Cami lojmanlarından kira mı alınıyor?

CAMİ LOJMAN KİRASI 

Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan tüm arkadaşlarımızın bildiği gibi görev yaptığımız camilerimizin ve Kuran kurslarımızın varsa lojmanları, hayırsever, hamiyet perver vatandaşlarımızın destek ve katkılarıyla,orada görev yapan İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kuran Kursu öğreticilerimizin bulundukları yerde bulunan cami veya kuran kursunda görev yaptıkları sürece ev ihtiyaçlarını karşılamak için ve ihtiyaç olduğu zaman imamını, müezzinini haftanın 7 günü 24 saat rahat bulabilmesi için yapılmış orada görev yapan arkadaşlarımıza hizmete tahsis edilmiş yerlerdir.

Kaldı ki bu cami ve Kur’an Kursu lojmanlarının bir çoğunun yapımında bizzat kendiside bir işçi gibi çalışan görevli kardeşlerimiz vardır. Yapılan cami lojmanları tamamlandıktan sonrada mülkiyeti ya cami derneğine,ya köy tüzel kişiliğine yada Diyanet vakfına devredilmektedir. Bu lojmanların yapımında Diyanet vakfının bir çoğunda bir tek tuğlası kuruşu bulunmamaktadır. Diyanet vakfımız lojmanın mülkiyeti kendisine geçince, o lojmanların işyerlerinin yapımında büyük emekleri bulunan görevlilerimizden kira talep etmektedirler. Alınan kiralardan o lojmanın işyerinin bulunduğu yerdeki ne camilerin, ne kursların elektrik, su ,doğalgaz veya başka ihtiyaçları da karşılanmamaktadır.

Konuyu DİB hukuk müşavirliğine ilettiğimizde başkanlığımızın avukatları lojmanların orada görev yapan imam ve müezzine, hizmete tahsisli bulunduğundan kira ödenmemesi yönünde kanaat ve mutaalalarının bulunduğunu ifade etmektedirler.

Bazı müftülüklerimiz görevlilerimizi kira ödemesi konusunda sürekli rahatsız etmektedirler.

Oysa ki o lojmanı yapan vatandaşımız günün hangi saati gecenin hangi saati olursa olsun imam ihtiyaç olduğunda hiç çekinmeden gelip imamının veya müezzinin kapısını çalabilmektedir. Bunu düğününde, nişanında, ölümünde, çocuğunu doğumunda, evladını askere gönderirken veya aile sorununda başı dara düştüğünde bir ihtiyacı olduğunda yolunu kaybeden adres arayan, dilencisi muhtacı vs..

İmam ve müezzinlerimizin dışına hiçbir kamu görevlisinin mesai saatleri dışında kapısının zilini çalamazsınız. Ama vatandaşlarımız imamını müezzinini kendinin bir aile ferdi gibi gördüğünden bu çekinmeden yapabilmektedir.

Sözün özü DİB görevlimiz ve kurumuz arasında ahengin bozulmaması için bu kira sorununu bir an evvel çözmeli ve lojmanlarda oturan görevlilerimizden kesinlikle kira alınmamalıdır.

Camiamıza ve kamuoyuna saygıyla duyrulur..Grup sayfamız İçin  
Anahtar Kelimeler:
DiyanetCamiKİRALojman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ne dersen de 2 yıl önce

lojmanı olmayıpta koy yerınde bıle 300 500 kıra veren görevli ne yapacak...

Avatar
İMAM 2 yıl önce

Bazı muhtarlarda kira istemeye başladılar.Böyle giderse imamda çarşıda dursun sabah 8n akşam 5 evine gitsin.

Avatar
HAYATİ AKKOÇ 2 yıl önce

Sayın hocam diline sağlık

Avatar
hafız müezzin 2 yıl önce

ağzına sağlık başkanm

Avatar
imam 2 yıl önce

Benim gorev yaptigim koyde lojman olsaydi kiraya da raziydim

Avatar
delirmen 2 yıl önce

öyle müftüleri lojmanlardan para tahsil eden müftülere sözüm şu kendin lojmaanda kalma da seni göreyim bak bizlerin tepesine binim durmayın halkın cemaatin yapmış olduğu lojmanamı göz diktiniz aç kalmışınızdır.

Avatar
delirmen 2 yıl önce

öyle müftüleri lojmanlardan para tahsil eden müftülere sözüm şu kendin lojmaanda kalma da seni göreyim bak bizlerin tepesine binim durmayın halkın cemaatin yapmış olduğu lojmanamı göz diktiniz aç kalmışınızdır.

Avatar
Polat Alemdar 2 yıl önce

Diyanet Vakfı önce kendi müdürlerinden, çalışanlarından kira alsın... Bu kadar da olmaz yahu... Halkın yaptığına el koyup, kira almak soygundan başka bişey değildir. Benim oturduğum eve bir kuruş katkısı olmayan diyanet benden kira almaya kalkarsa gider asgari ücretle fabrikalarda çalışır, imamlıktan istifa ederim. Zaten yeteri kadar soygun yapılıyor. Dergiler, kitaplar zorla satılıyor... bunu da gündeme getirin. Gülen cemaati gibi zorla dergi satılır mı kardeşim? üstelik parasını da peşin alıyorlar...