HDP'den Diyanet Düşmanlığı

HDP de skandalların ardı arkası kesilmiyor.

HDP'den Diyanet Düşmanlığı

HDP de skandalların ardı arkası kesilmiyor.

22 Nisan 2015 Çarşamba 07:00
HDP'den Diyanet Düşmanlığı

 HDP seçim bildirgesi açıklamasından sonra kamuoyundan tepki almaya başladı. Baraj korkusunu iliklerini kadar yaşanan eli kanlı terör örgütünün sivil ayağı HDP, Diyanet'in kaldırılması konusunda açıklamalarda bulunuyor. Sivil itaatsizlik eylemlerde devlete ve dine baş kaldıran Zerdüştler Diyanet'in varlığından oldukça rahatsızlar.

HDP'nin zorunlu din dersi uygulamalarına son verme istediği ise en hafif tabiri ile densizliktir.

İşte talihsiz Din ve Diyanet Konusundaki Açıklamalar...AK Parti ve CHP'nin ardından HDP'de İstanbul'da Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde seçim bildirgesini açıkladı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP seçim bildirgesini "Sultan'ın kâbusu" olarak nitelendirdi.
 
Toplantının başlangıcında HDP'nin “Bizler HDP, Bizler Meclise" isimli seçim şarkısı çalındı. Çok sayıda dilde selamlama yapıldı.
 
HDP Eş Genel Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş, alkışlar ve sloganlar eşliğinde kürsüye çıktı.
 
İlk sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Biz'ler olmayı güzelliğe dönüştürenler, sizleri sevgiyle selamlıyorum" dedi. Seçim bildirgesini “yıllar boyunca halkın bağrında oluşmuş mücadelenin aynası" olarak tarif eden Yüksekdağ şunları söyledi:
 
- Heyecanınızı ve burada resmettiğiniz güzelliği saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Heyecanlı bir yola girdik. Geçtiğimiz tüm yolların ve aşamaların, gelip kesiştiği an işte bu andır. Öyle bir andayız ki bütün ezilen insanlığın, kadınların, gençlerin, halkların ve inançların insanca bir yaşama karşı duyduğu özlem ve istek işte bugün tarihsel bir dönemece geldi.
 
- Biz bugün sadece geçmişte yürüdüğümüz yolları değil kazanacağımız bir Türkiye'yi istiyoruz. Bugün sizlerle seçim bildirgemizi paylaşacağız. Bu bildirge bizim yıllar boyunca halkımızın bağrında oluşmuş mücadele birikimimizin değerlerimizin bir aynasıdır.
 
Demirtaş ve Yüksekdağ'ın açıkladığı seçim bildirgesinden öne çıkan başlıklar:
 
- Her gencin okuldaki başarısına göre tercih ettiği okulda okumasını sağlayacağız. Üniversite meclisi yer alacak ve YÖK'ü kaldıracağız onun yerine bir koordinasyon kurumu kuracağız burs ve katkı payının tüm öğrencilere karşılıksız verilmesini sağlayacağız. 
 
- Vicdani ret hakkını anayasal bir güvence olarak tanıyacağız eline silah almak istemeyen her genç bu haktan faydalanabilecek ve gençler istediği zaman kamusal hizmeti yerine getirebilme hakkını tanıyacağız. 
 
- Gençlik başa çıkılacak değil başa çıkarılacak kesimdir. 
 
- Cinsel yönelimli ayrımcılığı ortadan kaldıracak bizleriz LGBT'lilerin eşit bir yurttaşlık hakkı için anayasal adımlar atacağız. 
 
- LGBT'lerin örgütlü ve bireysel olarak idari ve karar mekanizmalarında doğrudan temsil edilmesi için düzenleme yapacağız. 
 
- Askeri sivil antidemokratik yasalar karşı demokratikleşme mücadelesini başlatacağız. HDP'nin ön gördüğü anayasa eşit yurttaşlık temelinde bütün temel hak ve hürriyetleri güvenceye kavuşturan sivil bir anayasa olacak. 
 
- Valiler seçimle hizmete gelecek artık bizler yönetilen değil kendi kendini yönetenler olacağız. 
 
- Bizlerin anayasasında başkanlık sistemi asla olmayacak. Fikrimiz değişmedi ve değişmeyecek. Siyasi partiler yasasını demokratikleştireceğiz ve seçim barajını kaldıracağız partilerin aldıkları oy oranında temsil edilmesini sağlayacağız. 
 
- Adalet hizmeti tarafsız bir hale getirmek istiyorsak avukat ve savcı konumunu eşitlemek zorundayız. İş yeri ve üst aramalarında keyfi uygulamalara son verilecek. Herkese anadilinde ücretsiz yargı hizmeti sağlanacak. 
 
- Koruculuk sistemi kalkacak ve başka alanlarda istihdam edilmeleri sağlanacak.
 
- Basın ve iletişim özgürlüğüne karşı faaliyetlerinin karşısında duracağız medya işverenlerinin başka alanlarda çalışmasına izin vermeyeceğiz. 
 
