Bağımsız Diyanet-Sen'den, MBSTS hakkında önemli açıklama

BAĞIMSIZ DİYANET SEN MBSTS 2016 YILINDA YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.

Bağımsız Diyanet-Sen'den, MBSTS hakkında önemli açıklama

BAĞIMSIZ DİYANET SEN MBSTS 2016 YILINDA YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.

12 Kasım 2015 Perşembe 16:35
Bağımsız Diyanet-Sen'den, MBSTS hakkında önemli açıklama
Grup Sayfamız için

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin 2016 MBSTS ile ilgili merak edilenlere yönelik bir açıklama yaptı. Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında;

Diyanet İşleri Başkanlığı Camii görevlileri nakil işlemleri başta olmak üzere yapılan sınavların birçoğunda önemli bir etken olan MBSTS ile ilgili sendikamıza gelen talepler üzerine Başkanlığına müracaatımız neticesinde sendikamıza verilen cevapta Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının 2016 yılı içerisinde yapılması için gerekli çalışmaların sürdüğü ifade edilmiştir.

2016 yılında yapılması öngörülen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının başkanlık tarafından yapılması ve ayrıca sınavda ve sınav sonrasında yaşanan sıkıntıların çözümüne yönelik Bağımsız Diyanet Sen olarak kapsamlı bir çalışma yürütmekteyiz. Sendika olarak yaptığımız araştırma sonucunda beklenti ve oluşması muhtemel problemlerin çözüme yönelik bir teklif hazırlayarak Başkanlığa ileteceklerini ifade etti.

2016 MBSTS ÖSYM TARAFINDAN YAPILMASI DÜŞÜK İHTİMAL ÇETİN; açıklamasında 2016 MBSTS’nin başkanlık tarafından yapılacağı veya ÖSYM dışında başka kuruma yaptırabileceği ihtimali yüksektir. ÖSYM 2016 muhtemel sınav takvimini açıklamış ve açıklanan sınav takviminde DİB-MBSTS yer almaması ve ayrıca başkanlıktan verilen cevapta başka kurum ve kuruluşlara yaptırılabileceği veya kendisinin yapacağı ifadeleri birlikte değerlendirildiğinde ÖSYM tarafından yapılmasını düşük ihtimal olarak görmekteyiz.

MBSTS SORULARI KİM TARAFINDAN HAZIRLANIYOR

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin,Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ilgili maddesine göre Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavını kendisi (MBSTS) yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabileceği gibi sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir, ayrıca Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM'ye veya üniversitelere de hazırlatalabilmesi mümkündür.

2015 YILI MBSTS ÜCRETLERİ EL YAKTI.

Önceki yıllarda yapılan MBSTS ücretlerini incelediğimizde 2010 yılında 30 TL , 2011 yılında 30 TL, 2012 yılında 45 TL, 2013 yılında 45 TL, 2014 yılında 45 TL iken, 2015 yılı içerisinde ÖSYM tarafından yapılan MBSTS’ye girecek olan adaylardan 80 TL sınav ücreti alınmıştı. 2016 yılında yapılması muhtemel Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ücretinin makul bir fiyat olarak belirlenmesi, herhangi bir kar amacı güdülmeden yapılması gerekmektedir.

2016-MBSTS TÜM İLLERDE İHTİYACA GÖRE İLCELERDE DE YAPILMALIDIR.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkan Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle tamamladı; 2015 MBSTS'nin bölge merkezlerinde yapılması din görevlilerinin mağdur olmasına sınava katılamamasına neden olmuştur. 2016 yılında yapılacak olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının tüm il merkezlerinde ihtiyaca göre ilçe merkezlerinde de yapılması için gerekli hazırlıkların yapılması oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir.”dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah Kuloğlu 2015-11-12 20:53:02

Aynı çabayı niye sınavsız ilitam için göstermiyor Bağımsız Diyanet sen

Avatar
Seyfullah 2015-11-12 21:13:09

Bu mbsts denen belanın bir an önce kaldırılması gerekir.............

Avatar
İmam 2015-11-12 22:16:12

Benim değerli arkadaşlarıma sorum olacak. soru 3 yılını doldurmuş kadrolu mbsts den de 50 üzeri alan bir imam c sınıfı Camii ye dilekçe ile başvuru yapabilir ve naklini c sınıfı o Camii ye alabilirmi. Yoksa c sınıfı Camii ye dilekçe kabul olmazmı. Yoksa Mutlaka sınava girmek şart mı.

Avatar
imam lık 2015-11-25 08:37:15

şu sınavı adam gibi yapsınlar sayın başkanım en son yapılan sınava baktınız ne alakaya maydanoz.bir imama onun ilgi alanıyla iligili soru sorulur. bu ne böyle akıllara zarar yazık bize neye çalışacağımızı şaşırdık el insaf. bu mesele de çok önem li. yine ücretler 25 tl yeter kardeşim sonucun da üniversite kazanmıyoruz. yada maşımız artmıyor. çok teşekkürler gündeme getirdiğiniz için. arkasını getirmenizi istirham ederiz