Maneviyatsız CHP'nin 4-6 yaş Kur'an Kursu Hazımsızlığı

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'manevi değerlerle donanmış nesiller kazandırmak' için Diyanet İşleri Başkanlığının, anaokulu çalışmasını Bakan Yılmaz'a sordu.

Maneviyatsız CHP'nin 4-6 yaş Kur'an Kursu Hazımsızlığı

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'manevi değerlerle donanmış nesiller kazandırmak' için Diyanet İşleri Başkanlığının, anaokulu çalışmasını Bakan Yılmaz'a sordu.

Erdi KARADENİZ
Erdi KARADENİZ
06 Ekim 2016 Perşembe 06:28
Maneviyatsız CHP'nin 4-6 yaş Kur'an Kursu Hazımsızlığı
banner221
CHP, Türkiye'deki  gelişmeler karşısında adeta çaresiz...

PKK, DHKP-C, FETÖ, KCK, PYD... derken Amerika ve İsrail'in de sözcülüğünü yapmak yine CHP'ye düşüyor. CHP terör örgütlerini savunduğu kadar kendi vatanındaki güzel gelişmeleri maalesef ki savunamıyor. 

CHP'nin terör örgütlerini savunması da ilginç. Atatürkçülük, insan hakları, özgürlükler CHP'nin terör örgütlerini savunmadaki en büyük maskesi. İş din, Diyanet ve manevi değerler oldu mu CHP'nin hücreleri bozuluyor.Baydar'ın soru önergesi şöyle:

AK Parti iktidarında yaşanan gericileştirme operasyonunun en kilit kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanlığının, şimdi de anaokulu açacağı belirtilmektedir.

5 Ekim Çarşamba günü resmi açılışı yapılacak olan okula ilişkin, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’in yaptığı açıklamada belirtilenlere göre: Açılacak bu okullara, Diyanet İşleri Başkanlığı ile gerçekleştirdikleri proje kapsamında öğrenci kabul edilecektir. Yine okul, Diyanet İşleri Başkanlığı kampüsünde yer alacaktır. Açıklamada bu okulların amacının "manevi değerlerle donanmış nesiller kazandırmak" olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca; Diyanet’in, kuran kursu öğrencilerini, Halk Eğitim Merkezlerinden alacakları “okul öncesi eğitim sertifikası” koşuluyla “Kur’an Kursları Öğretim Programı Okul Öncesi Öğreticisi” olarak atayacağı, Dini Bilgiler ve Kuran-ı Kerim başlıklarıyla iki bölümden oluşacak eğitimlerde, Allah’ın varlığı, peygamber sevgisi gibi konuların yanı sıra, kuran okumanın da öğretileceği edinilen bilgiler arasındadır.

Bu bağlamda;

1-    Diyanet hangi ihtiyaç doğrultusunda böyle bir projeyi gerçekleştirme gereği duymuştur?

2-    Manevi değerler sadece dini eğitimle mi edinilir, dini eğitim almamış bireylerin maneviyattan yoksun oldukları inancı, hangi bilimsel veriler ışığında zuhur etmiştir?

3-    Henüz oyun çağında olan, soyut ve somut düşünce yetileri gelişmemiş anasınıfı öğrencilerine, din eğitimi vermek, çocuğun zihinsel gelişimi açısından ne gibi sorunlar yaratacağı bilinmekte midir?

4-    4-6 yaş arası hassas ve önemli bir dönemde, çocuklarımızın eğitimi, Eğitim Fakültesinden mezun olmamış, pedagojik formasyon almamış, tek meziyetleri kuran okuyabilmek olan kişilere mi emanet ediliyor?

5-    Böyle bir eğitim anlayışının, laik ve bilimsel eğitim sisteminde yeri var mıdır?


 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mehmet 2016-10-06 11:54:17

çocuğunu baleye gönder balerin olsun karışan varmı onların vekili

Avatar
Sefa 2016-10-06 15:11:57

Manevi değerlendiririz hakkında oldukça kısır bir algıya sahip olan vekile ufkunu genişletmesini tavsiye ederken pedogojik formasyon konusunda kendisine hak veriyorum daha hassas olunmalı

banner220