Suriye ve Irak tezkeresi kabul edildi

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Suriye ve Irak tezkeresi kabul edildi

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

23 Eylül 2017 Cumartesi 21:16
Suriye ve Irak tezkeresi kabul edildi
banner283

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

"MEŞRUİYETİ OLMAYAN BÖLÜCÜ GİRİŞİMLER"

Sınır ötesi operasyon süresinin uzatılmasına ilişkin genel kurulda görüşülen tezkereye "Meşruiyeti olmayan bölücü girişimler" ifadesi girdi.

HÜKÜMET ADINA NURETTİN CANİKLİ KONUŞMA YAPTI

Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli konuşma yaptı.

Canikli'nin konuşmasından satırbaşları;

Türkiye uzun zamandan beri terör örgütleriyle mücadele etmektedir. Son yıllarda güvenlik tehdidinin boyutu hem artmış hem de küresel ölçeğe taşınmıştır. 

Türkiye çok büyük bedeller ödemiş ve ödemeye devam etmiştir. Bugün içinde bulunduğumuz coğrafyanın siyasi sınırları yeniden dizayn edilmeye çalışılmaktadır. proje 1990'lı yılların başında hayata geçirilmeye çalışılmıştı. 

"REFERANDUM YANGINA NEDEN OLACAK"

Kuzey Irak’taki referandum bölgede önü alınamaz bir yangına neden olacaktır.

Böyle bir referandumdan en büyük acıyı Kuzey Irak’taki Kürt kardeşlerimiz çekecektir. Bu bölgede hiçbir yerde demografik etnik ve mezhepsel değişiklik yapılmamalıdır.

"BU MACERADAN VAZGEÇİN"

Buradan bir kez daha bu maceradan vazgeçilmesini, iptal edilmesini istiyoruz. Türkiye olarak Irak anayasası çerçevesinde çözüm temelinde destek olacağımızı burada söylemek istiyorum.

Ülkemizin tehdit ve tehlikeleri savuşturacak imkan ve kabiliyetlere sahip olacağını da söylemek istiyorum. 

Bu gelişme ile birlikte müttefiklerimizin örtülü ambargo uygulamaları da bizi yolumuzdan alıkoymayacaktır.

MHP ADINA  GRUP BAŞKANVEKİLİ ERKAN AKÇAY KONUŞMA YAPTI

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da tezkereyi desteklediklerini belirterek, “Cumartesi günü MHP olarak tam kadro Genel Kurul’da yer alacağız. Referanduma karşı duruşumuzu, Meclis’in iradesini tüm dünyaya duyuracağız” dedi.

Erkan Akçay'ın konuşmasından satırbaşları;

"Yaşanan gelişmeler karşısında gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan tezkerenin süresi 1 yıl daha uzatılmaktadır.

Hiçbir meşru tarafı olmayan bölücü girişimler ülkemiz açısından riskler oluşturmaktadır.

Irak'ın işgali sonrasında ülkenin parçalara ayrılma projesinin benzeri Suriye'de sahnelenmektedir.

 BU TEZKERE İLE ERBİL'E ATEŞLE OYNAMA YANARSIN MESAJI VERİLMEKTEDİR

Bu korsan referandum iş işten geçmeden iptal edilmelidir. Tezkere ile Ankara'dan Erbil'e ateşle oynama yanarsın mesajı verilmektedir.

Irak ve Suriye'de yaşayan Türkmen varlığı hiçbir şekilde oldu-bittiye getirilerek sökülüp atılamaz.

Bu provokasyon miadı dolmuş Barzani'nin hayrına olmayacak."

'BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ'

"Biz bu tezkereyle bir gece ansızın görünebileceğimiz hususunda şaka yapmadığımızı, oyun oynamadığımızı, Türkiye’nin bekası için her şeyi göze alabileceğimizi kesin bir şekilde söylüyoruz."

HDP ADINA OSMAN BAYDEMİR KONUŞMA YAPTI

HDP sözcüsü Osman Baydemir'in konuşmasından satır başları;

TEZKERE KÜRT HALKI DÜŞMANLIĞININ İLANI

"Bugün konuşulacak tezkerenin aciliyeti yoktur. Daha 40 günlük zamanı var. Günü geldiğinde zaten onaylanacaktır.

Neden bugün Meclis'in ve milletin önüne konulmaktadır? Çünkü hükümet bir kan dökerek, baskı uygulayarak süresini uzatma amacındadır.

Bu tezkereye OHAL'e KHK'lara karşıyım diyen herkesin hayır demesi gerekiyor. 

Bu tezkerenin bir diğer amacı daha var. Neredeyse 3 yıldır tüm coğrafyamızda ifade etmeye çalışıyoruz. Irkçılık, aşırı milliyetçilik bir toplumun ancak felaketi olabilir.

Bu tezkere açık ve net şekilde 40 milyon Kürt halkının düşmanlığınnı tezkeresidir.

CHP ADINA GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTÜRK YILMAZ KONUŞMA YAPTI

Barzani yönetimine seslenen CHP'li Yılmaz, "Siz bağımsızlığa gitmiyorsunuz, referandumdan sonra bağımlılığı açacak sürece gidiyorsunuz" dedi.

VOLKAN BOZKIR AK PARTİ ADINA SON KONUŞMAYI YAPTI

AK Parti adına söz alan Volkan Bozkır'ın konuşmasından satır başları;

"Irak'ta kritik bir noktadayız. IKBY bu referandumu yaparsa Irak Anayasası'na aykırı hareket etmiş olacaktır.

Türkiye Irak ile ilişkilere ve toprak bütünlüğüne her zaman önem vermiştir. 

IKBY'ye son bir kez daha çağrıda bulunmayı görev biliyoruz. Bu referandumu iptal edin.

Bu duygusallıkla götürülebilecek bir konu değildir. Henüz vakit geç değildir.

Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır. Doğru olan referandumun tamamen iptal edilmesidir. "

MECLİS'TE LİDERLER GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, tezkere görüşmesine 5 dakika ara verildiğini duyurdu.

Aranın ardından Başbakan Binali Yıldırım, Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

TEZKERENİN TAM METNİ

Türkiye'nin milli güvenliğine yönelik ayrılıkçı hareketler, terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terör örgütlerinden ülkemize bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı milli güvenliğimizin idame ettirilmesini sağlamak, 

Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan ve hiçbir meşruiyeti olmayan tek taraflı bölücü girişimler ve bunlarla ilgili olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’ nin menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, 

Gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de Bulunması, 

Bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 02.10.2014 Tarihli ve 1071 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile hükümete verilen ve son Olarak 01.10.2016 Tarihli ve 1128 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile 30.10.2017 tarihine kadar uzatılan izin süresinin 30.10.2017 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasına Daire Başbakanlık Tezkeresi (3/1185) (Başkanlığa geliş tarihi: 22.09.2017)

Kaynak: AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saim 2017-09-23 23:01:41

siyonizmin hedefleri için gönüllü köpeklik eden pkk-pyd sonrası şimdi de barzaninin damarlarında dolaşan malum kan harekete geçti. türkiye seyretmeye devam edecek. o bölgeye girmek dünya emperyalizmine karşı savaşı göze almaktır . bunu yapacak cesaretimiz var mı ???