Devletin Mali Planlarını Emekli ve Memur mu bozuyor?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 2015 yılı emekli ve memur maaş zammının 3+3 olacağının açıklaması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, memuru köle olarak gören bir yönetimin sosyal devlet anlayışından, haktan ve adaletten bahsetmesi anlamsızdır, dedi.

Devletin Mali Planlarını Emekli ve Memur mu bozuyor?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 2015 yılı emekli ve memur maaş zammının 3+3 olacağının açıklaması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, memuru köle olarak gören bir yönetimin sosyal devlet anlayışından, haktan ve adaletten bahsetmesi anlamsızdır, dedi.

17 Ekim 2014 Cuma 23:21
Devletin Mali Planlarını Emekli ve Memur mu bozuyor?
Şenocak, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in Vergi Denetim Kurulu Başkanlığında, Makro Ekonomik Gelişmeler Ve Ocak-Eylül 2014 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları, 2014 Sonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2015 Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısı hakkında düzenlediği toplantıyı basından takip ettik.
 
2015 Yılında 3+3 Zam ve Enflasyon Farkı
Cari açığın düşürülmesini gerekçe göstererek 2015 yılında da ekonomik plan uygulamalarının sıkı bir şekilde takip edileceğini ve taviz verilmeyeceğini yapılan açıklamadan anlıyoruz. Memur ve emekliye 2015 yılında 3+3 yıllık zam ve enflasyon farkı verileceği belirtiliyor. Ancak Hâkim ve Savcılar ile Akademisyenlere yapılması öngörülen zamların, memur ve emekliye yapılacak zam mı gölgede bıraktığı, hatta dudak uçuklatan bir fark oluştuğu görülüyor. Bu son derece düşündürücüdür.
 
Akademisyen, Hâkim ve Savcılara Dudak Uçuklatan Zam
Meclis’e gönderilen Yükseköğretim Personel Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısında Akademisyenlere 2016 yılından itibaren geçerli olmak üzere 726 lira ile 835 lira arasında zam yapılması öngörülüyor. Bunun bütçeye maliyeti ise 1,1 milyar liradır.
 
Hâkim ve savcılara yüzde 10 ile yüzde 35 arasında 1155 lira seyyanen zam yapılması kararlaştırıldı. Bu zamların bütçeye maliyeti ise 220 milyon liradır.
 
Hâkim ve Savcılar ile Akademisyenlere dudak uçuklatan zammı gözünü kırpmadan veren Hükümet, konu emekli ve memur olunca bütçe açığından, enflasyondan, cari açıktan bahsediyor. Emekli ve memura zam vermemek için her türlü bahane uyduruluyor. Devlet eliyle sınıf ayrımcılığı yapılıyor. Hâkim ve Savcılar ile Akademisyenlere verilecek zammın bütçeye getirdiği yükün hesabını yapmayan Hükümet,  emekli ve memur zammı gündeme geldiği zaman bütçe hesabı yapmaya başlıyor.
 
%9’luk Zamlar Memur ve Emeklisini Vurdu
Avrupa’nın en ucuz doğalgaz ve elektriğini sağlayan ülke olduğumuz söyleniyor. Doğalgaz ve elektriğe, Ankara Büyükşehir Belediyesince Ekim ayından itibaren de suya yapılan yüzde 9 zamların emekli ve memuru inim inim inlettiğini niye söylemiyorsunuz. Emekli ve memurun alım gücü kalmadı. Elektriğini, suyunu, doğalgazını ödeyemez hale geldi. Pazara gidemez hale geldi. Emekli ve memuru yoksulluk sınırın altında yaşatmaya mecbur bıraktınız. Fakire destekten bahsediyorsunuz; sözünü ettiğiniz destek; makarna, pirinç, çay, peynir mi? Emekli ve memurlarımız çocuklarını okutamıyor. Üniversiteye gönderemiyor. Gazete, kitap alamıyor, tatil yapamıyor. Ek iş bulabilirlerse, ‘bugün karnım doyacak’ diye şükrediyor.
 
Cari Açığı Memur ve Emeklisi mi oluşturuyor?
Cari açığın büyütülmemesinden söz ediyorsunuz. DESK ve Din Bir-Sen olarak bu düşünceye katılıyoruz. Ancak hesapsız harcamalarınız ile bu ne kadar mümkün? Devletin cari açığını emekli ve memur mu yükseltiyor? Memur ve emeklilerini diğer meslek gruplarından ayırıyorsunuz. Memur ve emeklisine zam vermeye geldi mi, cari açık diyorsunuz. ‘Mali kazanımları riske atmayacağız, planlarımız aynen devam edecek, tasarrufları artıracağız,’ diyorsunuz, ancak harcamakta sınır tanımıyorsunuz. Böyle bir mantık olabilir mi? Böyle bir sosyal devlet anlayışı olabilir mi? Devletin tasarrufunu memur ve emeklisine vereceğiniz üç kuruş zam mı deliyor? Hükümet’in ekonomik planlarını memur ve emeklisi mi bozuyor? 2015 yılında çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz, diyerek milletin aklıyla alay ediyorsunuz. Bu kadar olmaz. El insaf diyorum.
 
Memur-Sen’in, Sendika Olarak Tanınmadığı Tescillenmiş Oldu
Maliye Bakanı Sayın Şimşek, 2015 yılında memur ve emeklisine 3+3 zam ve enflasyon farkı verileceğini açıkladı. Hükümet’in, yetkili sendika ile toplu görüşme masasına oturmadan yaptığı bu açıklama, Memur-Sen’in sendika olarak tanınmadığını gösteriyor. Memur-Sen, üye çokluğuyla, yetkili sendika olmakla övüne dursun, Hükümet tarafından sendika olarak tanınmayan bir sivil toplum kuruluşunun hiçbir hükmü yoktur. Memur ve emekli haklarını savunamayan bir sendika olduğu Hükümet tarafından yapılan açıklama ile de resmen tescillenmiş oldu.”
 
 

Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ilyas 2014-10-18 02:30:49

Böyle bir zam olayını Erbakan Hoca zamanında yaşadı bu millet. Memura.%30/35 gibi Askere de%70/75 gibi bir zam verildi. Sonra da asker döndü kendisine bu kıyağı yapan hükümeti darbe ile alaşağı etti. İyi değil böyle şeyler. Ortalama memur maaşları halen yoksulluk sınırının altında. Buna bir çözüm bulsunlar. Yoksa adli ve Akademik personel zaten belli bir düzeyin üstünde gelir elde ediyor.