Din-Bir-Sen 2. Olağanüstü kongresi yapıldı

Din-Bir-Sen’in 2. Olağanüstü kongresi 28-29 Kasım 2015 tarihinde Büyük Anadolu Otel’de yapıldı.

Din-Bir-Sen 2. Olağanüstü kongresi yapıldı

Din-Bir-Sen’in 2. Olağanüstü kongresi 28-29 Kasım 2015 tarihinde Büyük Anadolu Otel’de yapıldı.

30 Kasım 2015 Pazartesi 18:04
Din-Bir-Sen 2. Olağanüstü kongresi yapıldı
 
Genel Başkan Lütfi Şenocak’ın aday olmadığı kongre Cumartesi günü başladı. Kongrenin açılışını yapan Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Yıldız yaptığı konuşmada kongrenin hayırlı olmasını temenni etti. Kongreden güçlü bir şekilde çıkacağız. Kazanan Din-Bir-Sen olacaktır, dedi. Kur’an tilavetinin ardından kongreye Yıldız’ın gündemi okumasıyla devam edildi. İstiklal Marşının okunmasının ardından şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. 
 
Açılış konuşmasını yapmak üzere Genel Başkan Lütfi Şenocak kürsüye davet edildi. Divanı, İl ve İlçe Başkanları ile delegeleri selamlayan Şenocak, bugüne kadar sendikamızın adına yakışır şekilde hareket ettik. Adımıza yakışır şekilde kusursuz hizmet etmeye özen gösterdik. Çalıştık ve başardık. Hiç şüphesiz bu başarı hepimizindir, diye başladığı sözlerine şöyle devam etti. “Bugün olağanüstü kongre nedeniyle toplanmış olmamıza rağmen hepimizde ayrı bir heyecan var. Çünkü hepimiz bu sendikanın birer neferi olarak canla başla çalışıyoruz. Bu sendikayı yaşatmak ve daha ileriye götürmek için uğraşıyoruz.  Sendikamıza sahip çıkmak için hiçbir fedakârlıktan çekinmedik. Bugünlere dişimizle, tırnağımızla geldik. Ama hiçbir zaman yılmadık. ‘Ben’ düşüncesiyle hareket etmedik. Hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için, diyerek mücadele ettik. Sabrederek bugünlere geldik. 
 
Din Bir-Sen, sadece diyanet camiasının değil, aynı zamanda içinde yaşadığımız sosyal hayatın sorunlarının çözülmesi içinde öneriler sunan bir sendika konumuna gelmiştir. Çalışmalarıyla, doğru düşünce ve kararlı söylemleriyle ön plana çıkan sendikamız din görevlilerinin fiili temsilcisi konumuna gelmiştir.
 
Kıymetli kardeşlerim, Din-Bir-Sen büyük bir sendikadır. Unutmayınız ki, bir sendikanın büyüklüğü üyelerinin sayısıyla ölçülmez. Etkisi ve yaptığı hizmetlerle ölçülür. Etkili ve heyecan uyandıran bir sendika olduğumuzu unutmayın. Bu nedenle Din-Bir-Sen’in önü tıkanmak istenmiştir. 
 
Din-Bir-Sen’i daha ileriye götürmek, diyanet teşkilatlarında canla başla fedakârca görev yapan din görevlilerinin eğitsel, sosyal, kültürel ve mesleki sorunlarını gün yüzüne çıkararak, üstü örtülmeye çalışılan sorunları kamuoyu ile paylaşarak ve yetkili makamlara ileterek çözülmesi ve din görevlilerinin daha sağlıklı bir ortamda hizmet vermesini sağlamak amacıyla hizmet ettik. 
 
Bu itibarla bu kongrenin hepimiz için hayırlı olacağını umut ediyorum. Kim kazanırsa kazansın, kazanan Din-Bir-Sen olacaktır.”
 
Yusuf Özdemir; doğruların yanında, yanlışların karşısında durarak mücadele vereceğiz.
 
Daha sonra Genel Başkan adaylarından Samsun Salı Pazarı İlçe Başkanı Yusuf Özdemir kürsüye geldi. Salonu selamladıktan sonra yaptığı konuşmada, kuruluş amacımız tüzüğümüzde belirtilmekle birlikte, hizmet kolumuzda doğruların yanında, yanlışların karşısında durmak mücadelesi vermektir, diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Sendikalar mesleki dayanışma amaçlı sevil toplum örgütleridir. Demokratik hayat insan onurunun gereğidir. İnsanların doğuştan elde ettiği seçme ve seçilme, kendini ifade edebilme hakkının bir göstergesidir. Bugün ülkemizdeki en temel sorunlardan biri tüm sivil toplum örgütlerimizin başta kendi iç yönetimleri olmak üzere tam demokratik prensipleri uygulayamayışıdır. Her fert haklarını sonuna kadar kullanma cesaretini göstermelidir.” 
 
