FETÖ'ye sahip çıkan Kılıçdaroğlu'nu derhal içeri tıkılmalı

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan skandal açıklama... Çarkçı Kemal Fetullah Gülen Terör örgütüne sahip çıktı

FETÖ'ye sahip çıkan Kılıçdaroğlu'nu derhal içeri tıkılmalı

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan skandal açıklama... Çarkçı Kemal Fetullah Gülen Terör örgütüne sahip çıktı

30 Temmuz 2016 Cumartesi 12:00
FETÖ'ye sahip çıkan Kılıçdaroğlu'nu derhal içeri tıkılmalı
DİNİHABERLER.COM / ANALİZ

15 Temmuzda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti ile birlikte halkın darbeyi engellemesini trene bakar gibi seyreden CHP cephesi tekrar fabrika ayarlarına  döndü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefet edecek malzeme bulamayınca 17-25 Aralık’ın Türkiye tarihindeki en ciddi yolsuzluk olayı olduğunu söyleyip tekrar FETÖ'ye destek mahiyetinde açıklamalara başladı.

Darbeyi FETÖ'nün gerçekleştirdiğini neden söylemediği konusunda da kıvırtan Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık öncesinde "CHP’liler Gülen Cemaati’yle ilgili kaygılarını dile getirirken en büyük tekpikiyi AKP’den aldık" şeklinde aptalca cevaplar verdi. 

NEREDE İHANET ORADA CHP

Oysa Ak Partinin Gülen cematine sahip çıktığı günlerde Gülen ülke menfaatlerine hizmet eden bir görüntü veriyordu. Gülenin ülke menfaatine çalıştığı günlerde cemaat aleyhine propaganda yapan CHP, 17-25 Aralık sonrasında ki ihanetine rağmen CHP'ce sahiplenilmeye başlamıştı. 

Ak Partiye sırf muhalefet olsun diye ülke menfaatini gözetenlere düşman olmayı eleştiri kabul eden CHP, Yargı FETÖ'yü terörü örgütü ilan etmesine rağmen savunmaya başlamıştı. 

Mahkemenin askeri bir çok sırları da içereceğini bilmesine rağmen Kılıçdaroğlu yargılamanın her aşamasının canlı olarak radyo ve televizyonlardan verilmesini istemesi tam bir FETÖ-Amerikan avukatılığı idi. 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile Cumhuriyet gazetesinin FETÖ'yü aklama adına yaptığı röportajtan ilgili bölümler şöyle:

CUMHURİYET VE CHP, GÜLEN YAPMADIYSA DA ORDU İÇİNDEKİ CHP'LİLER BU DARBEYİ YAPTI. NEDEN DARBEYİ GÖRMEK İSTEMİYORSUNUZ Kİ...

Şu çok tartışılıyor: Bu darbe sadece ordu içindeki Gülen Cemaati mensuplarınca mı yapıldı, yoksa ordu içinde diğer grupların da bir desteği var mıydı?

Bugünden öyle bir yorum yapmak doğru değil. Soruşturmada ayrıntıları göreceğiz. O nedenle söylüyorum canlı yayın olması lazım. Tüm toplumu ilgilendiren, 78 milyon insanın travma yaşamasına yol açan bu olayın sorgulanması, canlı televizyonlardan verilmesi lazım. Belki toplumda şöyle bir alışkanlık var; Bir ana unsur bulursunuz, bütün dünyayı onun etrafında kurarsınız. Burada ana unsur FETÖ, dolayısıyla onun etrafında bir hem düşünce geliştirme, hem sorgulama yapılıyor.

HALKA AÇILAN ATEŞ VE TANK ALTINDA EZİLMELER GÜNDEMİNDE BİLE YOK

Darp görüntüleri var, gazetecilerin arkadan kelepçe durumları söz konusu. CHP’nin buna tavrı nedir?

Biz OHAL dönemini araştıracak ve gelecek olan şikayetleri değerlendirecek bir komisyon kurduk, şu an çalışıyor. Ben bunu Kaçak Saray'da da dile getirdim. Hatta Sayın Bahçeli’ye ve Binali Bey’e de söyledim “Siz de kurabilirsiniz” diye. Böyle bir mutabakat sağlandı aslında. Kurunun yanında yaş da yanacak mı, bu konudaki kaygıları söyledik. Eğer işkence fotoğrafları, filmleri, raporları ortaya çıkarsa; bu devletin sorgulamayı yapan ekiple, darbeciler arasında fark olmadığını gösterir. Darbecilerde benzerini yapacaktı bunlar da benzerini yapıyor.

