YSK'nın takvimine göre erken seçim ne zaman?

Yenilenmesine karar verilmesi halinde, milletvekili seçiminin Kasım ayı başında yapılması öngörülüyor.

YSK'nın takvimine göre erken seçim ne zaman?

Yenilenmesine karar verilmesi halinde, milletvekili seçiminin Kasım ayı başında yapılması öngörülüyor.

15 Haziran 2015 Pazartesi 16:06
YSK'nın takvimine göre erken seçim ne zaman?
YSK, seçim sürelerini kısaltma yetkisi gereği, 2002 yılındaki seçimin hazırlığını da 89 günde tamamlamıştı. Bu süreler dikkate alındığında, olası erken seçim Kasım ayı başında yapılabilir. İşte takvim...
 
YEMİN TÖRENİ 23 YA DA 24 HAZİRAN'DA
 
25. Dönem milletvekili genel seçiminin ardından Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kesin sonuçları açıklaması bekleniyor.
 
TBMM Genel Kurulu, kesin sonuçların yayınlanmasını takip eden 5. gün, saat 15.00'te toplanacak ve bu ilk birleşimde milletvekilleri yemin edecek.
 
YSK'nın, sonuçlara yapılan itirazlarla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından seçim sonuçlarını, 18 veya 19 Haziran'da ilan edeceği tahmin ediliyor. Buna göre, TBMM Genel Kurulu'nun, yemin töreni için 23 ya da 24 Haziran günü toplanması bekleniyor.
 
Anayasa'nın 116. maddesi gereği, yeni seçilen TBMM'de Başkanlık Divanı seçiminden sonra 45 gün içinde Bakanlar Kurulu'nun kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı'na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebiliyor. Yenilenme kararı Resmi Gazete'de yayımlanıyor ve seçime gidiliyor.
 
SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARI
 
Anayasa'nın 77. maddesine göre; TBMM seçimleri, 4 yılda bir yapılıyor. Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar alabileceği gibi, Anayasa'da belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanı'nca verilecek karara göre de seçimler yenilenebiliyor.
 
48 SAATLİK SÜREÇ
 
Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 8. maddesine göre de seçim dönemi bitmeden önce, seçimin yenilenmesine TBMM veya Cumhurbaşkanı'nca karar verilmesi halinde, durum Bakanlar Kurulu tarafından 48 saat içinde ilan ediliyor.
 


 
90. GÜNÜ TAKİP EDEN İLK PAZAR GÜNÜ
 
Yenileme kararı TBMM tarafından verilmişse, Meclis, seçimin yapılacağı tarihi de belirliyor. Yenileme kararının Cumhurbaşkanı'nca verilmesi halinde, bu kararın alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk Pazar günü seçim yapılıyor.
 
Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 9. maddesine göre; seçimlerin yenilenmesine veya ara seçimi yapılmasına karar verildiği hallerde YSK, bu Kanun ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun seçimlere ilişkin olarak tespit ettiği süreleri kısaltarak uygulayabiliyor.
 
2007'DEKİ ERKEN SEÇİM KARARI
 
Türkiye'de, 2007 yılı Kasım ayında yapılacak milletvekili seçimi, 22 Temmuz'da yapılmıştı.
 
TBMM, YSK ile görüşerek seçim tarihini belirlemişti. YSK, yaptığı toplantıda, 22 Temmuz 2007'den önce seçimlere gidilmesinin kendileri açısından fiilen ve hukuken imkansız olduğuna karar vermiş ve 22 Temmuz'da seçim yapılabileceğine ilişkin görüşlerini, TBMM Anayasa Komisyonu'na bildirmişti.
 
YSK'nın hazırladığı seçim takvimi, seçim iş ve işlemlerinin yürütülmesi için belli süreler öngörüyor. Kurul, 2007 seçimlerinde takvimi 4 Mayıs 2007'de açıklamıştı. Kurul, ilgili yasalarda seçime hazırlanması için tanınan süreyi kısaltarak, 80 gün sonra seçimi yapmıştı. YSK, seçim sürelerini kısaltma yetkisi gereği, 2002 yılındaki seçimin hazırlığını da 89 günde tamamlamıştı.
 
Bu süreler dikkate alındığında, yenilenmesine karar verilmesi halinde, milletvekili seçiminin Kasım ayı başında yapılması öngörülüyor.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.