Çaycuma Memur-Sen’den 04-06 yaş Kur'an Kursu Düşmanlarına Tepki‏

Çaycuma Memur-Sen’den Okul Öncesi Dini Eğitim Düşmanlarına Sert Tepki

Çaycuma Memur-Sen’den 04-06 yaş Kur'an Kursu Düşmanlarına Tepki‏

Çaycuma Memur-Sen’den Okul Öncesi Dini Eğitim Düşmanlarına Sert Tepki

27 Aralık 2015 Pazar 09:32
Çaycuma Memur-Sen’den 04-06 yaş Kur'an Kursu Düşmanlarına Tepki‏

 

Memur-Sen Çaycuma İlçe Temsilciliği, bir basın açıklaması yaparak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak uygulamaya konulan Okul Öncesi 04-06 yaş Kur’an Kursları Projesi hakkında bazı çevreler tarafından yapılan olumsuz eleştirileri sert bir dille kınadı. Memur-Sen Çaycuma ilçe temsilcisi Kenan Tunç’un yaptığı açıklamada: “ Bırakın insanımız "özgürce" kendi çocuğunun hangi okulda eğitim alacağına kendisi karar versin. Eğer gerçekten özgürlüğe inanıyorsanız, bırakın isteyen MEB'e bağlı anaokullarında, isteyen de tamamen velilerin gönüllülük esasına dayalı olan DİB'e bağlı 04-06 yaş Kur’an Kurslarında çocuklarını okutsun. Çocuklarına isteyen bale eğitimi, isteyen din eğitimi verdirsin.  Artık yeter. Millet kendi kararını kendi versin. Zihniyetinize su taşıyanları aydın, zihniyetinizle uyuşmayanları cahil görme hazımsızlığından vaz geçin. Düşün milletin yakasından!” denildi.

Memur-Sen Çaycuma İlçe Temsilciliği’nin Okul Öncesi 04-06 Yaş Grubu Kur’an Kursları hakkında olumsuz eleştiride bulunanlar hakkında yaptığı açıklama şöyle:

Okul Öncesi 04-06 Yaş Kur’an Kurslarına Yönelik Eleştirileri Kınıyoruz

Diyanet İşleri Başkanlığımızın, “Okul Öncesi Dini Eğitimi Projesi” adı altında başlattığı gönüllülük esasına dayalı 4-6 yaş grubu Okul Öncesi Kur’an Kursları projesi dalga dalga bütün ülkemize yayılmakta, bu konuda yapılan örnek ve güzel çalışmaları gördükçe halkımızın teveccühü daha da artmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında 2015 yılı itibariyle Çaycuma Müftülüğü bünyesinde de 17 tane kursta 240 civarında öğrenci Din eğitimi almakta, en kısa zamanda bu sayının 50-60’lara doğru çıkması beklenmektedir.

Son günlerde bazı medya organlarında Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan 04-06 yaş Okul Öncesi Kur’an Kurslarına yönelik karalama kampanyası yürütüldüğünü hayret ve ibretle izlemekteyiz. Kampanya sahiplerinin bu kurslarda eğitim veren öğreticileri yetkisiz, eğitim alan çocuklarımızın ailelerini " Zavallı, Cahil, Bilgisiz"; çocuklarımızı da "Fakir, Yoksul"  gibi ifadelerle küçük görüp aşağılamalarını reddediyoruz. 

Üzerine basarak ifade ediyoruz ki bu kurslarda eğitim veren Kur’an Kursu öğreticileri 4 yıllık İlahiyat Fakültesi ve 2 yıllık İlahiyat Önlisans mezunu ve bu alanda eğitim görmüş donanımlı kişilerdir. Çocuklarını bu kurslara gönderenler ise son derece akıllı ve bilinçli insanlardır. Ayrıca bunlar sadece yoksul aileler değil, içlerinde varlıklı aileler de vardır. Kaldı ki yoksulluk da asla bir kusur değil, yoksulluğu kusur veya aşağılık sebebi görenler kusurludur!  

