Tenasüh ve ruh göçü olarak da isimlendirilen reenkarnasyon, bir ruhun değişik zamanlarda, değişik bedenlere hayat vermesi demektir.
Peki, bu mümkün müdür?
Bu sorunun cevabını önce mantık ölçüleri çerçevesinde arayalım.
Mantık ölçülerine vurduğumuzda, reenkarnasyonun dört sebeple mümkün olamayacağı görülmektedir:
1. Reenkarnasyon gerçek olsaydı, dünyadaki insan sayısının bu kadar çok olmaması gerekirdi. Çünkü ruh göçüne inananlara göre, temelde sınırlı sayıda ruh bulunmaktadır.
2. Gene eğer ruh göçü olsaydı, az sayıda insanın bunu yaşadığını söylemesi yerine, daha çok sayıdaki insanın bu iddiada bulunması gerekirdi. Çünkü binlerce yıldan beri devam eden insanlık âlemi içinde daha fazla kişinin ikinci ve üçüncü hayatlarını yaşıyor olmaları gerekirdi.
3. Reenkarnasyon İslam’ın adalet anlayışına da ters düşmektedir. Ahirette dirilme sadece ruh olarak değil, bedenen de olacaktır. Bu da ruh göçünün olmayacağını gösterir. Bu dünyadaki beden ve nefis ruhla birleşerek ahirette ceza veya mükâfat görecektir. Tenasüh gerçek olsa, her ruhun birkaç bedeni ve birkaç kişiliği ortaya çıkar. Bu da mümkün değildir. Herkes kendi amelinden sorumludur.
4. Her insan irsiyet yoluyla anne ve babasından hastalıklar, huylar ve şekil dâhil birtakım özellikler almaktadır. Ölen bir insanın ruhu bir başka kişiye geçiyorsa, genetik özellikler nasıl izah edilecektir? Çünkü o zaman daha önce yaşayan bir ruh gelip bir sülaleye dâhil olmaktadır. Eğer öyleyse özellikle psikolojik açıdan mevcut olan irsi benzerlikler izahtan yoksun kalacaktır. Bu da ruh göçünün doğru olmadığını gösterir.
Peki, reenkarnasyon fikrini ısrarla savunarak, ikinci bir hayat yaşamakta olduklarını savunanların durumu nasıl izah edilebilir?
İkinci bir hayat yaşadıklarını söyleyenler için şu üç ihtimalden biri söz konusu olabilir:
BİR: İnsan geniş bir muhayyileye sahiptir. Muhayyilesini kontrol altında tutamayanlar zamanla geçmişte hayal ettikleri birtakım şeyleri yaşadıklarını sanırlar.
İKİ: Gene rüya âlemi de çok ilginçtir. Bazı insanlar birtakım rüyalarını, özellikle çocukken gördükleri rüyaları gerçekle karıştırır. Sonuçta ikinci bir hayat yaşadığını söyleyen insanlar,  bir gerçeği naklediyor değildirler.
ÜÇ: Ruhsal açıdan hasta olan ve kişilik zafiyeti bulunan insanlar da reenkarnasyon fikrine bir kurtuluş gibi sarılıp, ikinci bir hayat yaşadıklarını iddia edebilirler.
Bu açıklamalardan sonra, konuyu bir de nakli deliller açısından inceleyelim.
Ruh göçüne delil olarak gösterilen ayetlerin, reenkarnasyona delil olamayacaklarına ilişkin açıklamalar:
Reenkarnasyon, geçmişten beri İslam âlimleri tarafından da kabul edilmemiştir. Son yıllarda bu fikri savunan çok az sayıdaki bilim adamı, görüşlerini, bazı ayetlere dayandırmaya çalışmaktadır. Delil olarak gösterilen ayetler incelendiğinde, bunların zorlama yorumlar olduğu görülmektedir.
