyledi.

Bozdağ'dan Feyzioğlu'na Sezer'li tepki

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'nun sözlerinin siyasi polemiklerle dolu bir konuşma olduğunu söyledi.

10 Mayıs 2014 Cumartesi 21:00
Bozdağ'dan Feyzioğlu'na Sezer'li tepki
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştay'ın kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmayı eleştirerek, "Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Başkan çatıya oynuyor. Yeni Ahmet Necdet Sezer olmaya özenenler var. Onlardan birisi de Sayın Başkan, çatıya da oynuyor ama çatının sağlam olmadığını ifade etmek isterim. O çatı çürük temeller üzerinde duruyor, oradan düşmesini istemem" dedi.
 
Danıştay'ın kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşma ile Başbakan Erdoğan başta olmak üzere birçok kesimden tepki alan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na bir tepki de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi. AK Parti istişare kampının yapıldığı Afyonkarahisar'da gazetecilerin konuya ilişkin sorularına cevap veren Bakan Bozdağ, "Danıştay Başkanı güzel bir konuşma yaptı. Yargıya dönük eleştirileri yapan hem de dışa dönük eleştirileri belli bir çerçevede değerlendiren bir konuşma yaptı" diye konuştu.
 
TEMSİLCİSİ OLDUĞU AVUKATLARI BIRAKIP HER KONUYA DEĞİNDİ 
 
Metin Feyzioğlu'nun yaptığı konuşma içinde Barolar Birliği'nin talepleri ya da avukatların sorunları dışında değinmediği hiçbir konu kalmadığını söyleyen Bakan Bozdağ, "Adeta bir siyasi parti genel başkanı edasıyla konuştu. Yargı görevi yapanların konuşmalarının belli bir çerçevede olması gerektiğini ifade ettik. Siyasi polemiklerle dolu, kendince hesaplı yapılmış bir konuşma. Belli ki Sayın Başkan'ın belli siyasal hedefleri var, Danıştay'ın törenini atlama taşı olarak görmüş olabilir. Barolar Birliği Başkanı siyasal bir konuşma yapmıştır" ifadelerini kullandı.
 
Feyzioğlu'nun konuşma süresini de uzun tuttuğuna dikkat çeken Bakan Bozdağ, "Bu bir sosyal nezaketsizliktir. Üslubun, usulen belli nezaket çerçevesinde olması beklenir. Herkesi rahatsız etmiştir. Bunun bir nezaketsizlik olduğunu burada ifade etmek isterim. Davetlilere saygısızlık olduğunu ifade etmek isterim" şeklinde konuştu.
 
TÜRKİYE'YE BALANS AYARI VERME GERİDE KALDI 
 
"Türkiye'de bu güne kadar siyasi kuşatmak isteyen çok olmuştur" diyen Bakan Bozdağ, son zamanlarda kimi yargı mensuplarının eski hastalıkları yeniden hortlatmak istediklerini belirterek, "Türkiye'nin geldiği noktada demokrasiye kimsenin balans ayarı vermeye haddi yoktur. Barolar Birliği Başkanı eski vesayetçi zihniyetin buyurgan anlayışıyla siyasete ve demokrasiye ayar verme edasıyla konuşmuştur. Yeni Türkiye'de buyurgan bir üslup ile konuşma devri bitmiştir, bunların devri kapanmıştır. Zaman içinde eminim o da bunu öğrenecektir" açıklamasında bulundu.
 
SEZER'İ HATIRLATTI 'ÇATIYA GÜVENMESİN' DEDİ 
 
Konuşma içinde pek çok siyasi konunun dile getirildiğini ve muhatapların bu cevap verme imkanlarının olmadığını söyleyen Bozdağ, "Bu da fevkalade yanlış bir durum. Ben beklerdim ki, avukatların, yargının içinde bulunduğu sorunları konuşsun. Siyasal hedefleri doğrultusunda bir değerlendirme yapmıştır. Yargıda açıklama yarışı döneminin kapandığını düşünüyorduk. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın açıklaması, Barolar Birliği'nin açıklaması 'eski Türkiye yeniden mi hortluyor' sorularını sordurmuştur. Eski Türkiye yoktur, yeni Türkiye vardır. Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Başkan çatıya oynuyor. Sayın Sezer'in Cumhurbaşkanı olması süreci bazı insanları etkilemiş durumda. Yeni Ahmet Necdet Sezer olmaya özenenler var. Onlardan birisi de Sayın Başkan, çatıya da oynuyor ama çatının sağlam olmadığını ifade etmek isterim. O çatı çürük temeller üzerinde duruyor, oradan düşmesini istemem" dedi.
 
BAŞBAKANIN SABRINI TAŞIRDILAR
 
"Başbakan'ın tepkisini abartılı bulanlar var" sorusuna cevap veren Bakan Bozdağ, "Sayın Başbakan'ın yerine kendinizi siz koyun, ona göre bir tavır ve davranış belirleyin. Orada aslı olmayan pek çok şey aslı varmış gibi konuşuluyor. Başbakan'ın tepkisi haklı bir tepkidir. Yargı ile ilgili bir toplantıda yargı ve hukuk devleti çerçevesinde yapılması beklenir. Başbakanımızın tepkisi doğru bir tepkidir, bu konuşmanın üslubu ve süresi, haksızlığı, ele alınan konuların saptırılmış olması sabırları taşıran bir konuşma olmuştur. Yargı organlarının kuruluş yıldönümleri siyasi partilerin konuşma yeri haline gelirse biz o yıldönümlerine gidip gitmeme hususunu ayrıca değerlendiririz. Biz orada yargı ile ilgili sorunları konuşmaya gidiyoruz. Maalesef bu toplantılar eski Türkiye'de olduğu gibi yeniden siyasal ve ideolojik duruşların yansıtıldığı toplantıya dönüyor. Barolar Birliği Başkanı avukatların menfaatleri için çalışmış olsa daha başarılı olur. CHP'nin Genel Başkanı mı konuşur, yoksa Barolar Birliği Başkanı mı konuşuyor bizim hep tereddütlerimiz oluyordu. Şimdi yine aynı. Biz karşımızda konuşanların kim adına konuştuklarını bilmek isteriz. Parti adına konuşuyorsa o zaman siyasetin içine girecek, biz de cevabını vereceğiz. Umarım bundan sonraki süreçlerde böylesi olumsuzluklar yaşanmaz" diye konuştu.

 
Kaynak: İHA
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.