Bağımsız Diyanet-Sen: Dikey Geçişle Diğer Lisansa Kayıt Olanların İlitam Hakkı

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN, Diğer lisans programlarına kayıt olacak İlahiyat Önlisans Mezunlarının en çok merak ettiği sorulara cevap verdi.

Bağımsız Diyanet-Sen: Dikey Geçişle Diğer Lisansa Kayıt Olanların İlitam Hakkı

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN, Diğer lisans programlarına kayıt olacak İlahiyat Önlisans Mezunlarının en çok merak ettiği sorulara cevap verdi.

30 Eylül 2015 Çarşamba 14:54
Bağımsız Diyanet-Sen: Dikey Geçişle Diğer Lisansa Kayıt Olanların İlitam Hakkı
Grup Sayfamız için

BAĞIMSIZ DİYANET-SEN: DİKEY GEÇİŞLE DİĞER LİSANSA KAYIT OLANLARIN İLİTAM HAKKI


Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN, Diğer lisans programlarına kayıt olacak İlahiyat Önlisans Mezunlarının en çok merak ettiği sorulara cevap verdi.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN yapmış olduğu basın açıklamasında; “Sınavsız olarak dört yıllık AÇIKÖĞRETİM, İŞLETME ve İKTİSAT bölümlerine kayıt olan İlahiyat Önlisans mezunlarının İLİTAM’a devam edip edemeyecekleri ile ilgili ve diğer merak edilen konuları açıklığa kavuşturmak maksadıyla bir basın açıklaması yaptı.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN yapmış olduğu basın açıklamasında; Bu yıl son kez uygulanacak olan sınavsız geçiş sistemi ile İlahiyat Önlisans mezunları fark derslerini vererek

Anadolu üniversitesi AÇIKÖĞRETİM, İŞLETME ve İKTİSAT Fakültelerinin -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ -İKTİSAT -KAMU YÖNETİMİ -MALİYE -ULUSLARARASI İLİŞKİLER -İŞLETME -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ Bölümleri arasından herhangi bir 4 yıllık lisans programına kayıt olabileceği, Sınavsız geçiş uygulamasının ise sadece 2015-2016 yılı için geçerli olacağını sonraki yıllarda DGS ile tercih sistemine göre öğrenci alımı yapılacağını söyledi.

LİSANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALIMI DEVAM EDECEK Mİ?

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN açıklamasına şöyle devam etti; Resmi Gazetenin 28 Ağustos 2015 tarih ve 29459 sayılı Mükerrer 3. Sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca 2016-2017 öğretim yılından itibaren dikey geçiş yoluyla sınavsız öğrenci alımı yapılmayacaktır.

2016-2017 ÖĞRETIM YILINDA DİKEY GEÇİŞ İLE ÖĞRENCİ ALIMI YAPILACAK MI? 2016-2017 öğretim yılından itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınacaktır. ŞARTLAR KİM TARAFINDAN BELİRLENİYOR?

Hangi Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesi Ön Lisans Programları Mezunlarının dikey geçiş için başvurabilecekleri her yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmekte ve bunlar İlgili Üniversiteler tarafından ilan edilmektedir.

DİĞER LİSANSA KAYIT OLANLARIN DGS İLE İLİTAM’A KAYIT HAKKI DEVAM EDER Mİ?

Yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre İlahiyat Önlisans mezunları diğer lisansa kayıt olup bitirenlerin İLİTAM’a devam etmelerinin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

DİĞER ÖNLİSANS BİTİRENLER ALANLARI İLE İLGİLİ FAKÜLTEYE DEVAM EDEBİLİYORLAR MI ?

Önlisans bölümünü bitirenler alanının müsade ettiği kadar Lisans programına kayıt olabilirler bunun önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Örneğin; Adalet Önlisans mezunu olanlar fark derslerini vererek Kamu Yönetimi’ni bitirebilmekte ve sonra ise DGS ile Hukuk Fakültesi 3. ve 4. sınıflara kayıt olabilmektedir.

DİĞER LİSANS TAMAMLAMAYA KAYIT OLANLARIN İLAHİYAT ÖNLİSANS MEZUNU OLMA AVANTAJI DEVAM EDER Mİ ?

İlahiyat Önlisans program mezunu olanlar ek ders karşılığında Milli Eğitim Bakanlığında ve Diyanet İşleri Başkanlığında görev alabilmekteler. Diğer lisans programından mezun olduktan sonrada Ilahiyat Önlisans+ Diğer Lisans mezunu olarak aynı haklardan avantajlı olarak yararlanabileceklerdir.

AÖF’DE HALEN ÖĞRENCİ OLANLARIN DURUMU

Anadolu Üniveristesinin (AÖF), iki yıllık veya dört yıllık herhangi bir bölümünde halen öğrenciliği devam edenlerin iki bölümünde aynı anda öğrenim görmesi mümkün değildir,Aynı üniversitede sadece bir bölümde öğrenim görebilmektedir. Ancak farklı Üniversitede okuyan birisi aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF’ye de kayıt yapabilecektir.

FARK DERSLERİ VERENLERİN DURUMU

Herhangi Lisans bölümüne kayıt olanlar 5. dönem dersleri ile beraber fark derslerinin bir kısmını kalan dönemler için ise üniversitenin öngördüğü şekilde fark dersleri ile beraber 3. ve 4. Sınıf derslerini verdiklerinde lisans mezunu olacaklardır.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle tamamladı; Lisans programı 5. Yarıyıl 3. sınıftan devam etmek isteyen İlahiyat Önlisans mezunu öğrencilerin 08 Ekim 2015 Perşembe gününe kadar

kayit.anadolu.edu.tr internet adresinden, veya AÖF bürolarından başvuru yapmaları gerekmektedir.”dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 2015-09-30 16:06:54

Sayın admin ben şöyle anladım bu bolumlerden herhangi birisini okuyup bitirsek dahi önlisans diplomasi ile aynen dgs ye girip ilitam okuyabiliriz

Avatar
ŞİNASİ 2015-09-30 21:00:39

YORUM YOK.......ALLEM KULLEM YOK....HERKES SINAVA GİRMELİ VE PAŞA PAŞA SINAVI KAZANMALI VE HAKKETTİĞİ YERE GELMELİ

Avatar
kamil 2015-10-01 10:47:17

Yanı kayıt olsak dahi dgs sınavında girebilecek miyiz acaba lisans bitirmemiş olsak bile