“Ey kâfirler! Siz ölü iken sizi dirilten (dünyaya getirip hayat veren) Allah’ı nasıl inkâr ediyorsunuz? Sonra sizi öldürecek, tekrar sizi diriltecek ve sonunda O’na döndürüleceksiniz.” (2.Bakara–28)
Reenkarnasyon fikrini savunanların en kuvvetli delil olarak gösterdikleri ayet budur. Peş peşe gelen iki ölümün dünyada olduğunu ve bunun ruh göçünü ifade ettiğini savunurlar. Oysa ayette dile getirilen, herkesin bildiği insan hayatının üç merhalesinden başka bir şey değildir. İnsan ölü iken, yani henüz hayatta değilken, dünyaya getirilir ve ona hayat verilir. Sonra herkes kendisi için takdir edilen ömrü tamamlayarak ölür. Son merhale olarak da bütün insanlar ahirette diriltilip Allah’a döndürülürler. Kolayca anlaşılan bu bilgiden tenasüh fikrini çıkarmak, tefsir ilminin sınırlarını zorlamaktan başka bir şey değildir.
Tenasühe delil olarak gösterilen bir başka ayet de şöyledir:       
“Sizi Allah yarattı; sonra sizi vefat ettirecek. Daha önce bilgili iken hiçbir şeyi bilmez hale gelsin diye sizden bazı kimseler ömrün en kötü çağına kadar yaşatılacak. Şüphesiz ki Allah bilgilidir, kudretlidir.” (10.Nahl–70)
Bu ayette, insanın bu dünyadaki hayat seyri anlatılmaktadır. İnsan, gençliğinde güçlü, kuvvetlidir. Yaşlanınca bütün organları zayıflar. Bazı yaşlılar, geçmişteki bilgilerini bile hatırlamaz duruma gelirler. İnsanı yaşatan, güç kuvvet veren ve zamanı geldiğinde öldüren Allah’tır. Bu bilgilerden ruh göçü fikrine varmak mümkün değildir.
Ruh göçüne delil gösterilen bir ayet de şöyledir:
“Onlar: Rabbimiz, bizi iki defa öldürdün, iki defa dirilttin. Biz de günahlarımızı itiraf ettik. Bir daha (bu ateşten) çıkmaya yol var mıdır? derler.” (40.Mü’min–11)
 Eğer ayette geçen iki ölümden maksat, reenkarnasyon (ruh göçü) olsaydı, iki ile sınırlandırılmazdı. Çünkü reenkarnasyonu savunanlar, ruh göçünün kısa ömürlü kişilerde birkaç kere olacağını savunmaktadırlar.
 Ayette geçen iki defa dirilmeden maksat şudur: İnsan dünyada öldükten sonra, Münker-Nekir tarafından sorguya çekilmek üzere mahiyetini tam bilmediğimiz bir şekilde diriltilir ve berzah hayatı başlar. Kıyamet koptuktan sonra ise mahşerde toplanmak ve hesaba çekilip ebedi hayata başlamak üzere bütün insanlar diriltilir. Böylece biri kabirde, diğeri ahirette olmak üzere iki dirilme gerçekleşir.
Kur’an-ı Kerim’de, reenkarnasyon doğrudan anlatılmamakla beraber, dolaylı olarak, gerçekleşmesinin imkânsız olduğuna işaret eden ayetler vardır:
Kur’an’da insanın bu dünyadaki hayata başlaması, ölümü ve tekrar dirilmesi şöyle anlatılıyor:
“Sonra nutfeyi alaka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden, alakayı, bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratılışla insan haline getirdik. Yapıp-yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir. Sonra muhakkak ki siz, bunun ardından elbet öleceksiniz. Sonra da şüphesiz, sizler kıyamet gününde tekrar diriltileceksiniz.” (23.Mü’minun–14, 15, 16)
Ayetlerde, insanın bu dünya hayatı anlatıldıktan sonra, öleceği ve kıyamet gününde tekrar diriltileceği açıklanıyor. Bu anlatımdan, dünya hayatında ruhun değişik vücutlara geçme durumunun olmadığı, ölen kişinin ahiret hayatı için diriltileceği anlaşılmaktadır.
Saffat suresinin 51. ayetinden itibaren cennetlik bir insanın, dünyada iken ahiretteki dirilmeye inanmayan arkadaşından bahsedip onu cehennemim ortasında görmesi, Rabbinin nimeti olmasaydı kendisinin de cehennemde olacağını söylemesi anlatılır. Kur’an, o kişinin haline şükür babında şöyle der:
“Birinci ölümümüz hariç, bir daha biz ölmeyecek ve bir daha azap görmeyecek değil miyiz? Şüphesiz bu büyük kurtuluştur. Çalışanlar, böylesi bir kurtuluş için çalışsın.” (37.Saffat–58–61)
Ayetlerden dünyada bir tek ölümün mevcut olduğu net olarak anlaşılmaktadır. Eğer reenkarnasyon olsaydı, bir ruh birkaç kere yaşayacağı için, insan bu dünyada birkaç kere ölmüş olurdu.
