Camiler, Kimsesizlerin Kimsesi Olmalıdır

Camiler, Kimsesizlerin Kimsesi Olmalıdır   Mevsim itibariyle havaların soğuması ve dışarıda kalanlar için tehlike oluşturması nedeniyle evsizlerin, kimsesizlerin, hasta ve bakıma muhtaç olanların sığınabilecekleri yerler bulunmadığına dikkat çeken

Camiler, Kimsesizlerin Kimsesi Olmalıdır

Camiler, Kimsesizlerin Kimsesi Olmalıdır   Mevsim itibariyle havaların soğuması ve dışarıda kalanlar için tehlike oluşturması nedeniyle evsizlerin, kimsesizlerin, hasta ve bakıma muhtaç olanların sığınabilecekleri yerler bulunmadığına dikkat çeken

23 Şubat 2015 Pazartesi 06:52
Camiler, Kimsesizlerin Kimsesi Olmalıdır
Camiler, Kimsesizlerin Kimsesi Olmalıdır
 
Mevsim itibariyle havaların soğuması ve dışarıda kalanlar için tehlike oluşturması nedeniyle evsizlerin, kimsesizlerin, hasta ve bakıma muhtaç olanların sığınabilecekleri yerler bulunmadığına dikkat çeken Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, kış mevsiminde her ne kadar Belediyelerin yardıma muhtaç olanları toplayarak kendi misafirhanelerinde ya da Valiliklerce değişik yerlerde geçici olarak barındırılsalar da bunların yetersiz kaldığını söyleyerek, böyle durumlarda maneviyatın ön plana çıkması gerektiğini belitti.
 
Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Şenocak şunları söyledi: “Her ne surette olursa olsun evsiz kalmış, kimsesiz, hasta ve bakıma muhtaç olanlara yardım edilmesi, onların elinden tutulması Allah’ın emridir. İslam’da bu durumda olan insanlara el uzatmanın ayrı bir yeri vardır. Maun Suresi 1/3 Ayette, “Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı! İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.” Beled Suresi 11/16. Ayette ise “Fakat o, sarp yokuşu aşamadı. O sarp yokuş nedir bilir misin? Köle azat etmek Veya açlık gününde yemek yedirmektir, yakınlığı olan bir yetime. Veya hiçbir şeyi olmayan yoksula.” Yetime, yoksula, fakire, kimsesizlere, yolda kalmışlara, evsizlere, hasta ve muhtaç olanlara yardım elinin uzatılmasıyla ilgili pek çok ayet var. Allah (c.c) “Hayır işlerinde yarışın,” diye buyuruyor.  “Kazandığınız şeylerin ve yerden sizin faydanız için bitirdiğimiz ürünlerin temiz ve güzel olanlarından Allah yolunda harcayın. Size verilse gözünüzü yummadan almayacağınız, kötü/bayağı malları hayır diye vermeye kalkmayın.” Güzel dinimiz, fakirlere, muhtaç olanlara, kimsesizlere yardım etmeyi emrediyor. 
 
Daha önce yapmış olduğumuz bir basın açıklamasında, camilerimizi sekiz on yaşlının namaz kıldığı ibadethane görünümünden kurtaralım, demiştim. Bu kış günü bu açıklamamızın önemi ve anlamı daha iyi anlaşılmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerin sadece ibadethane olarak değil, aynı zamanda kültürel ve manevi ilişkilerin sağlandığı yerler haline getirilmesi için çalışmalar yapmalıdır. Din-Bir-Sen olarak bu tür çalışmaları destekleriz. Camilerimiz için tahsis edilen arsalar genellikle küçük arsalardır. Hâlbuki camii arsalarının, camii ve müştemilatlarının da yer alabileceği şekilde büyük olması gerekir. Kimsesizlerin sahibi Allah (c.c)’tır. Camilerimizde Allah (c.c)’ın evi olduğuna göre camilerin yanına aç, kimsesiz ve muhtaç insanların iaşe ve barınmalarının sağlanabileceği müştemilatlarla birlikte inşa edilmeleri gerekir. Bu konuyla ilgili önlemler alınmalıdır. Camiler sadece ibadethane değildir. Bunun anlaşılması zorunludur. 
 
Din-Bir-Sen olarak, evsizlerin, muhtaçların, kimsesizlerin ve sokak çocuklarının sadece kış günü hatırlanmasını, onların spor salonlarında ağırlanmalarını da doğru bulmuyoruz. Onlarında insan olduğunu unutmayalım. Onlara insan gibi yaşayacakları yerler temin edilmesi, iaşelerinin sağlanması hem dinimizin hem insanlığımızın gereğidir. Devlet, sosyal devlet ilkelerinin gereği olarak bu gibi yardıma muhtaç olanları bir araya getirerek hayatının sonuna kadar barınma, iaşe ve sağlık giderlerini karşılayarak yaşamalarına imkân sağlamalıdır. Ülkemiz büyük ve güçlüdür. Böyle bir konuda devletimizin harekete geçmesi ve camilerimizin yanında ısınma, barınma ve bir tas çorba ikram edebileceği müştemilatlar inşa ederek bu insanları koruma altına almalıdır.”


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2015-02-23 10:06:59

lütfi bey caminin temizliğinide sen gel yap

Avatar
lutuf 2015-02-23 16:45:47

Konu nerde bitecek neyle bitecek acaba.

Avatar
sipsivri 2015-02-24 13:16:17

Şu geçtiğimiz yaman kış mevsiminde hangi camide kaç suriyeli garibi korudunuz?