Cami ve Dernek Yöneticilerine Kim Dur Diyecek

Kendilerini Görevlilerin Amiri Konumuna Koyan Cami ve Dernek Yöneticilerine Kim Dur Diyecek

Cami ve Dernek Yöneticilerine Kim Dur Diyecek

Kendilerini Görevlilerin Amiri Konumuna Koyan Cami ve Dernek Yöneticilerine Kim Dur Diyecek

04 Eylül 2017 Pazartesi 18:09
Cami ve Dernek Yöneticilerine Kim Dur Diyecek
banner283

Cami yeri tespiti, arsanın satın alınması, projesi, inşaatı ve ibadet edilir pozisyona getirilmesi ve sonraları ise bilumum ihtiyacının karşılanması adına kurulmuş olan “Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin çalışma ve gayretleri asla yadsınamaz ve göz ardı edilemez. Bu yönleri itibariyle her türlü takdire şayan kuruluşların ilham kaynakları ayeti kerime ve hadisi şeriflerdir. Gelir kaynaklarının tamamına yakını, bağış ya da camilerde sergi açılması sonucu derlenip toparlanan yardımlardan müteşekkildir.

Diğer taraftan ecdadımız tarafından yapılan/yaptırılan camilerin durumları çok farklı idi. Padişah, ailesi veya paşalar adına yapılan camiler genelde yaptıran şahısların imkânları ile ibadete açılmış ve kurdukları vakfiyelerle de ihtiyaçları karşılana gelmiştir. Oysa Cumhuriyet döneminden sonra yapılan hemen hemen tüm camiler vatandaşlarımızın katkılarıyla yapılmış ve ihtiyaçları da kurulan derneklerin maharetleriyle karşılana gelmiştir. Bu manadan olmak üzere sorumluluğunu bilen cami dernek yöneticilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Ancak son zamanlarda kendilerini iyice belli etmeye başlayan cami derneklerinin din görevlilerine karşı olan tutum ve davranışları istisnalar hariç asla ve asla müdahaleyi zorunlu hale getirmiştir. Ecdadımızın yapmış/yaptırmış oldukları camilerin ayakta durabilmesi adına hayata geçirilen vakfiyeler sonraki zamanlarda şahıs malı haline getirilmiş ve ne yazık ki bahse konu statüde olan camilerdeki görevlilerimiz de sorunlar yaşamaya başlamışlardır. Sorunların analiz edildiğinde ise derneklerin görev tanımlarından kaynaklandığını fevkalade görmemiz mümkündür. Aşağıda da belirtildiği üzere Cami ve Kur’an Kursu görevli ve öğreticilerine karşı dernek yönetiminin hal ve anlayışlarında değişikliklere gidilmesi/gitmeleri var olan problemlerin izole edilmesinin yolunu açacaktır.

Şöyle ki; Cami ve Kur’an Kursu dernek yöneticileri kendilerini görevlilerin amiri olarak görmekteler. Dernek yöneticileri cami ve Kur’an Kursuna ait müştemilatı kendi inisiyatifleri doğrultusunda gelişi güzel kullanmaktalar. Kur’an Kursu olabilecek mekânları amacı dışında kullanarak gelir getiren yer olarak kullanmaktalar ve bu doğrultuda kiraya vermekteler. Görevlilere lojman olarak tahsisi yapılan müştemilatı amacı dışında kullanmaktalar. Görevlilerin amiri veya işvereni konumuna girerek onlara mobbing uygulamakta ve idare ile problemlerin yaşanmasına sebep olmaktalar. Görevlileri zorla lojmanlardan çıkarmaya çalışmakta veya kira talep etmekteler. Yukarıda hususlardan dolayı görevliler ile dernekçiler arasında huzur bozucu nahoş olayların yaşandığı bir gerçektir.

Elbette problemlerin tamamı sadece yukarıda belirtilenler değildir. Kanayan yara haline gelen bu konunun biran önce yetkili ve etkililer tarafından ele alınıp huzur iklimi içerisinde ve bir arada yaşama kültürü doğrultusunda problemlerin çözümü cihetine gidilmesi zaruri hal almıştır. Görev tanımlarını anlayışları doğrultusunda kullanan veya kullanmaya çalışan Söz konusu dernek yöneticilerinin görev tanımlarının yeniden gözden geçirilerek tarafların görev sahası dışına çıkmasının engellenmesi beraberinde huzur, sükûnet ve barışı getireceğine olan inancımız tamdır.

Mustafa Çopursuz
Diva-Sen Genel Başkanı

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 04.09.2017 18:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 2017-09-04 18:49:09

Ne olurrrrrr yalvarıyorum kurtarın camileri...Kurtarınnn imam arkadaşları...devletimiz camilerin anahtarını imam ve müezzine vermiştir..yeter bu derneklerin zulmü....zulüm varrrrr diye haykırıyorum duyan çıkar mı acaba ?????

Misafir Avatar
imam 2017-09-05 15:39:08 @Mustafa

Bazı imamlar hak ediyor bunu

Beğenmedim! (2)
Avatar
Konyalı imam 2017-09-04 19:25:50

Cami inşaatı bitince dernekler feshedilsin derneklerin çoğu camilerden rant sağlar feshedilmeliki rantları kesilsin

Avatar
Hamit 2017-09-04 20:36:02

İmamları dernek yoneticilerine ezdiren de malesef daire amirleridir.

Avatar
HÜSEYİN 2017-09-04 20:42:16

cami̇ dernekleri̇ kapatilsin. tehakkum bi̇tsi̇n .i̇slam dünyasi dert küpü olmuş yetmezmi̇ş gi̇bi̇ bi̇de bunlar problem. i̇llAllah

Avatar
Keltoşum benim 2017-09-04 21:35:20

Dernek başkanlarını amir durumuna diyanet ve siyasetçiler getirdi

Avatar
Emrullah 2017-09-04 23:23:56

Muftu beyler imamin arkasinda durursa ne muhtar ne baskan kimse dokunamaz amaa muftu beyde personelini dinlemeden muhtara imam hakkinda atip titarsa muhtari birak disarda gezen serseri imamma amirlik yapar (bunuda yapan var) imamim arkasinda duran bi tane muftu diydum oda raetli maras miftusu M hamdi gevher

Avatar
vekil imam 2017-09-08 18:09:29

Arkadaşlar admin güzel yazmış benim görevli olduğum caminin lojmanlari!! Var ama kirada neymiş efendim orasi bizim gelir kaynagimiz!! Bankada 80/90 bin lira para ama ihtiyaç olduğu zaman cemaatten toplanıyor sırf bu dernekciler yüzünden imamliktan soğudum dernek başkanı gelmiş bana sana muftun sahip çıkmıyor biz mi cikacaz diyor adam haklı tabii . Allah muhakkak hesabını soracak bu vicdansizlardan

Avatar
adem 2017-09-05 23:08:45

kimse