ROTASYONUN ZARURETİ
 
            “Eskiler, hocanın yenisi, kitabın eskisi makbuldür.” dermiş. Vakıa yerinde bir tespit. Yeni atanan hocalarımızla yerinde yıllanmış hocalarımız arasında kabili kıyas olmayan bir fark var. Yeni görevli, motivasyonu yüksek ve idealist oluyor, bir şeyler yapma ve kendini ispat etme çabası içine giriyor. Eskilere ise iş yaptırabilene aşk olsun. Yaşı almışa, hizmet yılı 40’a yaklaştığı halde hala ilk günün heyecanının koruyan, cemaati arasında sevilen, sayılan, kanaat önderi mesabesinde bir ağırlığı olan hocalarımızın sayıları oldukça az olduğundan  onları bu değerlendirmenin dışında tutuyorum. Onlara arzı hürmet ediyorum.

            Müftü, müdür ve şefler rotasyona tabidirler. Zamanı geldiğinde tercih yapmasa bile re’sen atanırlar. Bendeniz 23 yıllık memuriyetimde 9 görev yeri, 12 de ev değiştirdim. Bir eve ortalama iki yıl bile düşmüyor. Ev eşyalarım kırık dökük. Yenisini alıyorum, taşınırken yine hasar görüyor. Üç taşınma bir yangına bedel, derler. Maddi zararım çok ancak şayet rotasyon olmasaydı manevi zararım daha fazla olurdu. Bu sebeple müftü, müdür ve şefler için getirilen rotasyon uygulamasını çok isabetli buluyorum. Çünkü, karar merciindeyiz. Verdiğimiz karardan memnun olanlar olduğu gibi olmayanlar da oluyor. Yıllar geçtikçe gayr-i memnunların sayısı artıyor bu da görev yerinde manevra kabiliyetini azaltıyor.

            Aylık toplantılarda imamlarımıza yeri geldikçe söylerim. Bir yerde özellikle köyde on yıldan fazla durmayın, diye. Eğer bir yerde on yıldan fazla durursanız, cemaatiniz ya kaynınız olur yada enişteniz. Hısım, akraba olursunuz. Nasipse, karar isabetliyse bu da güzel bir şey ancak uzun süre bir yerde kalınca artık sıradanlaşıyorsunuz. Bazı köylerde ilk üç yıl hoca efendi, sonra hoca,  daha sonra lan hoca diyorlar. Cemaat ile sorun yaşayan hocalar çoğunlukla yıllanmış hocalardır. Kimisi soruşturmalık, kimisi cemaat ile mahkemelik.

            Bu güne kadar kısmen de görev yerinde beş yılını doldurmuş olanlar için rotasyon imkanı vardı ancak Haziran komisyonunda bir çok müftü arkadaşımız başımız ağrır düşüncesi ile bundan imtina ediyordu. Bir işlem yapacak, idari mahkemeden geri dönecek, yaptığı tasarruf elinde kalacak. Ne gerek var, diye düşünüyordu.

            Rotasyonun ailevi ve insani yönden bir çok külfeti var, bu inkar edilemez. Hasta anneniz, babanız bir yakınınız vardır, yakından ilgilenemezsiniz. Ev alıp, yerleşik bir hayata geçenler vardır. Başka yere gittiğinde kiraya çıkmak durumunda kalanlar olacaktır. Komşu ve akrabaların nişanı, düğünü cenazesi ve mevlidi olur, yetişemezsiniz. Yetişseniz bile bir külfettir. Bazen izin sorun olur. Ancak rotasyonun artı ve eksilerini iki sütuna karşılıklı olarak koyduğunuzda artıların daha fazla olduğunu göreceksiniz. Rotasyonun artı ve eksilerine kısaca göz atacak olursak;
            1-Bir yerde uzun süre kaldığınızda sıradanlaşırsınız, ağırlığınız azalır, sevdiğiniz ve sevmediğiniz insanlar çoğalır,
            2-Çalışma hayatınız monotonlaşır, iş yapma ve üretmede  manevra kabili,yetiniz azalır düşer, verim düşer.
            3-Komşu ve akrabalarla kurulan ilişkiler çoğunlukla olumsuz olduğundan bu durum görevdeki verimliliğe de yansır. İnsan komşu ve akrabaları ile sorun yaşar. Tanımadığınız biri ile neden sorun yaşayasınız? Mesela benim Afrikalı biri ile hiçbir sorunum yok. Çünkü komşu yada akraba değilim.
            4-Uzun süre bir yerde kalan bir görevli, oraya vereceğini vermiştir, alacağını da almıştır. Eğer görevli sürekli kendini geliştiren ve yenileyen biri değilse tekrara düşer. Bir cami cemaati biz, hocanın ilk kelimesinden lafın nereye varacağını biliyoruz, çünkü artık sözlerini ezberledik, diyor.

            5-Eğer bir görevli, sevilen ve görev yerinde başarılı biri ise onun başarısından başka yerler de yararlanır. Hizmetleri yaygınlaşır. Eğer sevilmeyen verimsiz biri ise o caminin cemaati verimsiz olan birinden kurtulmuş olur. Cemaat çoğunlukla nasıl olsa bir iki senesi kaldı diyerek hocasını mecbur kalmadıkça şikayet etmez. Böylece görevlilerimiz de gereksiz şikayet, ardından inceleme ve soruşturmalardan kurtulur ve daha az yıpranır.


Başkanlığımızın bu Haziran döneminde kapsamlı bir rotasyona hazırlandığını öğrenmiş bulunuyoruz. Geç kalmış bir uygulamadır bence. Çok yararı olacağını umut ediyor, hayırlı olsun diyorum. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205