Aşağıdaki ayet de reenkarnasyon fikrinin İslamî bir gerçeğe dayanmadığını göstermektedir:
“İlk tattıkları ölüm dışında, orada artık ölüm tatmazlar. Ve Allah onları cehennem azabından korumuştur. (sürekli hayata kavuşmuşlardır).” (44.Duhân–56)
Ayetten, insanların ilk tattıkları ölüm dışında o ölüme benzer bir ölüm tatmayacakları açık olarak anlaşılmaktadır. Bu da ruh göçünün mümkün olmadığını gösterir.
Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz:
*Reenkarnasyon fikri, günümüze kadar İslamî kaynaklardan bir destek bulamamıştır. İslam bilginleri, bu fikrin dinimize ters düştüğü kanaatinde birleşmişlerdir. Her zaman olduğu gibi, istisna kaideyi bozmaz.
*Reenkarnasyonun varlığını ne aklen savunmak mümkün olmadığı gibi, nakli delillere göre savunmak da mümkün değildir. Oysa ahiretin varlığı ve orada yeniden diriltileceğimiz şüphe götürmez bir gerçektir.
*İnsana düşen, ruh göçü ile yeniden ve daha müreffeh bir hayat yaşama hayali kurmak yerine, ahiret hayatına hazırlanıp cenneti hak etme gayreti içinde olmaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
hs-title hs-title-font font15 hs-bch"> 8inih06:01inihaberler.8inih06:01er.com/> 6.com/profittp://www.dini1aberler.com/images/banner/mbsts_2.gif" width="300" heig6.cos/banner/diniyayYncY300x250_1.jpg&w=300&h=250&q=80" width="300" height="250" style="width:300px;height: 250px;border:0" alt="banner246" clas6d"> sponsive"6d"/a>
Karikatür
nkt" iktityler" mcrassid=
< Karikatür
oalisyonu kurdu'" href="#moda < onorder:0" alt="banner285" class?m=arsivlamethoearpent" k!" ="arsivlaom/karikaselect k!" ="kedlass="hs-day .com1 pull-left"> op on valu ="01i >01erop onpull-left"> op on valu ="02i >02erop onpull-left"> op on valu ="03i >03erop onpull-left"> op on valu ="04i >04erop onpull-left"> op on valu ="05i >05erop onpull-left"> op on valu ="06i >06erop onpull-left"> op on valu ="07i >07erop onpull-left"> op on valu ="08i >08erop onpull-left"> op on valu ="09i >09erop onpull-left"> op on valu ="1uth>10erop onpull-left"> op on valu ="11i >11erop onpull-left"> op on valu ="12i >12erop onpull-left"> op on valu ="13i >13erop onpull-left"> op on valu ="14i >14erop onpull-left"> op on valu ="15i >15erop onpull-left"> op on valu ="16i >16erop onpull-left"> op on valu ="17i >17erop onpull-left"> op on valu ="18i selected>18erop onpull-left"> op on valu ="19i >19erop onpull-left"> op on valu ="2uth>20erop onpull-left"> op on valu ="21i >21erop onpull-left"> op on valu ="22i >22erop onpull-left"> op on valu ="23i >23erop onpull-left"> op on valu ="24i >24erop onpull-left"> op on valu ="25i >25erop onpull-left"> op on valu ="26i >26erop onpull-left"> op on valu ="27i >27erop onpull-left"> op on valu ="w.di>28erop onpull-left"> op on valu ="29i >29erop onpull-left"> op on valu ="w.di>30erop onpull-left"> op on valu ="31i >31erop onpull-left"> er.electom/karikaselect k!" ="aylass="hs-mef=h .com1 pull-left"> op on valu ="01i selected>Ocakerop onpull-left"> op on valu ="02i >div> erop onpull-left"> op on valu ="03i >/wwterop onpull-left"> op on valu ="04i >Ndiv>erop onpull-left"> op on valu ="05i >Ml hsserop onpull-left"> op on valu ="06i >Hazirv>erop onpull-left"> op on valu ="07i >Temmuzerop onpull-left"> op on valu ="08i >Ağustoserop onpull-left"> op on valu ="09i >Eylülerop onpull-left"> op on valu ="1uth>E erop onpull-left"> op on valu ="11i >Kas rmerop onpull-left"> op on valu ="12i >Ardiv kerop onpull-left"> er.electom/karikaselect k!" ="yiisi9;Rusyayari .com1 pull-left"> op on valu ="habei selected>habeerop onpull-left"> op on valu ="2u17i >2u17erop onpull-left"> op on valu ="2u16i >2u16erop onpull-left"> op on valu ="2015i >2015erop onpull-left"> op on valu ="2014i >2014erop onpull-left"> er.electom/karikaTürki typ ="submitsi9;Rusyabtnkttn--hsiult .com1İran gerçekArd < < < < eurdu'"ttp://wd ey sanelr" class="hs-el hs-paneel oda < < < eurdu'"ttp://wd ey sag or dater clearpy="af#hs-mr" class="hs-16nel hs-pane6authooda r.cor" clasr-titl:0er-!-- /21847068/"banner28las_display --p slid clea'id -gpt--hi15090u176au14-4'p slscriptp s> tag.cmd.push(fun on() { > tag.display('id -gpt--hi15090u176au14-4'); }); sl/scriptp slearfilapn-bottom c//////////////////////learfix-bottom c//////////////kadro/subat-ayi-imamsiz-camifoot-o" argo-rfix-o" arfoot-oe hxed > ifoot-o" armt-20" armb-50d pull-left"> left"> left"> left"> left"> left">div class="taur-i Muhammedi" ihtiyacıleymget=-aut">Süleymget div class="taur-i Muhammedi" ihtiyacte="2018-01-12
div class="taur-i Muhammedi" ihtiyacmuftuluk/> FTüLüKass=t"> div class="taur-i Muhammedi" ihtiyacdiv ci-rabanki/> İiv cı Rabanki div class="taur-i Muhammedi" ihtiyact03:03:1
d div class="taur-i Muhammedi" ihtiyacnurcu-aut">Nurcu-au div class="taur-i Muhammedi" ihtiyac7" clal-12 CEMAATLclass=t"> div class="taur-i Muhammedi" ihtiyac4 14:17:v class="hs-t"> div class="taur-i Muhammedi" ihtiyacpolitör7:vPOLİTİKA"hs-t"> div class="taur-i Muhammedi" ihtiyac-13 06:19
-header hsr hs-script typ ="applica on/ld+jskiy> {="hs-"@ref="xt": a> ": a> ": a> {="hs-"@ref="xt": a> ": a> ": a> . 2. Gene tğalrruh g&ouml;&ccedil;&uuml; saydv ,iazlsl hs-a r" bunu yaş/a> s&ouml;ylem-panytur"e,net-bi&ccedil;oktsl hs-ak r" bu ss=imdklbulun s rncom:nzrdi. &Ccedil;&uuml;nk&uuml;rbinatu4: hsldtitbtur devyane="h r" l k &a85">;atmi i&ccedil;andf et-bifazlakkişi"ru/ikincihs-r&uuml;&ccedil;&uuml;"c&uuml;rhaylatr0"> yaşıyorto"12.iBu da-ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;"&uuml;n odv yaca n