Bayraktutar; ‘‘Akil İnsanlar Din Görevlileri Olmalı’’

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar çok sayıda vekil din görevlisini Diyanet-Sen Genel Merkezi Ahmet Yıldız salonunda ağırladı.

Bayraktutar; ‘‘Akil İnsanlar Din Görevlileri Olmalı’’

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar çok sayıda vekil din görevlisini Diyanet-Sen Genel Merkezi Ahmet Yıldız salonunda ağırladı.

02 Nisan 2015 Perşembe 10:04
Bayraktutar; ‘‘Akil İnsanlar Din Görevlileri Olmalı’’
Bayraktutar; ‘‘Akil İnsanlar Din Görevlileri Olmalı’’
 
Bayraktutar burada yaptığı konuşmada şöyle  konuştu ; Sizlerde evlatlarımızsınız, bu ülkenin selametine çomak sokmaya çalışanlara inat sizler Kur’an  ve  din sevdalısı olarak bu ülkenin selameti için bir tuğla koyan, karınca misali ateşe su taşıyorsunuz. Bu erdemli duruşunuzu takdir ediyor hak aramanın diyalog ve kardeşlikle olacağını bir kez daha göstermiş oldunuz. Erdemli hareketin her bir neferinin yanında olmak bizim için şereftir ifadeleri kullandı.
 
AKİL İNSANLAR DİN GÖREVLİLERİ OLMALI
 
 Vekil Din görevlilerinin sorunlarını dinleyen Bayraktutar şöyle konuştu; "Bu ülkede din görevlilerine  gereken önem verilmedikten sonra  asla hedeflere ulaşılamaz. Ülke selameti için  din görevlilerine büyük görevler düşmektedir. Çözüm süreci çalışmalarında akil insanların din görevlileri olması daha sağlam bir barış getirecektir. Biz  Diyanet-Sen olarak çözüm sürecinde din görevlilerinin  daha aktif  rol almasını, bunun devlet politikası haline getirilmesini, akil insanların din görevlileri olmasını istiyoruz ifadelerini kullandı. İslam ülkelerinde devletlerin sokakta yıkılmak istendiğinin altını çizen Bayraktutar konuşmalarını şöyle sürdürdü; "Mısır’da demokrasi sokakta linç edildi, Suriye’de sokakta kıyımlar başladı  ve devam ediyor. Ülkemizi sınamaya çalışanlar 17 Aralık Gezi parkı olaylarında yine sokakta  bir kavga başlattı. Ülke selameti açısından daha sağlam yarınlar için, taş atan değil, gül atan bir nesil için imamların  mahallelerde manevi eğitim vermelerinin şart olduğunu düşünüyoruz. Bu konuların detaylı görüşülmesi için de en kısa sürede din görevlilerinin sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelmesi için çalışmalar  yapıyoruz."


 
Akil olmak sadece tanınmak değildir ifadelerini kullanan Bayraktutar gönüllerin  tanınanı islam dinidir, ümmet birliği açısından  tek yolun din görevlilerinin vereceği telkin ve mücadeleler sonucunda  hangi dil, mezhep farklılığı olursa olsun, kavuşturucu  tek unsurun din olduğunu ve bununda temsilcilerinini din görevlileri olduğu unutulmamalıdır"  dedi.
 
VEKİL VE FAHRİLERİ SON KEZ DEĞERLENDİRİN 
 
Vekil İmamların sorunlarına da değinen  Bayraktutar şöyle konuştu; "Her platformda vekil kardeşlerimizin kadro talebini hatırlatıyoruz.  Diyanet İşleri Başkanlığımızın  aile saadetleri altüst olan, psikolojik çöküntülere sebep olan bu beklentiye  son bir kez  cevap vermesini istiyoruz. Israrla son bir kez ifadesini kullanırken bundan sonraki alımlarda emsal teşkil eden, vekil olursak  kadroya da geçeriz beklentisin  artık olmayacağı şartını son bir kez kadro verin ifadesiyle  noktalıyoruz. Başkanlığımızın bu konuda  duyarlı olacağına inancının tam olduğunu söyleyen Bayraktutar konuşmasını söyle sürdürdü ‘ din görevlisi olarak verilen görevi  yerine getirmeye çalışan, daha iyi hizmet vermek için uğraş veren bu kardeşlerimiz için  gerekli çalışmaların başlatılmasını istiyoruz. Vekillerden istenilen niteliklerin neler olduğunu iyi bildiklerini söyleyen Bayraktutar yetersizlerse vekil ya da Fahri olarak görev verilmemesi gerektiğini, görev verilmişse verim alındığını, verim alınamıyorsa kaliteden yana elemelerin yapıla bileceğini söyleyen Başkan Bayraktutar eğer ki çalıştırılıyorsa ihtiyaç var ki çalıştırılıyorlar, sırf x cami boş kalmasın diye oraya bir imam göndermeyeceğimize göre, istenilenlere cevap veren  bu  kardeşlerimize son bir kez kadro verilmesini arzu ediyoruz dedi. Başkanlığımızın  bu evlatlarımızın çağrılarına kayıtsız kalmayacağını, son bir kez onları kucaklayacağına olan inancım tamdır" şeklinde konuştu.
 
