Yeni Bakanlar Kurulu'nun şifreleri

Bakanlar Kurulu listesini Erdoğan'a sunan Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı. 11 AK Partili, 11 bağımsız aday, 2 HDP'li ve 1 MHP'liden oluşan yeni kabinede geniş bir yelpazeden isimler seçildi. Geniş bir temsil hedeflenen kabinede ilk başörtülü bakan da yer aldı.

Yeni Bakanlar Kurulu'nun şifreleri

Bakanlar Kurulu listesini Erdoğan'a sunan Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı. 11 AK Partili, 11 bağımsız aday, 2 HDP'li ve 1 MHP'liden oluşan yeni kabinede geniş bir yelpazeden isimler seçildi. Geniş bir temsil hedeflenen kabinede ilk başörtülü bakan da yer aldı.

28 Ağustos 2015 Cuma 22:48
Yeni Bakanlar Kurulu'nun şifreleri

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a geçici hükümeti onayladı. Bakanlar Kurulu listesini Erdoğan'a sunan Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı. İşte yeni kabinenin şifreleri.
 
Türkeş Başbakan Yardımcısı
 
Davutoğlu'nun teklifini kabul etmesiyle MHP tarafından lince maruz kalan MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcılığı'na getirildi.
 
HDP'den 2 bakan
 
HDP'li Ali Haydar Konca, Avrupa Birliği Bakanlığına, HDP'li Müslüm Doğan ise Kalkınma Bakanlığı'na getirildi. Dışişleri kökenli Bozkır, seçim hükümetine girmezken AB Bakanlığı'na 12 Eylül dönemi mağdurlarından eski kaymakam Ali Haydar Konca getirildi.

 


İlk başörtülü bakan
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Gürcan, geçici seçim hükümetinin ilk başörtülü bakanı oldu. Gürcan, Aile Bakanı Ayşenur İslam'ın yerine atandı.
 
BBP eski başkanı Kültür ve Türizm Bakanı oldu
 
MHP'den ayrılarak kurulan Büyük Birlik Partisi'nin eski Genel Başkanı Yalçın Topçu'yu dışarıdan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirerek attı. Yalçın Topçu, BBP Başkanlığı'nı devralmış 2011 seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte partiden istifa etmişti. Topçu'nun kabineye alınması, Davutoğlu'nun ve Türkeş'ten sonra milliyetçi kesime 2. işareti olarak yorumlandı.
 
Dışişleri müsteşara emanet
 
Davutoğlu'nun kabineyi hazırlarken en çok merak edilen Dışişleri'ne kimi emanet edeceğiydi. Bu konuda AB Bakanı Volkan Bozkır'ın dışişlerine kaydırılacağı konuşuluyordu.Ancak Başbakan sürpriz yaptı, dışişleri'ne, kendisi bu bakanlıkta görevliyken birlikte ve çok yakın çalıştığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'na bıraktı.
 
 
Feridun Sinirlioğu ile Davutoğlu'nun olduğu MİT müsterşarı ve genelkurmay 2. başkanı ile yatıkları toplantı internete sızmış, Suriye konusundaki konuşulan kritik konular büyük tartışma yaratmıştı.
 
Dün müsteşar bugün bakan oldu
 
Seçim hükümetinin en sürpriz isimlerinden biri Cenap Aşçı oldu. Dün Gümrükler Genel Müdürü iken kamunun en yüksek makamlarından olan Gümrük Müsteşarlığına atanan Cenap Aşçı, bugünkü seçim kabinesinde Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu.
 
7600 ek göstergeli müsteşarlık makamına dün Bakan Nurettin Canikli, Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla atanan Aşçı, bugün kabinede bakan olarak yerini aldı.
 
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Aşçı, 1989'da Gümrük Müfettiş Yardımcısı, 1993'te Gümrük Müfettişi, 2000'de Gümrük Başmüfettişi olmuştu. Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerine atanmıştı. Aşçı, 2011 seçimlerinde AKP'den milletvekili aday adayı olmak için istifa etmiş, listelere giremeyince görevine dönmüş ve Gümrükler Genel Müdürlüğüne atanmıştı.
 
Dün Gümrük Müsteşarlığı'na atanmıştı
 
Aşçı, 7 Haziran seçimlerinde aday adayı olmak için bir kez daha görevinden istifa ettikten sonra listelerde yer bulamayınca Genel Müdürlük görevine geri dönmüş, dün ise Gümrük Müsteşarlığı için atama kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.
 
Aşçı bugün de Davutoğlu'nun açıkladığı seçim kabinesinde yer aldı.
 
Enerji Bakanlığı Alaboyun'a emanet
 
Davutoğlu'nun kabineye aldığı bir diğer isim, Meclis dışında olan Aksaraylı hemşerisi Ali Rıza Alaboyun oldu. Alaboyun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu.
 
1957 Aksaray doğumlu olan Alaboyun, İTÜ Maden Fakültesini bitirdi. Amerika'da The Pennsylvania State University'de cevher hazırlama ve mühendislik yönetiminde yüksek lisans yaptı. MTA ve Maden İşleri Genel Müdürlüğünde çalıştı. Etibank Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. ETİMİNE SA Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kurul Üyeliğinde bulundu. AFS Boru Sanayi AŞ'nin Genel Müdürlüğünü yaptı.
 
22 ve 23. Dönemde Aksaray Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Belçika Dostluk Grubu Başkanlığı, 22 ve 23. Dönemlerde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Başkanı oldu.
 
Eker yerine yine bir Diyarbakırlı
 
AKP Hükümetinde en uzun süre görev alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Diyarbakırlı Mehdi Eker'in yerine yeni kabinede yine bir Diyarbakırlı yer aldı.
 
1955'te Diyarbakır doğumlu Kudbettin arzu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Yapı İşleri 15. Bölge Müdürlüğü'nde Baş Mimar olarak görev yapan, mühendislik ve mimarlık firması kurarak serbest iş hayatına geçen Arzu, Dicle Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi'nde fahri öğretim üyeliği yaptı. Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanlığı görevini yürüttü. Diyarbakır Kızılay Derneği Üyeliği, Kültür ve Dayanışma Vakfı Üyeliği, Açev Vakfı Bölge Danışma Kurulu Üyeliği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır milletvekili seçildi.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vaiz 2015-08-28 23:47:51

Akp hâlâ diğer partilerden oy calabilmenin peşinde.....