Başkan Şimşek'ten Milli Eğitim Şura kararlarına destek çağrısı

Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı Sami Şimşek’ten Milli Eğitim Şura Kararlarına Destek Çağrısı.

Başkan Şimşek'ten Milli Eğitim Şura kararlarına destek çağrısı

Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı Sami Şimşek’ten Milli Eğitim Şura Kararlarına Destek Çağrısı.

06 Aralık 2014 Cumartesi 13:05
Başkan Şimşek'ten Milli Eğitim Şura kararlarına destek çağrısı
Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı Sami ŞİMŞEK yaptığı yazılı açıklamada: “Memur-Sen’e bağlı iş kollarının (Eğitim Bir-Sen’in, Diyanet-Sen’in….) gündeme taşıdığı her konu, Millet İradesinin bir neticesidir.  Millete rağmen, kapalı kapılar arkasında geçmişte verilen yanlış kararların milletimize, ülkemize vermiş olduğu zararları bugün Memur-Sen milletin önünde, milletle beraber düzeltme peşindedir.

Memur-Sen’in gündeme taşıdığı konulara karşı duranları, milletimizle yüzleşmeye davet ediyoruz. Halkçılıktan yana olup, Millet iradesinin demokrasilerde hâkim güç olduğunu kabul edenlerin, milletin lehine olan kararlara evet demeleri ilkeli bir davranış olacaktır. Milliyetçilikten taviz vermeyenler için de millete rağmen, milletin değerlerine hayır demelerini düşünmek bile istemiyoruz. 

19. Milli Eğitim Şurasın’da Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitim Bir-Sen’in şuranın gündemine taşıdığı önerileri takdirle karşılıyoruz. Şuraya getirilen öneriyle; anaokullarımızda çocuklarımıza Değerler Eğitiminin verilmesi, ilkokul 1.2.3. sınıf öğrencilerine Din Kültürü ve Ahlak derslerinin zorunlu olarak okutulmasının komisyon tarafından kabul edilmesi, gençlerimizin genç yaşta dini ve ahlaki değerlerini öğrenerek yetişmesini sağlayacağından tarihi bir karar olarak görüyoruz. “Ağaç yaşken eğrilir.” deyip, bu önerilere karşı çıkanları da anlamakta güçlük çekiyoruz. Her şeyde Avrupa’dan dem vuranlar, eğitim öncesi veya eğitime başlanıldığı ilk yıllarda çocuklara verilen Hıristiyanlık veya Yahudilik öğretilerine bakmalarını  tavsiye ediyoruz.

Daha yeni doğan çocuğun kiliseye hemen götürülüp vaftiz edilmesini hiç kimse eleştirmez iken, bizim inancımızda da çocuklarımız doğduğunda sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunmasıyla, daha doğumunun ilk gününde dinimizle tanışmasını görmemezlikten gelerek, 5-6-7 yaş gruplarındaki çocuklarımıza dinimizin öğretilmesinin önünün açılmasına karşı durmak tarihi bir hata olacaktır.  Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammat Mustafa (sav) : “Çocuklarınıza yedi yaşına geldiği zaman dinini (namazı) öğretin…” derken, dinin, namazın öğretilmesine düşünülmeden  karşı  çıkmak, halkımızın çoğunluğunun müslüman olduğu ülkemizde yanlış bir duruştur.      
                                    
Milletimizi tarih boyunca birbirine bağlayan, dini ve milli değerlerimiz olmuştur. Ülkemizdeki uyuşturucu, kumar gibi sıkıntılar ile terör olayları günümüzde hala yaşanıyor olması, geçmişte genç nesle, dini ve ahlaki değerlerin öğretilmemesinin asıl sebeplerden olduğunu  görmemezlikten gelemeyiz. Ülkemizde milletçe  kardeşlik duygularımızı perçinliyerek, Hz.Ömer efendimiz misali devlet dairesinde kendi işinde kendi mumunu yakacak idariciler ile “iki günü birbirine eşit olan ziyandadır.” İlkesini çalışma prensibi kabul edip, gerçek çağdaşlığın, ilmin, teknolojinin temellerini atacak  gençlerin yetiştirilmesi, necip milletimizi birbirine bağlayacak kardeşlik duygularının yerleşmesi,  milli ve manevi projelerin çocuk yaşlara indirgenmesiyle mümkün olacaktır.  

Komisyonda alınan kararlarda bu projenin bir ürünüdür. Geçtiğimiz öğretim yılında ortaokul ve liselerde Kur’an ve Siyeri Nebinin okutulması, okuyan gençlerimizi ve ailelerimizi son derece memnun etmiştir. Bu dersler seçmeli olmasına rağmen, hemen hemen tüm öğrenciler zorunluymuş gibi bu dersleri severek  seçmişlerdir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri de aynı derecede toplum tarafından kabüllenmiş olacaktır.                           

Ayrıca ecdadımızın dili olan Osmanlı Türkçesinin liselerde okutulmasının da  şura komisyonunda zorunlu hale getirilmesinin kabul edilmesi, yüz yıllar boyu dünyaya hükmetmiş ecdadımızın dilinin öğrenilmesine, tarihimizin bilinmesine, ecdadımızın bizlere bıraktığı ciltler dolu eserlerin raflardan indirilerek; tarihi zenginliklerimiz, günümüz değerlerinin  birlikteliğiyle kültürel zenginliğimizin güçlenmesine sebep olacaktır. Bu tarihi kararlarda milletimizin ve devletimizin bekası için, kendi hesaplarımızla değil, vatan ve millet hesabıyla hareket edip, ortak kararları hep beraber aldığımız müddetçe, gerçek medeniyetin temellerini atmış oluruz.”  deyip, her kesimi milli birlik ve beraberliğimiz için duyarlılığa davet etti.

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri kapalı grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Milletin kendisi 2014-12-06 22:24:53

Alınan bu kararlarla inaçlarından dolayı ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören millet, artık birinci sınıf vatandaş olmuştur.

Avatar
Milletin kendisi 2014-12-07 20:58:22

Yeni neslin gün geçtikçe daha da bozulan ahlakından şikayetçi olan insanların bu kararları desteklememesi hayli düşündürücü... Duyarlılığınız için tebrik ederim. Görevde başarılar...