HDP'den seçim sonrası ilk açıklama

Haziran seçimine göre ciddi bir oy düşüşü yaşayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ açıklama yaptı.

HDP'den seçim sonrası ilk açıklama

Haziran seçimine göre ciddi bir oy düşüşü yaşayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ açıklama yaptı.

01 Kasım 2015 Pazar 21:45
HDP'den seçim sonrası ilk açıklama
banner221

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figer Yüksekdağ seçim sonuçlarını değerlendirdi.
 
Figen Yüksekdağ'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
Partimize bizlere ulaşan ilk seçim sonuçlarından sonra sizlerle paylaşmak istedik. Türkiye halkına seçimin hayırlı olmasını diliyoruz. 1 Kasım seçimlerini çok olağan üstü koşullarda gitti.
 
Türkiye 7 Haziran seçimlerinde Türkiye halkları çok güzel bir seçim sonucu ortaya çıkarmıştır. Bizler 1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendirirken siyasetin sürüklendiği koşullardan bağımsız bir değerlendirme yapamıyoruz ne yazık ki. Ne oldu bu 5 ayda? Saray merkezli olarak siyasi gerilim kutuplaştırıldı. Elbette 1 Kasım'ın öncesinde 5 aylık süre içinde Meclis'teki tabloya yansıyan en zorlu süreci en zorlu seçim yolculuğunu yapan partimiz oldu.
 
Zor koşullar içerisinde Meclis'te üçüncü parti olarak seçim çalışmasını tamamlaması bu zorluğa karşı yürümesinin başarısıdır. HDP karanlıkları yara yara bu başarıyı elde etmişlerdir. Saray ve diğerleri HDP'yi baraj altına itmek için uğraşıyor. HDP'nin hedef tahtasına oturtulduğu bir çalışma yürütüldü. Devletin bütün olanakları ile bu çalışma yürütüldü. Bu zorluk içinde bizlerle çalışanlar karanlığı yara yara yürümeye devam ederek umudun barajı aşmasını sağladı.
 
7 Haziran'a göre bir gerilmenin olduğu açık bunu parti olarak kapsamlı tartışacağız. Şunu çok net biçimde ifade etmek istiyorum bu zorluklar içinde halklarımızın elde ettiği bir başarıdır. HDP'ye oy vermenin bile kelleyi koltuğun altına alma anlamına geldiği bir ortamda bu başarıdır. Bizlere inan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bütün ittifak güçlerimize sandık güvenliği alan herkese kadınlara gençlere bu çalışmanın emekçilerine teşekkür ediyoruz.
 
Demirtaş'ın açıklamsından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
Yüksek bir katılım olması elbette sevindirici, saygındır. Bütün seçmenlere sandığa gittikleri için HDP adına teşekkürlerimi iletiyorum. Bizler seçmenin ortaya koyduğu iradeye saygı duyduk, herkesten de aynı saygıyı bekledik. Ortada eşit bir seçim yoktur. Kimse kusura bakmasın ama hiç kampanya yürütmeden yüzde 11 oy aldık.
 
Sadece katliamlara karşı halkımızı, gençlerimizi korumaya çalıştık kampanya yürütemedik. Aldığımız yüzde 11'lik oy kampanya sonucu ortaya çıkmadı. Eğer ki bu saldırı bu katliam politikası başka bir partiye uygulanmış olsaydı ki Allah göstermesin ama bugün silinmiş olurdu siyaset sahnesinden. Bu katliam politikasına rağmen bizi 3. Parti yapan halkımıza teşekkür ediyoruz.
 
Ortada eşit adil bir seçim yoktur hiç kampanya yürütmeden yüzde 11 oy aldı. Bir katliam politikasına karşı biz insanlarımızı korumaya çalıştık. Bu saldırı başka bir partiye uygulanmış olsaydı bugün silinmiş olurdu siyaset sahnesinden biz bu katliam politikasına karşı yanımızda duran herkese teşekkür ediyoruz.
 
Değerli kardeşlerim yeni dönem parlamentosu devasa problemlerle karşı karşıya. İlkelerimiz çerçevesinde hükümetin yapacağı her doğrunun yanında yapacağı her yanlışın karşısında oluruz. Toplumun çok önemli kısmı kaygı içindedir. İnanarak söylüyorum biz varız aydınlık gelecek için dik durmaya devam edeceğiz.
 
Gücümüz haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan kaynaklanıyor. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizler parlamentoda yeni anaysa, barış çözüm konusunda ilkeli duruşumuzu devam ettireceğiz. Bu konuda yapıcı bir muhalefet sergileyeceğiz. Her türlü sorunun çözümü konusunda çabalayacağız.
 
Türkiye bir seçimden geçmiştir sonuçları kapsamlı değerlendireceğiz.
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner261

banner260