g&ouml;steri>.iBu d&uuml;nemdkk b--trhs-rnefis-ruhlak hslata-m:n ahirett-rceza"4661wm&uuml;k&a85">;flasg&ouml;recektir. Tenah&uuml;hhger&ccedil;ek odsa, h-o"ruhunk hska&ccedil; b--trihs-r hska&ccedil; krşiliği or dybi&ccedil;askle.iBu da-m&uuml;mk&uuml;n -tğildir. Herkes kcsı am-lin="h s-bin-0det. 4. Her r" dirsel t yoluylak alths-r abas redank astdiv k Ay, huyla>nıtta-kil d&a85">;hil hst="rem &ouml;zellve çal ta05">. &Ouml;atnk hs r" ruhuler" b= ikt krşil hge&ccedil;aass/a, gtr0"ik &ouml;zellve çnas rl izah ecektir? &Ccedil;&uuml;nk&uuml;ro zta-hnet-bi&ouml;14: yaş/yans hs-ruh gtlips hs-h&uuml;lk/el h0&a85">;hil ol ta05">. Eğalr&ouml;yleyse &ouml;zellve psikolojik a&ccedil;asdankmevcuti Asdirse b-nzom/de çizahmostyok/di ka Ac t5">.iBu da-ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;"&uuml;n doğru olmad> g&ouml;steri>. Peki, reen-conahite fikur"i hssrangllamvunAyr,/ikincih le-haylasyaş/ tacolduktr0"> amvunAntr0"> det=munas rl izah ebilir? İkincih le-haylasyaş/dv k Ay s&ouml;yleytraca i&ccedil;anttaur&uuml;&ccedil; iht="ildtnk hsi s&ouml;z >Lisani Abilir: BİR: İ r" dgtrrş le-muhayyi/el hsahiptir. Muhayyi/e-o"rttotlroliv> reda-tutiv yas-itezta-h-ihge&ccedil;mrşte"hayll ettde çi hst="rem şey çi yaş/dv k Ay sa kale. İKİ: Gene r&uuml;ybi&a85">;atmi dei&ccedil;oktdığ&ccedil;tir. B"> r" lite hst="rem r&uuml;yb Ay , &ouml;zellve &ccedil;ocukkdivg&ouml;rd&uuml;e çi r&uuml;yb Ay hger&ccedil;ekbottAy şt5">d=r. SLis&ccedil;ta/ikincih le-haylasyaş/a> s&ouml;yley"h r" lAy,&nbsp;h le-ger&ccedil;eği nakbodelor -tğildir5" c &Uuml;&Ccedil;: Ruhsll a&ccedil;asdank astdi Asdıtkrşiliktzafel ti bulunah r" lAy da-reen-conahite fikur"-r hscleatuluş gibi sAy iv p,/ikincih le-haylasyaş/dv k Ay ss=imne="bilir5" c Bu a&ccedil;asp://a-itdaivm h h, >Lisyuler" deinakbi delil ça&ccedil;ass redanki14:1eyel m. Ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;"e delil Ayrkg&ouml;steriatnkay0"> rin, reen-conahitea delil Av yacak Ay a/ilrşkin a&ccedil;asp://a-it: Reen-conahite,sge&ccedil;mrşteitbtur İsdivi&a85">;aasacur taca yaedankda-"abul memrştir. SLi hsl-itda bu fikur amvunAni&ccedil;oktazlsl hs-ak bilim mdkm , g&ouml;r&uuml; iaturni, b"> ay0"> rf etyanel-rmdybi&ccedil;
. Delil Ayrkg&ouml;steriatnkay0"> rki14:1esığin=", buntr0"> v> ;fir5" ! Siz &ouml;l&uuml;rikdivs>Kutdirilteit(d&uuml;nemyihgetiripshaylass=ren) Al/a>&rsquo; nas rl ink&a85">;r odelor/diuz? SLita s>Kut&ouml;ld&uuml;recek,/tekrarss>Kutdiriltecekdıtsteunda O&rsquo;ea d&ouml;1d&uuml;r&uuml;atcek-o"rz.