Usulüne uygun olarak selem vermek ve verilen selamı almak, İslamiyet’in şiarlarındandır.

Selamlaşmanın Dini Hükmü Nedir?

Dini hüküm olarak selam vermek sünnet, almak ise farzdır. Selam, bir topluluğa verilmişse, o topluluktan en az birisinin selam alması gerektiğinden, kendisine selam verilen topluluğun selam alması farz-ı kifayedir.

Selam Kelimesinin Anlamı Nedir?

Selam, Allah’ın isimlerinden biridir. Bir kardeşimize selam verdiğimizde, anlamı; selamette olan, selamete çıkaran ve cennetteki kullarına selam veren anlamlarına gelen Allah’ın Selam ismiyle iyi dileklerde bulunmuş oluruz.

Her farz namazdan sonra, Allah’a, Selam ismiyle hitap ederiz. Bu konudaki hadis-i şerif şöyledir:

"Resûlullah (s.a.v.) selam verip (namazdan çıkınca) üç kere istiğfarda bulunup; "Allahümme ente'sselâm ve minke'sselâm tebârekte ve teâleyte yâ ze'lcelâli ve'l-ikrâm.” derdi." (Müslim, Mesâcid-135, Tirmizî, Salât-224, Ebû Dâvud, Salât-360 Nesâî, Sehv-80)

Bu ibarenin anlamı şöyledir: “Allah'ım sen selamsın. Selamet de sendendir. Ey celâl ve ikram sahibi sen münezzehsin, sen yücesin"

Müslüman kişiler, Selam olan ve selamet kendisinde bulunan Allah’ın Selam ismiyle birbirimize selam verirler.

Selam Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- Hz. Muhammed (s.a.v.) selam vermeyi ümmetine emretmiştir. Bu konudaki bir hadis-i şerif şöyledir: Ebû Umâre Berâ İbni Âzib radıyallahu anhümâ şöyle demiştir: Resûlullah (s.a.v.), bize şu yedi şeyi emretti: Hasta ziyaretini, cenâzeye iştirak etmeyi, aksırana hayır dilemeyi, zayıfa yardım etmeyi, mazluma yardımcı olmayı, selâmı yaygın hale getirmeyi ve yemin edenin yemininin yerine gelmesini temin etmeyi. (Buhârî, Mezâlim-5; Müslim, Libâs-3)

2- Selamı aramızda yaygınlaştırarak, uygun ortamlarda,  hem tanıdıklarımıza hem de tanımadıklarımıza selam vermeliyiz  Bu konudaki iki hadis-i şerif şöyledir:Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Siz, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız. ” (Müslim, İman-93) Bir adam, Resûlullah (s.a.v.)’e; İslâm’ın hangi özelliği daha hayırlıdır, diye sordu. Resûl-i Ekrem: “Yemek yedirmen, tanıdığın ve tanımadığın herkese selam vermendir” buyurdu. (Buhari, Îmân-20; İsti‘zân-9, 19; Müslim, Îmân-63.)

3- Selam verecek kişi, selamünaleyküm veya esselamüaleyküm diye selam verir. Selam alan kişi ise, aleykümüsselam ve rahmetullahi ve berekatuhu diye verilen selamı alır. Allah (C.C.), bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Size bir selam verildiği zaman, ondan daha iyisiyle selam verin veya ayniyle mukabele edin. Allah her şeyin hesabını gereği gibi yapandır." (4.Nisa-86)

4- Selam lafızlarını kullanmadan parmak veya el işaretleriyle selamlaşmak doğru değildir. Bu hususu anlatan bir hadis-i şerif şöyledir: Abdullah bin Amr (r.a.) şöyle dedi: “Rasulullah (s.a.v.) ‘Bizden başkalarına benzemeye çalışanlar bizden değildir. Yahudi ve Hıristiyanlara benzemeyin. Yahudilerin selamlaşmaları parmak işaretiyledir. Hıristiyanların selamlaşmaları ise el ile işaret etmekledir’ buyurdu.” (Tirmizi-835) Selam verirken aşağıya doğru eğilmek de, son derece yanlıştır.

