Büyükşehir Belediye Sınırları içerisinde görev yapan din görevlileri harcırah alır mı?

Konu: Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde görev yapan personelin harcırah alması hk..

Büyükşehir Belediye Sınırları içerisinde görev yapan din görevlileri harcırah alır mı?

Konu: Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde görev yapan personelin harcırah alması hk..

27 Ağustos 2014 Çarşamba 20:06
Büyükşehir Belediye Sınırları içerisinde görev yapan din görevlileri harcırah alır mı?
5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 6360 sayılı On Dört ilde Büyükşehir Belediyesi ve yirmi yedi ilçe kurulması ile bazı Kanun ve Kanun hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun ile Büyükşehir Belediye sınırlarının genişlediği, köylerin mahalle olduğu, ilçe belediyelerinin büyükşehir belediye sınırları içerisinde görev yeri değişikliği yapması halinde mehil müddeti kullanıp kullanmayacağı hususlarında tereddüde düşüldüğünden bahisle ilgi (a) ve (b) yazılar ile görüş istenmektedir.
 
6360 sayılı On dört ilde Büyükşehir Belediyesi ve yirmi Yedi ilçe kurulması ile bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun birinci maddesinde Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde, sınırları il mülki sınırları olmak üzere aynı adla büyükşehir belediyesi kurulduğu Adana, Ankara, Antalya,Bursa, Diyarbakır, Eskişehir,Erzurum Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırlarının il mülki sınırları olduğu sayılan illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içerisinde yer alan köy ve belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katıldığı, İstanbul ve Kocaeli’nin mülki sınırları içerisinde bulunan köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılarak bağlı bulundukları ilçe belediyesine mahalle olarak katıldığı belirtilmiştir.
 
27/04/2005 tarihli ve 25798 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 21/04/2005 tarihli ve 5335 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde kararnamelerde Değişiklik yapılmasına Dair Kanunun 4 üncü maddesiyle 10/02/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanununa eklenen Geçici 4 üncü maddesinde de, yeni düzenleme yapılıncaya kadar, 10.07.2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2inci maddesi uyarınca büyükşehir belediye sınırlarında yapılan değişikliklerin, 3 üncü maddenin (g) bendinin uygulanmasında dikkate alınmayacağını hükme bağlamıştır.
 
5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun Geçici 2 nci maddesinde ise,”Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte; büyükşehir belediye sınırları, İstanbul ve Kocaeli ilinde, il mülkî sınırıdır. Diğer büyükşehir belediyelerinde, mevcut valilik binası merkez kabul edilmek ve il mülkî sınırları içinde kalmak şartıyla, nüfusu bir milyona kadar olan büyükşehirlerde yarıçapı yirmi kilometre, nüfusu birmilyondan iki milyona kadar olan büyükşehirlerde yarıçapı otuz sınırı büyükşehir belediyesinin sınırını oluşturur.” hükmü yer almıştır.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 62 nci maddesinde, ilk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle; aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü, başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içerisinde işe başlamak zorunda oldukları ve bu maddede geçen “yer” deyiminin kapsamının İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte belirleneceği hükme bağlanmıştır.
 
Söz konusu maddenin son fıkrasında yer alan hüküm gereğince, belirlenmesi gereken “yer” tanımı adı geçen kurumlarca belirlenmemiştir. Ancak, mevzuatımızda yer tanımı, 6245 sayılı harcırah Kanununda tanımlanan “ikamet mahalli dışındaki yer” anlaşılmakta ve bu şekilde uygulanmaktadır.
 
Maliye Bakanlığımızca 07/01/2006 tarihli ve 26046 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 38 Seri Nolu Harcırah Kanunu Genel Tebliğinde de, 5216 sayılı kanunla büyükşehir belediye sınırlarında yapılan değişiklikler, yeni düzenleme yapılıncaya kadar, memuriyet mahallinin tanımında dikkate alınmayacağı, dolayısıyla geçici 2 inci maddenin yürürlüğe girdiği 23/07/2004 tarihinden önceki uygulamaya devam edileceği belirtilmiştir.
 
Yukarda açıklamaya çalıştığımız sebeplerle, Büyükşehir Belediyesi Sınırları içerisinde görev yapan, personelin herhangi bir sebeple görev yeri değiştirilmesi sebebi ile harcırah alması mümkün olup, bu hususla ilgili, il ve/veya ilçe müftülüklerinin personelin harcırah taleplerinin reddetmesi hukuka aykırılık oluşturmaktadır. Söz konusu durumda olan personelin görev yeri değişikli durumundan itibaren 60 gün içerisinde idari yargıda dava açması menfaatlerine olacağı hususu müşavirliğimizce saygıyla mütalaa olunur.
 
 
 
Din Bir-Sen
Hukuk Müşaviri
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.