Davutoğlu 2015 yılını, ''milli seferberlik yılı'' ilan etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ticaret müşavirlerine seslenerek, 'Dinamik, aktif, bıkmadan, usanmadan ve çalışmaya dayalı ticaret müşavirleri görmek istiyoruz' dedi.

Davutoğlu 2015 yılını, ''milli seferberlik yılı'' ilan etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ticaret müşavirlerine seslenerek, 'Dinamik, aktif, bıkmadan, usanmadan ve çalışmaya dayalı ticaret müşavirleri görmek istiyoruz' dedi.

05 Ocak 2015 Pazartesi 17:11
Davutoğlu 2015 yılını, ''milli seferberlik yılı'' ilan etti

Başbakan Davutoğlu Ekonomi Bakanlığı Ticaret Müşavirleri Toplantısında konuştu. Türkiye'yi yurtdışında temsil eden müşavirlere memuur zihniyetinden kurtulmaları gerektiğini söyleyen Davutoğlu, ofiste zaman geçirmeyip sahaya inerek araştırmalar yapmaları ve edindikleri bilgiler doğrultusunda hem Ankara'yı hem Türk girişmcileri yönlendirmeleri yönünde çağrıda bulundu. Ekonomi konusunda önümüzdeki yılın milli seferberlik yılı olarak ilan edilmesi gerektiğini de söyleyen Davutoğlu, ancak böyle 2023 hedeflerine ulaşılabileceğini aktardı.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

EKONOMİK DEĞİŞİMİ TAKİP ETME

"Birincisi küresel ekonomik değişim ve bu değişimde bulunduğunuz ülkenin konumu. Hepinizden beklediğimiz dünyadaki küresel ekonomik değişimi yakından takip etmeniz, nabzını tutmanız ve Ankara'ya aktarmanız.

ÜLKELERLE İLİŞKİLERİ TANIMLAMA

İkincisi, Türkiye'nin makroekonomik stratejilerini doğru anlamak ve bulunduğunuz ülkelerle ilişkileri tanımlamaya çalışmak. Bunun için önümüzdeki günlerde büyükelçilerle, bakanlarla biraraya geleceksiniz.

İŞ DÜNYASIYLA YAKIN TEMAS HALİNDE OLMAK

Üçüncüsü bu misyonla birlikte kurumlararası ilişkide resmin bütününü görmek... Küresel alanda resmin bütününü gördükten sonra Türkiye'deki özel sektör ve iş dünyasıyla yakın temas halinde olmak.

İŞ DÜNYASIYLA YAKIN İLİŞKİLERDE OLMAK

Dördüncüsü, oradaki iş dünyasıyla yakın ilişkilerde olmak... Klasik memur mantığını değiştirmemiz lazım. Yöntem olarak memur mantığının dışında hareket etmek zorundasınız.

"BIKMADAN, USANMADAN ÇALIŞAN TİCARET MÜŞAVİRLERİ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Dinamik, aktif, bıkmadan, usanmadan çalışmaya dayalı ticaret müşavirleri görmek istiyoruz. Alanda olacaksınız. Piyasalarda olacaksınız. Kamu bürokrasisiyle yakın temasa geçeceksiniz. Türkiye ile temas halinde olacaksınız. Aynı zamanda oradaki ticaret odalarıyla iş dünyasıyla temas halinde olacaksınız. Sizden beklentimiz masa başında rapor yazmak değil, bütüncül bir stratejisinin farklı tonlarını görebilmek ve bizi de yönlendirebilmek. Biz, yurtdışındaki mesai anlayışında bir devrim yaptık. Bize mazeretli gelmeyeceksiniz. 24 saat yetmiyorsa 25. saati bulacaksınız. Gece ve gündüz faaliyet içinde alanda fiilen, bizzat bu işi yürüten ekip olarak çalışacaksınız."

"HATTI İKTİSAT YOKTUR, SATTI İKTİSAT VARDIR"

Üçüncü önemli ülke grubunun açılım bölgeleri ile ilgili grup olduğunu anlatan Davutoğlu, "Afrika, Latin Amerika ve Asya Pasifik. Daha önceki dönemlere baktığımızda ekonomimizde bunların yerleri çok sınırlıydı. Afrika dünyada önümüzdeki dönemde küresel rekabetin olacağı bir yerdir. Şimdiden bizim rekabet bakımından hazırlanmamız lazım. Hattı müdafaa yoktur, sattı müdafaa vardır ilkesine müteakip hattı diplomasi yoktur, sattı diplomasiler vardır. Satıh ise bütün dünyadır. Hattı iktisat yoktur, sattı iktisat vardır ve satıh ise tüm dünyadır. Özel sektörü motive edeceğiz. Afrika ile ilişkiler söz konusu olduğunda greviniz sadece dış ticaret hacmini artırmak değil. Yapmanız gereken şey, her bir ülkede yatırım imkanları nedir, tarım alanlarında Türkiye'nin tecrübesinden hareketle özgün modeller geliştirebiliriz. Müteahhitlik hizmetleri, yol, kentsel dönüşüm, Afrika'ya refahın artışı yansıyacak. Afrika'nın maden kaynakları konusunda bizim bu alanda aktarabileceğimiz yeni ufuklar çizmemiz lazım" şeklinde konuştu.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.