5- Kendi evimize girdiğimizde, evde bulunanlara selam vermeliyiz. Bu konudaki bir hadis-i şerif şöyledir: “Evine girdiğinde onlara (ev halkına) Allah katından mübarek ve temiz bir selamla selam ver!” (Buhari, Edebu’l-Müfred-1095)

6- Evimize girdiğimizde evde kimse yoksa “esselamü aleyna ve ala ibidillahissalihin” diye selam vermeliyiz.

7- Başka birisinin evine gireceğimiz zaman, önce eve girmek için izin almalı, ardından selam vererek girmeliyiz. Bu konudaki ayet şöyledir: "Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere, izin almadan, seslenip sahiplerine selam vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz bu sizin için daha iyidir." (24.Nur-27)

8- Birbirimizle karşılaştığımız zaman selamlaşmamız gerektiği gibi, birbirimizden ayrılırken de selamlaşmalıyız. Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Biriniz, bir meclise vardığı zaman selam versin, meclisten ayrılırken de selam versin. Birinci selam sonucundan daha önemli değildir” (Ebu Davud 5208, Tirmizi 2848, Buhari Edebu’l-Müfred 1007, 1008, Ahmed) Bu hadis-i şerif, birbirimizden ayrılırken de selamlaşmamız gerektiğinin önemine işaret etmektedir.

9- Kimlerin kimlere daha önce selam vermesi gerektiği de belirlenmiştir. Bu konudaki iki hadis-i şerif şöyledir: "Küçük büyüğe, yürüyen oturana, az da çoğa selam verir" (Buhari-6233, Ebu Davud-5198, Tirmizi-2847) "Binekli olan yürüyene, yürüyen oturana, az olan cemaat de çok olana selam verir” (Buhari-6232, Müslim-2160/1, Ebu Davud-5199, Tirmizi-2845, 2846, Ahmed-3/44)

10- Kimlere, hangi durumda bulunanlara selam verilmeyeceği de bilinmesi gereken bir husustur. Dört grup insana selam verilmez: Birincisi: Namaz kılan, Kur’an okuyan, hutbe veren, zikir yapan ve ilim ile meşgul olanlara bu işlerle meşgul oldukları sırada selam verilmez. Bunlar ibadet halinde bulunanlardır.İkincisi: Kumar oynamak ve içki içmek gibi haramları işlemekte olanlara selam verilmez. Üçüncüsü: İdrar yapmakta olanlar gibi temiz bir ortamda bulunmayanlara selam verilmez. Dördüncüsü: Müslüman olmayanlara selam verilmez. Bu husustaki bir hadis-i şerif şöyledir: “Kitap ehli olanlar size selâm verdiklerinde, onlara: Ve aleyküm, deyiniz. ” (Buhârî, İsti’zân 22, Mürteddîn 4; Müslim, Selâm 6–9) Müslüman olmayanlara selam lafzıyla selam vermek yerine, değişik ifadelerle iyi dileklerin sunulması yerinde olur.

Selam en güzel duadır.

Selam, Allah’ın Selam ismiyle muhatabımıza dua etmektir.

Birisine selam verirsen o da sana selam verir; böylece sana dua etmiş olur.

Selamlaşmadan sonra, hal-hatır sormak da dua almaya vesiledir. 

Birisine nasılsınız, dersen, o kişi hem Allah’a hamd eder, hem de, Allah razı olsun diyerek, sana dua eder.

Görüldüğü gibi, dua almak çok kolay.

Selam ver, dua al.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okuyucu 2016-02-23 14:30:43

onuncu maddede yer alan, kimlere hangi durumlarda selam verilmeyeceği hakkındaki bilgilerin verilmesi güzel olmuş. teşekkürler...