- Farklı din ve inanca sahip olan ya da inancı olmayan yurttaşların haklarını anayasal güvenceye bağlayacağız. Zorunlu din dersi uygulamalarına son vereceğiz seçmeli ve isteğe bağlı olacak. 
 
- Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılarak devletin din alanında elini çekmesi sağlanacak. 
 
- Eşitlik ilkesi çerçevesinde ibadet mekanlarının tamamına hizmet sağlanacak. 
 
- Yapılan katliamlar karşılığında halklardan özür dilenecek. 
 
- Dini kıyafetlere hiçbir alanda müdahale edilmeyecek. 
 
- Bizler özgür dünyayı savunanlarız başta Ortadaoğu olmak üzere halkların kendi geleceğini belirlemesi konusunda çalışacağız. Suriye'de iç savaşın sona erdirilmesi konusunda çaba harcayacağız. Mazlum Filistin halkının devletini kurması için her türlü desteği vereceğiz. Ermenistan üzerinde uygulanan ekonomik ambargoyu kaldıracağız Türkiye-Ermenistan arasındaki sınır tek taraflı koşulsuz açılacak. 
 
- Nükleer enerji yatırımlarını durduracağız. Yenilenebilir enerjiye destek vereceğiz. Ortak yaşam alanlarının gasbını çevresel hizmetlerin özelleştirilmesini engelleyeceğiz. Su kullanım haklarını ekolojik deneyi tahrip eden tüm projeleri iptal edeceğiz. 
 
- Hayvanların sirk ve sokak gösterilerinde kullanılmasını engelleyeceğiz. 
 
- Borçlarını esnaflarımız lehine yapılandıracak ve şehir merkezlerine yeni AVM açılmasına izin vermeyeceğiz. 
 
- Haftalık çalışma süresi 35 saate düşürülecek genel grev gibi hak arama süreçleri garanti altına alınacak. İş güvenliği sermayeye patrona emanet edilmeyecek. Mevsimlik tarım işçilerinin örgütlenme özgürlüğü garanti altına alınacak. 
 
- Emeklilerin örgütlenmesi önündeki engel kalkacak emekliden hastane katkı payı alınmayacak ve çalışan emekliden kesinti yapılmayacak. Engelleri Kaldırma Bakanlığı'nı kuracağız. Tüm iş yerleri ve sosyal alanlar engellilerin kullanabileceği alanlar haline getirilecek. 
 
- Eğitim ücretsiz olacak ve velilerin para ödenmemesi sağlanacak. Eğitim kitapları tekçi militarist zihniyetten arındırılacak. Çoklu anadilde eğitim sağlanacak. Tekli eğitime geçilecek ve öğrencilere okulda ücretsiz yemek imkanı sağlanacak. Ataması yapılmayan öğretmenlerin ataması yapılacak ücretli öğretmen uygulaması iptal edilecek ve kadroya alınacaklar. 
 
- Hiçbir insansın sosyal haklardan mahrum kalmadığı düzeni bizler kuracağız ve herkesi HDP'ye evet demeye çağırıyoruz. 

 
Anahtar Kelimeler:
DiyanetHDP Düşmanlık
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmed 2015-04-22 10:29:11

helak olan kavimlerden ders almadınızmı dini kaldırmak isteyenlerin hayatları ve ölümleri size ders olmadımı tabiki okullarda istiklal marşını hiçmi okumadınız siz heyhat şaşarım sizin aklınıza allah bu dini var etti kime savaş açtığınızı bi görün hele

Avatar
adil hoca 2015-04-22 10:46:26

bu nasıl sevgi bu nasıl muhabbet sen hangi dine inanıyon diyaneti kaldıracam diyon senin buna gücün yetmez salyalarını cok akıtma toplayamazsınnnnnnn

Avatar
muhammed 2015-04-22 12:36:14

o zaman yıllarını diyanette geçiren müfti macin nimetullahı niye aranıza aldınız veya bu müftücükte sizin gibi düşünüyorsa yıllarca bu teşkilatta neden görev yaptı ve korkak adam bunları ozaman niye dillendiremedi bunun adı iki yüzlülüktür ama doğusuyla batısıyla bu millet iki yüzlülere asla ne fırsat nede iktidar vermemiştir ve vermeyecektir.

Avatar
hakkı 2015-04-22 21:05:34

Arkadaşlar bu büyük bir planın parçalarıdır. Maalesef bazı dindar geçinen kardeşlerimiz de diyanete saldırır ve kaldırılmasını ister. Oysa diyanet çok büyük bir işlev yerine getiriyor. Eğer bu günkü yapısıyla diyanet olmasaydı şu anda mezhepsel çatışmalarda kan gövdeyi götürüyordu. Bakın eğer bir insan, diyanete, imam-hatibe, bayrağa, tarihe mal olmuş şahsiyetlerimize saldırıyorsa araştırın bakın ya farkında olmadan birinin maşasıdır ya da direkt yıkıcı, bozguncu ve devlet düşmanıdır.