Cami Dernekleri amacı dışına çıktı ve yozlaştı

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, son zamanlarda camii dernekleriyle ilgili şikâyetlerin artması üzerine yazılı basın açıklaması yaptı.

Cami Dernekleri amacı dışına çıktı ve yozlaştı

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, son zamanlarda camii dernekleriyle ilgili şikâyetlerin artması üzerine yazılı basın açıklaması yaptı.

26 Mayıs 2015 Salı 14:28
Cami Dernekleri amacı dışına çıktı ve yozlaştı
 Açıklamasında, camii dernekleri kraldan çok kralcı olmuşlar! Camii derneklerinin bütün hesaplarının incelemeye alınarak kokuşmuşluğa son verilmelidir, dedi.
 
Şenocak, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Camii Dernekleri yüzünden imamların uykusu kaçmış! İmamlar görevlerini yapamaz hale gelmiştir. Bunlar yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Üyelerimiz olan imamların sıkıntılarını görmesek şikâyet edileceği de yoktu. Bütün il ve ilçelerde camii dernekleri bulunuyor. Camii dernekleri, camilerin eksiğini gidersin, cemaatin daha sağlıklı bir şekilde ibadetlerini yapabilmeleri sağlansın, düşüncesiyle kurulmuş, ilgili kuruluşlar bu amaçla derneklerin kurulmasına izin vermişlerdir. Ancak geçen süre de camii derneklerinin amacı dışına çıktığı ve yozlaştırıldığı tespit edilmiştir. Bu yozlaşmanın bir an önce giderilmesi gerekiyor. 
 
Camilerine hizmet eden dernekleri ve yönetim kurulu üyelerini, imamlarını ve müezzinlerini tenzih ediyoruz. Allah’tan korkan, bu görevi erdemli bir şekilde yapan görevlilerin her zaman yanındayız. Onların huzurunu bozmaya yönelik her türlü olumsuzluğun karşısında yer alırız. 
 
Din-Bir-Sen olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nı buradan uyarıyoruz. Basın açıklamamızı suç duyurusu olarak kabul edip derhal soruşturma başlatmalıdır. Aynı şekilde Cumhuriyet Savcılıkları da soruşturma başlatıp suçluların cezalandırılması için gereğini yapmalıdır. Bunu sadece Din-Bir-Sen olarak istemiyoruz, aynı zamanda görevini hakkaniyet içerisinde yapan dernek yönetim kurulu üyeleri, imamlar ve müezzinler adına istiyor ve bekliyoruz. 


 
Ülkemiz genelindeki bütün il ve ilçe camilerinde kurulmuş olan camii derneklerinin yüzde 90-95’inin mübarek Cuma günleri toplanan paralara el koyduğu veya böyle girişimlerde bulunulduğu iddia ediliyor. Bu usulsüzlüğe karşı çıkan imamlar çocuklarıyla ya da farklı şekillerde tehdit ediliyorlar. Eğer dernek başkanı hiç değişmeden 15 – 25 sene arasında dernek başkanlığı yapıyorsa buradan pis kokuların gelmesi doğaldır. Nitekim öyle dernek başkanları var ki başkanlığı hiç kimseye kaptırmamak için her türlü oyunları oynayabiliyor. 
 
Camii derneklerinin faaliyetleri durdurulsun. İmamlarla dernek başkanlarını karşı karşıya getirmeyin. Adeta ‘sultanlığa’ dönüşen dernek başkanlıklarına dur demenin zamanı gelmiştir. İmamlar üzerindeki baskılar kaldırılsın. Hayırsever vatandaşların sadakalarını hırsızların çalmasına göz yumulmasın. Bugüne kadar bu konulardan muzdarip olup Kaymakamlıklara, Savcılıklara başvurmuş olan imamlara sahip çıkılsın. Onları yalnız bırakmayalım. Gerekirse korumaya alınsınlar. Ama öncelikle hırsızların cezasını bulması için Savcılıkların harekete geçmesini sağlayalım. 
 
Hırsızlıkların veya hırsızlık teşebbüslerinin önlenmesi için Kaymakamlıklara dilekçe veren imamların şikâyet dilekçelerinin Özel Kalem Müdürleri tarafından fotokopileri çekilerek dernek başkanlarına verildiği iddiaları var. Doğru ise bu da en az suçlu kadar cezasız kalmaması gereken bir davranıştır. Suçu ve suçluyu koruma, kollama ve yardım suçu işlenmiş demektir. Kaymakamların konuyu incelemeye alsın. Ayrıca Dernekler Masası’nı da göreve çağırıyoruz. Hiç kimse oturmasın, herkes görevini yapsın. Bu kokuşmuşluğa son verin. Aksi halde üyelerimizden birinin burnu kanayacak olsa sonuna kadar hukuk önünde sizinle mücadele ederiz ve hukuken size dünyayı dar ederiz.  
 
Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilçe Müftülüklerinin bu konulardan bilgisi ve haberi var. ‘Bizim haberimiz’ yok diyerek hırsızları korumaya kalkmayın. Gereğini yapın, aksi halde hem hukuk önünde hem de huzuru mahşerde yakanıza yapışırız.”
 
 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
evet imam 2015-05-26 14:49:21

Cooook geç bile kalındı. Nice cami din görevlisi arkadaşımın psikolojisi bozuldu. Hesap bilmeyen kitap bilmeyen dernek başkanları din diyanet tanımayan diyanete muftuye imama hakaret eden nice dernek başkanları var. Akrabalarına cami parasını peşkeş çeken imamı tehdit eden başkanlar. Dernek faaliyetleri derhal durdurulmalı. Biz imamlar bu görevi alabilmek için okuyabilmek için bilgiler edinebilmek için yıllarca gece gündüz demeden çalışıyoruz. Ama okur yazar olmayan hesaptan kitaptan anlamayan dernek dahası paralel yapi

Avatar
ZAFER YAKIN 2015-05-26 15:09:15

BAŞKAN DEDİĞİN BÖYLE OLUR. DURMAK YOK...

Avatar
HASAN 2015-05-26 15:37:13

HELAL SANA BAŞKANIM TAM YARAMIZA NEŞTER OLDUN.

Avatar
a hamdi 2015-05-26 15:48:17

dib, problemli cami ve görevliler konusunu güya rotasyonla halledecek.suçsuz,başarılı,diyanetin yüzakı nice imam ve müezzinler mağdur oluyor ve olacak.sendikalar dilini yuttu..

Avatar
Ahmet 2015-05-26 17:04:16

Sevgili başkan sadece dernekler değil tüm para toplanan yerler yozlaştı ama bu konuyu dile getirdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Avatar
pisikolojisi altust imam 2015-05-26 17:51:29

Dernek baskanlari kendileruni imamin amiri saniyor muftu diyanet tanimiyor bir an once dernekler kapatilmali imamlar ve muftulukler camilerin uhtiyaclari ile ilgilenmelidir

Avatar
hafız imam 2015-05-26 18:26:10

bu cami dernekleri imamların hizmet etmelerinin önündeki en büyük engeldir,cami derneklerinin başına imamların geçebileceği ve bu yapılanmaların bir grup hemşehrici veya eski arkadaş grubu olmaktan çıkarılarak imamlara hizmetlere yardımcı olabilecek oluşumlar olmalı..dernek başkanı seçilen biçok kişi kendisini yaşadıkları şehre vali olduklarını sanıp sadece imamı değil bazen müftüyü de sıkıntıya sokacak olaylar çıkmaktadır..

Avatar
FATİH HOCA 2015-05-26 18:50:20

Herkesin bildiği ama dile getiremediği konular.Adamlar Müslümanların parasını toplayıp Hiçbir helal-haram sınırı tanımadn harcıyorlar.camiler yap boz birtürlü inşatlar bitmiyor.nasıl olsa cuma günleri yardım toplanıyor.Denetleme hiç yok.ilçe müftüleri sorumluluklarını yerine getirmiyor.camiler sanki diyanete bağlı değilde dernekçilerin babalarının çiftliği gibi.şu an diyanet genelgesiyle seçim sonrasına kadar pra toplamak yasak.ama çoğu camidernekleri özellikle istanbulda para toplamaya devam ediyor.Bu durumu müftülerde biliyor ama ses çıkarmıyorlar.Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır dyiyoruz.ama camilerdeki hukuksuzluğa dahi ses çıkarılmıyor.Bir an önce bu duruma çare bulunulmalı.Hatta cuma günü toplanan paralar dernekçiler tarafından değilde oluşturulan birkomisyon tarafından müftülüklerce sayılıp derneğin hesabına ondan sonra yatırılmalı.Bununu hesabı ve vebali çok ağırdır.İşler hilei şeriyye ile yürüyor.buna son verilmeli.Diyanet derhal bu konuya köklü bir çözüm bulmalı.