 
İMAMLAR BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİYOR
 
Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi  hakkında konuşan Bayraktutar konuşmalarını şöyle sürdürdü; Türkiye Osmanlının devamı olarak büyük bir vakıf, büyük bir sivil toplum devletidir. Bu devletin bütün kademeleri ülke ve halkının menfaatleri doğrultusunda şekillenmektedir. Başkanlık sisteminin farklı bir ülkeyi model alarak uygulanması değil, Türkiye’nin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak  hayata geçirilmesi gerekiyor. Din görevlilerinin Başkanlık sistemi istediğini buradan ifade ediyorum şeklinde konuşan Bayrakturar ‘ Vicdan yoksunu bir Başbakan ya da Cumhurbaşkanı  bu ülkenin başına bir diktatör kesile bilir,  bunun örneklerini farklı ülkelerde gördük. Fakat ülkemizde 2002’den bu yana  insanca yaşamanın, kardeşliğin, mazlum coğrafyaların sesi olmanın, diktatörlere karşı durmanın  en büyük örneklerini veren liderler bütün devletlere rağmen Türkiye’deki liderler olmuştur.
 
MAYASI HAKİKİ İSLAM OLANIN İHANETİ OLAMAZ
 
Hakiki İslam  ve ülke sevdası olanlardan ihanet değil feraset görürüz, zulüm değil paylaşım görürüz. Bu sebeple bu ülkenin imam hatipleri olarak daha sağlam yarınlar adına ülkemize has bir başkanlık modelini savunuyoruz . Mayası hakiki İslam olanın  ihaneti, diktatörlüğü olamaz. Bu ülkenin gelişmesini istemeyenlerin  tek silahı Başkanlık geliyorsa Diktatörlük gelir telkinlerinde yatan gizli tehdittir ifadelerini kullandı.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet Yılmaz 2015-04-02 10:38:31

Bu kadar kişiyi son bir kez aldınız. 2014'de 160 alım oldu.2015 de malum alınıp alinmayacagi belli değil. Bu bu vekilleri alırsanız. Siz diyorsunuz ki.sizin dhbt'den kaç aldiginiz onemli degil.sozluden kaç aldiginiz onemli degil.sanki o bekleyenlerin aileleri yokmuş gibi.zaten alımlar 2 yilda bir olacak yani dhbt sınavı arkasindan.krsinlikle karşıyız. Çalışıp bileginin hakkiyla gelecekler.sukretsinler vekil olmak isteyipte olamayanlar var.

Avatar
ümit 2015-04-02 10:42:10

vekillere kadro gelsin peki DHBT ye girip bekleyenler ne olacak
soruyorum size.

Avatar
fahri hafiz 2015-04-02 10:43:05

Inşallah fahrilere kadro gelir inşallah

Avatar
uyanık vekiller 2015-04-02 11:10:37

Vekillerin kodroya geçirilmesi demek sınava çalışıp giren binlerce kişiye ihanet etmektir bu insanlar dört gözle alım olmasını beklerken birilerine kıyak geçmek hangi kitapta yazıyor.bu vekiller geçici göreve geldiklerinden haberleri yokmuydu bunlar bu kadar safmı yoksa nasıl olsa bi vekil olalım bir şekilde kadroya zıplarız mantığında adamlar o kadar akıllıki sınava çalışma gereği dahi duymuyorlar çoğusu sınavda düşük puan almış ondan dolayı beleşten kadro peşine düşüyorlar.

Avatar
hased 2015-04-02 11:13:27

Kıskanmak, çekememek, başkasında olan sağlık, zenginlik ve benzeri nimetlerden dolayı rahatsız olarak o kişiden o nimetin gitmesini istemek. Kalpte bulunan ve insanı kötülüklere sürükleyen en önemli ve gayri ahlâkî özelliklerden, hastalıklardan birisidir. Bilgisizlik ve tamahkârlığın birleşmesinden, kaynaşmasından doğar. En çok da tanıdık ve akrabalar arasında kendisini gösterir:

Haset, çirkin huyların en zararlılarındandır. Herkeste bulunmakla birlikte dereceleri farklıdır. Kimi insanda haset duygusu bir an için gelip gider; kiminde ise iyice yerleşir, bütün benliğe hâkim olur ve gittikçe artar. İşte asıl üzerinde durulması gereken ve tehlikeli olan haset sonuncusudur. İmam Gazalî'ye göre haset ancak bir nimete karşı olur. Allah bir kimseye bir nimet bağışladığı zaman diğer insanda ona karşı iki türlü hal belirir. Birincisi, o nimeti çok görerek onun elinden gitmesini istemektir; buna haset denir. Hasedin tezâhürü de insanın elindeki varlığı, nimeti çok görmek ve yok olması

Avatar
MEHMET ALİ EMEKSİZ 2015-04-02 11:20:39

Başkana sorarım... İmamların başkanlık sistemi istediğini nerenden uydurdun.... İmamlara bir anket yaptınızmı, bu konuda fikirlerini aldınızmı... yoksa her zaman ki gibi sadece sizin yalakalığınız sonucu vardığınız bir karar mı....

Avatar
şahan 2015-04-02 11:23:30

inşallah vekillere kadro gelir Allah kerimdir.Allah herkesin gönlüne göre versin. amiiiin.

Avatar
vkl imam 2015-04-02 11:24:44

Kardeşlerim hele hele imam olmaya aday kardeşlerim bu vekillik makamına gökten zembille inilmedi biz bu makama gelebilmek için dhbt dediginiz sınavlara girdik kpss miz mülakattanda başaralı bir sekilde seçilip atandık vede. Aramizda 2 -3 yila kadar vekillik yapmis olanlar var yani bu demek oluyorki artı tecrübede var bu vekillik süresi içerisinfe evlenmiş olan çoluk çocuk sahibi olan abileriniz var şimdi bütün bunlar göz önümdeyken nasıl olur da vekillere kadro verilmesinin yanlış ve haksızlık oldugunu idda edersiniz minbere çıkıp hak hukuk diceksiniz ilerde ama burada hak olan bi seyi yok sayacaksinz olmaz benim güzel kardeslerim olmaz rabbim en kısa zamanda size de bizde rızık kapılarini açsın rabbim ne sıkıntınz varsa gidersin kardeşlerim