Yaptığı açıklamalarda 04-06 Yaş Kur’an Kurslarında din eğitimi alan çocukların ilerleyen zamanlarda "Daiş, El Nusra, El Kaide" gibi değişik terör örgütlerinin tuzağına düşeceklerini iddia etme gibi saçma sapan kehanetlerde bulunan yozlaşmış zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Çünkü Kur’an Eğitimi verilen yerlerden terörist çıkacağını belirtmek en başta yüce Allah’a, sonra yüce dinimize, Kerim kitabımıza ve sevgili Peygamberimize hakarettir. Müslüman bir ülkede bilerek ya da bilmeyerek müslümanların değerlerini aşağılamak ve onları küçük düşürücü beyanatlarda bulunmak yaşadığı coğrafyaya ihanet ve birlikte yaşadığı topluma da hakarettir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Kimsenin haddine de değildir.

Biz yürekten inanıyoruz ve biliyoruz ki, daha küçük yaşlarda sevgi, saygı, merhamet gibi insani değerleri öğreten yüce bir dinin eğitimini alan bir insan, bir müslüman asla terörist olamaz. Daha küçük yaşta gerçek bir din eğitimi alan çocuklardan "hendek kazan" çıkmaz. Allah’ın kelamını öğrenen bu çocuklardan insanları "fakir-yoksul" diye aşağılayanlar, insanları "cahil-bilgisiz" diye hor görenler çıkmaz. Daha küçük yaşlarda insana saygıyı, hürmeti, şefkati, merhameti öğrenen çocuklardan "Kafa kesen" katiller çıkmaz. "Vatan haini" çıkmaz. Bu çocuklardan "haddini bilmez"ler çıkmaz.

04-06 yaşlarında okul öncesi dini eğitim alan yavrularımıza, kıymetli öğreticilerimize ve saygıdeğer  velilerimize hakaret edenler ve onları aşağılama cüreti gösterenler, lütfen haddinizi biliniz. Burası yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkedir. Müslüman mahallesinde salyongoz satma döneminin çoktan bittiğini ve tarihin çöp sepetine atıldığını artık anlayınız. 

04-06 yaş Kur'an Kursu
4-6 yaş çocuklarının "soyut zeka" kavramı gelişmediğinden din eğitimine uygun olmadıklarını savunanların 60-70'li yaşlara geldiği halde hala "somut zeka" (!) seviyesinde kaldıklarını ibretle izliyoruz. Kendi menfaatlerine geldiğinde özgürlük, eşitlik kavramlarını diline dolayanlara hatırlatmak istiyoruz ki Türkiye özgür bir ülkedir. Bırakın insanımız "özgürce" kendi çocuğunun hangi okulda eğitim alacağına kendisi karar versin. Eğer gerçekten özgürlüğe inanıyorsanız, bırakın isteyen MEB'e bağlı anaokullarında, isteyen de tamamen velilerin gönüllülük esasına dayalı olan DİB'e bağlı 04-06 yaş Kur’an Kurslarında çocuklarını okutsun. Çocuklarına isteyen bale eğitimi, isteyen din eğitimi verdirsin.  Artık yeter. Millet kendi kararını kendi versin. Zihniyetinize su taşıyanları aydın, zihniyetinizle uyuşmayanları cahil görme hazımsızlığından vaz geçin. Düşün milletin yakasından! 

Memur-Sen Çaycuma İlçe Temsilciliği olarak, Diyanet İşleri Başkanlığımızın başlattığı ve Çaycuma’mızda da halkımızın büyük teveccühleriyle her geçen gün sayısı daha da artan  04-06 yaş grubu Okul Öncesi Din Eğitimi projesini sonuna kadar desteklediğimizi ifade ediyor, buraları gezip görmeden, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan aslı astarı olmayan iftira atanları şiddetle kınıyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2015-12-27 21:32:14

It ugrur kervan yürür hocam onlar ugurcek biz yürüyeceğiz kolay gelsin

Avatar
Ensar4_6 2015-12-27 21:33:48

Başkanım hem memursen hemde diyanet sen adına gerekeni yaptı diyanet camiamızda faaliyet gösteren diyer sendikaların da aynı dozda tepki göstermeliler

Avatar
Vaiz 2015-12-27 23:03:18

Sünni ekolde yezid'e hakaret nerde var..

Avatar
4 6 yas 2015-12-28 22:34:51

Hepimiz bu ugurda birseyler yapmaliyiz cocuklarimizi daha iyi yetistirmek icin eğitime bu yaslarda baslamaliyiz xunku bizler ebeveyinler olarak cokk gec kalmisiz tesekurler diyanet isleri baskanligi 4 6 yas gurubuna onem verdigi icin....boyle kendini bilmezler her zaman cikar bizlerde susturmasini biliriz...