Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na rest

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ile yaptıkları görüşme konusunda bilgi verdi.

Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na rest

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ile yaptıkları görüşme konusunda bilgi verdi.

31 Mayıs 2015 Pazar 12:16
Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na rest
Volkan Bozkır, AP'nin Avrupa yapılarının önemli bir unsuru olduğuna ve rolünün giderek arttığına dikkati çekti. 
 
SON ANDA YENİDEN ERTELENDİ
 
AP'nin her yıl kabul ettiği Türkiye raporunun bu yıl açıklanmasının geciktiğini hatırlatan Bozkır, "Belki 2 ay önce çıkması gerekirken bu yıl gerçekten çok fazla sayıda değişiklik önerisiyle karmaşık bir hal halini aldı. 420 değişiklik önergesi verildi. Bunların çok büyük bölümü de ülkemize dostça bakmayan, ülkemize bir anlamda rahatsızlık vermek isteyen parlamento içi gruplar tarafından verildi. Ancak son durumda bu 420 değişiklik önergesi meczedilerek rapor çıkabilir hale geldi. Geçtiğimiz günlerde bu raporun oylanması bekleniyordu. Ancak son anda yeniden bir 30 değişiklik önergesi verildi ve bu nedenle de bu rapor oylama gününde tamamlanamadı. Şimdi önümüzdeki sanıyorum ya 9 Haziran haftası yahut 9 Temmuz haftasında bu rapor yayınlanacak" dedi. 
 
Kati Piri ile görüşmelerinde Türkiye bakımından önemli hususları vurguladığını aktaran Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Şayet bu unsurlar bu raporda yer almazsa mevcut haliyle her ne kadar içinde birçok tenkit de olmasına rağmen, biz bu raporu yaşanabilir bir rapor olarak addedebileceğimizi belirttik. Tabiatıyla tenkitlerin bir kısmını biz olumlu tenkitler olarak kabul edeceğiz ve Türkiye'deki demokratik çalışmalarımızda, insan haklarını ve temel hak ve özgürlükleri daha ileriyle götürmeye yönelik çalışmalarımızda her zaman olduğu gibi bunlardan yararlanacağız. Raporda kabul etmemiz mümkün olmayan, yanlış verilere dayandığını düşündüğümüz bazı hususlar var. Bunlarla ilgili olarak da her zaman yaptığımız gibi hem raportörle hem parlamentodaki yetkililerle yazışarak bunların geçerli olmadığını ifade edeceğiz."
 
''RAPOR BU YÖNDE ÇIKARSA İLK DEFA...''
 
Piri ile kesin olarak raporda yer almamasını istedikleri 3 hususu da görüştüklerini aktaran Bozkır, şöyle devam etti:
 
"Bunlarından birincisi, biliyorsunuz Avrupa Parlamentosu'nda 1915 olaylarını Türkiye'nin hak etmediği, tarihi hiçbir mesnede dayanmayan bir şekilde soykırım olarak addeden bir karar ortaya çıktı. Bunu Türkiye olarak yok hükmünde kabul ettiğimizi resmen bildirdik ve bu karar bizim Brüksel'deki daimi temsilciliğimize iletildiğinde de bu zarf açılmadan iade edildi. Türkiye bakımından hükümsüz bir karar. Bu raporda Avrupa Parlamentosu'nun aldığı bu karara herhangi bir atıf olmaması gerektiğini raportöre izah ettik. Şayet bu rapor böyle bir atıfla çıkarsa, bu rapor Türkiye bakımından yok hükmünde olacaktır ve Avrupa Parlamentosu'ndan çıkan bir Türkiye ilerleme raporu da ilk defa Türkiye bakımından kabul edilmeyecek ve geçersiz addedilecektir."
 
PKK'NIN AB TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILMASI
 
Terör örgütü PKK'nın AB'nin terör örgütleri listesinde olduğunu hatırlatan Bozkır, "Terör örgütleri listesinden çıkarılmasına yönelik eğer Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunda herhangi bir atıf yer alırsa, aynı şekilde bu raporu bu atfıyla kabul etmemiz mümkün değildir. Üçüncü bir husus da raporun bugüne gelişi sırasında bazı temayüllerden hareketle Türkiye'nin müzakere sürecinin devamını engelleyebilecek, Türkiye'nin Gümrük Birliği ilişkisini daha ileri bir noktaya çıkarmasını arzu etmeyen bir görüntü verecek veyahut da Türkiye'ye yapılan ekonomik katkıların sona ermesi anlamına gelebilecek herhangi bir ifade bu raporda yer alırsa, yine bu raporu kabul etmeyeceğimizi kendisine ilettik" diye konuştu. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.