DARBE YAPILMIŞ CUMHURİYET VE CHP DİKKATLERİ17-25 ARALIK'A ÇEVİRMENİN DERDİNDE 

Soruşturmalar sonucunda darbeci çıkarlarsa bu 17-25 Aralık’ı aklar mı?

Asla aklamaz. 17-25 Aralık bizim tarihimizdeki en ciddi yolsuzluk olayıdır. Belgeleriyle, dökümanlarıyla, ses kaydıyla, mahkeme kararlarıyla yapılan dilenlemelerle... Bunun tüm ayrıntıları çıktı. Bu darbe girişimi 17-25 Aralık yolsuzluklarını örtmek için gerekçe olarak kullanılamaz. 17-25 ayrı, bu ayrı. Biri demokrasiye karşı yapılan bir darbeydi ki biz parlamenter sistemin hep korunmasını istedik. Öbürü de bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna dair hepimizin tanık olduğu belgelerdi. İkisinin arasında dünya kadar fark var.

1989'DA BERİ ORDUYA SIZAN FETÖ'YÜ ÇARKÇI AK PARTİYE MAL ETTİ

Gülen cemaatinin devlet için bu kadar büyük bir tehdit olduğunun iktidar tarafından farkedilmemiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bazı çevreler “Devlete sızdı” diyorlar, devlete sızmadı yerleştirildi. AKP’nin de oturup özeleştiri yapması lazım. Şimdi öyle bir tablo yaratıldı ki sanki AKP, hiç iktidarda yok, başka bir iktidar var ve bu olaylar olmuş. Bunlar da gelmişler bu olayları ortaya çıkarmışlar. Şunun sorulması lazım, 14 yılda Türkiye’yi bir darbe sürecine hangi anlayış getirdi?

AMERİKALILARIN YAPTIĞI AÇIKLAMALARI GÖRMEZDEN GELDİ

Darbe girişimin dışardan destekli olabileceğine ilişin ne düşünüyorsunuz?

Devleti yönetenler, hükümet olanlar darbe girişiminin arkasında bir başka ülkenin olup olmadığını rahatlıkla dillendiremezler. Ellerinde veri varsa dillendirirler. Veri yoksa size yeni düşman kazandırır. Başka bir ülkenin rolü var mı yok mu elimizde somut bir veri yok ama hükümetin varsa çıkar açıklar sorun biter. Ama hem veri yok hem belli ülkeleri veya bütün ülkeleri töhmet altında bırakacak bir demeç doğru olmaz.

FETÖ'DEN SONRA CUMHURİYET PAÇAVRASI VE CHP, HDP'NİN AVUKATLIĞINA SOYUNDU

Saray’a HDP’nin çağrılması önümüzdeki süreçte nasıl bir sıkıntı ortaya çıkarır?

Bu davetin olmaması, demokrasiye karşı ortak çabaya gölge düşürdü. Doğru olmadığını ifade ettik. Çünkü HDP’ye oy veren vatandaşlar sanki biraz dışlandılar, sistemin dışına itildiler. Onların demokrasi konusundaki görüşlerinde ciddi bir sorun varmış gibi bir atmosfer yaratıldı. Bu kadar güçlü bir ortak paydayı bir darbe sonrasında Türk siyaseti ilk kez yakalıyor. O zaman buna destek veren herkesi kucaklamak lazım.

CHP'LİLER SOKAKTA DEĞİLDİ İTİRAFI

CHP 15 Temmuz gecesi sokakta mıydı?

CHP seçmeni de vardı. 4 partiden de vardı. Bu konuda araştırma da yapıldı. Sonraki aşamada bizim partililerin biraz uzak durduğunu biliyoruz. Provakasyon olabilir, atılan sloganlar olabilir ama birinci gün de çok sayıda vardı.

ÇARKÇI KEMAL KIVIR KIVIR KIVIRTTI

FETÖ demediğiniz için eleştiri aldınız, sonra ifadeyi kullandınız. Neden Taksim’de kullanmadınız?

