CHP'den Skandal Cumhuriyet ve HDP bildirisi!

CHP Parti Meclisi bildirisinde, Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma ile HDP'li milletvekillerinin tutuklanması hakkında çağrı yapıldı. Skandal bidiride FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AK Parti yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir denildi

CHP'den Skandal Cumhuriyet ve HDP bildirisi!

CHP Parti Meclisi bildirisinde, Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma ile HDP'li milletvekillerinin tutuklanması hakkında çağrı yapıldı. Skandal bidiride FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AK Parti yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir denildi

07 Kasım 2016 Pazartesi 11:08
CHP'den Skandal Cumhuriyet ve HDP bildirisi!
banner283


15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ve ardında yaşananlar ile Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma ve HDP'li milletvekillerine yönelik tutuklama kararları 6,5 saatlik toplantıda görüşüldü.

Toplantının ardından bugün açıklanan bildiride şöyle denildi:

"AK PARTİ İKTİDARI 15 TEMMUZ'DAN DERS ALMADI"

"Türkiye iyi yönetilmemektedir. Ülkemizi 14 yıldır yöneten AKP iktidarı, devlet yönetiminin her kademesine yerleştirdiği FETÖ elemanlarıyla Türkiye'yi bilinçli ve planlı bir şekilde darbe ortamına sürüklemiştir. Halkımız, Gazi Meclis'imiz ve darbeye karşı duran medyanın aldığı ortak tavır sonucunda darbe girişimi başarısız kılınmıştır. Parlamenter rejimimiz Türkiye'nin demokrasi güçleri tarafından başarıyla korunmuştur. Ancak AKP iktidarı 15 Temmuz'da yaşananlardan hiçbir ders almamıştır. Toplumsal uzlaşıyı dışlamış, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu değerlerine dönük saldırılarını arttırarak sürdürmüştür. Yargı siyasetin güdümü altına alınmıştır. Gelinen noktada Türkiye, FETÖ ile mücadele bahanesiyle ortaya konan karanlık ve otoriter Saray darbesini yaşamaktadır. Mevcut siyasi durum halkımızın özgürlüğüne ve ülkemizin bekasına yönelik büyük bir tehdit oluşturmaktadır."TUTUKLU GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI"

Bu kapsamda,

1- FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla yargılanan bir savcı tarafından başlatılan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik hukuksuz ve akıl dışı dava bir an önce sona ermelidir. Bu dava, hükümetin yönlendirmesi ve desteğiyle açılan siyasi bir davadır. Siyasi iktidar yalnızca gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Cumhuriyet'le yaşıt ve basınımızın simgesi olan Cumhuriyet Gazetesi'nden adeta öç almaktadır. Basına yönelik her türlü baskıya son verilmelidir. Düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün kullanılmasını engelleyen tüm baskılar ortadan kaldırılmalıdır. Tutuklu gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalıdır.

"DARBEYE DESTEK VERENLER HUKUK ÇERÇEVESİNDE YARGILANMALI"

2- Darbe girişiminde yer alan, destek veren askeri, siyasi ve bürokratik tüm unsurlar en kısa sürede ortaya çıkartılmalı ve hukuk çerçevesinde yargılanmalıdır. Öte yandan, OHAL kapsamında tutuklanan, görevden uzaklaştırılan ve ihraç edilen tüm yurttaşlarımıza adil yargılanma hakkı tanınmalıdır. İnsan haklarına aykırı muamelede bulunan ve buna meşruiyet katan tüm sorumlular yargı önünde hesap vermelidir.

"MİLLETVEKİLLERİNİN TUTUKLANMASI AYM'NİN İÇTİHATLARINA AYKIRI"

3- AK Parti, TBMM zemininde ve seçimle gelen temsilciler ile yürütülmesi gereken çözüm sürecini, TBMM'yi hiçe sayarak doğrudan PKK ile pazarlığa girerek yürütmüştür. Ülkemizin karşı karşıya getirildiği terör ve şiddet ortamı, parlamentoyu yok sayan bu yöntemin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlamıştır. Aynı hatayı tekrarlayan AKP, bugün de Meclis'teki milletvekillerini tutuklatarak teröre hizmet etmektedir. Hukuki süreçler tamamlanıp hüküm kesinleşmeden milletvekillerinin tutuklanması anayasaya ve Anayasa Mahkemesi'nin içtihatlarına aykırıdır. Bu hukuk dışı uygulamaya son verilmelidir.

"FETÖ, PKK VE IŞİD'E YARDIM EDEN AKP YÖNETİCİLERİ, DEMOKRASİMİZE EN BÜYÜK TEHDİT"

4- Otoriter rejim; yurttaşların ifade, toplantı, örgütlenme ve girişim özgürlüklerini kısıtlamakta, tüm toplum kesimlerini yoğun bir baskı altına almaktadır. Okullara, üniversitelere, emekçilere, kadınlara, sivil toplum kuruluşlarına, iş dünyasına ve yurttaşlarımızın can güvenliğine yönelik tehditler, saldırılar, baskılar derhal son bulmalıdır. FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir. Bu tehdit yurttaşlarımıza demokratik direnme hakkını da vermektedir. Demokrasimize, birliğimize, huzur ve barış ortamına karşı yapılan bu tehdidi önlemek için yapılması gerekenler bellidir. Vatanını seven, demokrasiye inanan, temel ve hak ve özgürlükleri savunan her yurttaşımız Cumhuriyetimize yönelen bu büyük tehdidi bertaraf etmek için bir araya gelmelidir. CHP bu yaşamsal özgürlük, demokrasi, birlik ve bağımsızlık hareketinin öncülüğünü yapmaya hazırdır. Hiçbir yurttaşımızın kuşkusu olmasın ki CHP bu mücadelenin bütün gereklerini yerine getirecektir."

VATANDAŞLARA ÇAĞRI YAPMA KARARI

Bildiride, ülkede son dönemde yaşanan gelişmeleri üzüntü ve kaygıyla izleyen tüm yurttaşlara aşağıdaki çağrıyı yapma kararı aldığını duyurdu:

"Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi…Güven ve umut, karanlık ve korkuyu yenecektir. Türkiye Cumhuriyeti, daima ileriye gidecektir.Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız.Vatansever halkımıza saygıyla duyurulur..."


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
remzi özgür cem 2016-11-07 11:22:23

6,5 saatlik bir toplantıda yazdıklarınızı ilkokul öğrencisi 10 dakikada yazardı.

Avatar
emrah bulut 2016-11-08 01:05:19

bir insan bizi boyle yonetip hem halkini hemde devletini satmiyorsa beni sizin dediginiz gibi diktator tayip baba yonetsin isinize geliyorsa chp hdp mhp bu adam gibi adam boyle ya kabul edin yada usakligini yaptiklarinizin yanina defolunnnmnn

Avatar
seyit 2016-11-08 10:48:36

sürekli hukuk, demokrasi, adalet diyor. ama ne anlama geldiğini yada ne dediğini bilmiyor.