&rdquo; (2.Ba-coa&ndash;28) Reen-conahite fikur"i amvunAntr0"> eitkuvv0">i delil Ayrkg&ouml;sterdde çi ay0" budet.tPata pata- gtleu/iki &ouml;l&uuml;m&uuml;n d&uuml;nemdksolduğiv> s-r uni ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;"&uuml; if0"> ttdğini amvunukale. Oysa ay0"t-rdilehgetirileu, h-oke-o"e llıği r" dhaylatp &uuml;&ccedil; merhal-pandfnkt" iktler" şey dtğildir. İ r" d&ouml;l&uuml;rikdi,ss=ni he"&uuml;zdhaylata dtğilkdi,sd&uuml;nemyihgetirilir s-rtea haylass=rilir. SLita herkes kcsısi i&ccedil;an takdir e d&ouml;mr&uuml; tiv n-iyAyrk&ouml;l&uuml;r. SLi merhal- Ayrk-a b&uuml;t&uuml;n r" lAy ahirett-rdiriltilipsAl/a>&rsquo;a d&ouml;1d&uuml;r&uuml;a&uuml;r5" c K Aycbir lA < Asdbulerlgi-tr tenah&uuml;hhfikur"i &ccedil;asklemak,/tefshs lmi"ru/stp kaAy v> KutAl/a> yAyr84" ;vm h hss>Kutveflas ttdrecek. Dt-bi&ouml;14: erlgik-trkdivhi&ccedil;er" şey bilmezdhalehgel-o"edel hsiz="h b"> utAl/a> erlgik-dir, >udr0">idir.&rdquo; (10.Nahl&ndash;70) Bu ay0"t-, r" bu d&uuml;nemdkk haylasseyi a lAtd="12 ta05">. İ r" , gtr&ccedil;lğin="kg&uuml;&ccedil;a&uuml;,tkuvv0">idir. Y" iatnğımb&uuml;t&uuml;n orgtn Ay hzl hsfale. B"> yaşl ,sge&ccedil;mrştek bilgkatur" bile"hat kaAmazldet=ma gtlir5" c İ r" yaşats-,kg&uuml;&ccedil;tkuvv0"ss=ren s-rzta-hta gtlığin="t&ouml;ld&uuml;rensAl/a>&rsquo;t5">.iBu bilgkatu="h ruh g&ouml;&ccedil;&uuml; fikur"-rvlemak-m&uuml;mk&uuml;n -tğildir. Ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;"e delil g&ouml;steriatnker" ay0" dtta&ouml;yledir: &ldquo;On Ay: Rabamiz,e lz-/iki -hsit&ouml;ld&uuml;rd&uuml;n,/iki -hsitdirilttin.iBaz ="kg&uuml;nahlardimı> tdraf ettde.iBalnet-bi(bu ateştei) &ccedil;askmdybiyolivarsk? ="r5" c&rdquo; (40.M&uuml;&rsquo;mğ&ndash;11) &nbsp;Eğalray0"t-rge&ccedil;eu/iki &ouml;l&uuml;m="h maksat, reen-conahite (ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;) saydv ,iiki ile"stp kaAn05">d="12zr" . &Ccedil;&uuml;nk&uuml;rreen-conahiteu amvunAntr0,-ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;"&uuml;n kassit&ouml;m&uuml;rl&uuml;rkrşiltu="r hska&ccedil; k rf Ac smvun12 ta05">ale. &nbsp;Ay0"t-rge&ccedil;eu/iki -hsitdirilm--tr maksatttaudet: İ r" dd&uuml;nemdks&ouml;ld&uuml;k taretinr tam bilmeığimizler" şekild-rdiriltilir s-rbtuzah haylatpkt" iatac Kıyam0" koptukmostm h hsdie mahta-md-rtopaAnmak- err=", ığçi ahirett-rol &uuml;zcae"iki -irilm-lger&ccedil;ekboşie. Kur&rsquo;ancı Kçiv&rsquo;=", reen-conahite doğrudtit lAtd="12mak Arbtuer28, ı Aylv ="4Ayr,/ger&ccedil;ekboşme-o"ru/imk&a85">;n"hs-kolduğivhsdşar0" --tr ry0"> rkvler" r: Kur&rsquo;an&rsquo;=a r" bu d&uuml;nemdkk haylaakt" iatmas , &ouml;l&uuml;m&uuml;ss="hekrarsırilm-panta&ouml;ylet lAtd="ıyor: &ldquo;SLita nutfey ala-c (A < Asmdiv yumurta) yap k.tPataandfn, ala-cy , er" par&ccedil;ac k 0" h="_btstktuk;dbuler" par&ccedil;ac k 0"z "emde çe (isk kkapatr" k. SLita teu t" iktler" yAyr8d="ışlak r" dha"_btgetirdde.iYapıp-yAyr8Antr0"> eitg&uuml;zck-t AsdAl/a> p:n y&uuml;cedir. SLita muhakk k siz,e uni ler" dtitelb0" &ouml;ltcek-o"rz. SLita =a ta&uuml;ph-paz, sizata-kıyam0" g&uuml;n&uuml;nd="hekrarsıriltiatcek-o"rz.