D Grubu Camilere nakiller hakkında

Başbakanlık Genelgesi ile durdurulan nakillerin süresi (D) grubu köy cami müracaatında değerlendirilir mi?

D Grubu Camilere nakiller hakkında

Başbakanlık Genelgesi ile durdurulan nakillerin süresi (D) grubu köy cami müracaatında değerlendirilir mi?

10 Aralık 2015 Perşembe 13:32
D Grubu Camilere nakiller hakkında
Grup Sayfamız için

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; (D) grubu Köy camilerine MBSTS puanı esas alınarak naklen atama ile ilgili merak edilenlere yönelik bir basın açıklaması yaptı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin, yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi. ''2015/13 sayılı genelge ile atamaların tekrar açılmasıyla birlikte camii görevlilerinin en çok merak ettiği sorulardan biri, (D) grubu köy camilerine MBSTS puanı 50 ve üzeri olanların müracaatlarının alınıp alınmayacağı olmuştur.
 
NAKLEN ATAMALARDA MBSTS PUANI ESAS ALINMASININ YASAL HÜKMÜ VAR MI?
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 18/A maddesinin 1/ç fıkrası gereğince; D Grubu camilerde bulunan münhal kadrolara tek müracaat olması halinde bu madde hükümlerine bağlı kalmaksızın sadece MBSTS puanı esas alınarak naklen atama yapılabilir.”hükmü yer almaktadır” dedi.
 
(D) GRUBUNDA OLAN KÖY CAMİLERİNE MBSTS İLE ATAMA YAPILABİLMESİ İÇİN İKİ AY ÜST ÜSTE İLAN EDİLME ŞARTI VAR MI?
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;
(D) grubu köy camilerine MBSTS puanı esas alınarak atama yapılabilmesi için münhal olan caminin iki defa ilana çıkarılması ve ilan sonucunda buraya herhangi bir atamanın yapılmaması esastır.

MBSTS puanı esas alınarak atama yapılabilmesi için caminin iki ay boş kalmış olması değil ilanın iki defa yapılmış olması şartı bulunmaktadır. Bu ilan üst üste iki ay boyunca olabileceği gibi, birbirini takip etmese de farklı aylarda yapılabilmesi de mümkündür.
 
Münhal bulunan (D) grubu köy camileri iki ay üst üste münhal kadro olarak ilan edilmesi ve bu kadroları tercih eden olmaması veya tercih eden olmasına rağmen atama yapılamaması durumunda MBSTS’den 50 ve üzeri puanı bulunanlardan hizmet süre şartlarını taşıyanların atamaları yapılabilir.
 
MBSTS PUANINA GÖRE (D) GRUBU KÖY CAMİİLERİNE YAPILACAK ATAMALARDA NEREYE MÜRACAAT EDİLİR.
 
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından 50 ve üzeri puanı olanlar yazılı dilekçe ile ilgili İl Müftülüklerine müracaat edebilirler.
 
(D) GRUBU KÖY CAMİİLERİNE İKİ MÜRACAAT OLMASI PURUMUNDA HANGİ KISTASLAR ESAS ALINIR.
 
 İki ay boş kalan (D) grubu köy camilerine iki veya daha fazla müracaat olması durumunda;
a) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav puanı yüksek olan,
b) Hizmet yılı fazla olan,
c) Hafız olan,
d) Öğrenim durumu yüksek olana göre tercih edilir. Ataması uygun görülenler için il nakil komisyonu tarafından karar alınarak İKYS üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan izin istenir ve onay verilmesi durumunda ataması yapılır. Tek müracaat olması durumunda ise hizmet süre şartını taşıyanlar diğer şartlara bağlı kalmaksızın MBSTS puanı ile ataması yapılır.
 
(D) GRUBU KÖY CAMİLERİNE ATANMAK İÇİN DİLEKÇE İLE MÜRACAAT ETMEK İSTEYENİN DİLEKÇESİ MÜFTÜLÜK TARAFINDAN ALINMAYABİLİR Mİ?
 
Bilindiği üzere Anayasanın 74. Maddesine göre her vatandaşa dilekçe verme hakkı tanımıştır.
Ayrıca “Devlet Memurlarının Şikayet Ve Müracaatları Hakkında Yönetmeliği’nin 11. Maddesinde “Devlet Memurları kurumları ile ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat hakkına sahiptirler” hükmü yer aldığını ifade eden Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; Anayasa'nın da güvencesi altında olan hakların kullanılmasının engellenmesi anayasal hakkın ihlali sonucunu ortaya çıkaracaktır.
Bu sebeple kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara dilekçe kabul etmeme gibi bir hak tanınmadığından, talep dilekçesi alınarak mevzuat hükümlerinin öngördüğü şekilde içeriğine göre işlem yapma yükümlülüğü bulunduğunu ifade etti.
 
BAŞBAKANLIK GENELGESİ İLE NAKİLLER İKİ AYDAN FAZLA YAPILMADI BU SÜREDE İKİ AY OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ?
 
Sistem üzerinden iki ay ilana çıkarılıp tercih edilmeyen (D) grubu camilere diğer şartları taşıyanların MBSTS puanı esas alınarak atamasının yapılabilmesi için geçmesi gereken iki aylık sürenin takvim süresi olmadığını, sistem üzerinden ilan edilme süresi olduğunu belirten Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;
Başbakanlık Genelgesi ile nakillerin iki aydan fazla süreyle durdurulmasının (D) grubu camilere mülakatsız atanma hakkı için geçmesi gereken iki aylık süre olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; daha kaliteli din hizmetinin sunulması ve verimliliğin artırılması amacıyla ve uzun süre aynı yerde görev yapılmasından kaynaklanan sorun ve sıkıntılardan dolayı nakil talebinde bulunan görevlilere Diyanet İşleri Başkanlı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 36. Maddesinin ilgili hükümleri çerçevesinde atama imkânı sunulmalıdır. (D) grubu camilerde görev yapan bir personelin aynı kriterlerde olan diğer köy camilerinden birine naklen atanmak için müracaat etmesi halinde, mülakat sınavına tabi tutulmadan sadece MBSTS puanı esas alınarak atamasının yapılması kurumun ve personelin faydasına olacaktır.

Ayrıca münhal olan ve iki ay ilana çıkarıldığı halde tercih edilmeyen (D) grubu köy camileri İKYS üzerinden tüm camii görevlilerin görebilmelerine yönelik sistem çalışması da yapılmalıdır” dedi.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.