Çözüm istiyorsanız bütün sendikalarla istişare edin

Din Bir Sen: ''Çözüm istiyorsanız bütün sendikalarla istişare edin''

Çözüm istiyorsanız bütün sendikalarla istişare edin

Din Bir Sen: ''Çözüm istiyorsanız bütün sendikalarla istişare edin''

11 Nisan 2015 Cumartesi 23:58
Çözüm istiyorsanız bütün sendikalarla istişare edin
Grup Sayfamız için

Diyanet-Sen Genel Merkez heyetinin, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Görmez’i ziyaret ederek rotasyon, MBSTS ve Diyanet merkez personelinin sorunları konusunda dosya sunarak, “
yetkili sendika olarak din görevlilerini rahatsız eden sorunlara çözüm üretmek bizim en önemli önceliğimizdir” sözüne sert tepki gösteren Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, din görevlilerinin rotasyon konusundaki sıkıntılarını görmeyerek sesini çıkarmayan Diyanet-Sen, bugün rotasyon konusunu çözmek istediğini söylüyor. Din görevlileri sizin şamar oğlanınız değil, diyerek yazılı basın açıklaması yaptı.

Şenocak, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Rotasyon çıkmadan önce, “rotasyon geliyor” açıklamasında bulunan siz değil miydiniz? O zaman niye karşı çıkmadınız? İdari toplantılarda rotasyonun din görevlilerini sıkıntıya sokacağını neden söylemediniz? Rotasyona sessiz kaldınız ve din görevlilerini sıkıntıya soktunuz. Din görevlilerini dinlemiyorsunuz bile. Türkiye’de en problemli kurumların başında Diyanet İşleri Başkanlığı geliyor. Bu problemlerin çözümü noktasında yetkili sendika olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nı zorladınız mı? Bu soruların cevabı hayırdır. Hiçbir sorunun çözümüne önderlik etmediniz. Şimdi kalkmış rotasyon, MBSTS ve personel sorunlarını çözelim, diyorsunuz. Buna kim inanır?

Başta rotasyon olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan personel sorunlarının sadece yetkili sendika ile çözülemeyeceğini herkes biliyor. Din görevlilerini kandırıyorsunuz. Gerçekten sorunları çözmek niyetindeyseniz, kurulacak komisyona bütün sendikalardan birer temsilci alın. Sendikalar görüş ve önerilerini sunsunlar.

Din-Bir-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanı’nı ziyaretimizde kendisine bir dosya sunduk. Din görevlileri, Kur’an kursları, vekil ve fahriler, Vaizler, Şube Müdürlüğü atamaları, Şefler, öğrenciler, uzmanlar ve diğer personel sorunları ile tespit ettiğimiz sorunları bir bir sıraladık ve çözüm yollarını önerdik. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın elinde böyle bir dosya varken, sadece yetkili sendika temsilcinin içinde yer alacağı bir komisyonun kurulması çözüm için yeterli olmadığı gibi, diğer sendikaların temsil edilmemesi nedeniyle pek çok sorun hasıraltı edilecek ve din görevlilerinden ziyade, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı memnun edecek bir sonuç ortaya çıkacaktır. Çözüm odaklı çalışma, bütün sendika temsilcilerinin içinde yer alacağı bir çalıştayla mümkün olabilir. Bunun dışındaki çalışmalar göz boyamaktan ve yetkili sendikanın lehine çalışmaktan başka işe yaramaz.


MBSTS konusunda peş peşe açıklamalar yaptık: Kurumlar haksız kazanç sağlıyor, fahiş para alıyor, din görevlilerini kazanç kapısı olarak görüyorlar, dedik. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendi personelinin sömürülmesine seyirci kaldığını söyledik. Madem diyanet personelinin sorunlarını çözmek için kafa yoruyorsunuz,  o zaman bu söylediklerimizi niye gündeme getirmediniz? Şimdi çıkmış sorunları çözmek istediğinizi söylüyorsunuz. Buna kargalar bile güler. Sizin samimiyetiniz sadece üye sayısını artırmakla sınırlıdır. Rotasyonu araç olarak kullanıp din görevlilerine olmadık zulüm yapacaksınız, sonra da çıkıp rotasyonu çözmek istiyoruz, diyeceksiniz. Rotasyonda yaptığınız haksızlıklar ortada. Din görevlilerinin yüzüne bakamıyorsunuz.

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Görmez’e sesleniyorum: Birliktelikten güç doğar. Sorunların çözümünde samimiyseniz bütün sendikaları dinleyin. Komisyonda bir araya getirin. Bütün sendikalara eşit mesafede durun. Kayırmacılık yapmayın. Diğer sendika üyelerinin ezilmelerine göz yummayın. İstişareyi bütün sendikalarla yapın. Sadece yetkili sendikayla bir araya gelerek göstermelik çözüm üretmeye kalkmayın. Bütün sendikaların taleplerine katkıda bulunun. Koskoca bir kurumun başkanısınız. Size yakışan samimi ve duyarlı olmak ve bütün sendikaları dinlemektir. Tribünlere oynayan yetkili sendikanın oyunlarına alet olmayın.

Daha önce rotasyonun kaldırılmasını dahi ağzına almayan yetkili sendika, bugün ‘rotasyon kaldırılsın’ diyor. Yetkili sendikanın, Sayın Görmez’e sunduğu raporun maddelerini incelediğimiz zaman yine haksızlıklara, kayırmacılığı, suistimale neden olabilecek maddeler içerdiğini görüyoruz. Dolayısıyla sorunların çözümü noktasında samimi olmadıkları buradan da anlaşılıyor.

Din-Bir-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan bütün personele sesleniyorum: Sizin sorunlarınızı çözmekten ve sorunlarınıza çözüm üretmekten aciz olan yetkili sendikaya artık ‘dur’ demenin zamanı gelmiştir. Yetki sizdedir. Verdiğiniz yetkiyi hakkaniyetli bir şekilde kullanmayanlardan hesap sorma zamanı gelmiştir. Hesabınızı sorun ve yetkiyi ellerinden alın.

Zulme, baskıya, tayin tehditlerine, özlük işlerinizin yavaşlatılmasına, moral bozukluğuna, korkuya, sindirilmeye ve yıldırılmaya son vermek için bir araya gelelim. Erdemliler Hareketi’ni yeniden diriltmeye çalışan Din-Bir-Sen’in çatısı altında buluşalım.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.