O eleştiriyi yapanların dönüp kendi yazdıklarını okumalarını isterim. Biz Fethullah Gülen örgütünü eleştirdiğimizde, onlar neler yazıyordu diye. Şu çok önemli, devlet sorunlarını hukuk içinde çözmek zorunda. Devleti devlet yapan anlayış budur. İşkenceler asla kabul edilemez. Hepimizin karşı durması gerekir. CHP’liler Gülen Cemaati’yle ilgili kaygılarını dile getirirken en büyük tekpikiyi AKP’den aldık.


AK PARTİNİN PÜSKÜRTTÜĞÜ DARBEYİ MECLİS PÜSKÜRTTÜ DİYE ÖVÜNDÜ


Başkanlık sistemi 15 Temmuz öncesi acil ihtiyaçtı, bunu gündemden çıkardılar mı?

Bunu gündemden çıkarmak zorundalar. Eğer bir Meclis darbeyi püskürtmüşse bundan büyük başarı ne olacak. En büyük başarıyı elde etmiştir. Üzerlerine bomba yağarken görev yaptı milletvekilleri. Meclis de milletvekilleri de dik durdu, yenilenler darbeciler oldu. Sistem bir darbeyi savuşturacak kadar güçlüyken, bunu kaldıracaksınız ve Türkiye’yi bir kişinin iki dudağına teslim edeceksiniz. Olmaz, doğru değil.

CUMHURİYET VE CHP FETÖ'YÜ BIRAKTI CUMHURBAŞKANININ DERDİNE DÜŞTÜ

Darbe tehlikesi sürüyor, bir “dikta” tehlikesi de var mı?

Tek adamlığın Türkiye için bir felaket olacağını herkesin görmesi lazım. Bunu görmüyorsak bugün attığımız demokrasi nutuklarının hiç anlamı yok, boşuna atıyoruz. Havuz medyasında köşe yazanlarının da bunu görmesi lazım. Bir devlet sadece istihbaratla yönetilmez. Bu demokrasiye inanmayan insanların arayışıdır. Devleti devlet yapan bu kurumların kendi öz kültürleridir. Dışişleri Bakanlığı’nın bir kültürü vardı, yabancı dil bilmeyenleri aldılar. Aklın kabul edeceği şey değil.

  
Son Güncelleme: 30.07.2016 12:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Imamliga hasret 2016-07-30 12:03:48

Ya hu kemal artik kimin tarafini tutuyorsun acik acik soyle ona gore seninle muamele edilsin

Avatar
İsayusuf 2016-07-30 13:46:31

İşin gücün riv riv riv riv,boş teneke.

Avatar
Hagkx 2016-07-30 14:22:19

Fetönun ölüm listenide kemal yok , reis Erdoğan var bahçeli var ama kemo yok ya adamdan saymiyorlar ya da onların adamı

Avatar
el hak 2016-07-30 16:04:48

Türkiye kazandı halk kazandı ondan zoruna gidiyor bu adam elbiseye bulaşıp çıkmayan inatçı leke gibi

Avatar
sy 2016-07-30 16:08:23

Zaten deniz baykala kaset oyununu yapan feto tarafindan atanmistir.

Avatar
vatansever 2016-07-30 18:49:28

Kilictaroglu 15 temmuz gecesi ellerini ovusturdu ama hevesi kursaginda kaldi.milli irade zafer kazandigini anladiktan sonra ortaya cikti.o saate kadar neden kendi secmenini sokaga cagirmadi.ulkede kaos ciksin pkk ya yardim olsun gezi gibi olaylarda milleti sokaga cagirmasini bilir.soz konusu ulke olunca suspus olurlar.bunlarda vatan bayrak din toprak kavraminin hicbir anlami yok.benim vergimle dunyanin maasini da aliyorlar zehir zikkim olsun...

Avatar
ozaslan 2016-07-30 18:54:44

Suan ohal uygulaniyor kemali de al asagi etsinler bakalim diger mikroplardan ses cikar mi

Avatar
al bayrak 2016-07-30 18:59:08

Aslinda bu kemalin derdi islamla.kemal islam dini hosuna gitmiyorsa hangi dini benimsiyorsan o ulkeye git de muslumanlar biraz rahat etsin