DESK, Kamu Yönetiminde Personel Verimliliği Paneline Katıldı

Devlet Personel Başkanlığı’nca, Ankara’da düzenlenen “Kamu Yönetiminde personel Verimliliği Projesi” adlı panele, Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak ve DESK Başkan Vekili ve Dem Toç Sen Genel Başkanı Dr. Hayati Oyanık katıldı.

DESK, Kamu Yönetiminde Personel Verimliliği Paneline Katıldı

Devlet Personel Başkanlığı’nca, Ankara’da düzenlenen “Kamu Yönetiminde personel Verimliliği Projesi” adlı panele, Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak ve DESK Başkan Vekili ve Dem Toç Sen Genel Başkanı Dr. Hayati Oyanık katıldı.

13 Kasım 2014 Perşembe 23:48
DESK, Kamu Yönetiminde Personel Verimliliği Paneline Katıldı
İnsan Kaynakları Yönetiminin temel amacı, çalışanların verimliliğinin artırılmasıdır. Bu amaçla yapılan panele, yürütülen çalışmalardan doğru ve sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi bakımından, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da çalışmalara katılarak katkı sağlaması hedefleniyor.

12 – 13 Kasım tarihleri arasında yapılan panel, esas olarak kamu personel yönetiminde işe alım süreçleri (işe alma/seçme, yerleştirme, yetiştirme, geliştirme), çalışma ortamları (iş güvenliği ve sağlığı, mobbing, ergonomi) ve kariyer yönetimi (performans yönetimi ve denetimi, kariyer ve ücret yönetimi) gibi ana konu başlıkları altında gerçekleştirildi. Toplantıda bunlara ek olarak liderlik, kurum kültürü, çalışan bağlılığı, engellilerin istihdamı, özelleştirilen ya da yeniden yapılandırılan kurum ve kuruluşlarda çalışanların yeniden istihdamı, çalışanların motivasyonu, ödüllendirilmesi, bilişim teknolojisi kullanımının çalışanların verimliliğine etkisi gibi konular hakkında katılımcılar paylaşımlar sundu.

Toplantıya DESK Genel Başkanı Şenocak ve Başkan Vekili Oyanık, hazırlanan sunum ile katıldılar. Oyanık’ın, Kamu Yönetiminde İşe Alım Süreçleri, Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır? Performans Yönetimi ve Denetimi, Kariyer ve Ücret Yönetimi, Engellilerin İstihdamı ve Çalışanların Motivasyonu ve Ödüllendirilmesi konularında sunum yapması bekleniyor. Konfederasyonun görüşlerini panele katılanlara açıklayacak olan Oyanık, paneli düzenleyen Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla da hükümete çalışma alanıyla ilgili mesaj iletmiş olacak.

Çalışma alanıyla ilgili görüşlerini açıklayan Genel Başkan Şenocak, çalışma alanında ciddi yasal eksiklikler var. Ayrıca ücretlendirme adil değil. Bu çalışmayla hükümete bir mesaj göndereceğiz, dedi.

Şenocak, şunları söyledi: “Biliyorsunuz, 2013 yılında yapılan toplu sözleşme ile memurlar ve emekliler seyyanen zamma mahkûm edildi. Ayrıca enflasyon farkı verilmedi. Ancak 2014 yılın içinde Hâkim ve Savcılara çok yüksek oranda zam öngörüldü. Bunun devlet bütçesine getireceği maliyette çok yüksek. Devlet, memur ve emekliye zam söz konusu olduğu zaman ekonomik dengelerden bahsediyor. Dolayısıyla hükümetin ücretlendirme politikasında bir tutarsızlık var. Bir taraftan imtiyazlı memur sınıfı oluşturuyorsunuz, diğer taraftan memur ve emekliyi inim inim inletiyorsunuz. Ayrıca işe alım süreçleri de sıkıntılı. Özellikle sözlü sınavların adil, kayırmacılıktan uzak olmasına dikkat ve özen gösterilmelidir. Aksi halde devletin ve kurumların saygılığı ve güvenirliliği yara alır. Ülkemizde iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında çıkması beklenilen yönetmelik ve yasalar beklemede. Bunların biran önce çıkarılması gerekiyor. Devlet, Kamu Yönetiminde Personel Verimliliği’ni artırmak istiyorsa gerekli önlemleri almak zorundadır.”

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.