Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak basın toplantısı düzenledi...

Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak basın toplantısı düzenledi...

02 Aralık 2014 Salı 01:13
Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi
banner283

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

-Diplomatik temsilcilerin durumunu ele aldık. Enerjide atılacak adımlar konusu bir başka önemli konu. Bu akşam ayrıca Güney Akım konusunu da ele aldık. Hazırlanan ön mutabakatı kesin mutabakata çevirme hedefindeyiz.

- Türkiye'de hayata geçirdiğimiz en önemli ve stratejik yatırımlarımızdan biri olan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili geniş detaylı bir çalışmayı yaptık. 3 yılı aşkın bir süredir devam eden bu çalışmaların bundan sonraki süreci, dün ÇED'in onaylanmasıyla daha da artacak

- Bölgesel sorunları ele alma fırsatımız oldu. DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerine yönelik konuları ele aldık. Bununla birlikte Irak ve Suriye konusunu ele aldık.

-Kırım Tatarları soydaşlarımızla ilgili konuyu ele aldık. Kırım halkına yönelik bugüne kadar verilmeyen hakları verilmesi konusunda güvence verdiler. Yerleşim konusunda da yardımcı olacaklarını belirttiler.

-Ukrayna'daki krizin uluslararası hukuk temelinde çözülmesi, Minsk mutabakatı konusunda herkesin kararlara uymasından yana olduklarını belirttiler.

SURİYE'NİN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI NOKTASINDA MUTABIKIZ

- Suriye ile ilgili 4 yıllık süre içerisinde birçok görüşmelerimiz oldu. Şu anda Suriye'deki zulmeden, katleden, terör estiren mevcut yönetimin bu durumlarını çok açıkça ortaya koydum. Sayın Başkanın (Putin) bu noktada farklı yaklaşımları da var ama geneli itibarıyla Suriye'deki şu halin bir çözüme kavuşturulması noktasında mutabıkız. 'Nasıl'ı üzerinde sıkıntılarımız var. Nasıl çözüme kavuşturulacak bu noktada sıkıntılarımız var

ESAD GİDERSE HALKIN İRADESİ GELİR

Dünyada darbeciler hep yüksek oyla gelirler. Hep yüzde 90-95 oyla gelirler. Bizde geçmiş darbelerde açık oy gizli tasnif oyla seçimler yapılır ona göre de sonuçlar açıklanırdı. Bunun bir benzerini Mısır'da gördük. Suriye'de de seçime kimler katıldı kimler katılmadı iyi bilmek gerekir. Mısır'da demoratik ortamla yapılan seçimle Mursi iktidara geldi. Antidemokratik yöntemlerle iktidara ise başka biri geldi. Suriye'de durum farklı değil. Türkiye, Rusya ve İran ortak çalışma yapalım önerisini yaptık. Bugün 141 ülke Suriye'deki koalisyon gücünü destekliyor. Bunun görülmesi gerekir. Bugün hala Esed giderse kim gelir soruluyor. Ben de Esed giderse Halkın idaresi gelir. Esed giderse DEAŞ gibi bir terör örgütü gelir endişesine karşı ortak bir platform yapılıp ona göre tedbir alınması ve tüm tarafların katılacağı bir platform kurulabilir

Putin'in açıklamalarından satır başları;

- Karadeniz üzerinden geçecek Güney Akım projesinde Bulgaristan'da izin alamadığımız için projeye şimdilik başlayamayacağız. Bu nedenle projeyle ilgili düşüncemizi yeniden ele alacağız. Türkiye topraklarında tüketiciler için yeni enerji akım hattı oluşturulması düşüncesindeyiz. 1 Ocak itibarı ile doğalgaz fiyatlarında yüzde 6 indirim sağlayacağız. Daha sonra bu indirim oranı artabilir. Bu konuda ortaklarımızla yapacağımız anlaşmalara bağlı olarak değişecek.

- Akkuyu nükleer santral projesini etraflıca görüşmelerde bulunduk. Finansal alanda da işbirliğimizi geliştiriyoruz. Milli paralarla ticaretin artırılması önemli bir konudur. Türkiye ve Rusya'da ticaretin milli paralarla yapılmasını teşvik edeceğiz.

- Doğalgazla ilgili her türlü sevkiyatı artırmaya hazırız. Hem mavi akım hem de yeni bir hat kurulması konusunda mutabakata hazırız.

GÜVENLİK KONUSUNDA ŞÜPHENİZ OLMASIN

Putin, Akkuyu Nükleer Santralinin inşaasıyla ilgili olarak ne finansman ne de süre konusunda sorun olmadığını belirterek, "Projenin güvenliği konusunda da Fukuşima sonrası teknolojileri uygulanıyor. O yüzden güvenlik konusunda şüpheniz olmasın" dedi

SURİYE KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Mesele şu, ülkede (Suriye'de) yaşayan tüm insanlar nasıl kendini güvende hissedebilir ve yönetim konusunda da nasıl eşit haklar elde edebilirler? Bu konuda işbirliği yapmalıyız ve birbirimizi tatmin edici kararlara varmalıyız. Bu kararlar öncelikle Suriye'nin halkı ve tüm siyasi güçleri için uygun olmalı ve biz bu sürecin tüm aktörleriyle mutlaka temas halinde olacağız, Türkiye'deki dostlarımızla da aynı şekilde.

Bazı teknik sorunlarımız var. Suriye yönetimiyle belirli nedenlerden kontaklarımız sınırlı, oradaki süreçleri doğrudan etkileyemiyoruz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.