&rdquo; (23.M&uuml;&rsquo;mğu&ndash;14, 15, 16) Ay0"> rd-, r" bu d&uuml;nem haylatpk lAtd="r" ktaivm h h, &ouml;ltceği ıtkıyam0" g&uuml;n&uuml;nd="hekrarsıriltiatceği a&ccedil;asp:/nıyor.iBu lAtd=mdti, d&uuml;nem haylatpnda-ruhunk-tğişik v&uuml;cut-ita ge&ccedil;me det=muni olmad> , &ouml;ltnkkişi"ru/ahiret haylatpki&ccedil;an ıriltiatceği a lA < ta05">. Safflassure-o"ru/51. ry0"andfnk tdbarenscenr0">ikk hs r" ,id&uuml;nemdktrkdivahirett-ki -irilm-ye !ns-v yas lekmdk rd- dd&uuml;nemdks hs-usk&ouml;l&uuml;m&uuml;n mevcuti duği Ayrka lA < ta05">. Eğalrreen-conahite saydv ,i hs-ruh hska&ccedil; k rf yaş/yaca i&ccedil;an, r" bu d&uuml;nemdk hska&ccedil; k rf &ouml;lm&uuml;ş olearf. Aş/ dkk ay0" dtreen-conahite fikur"ie İsdiv&i85">;h le-ger&ccedil;eğf etyanmad> g&ouml;stermektedir: &ldquo;İlk tattv k Ay k&ouml;l&uuml;m dre . VedAl/a> on Ay hcehenr0miazab )c&rdquo; (44.Duh&a85">;n&ndash;56) Ay0"ten, r" tr0"> ilk tattv k Ay k&ouml;l&uuml;m dre . Bu da-ruh g&ouml;&ccedil;&uuml;"&uuml;n m&uuml;mk&uuml;n odmad> g&ouml;steri>. SLis&ccedil; Ayrktaun Ay hs&ouml;yley"biliriz: *Reen-conahite fikur, g&uuml;n&uuml;m&uuml;zeskmdkr İsdiv&i85">;hkaynak-itdaiver" desuskbuatmam şt5">. İsdivibilgkracai, bu fikur" "banmize tss="d&uuml;şt&uuml;a&uuml;hkanaa"andfk hslatamrş> rdir. Her zta-hnolduği gibi, istis hskmidey bozça. *Reen-conahiteun varl> btakbon smvun12 m&uuml;mk&uuml;n odmad> gibi, nakbi delil çesg&ouml;re smvun12 da-m&uuml;mk&uuml;n -tğildir. Oysa ahiretin varl> s-rtrmdk yeni-tr ıriltiatceğimizlta&uuml;ph-sg&ouml;t&uuml;rmezd le-ger&ccedil;ektir. *İ r" a"d&uuml;şen, ruh g&ouml;&ccedil;&uuml; ile"yeni-tr vf et-bim&uuml;reffehh le-haylasyaş/ "haylliclea12 ytur"e,nahiret haylatpea haz kaAnıpscenr0" haknetm- gayr ti !&ccedil;and-rol t5">. ,="hs-"i SünnSe onb: "Hilelines ,="hs-"descript onb: "Tenahühhs-rruh göçüro Ayrk-a clasacsırilen reen-conahite,s hs-ruhunk-tğişik zta-h-itda,k-tğişik b--tracae"haylass=rm-pandemektir. Peki, bu mümkün müdür? Bulaoruni 9evabtp ö14: k- k ölçüacai/div,="hs-"keyws hst: a"een-conahite, Ruh, Gö"mak, Tenahüh,ta-hmkün,kmüde mv,="hs-"="imgb: {nu "@typ ": aI039;Object",="hs-"hs-"t">": a> ": a> : loca on.ler<,n ="xt: docu .querySelectorAll(". arshareaid="1")[0].ialt=HTML,n showCounn: head,n showLuotl: false,n shares: [n { share: "twitt-oe, via: aDi Her285" ",k ashtags: aDi Her28" },= "facebook",= "> plus",= " ve edin",= "pinneresu",= ]n }); ="bililas('123', ' -analySüsurdu&analySüsujs','ga'); ="hs-go('cres-b', analitö_ga,k'iuto'); "hs-go('scs', 'pimgview'); ="hs-l/scriptps"hs--!-- End G AnalySüsw--pull-ls s hsr hs-script/ss refsole.log(''); l/scriptps"h