Celalettin Akçadoğan, değişim, yenilik ve hizmetten yana oy kullanmanızı arzuluyoruz.
 
Genel Başkan adayı olan Trabzon İl Başkanı Celalettin Akçadoğan’da yaptı konuşmada, Diyanetteki ilk sendika Din Gör Sen adıyla 1998’de kuruldu. Diyanet ve Vakıflar iş kolunda faaliyet gösteren sendika sayısı şu an itibariyle 14.  Mevcut düzen böyle devam ettiği sürece yenilerinin kurulması da ihtimal dâhilinde. Sendika sayısının bu kadar fazla oluşu teşkilattaki bölünmüşlüğün ifadesi olduğu gibi aynı zamanda beklentilerin karşılanamamasının sonucudur. Bizler, sendikal faaliyetleri bir hizmet yarışı olarak görüyoruz. Bu bağlamda haddimizi de hakkımızı da iyi biliyoruz. Çalışma barışını bozacak her türlü söz ve davranıştan uzak durmanın gereğine de inanıyoruz. 
 
Hasan Türüt; hizmet etmek için hep birlikte el ele yürüyeceğiz.

 
Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan adayı Hasan Türüt’de divanı, Genel Başkanı, İl, ilçe Başkanlarını ve delegeleri selamladıktan sonra yaptığı konuşmasında, 2. olağanüstü kongremizin; sendikamızın geleceği, kıymetli mensupları ve ülkemizin içinde bulunduğu süreçte halkımızın huzuru, mutluluğu, refahı ve güveni için katkı sağlamak noktasında hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlâ’mdan temenni ediyorum, diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Gelinen süreçte sendikamızın selameti ve geleceği açısından yararlı olacağına kanaat getirdiğimizden Yönetim Kurulu olarak olağanüstü kongre kararını aldık. İcra ettiğimiz 2. Olağanüstü kongre de arkadaşlarımın takdiri sonucu ekibimle birlikte sendikamızın hizmetine talibiz.
 
Bugün burada sizlerin takdiri ve desteğini eskiden olduğu gibi alabilirsem, sizlerin emrinde ve hizmetinde bulunmaya devam edeceğim. Ekibimle birlikte, bu kutlu yolda sizler için çalışma onuruna erişmiş olacağız.

Saygıdeğer Genel Başkanımız ve siz değerli dava arkadaşlarımızın da üstün gayretleriyle sendikamızın teşkilatlanması, ayaklarının üstüne sağlam basabilmesi, kamuoyu nezdinde ağırlığını hissettirme süreci tamamlanmıştır. Artık bugünden itibaren bizde varız diyebileceğimiz bir yola girilmiştir. Bu yolda hep birlikte el ele yürüyeceğiz.

Kardeşlerim, ekibimizle birlikte sizlerin ve sendikamızın sorunlarını biliyoruz. Acil çözülmesi gereken problemler var. Bunlara vakıfız. Teşkilatımızın taşrada karşılaştığı sorunları beş temel esasta değerlendirerek çözümünden yanayız.” Diyerek bu sorunları maddeler halinde açıklayarak çözüm önerilerini açıkladı.
 
Kadın Kolları Genel Başkanı Zehra Moran Ustaoğlu; beraber çalışmalıyız.
 
Daha sonra Din-Bir-Sen Kadın Kolları Genel Başkanı Zehra Moran Ustaoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında, sendikanın en büyük eksikliği kadınların önemsenmemesidir. İstekler havada kaldı. Kadın temsilciler yalnız bırakıldı. Eski yönetimin tecrübelerinin göz önüne alınmasını istiyorum. Beraber çalışmalıyız. Hantallaşan yapıyı onarmamız gerekiyor, dedi. 
 
Daha sonra sırasıyla Arif Kaplan, Şükrü Şahin, Selim Aydın, Veli Ekin, Zeki Çolak, Şevket Bozdoğan, Mustafa Yardımcı, Cevdet Kartal, Mehmet Şirin Ersan, Erdinç Kontaş, Ahmet Aladağ birer konuşma yaparak Din-Bir-Sen’in büyümesi ve gelişmesi için birlik ve beraberlik mesajı verdiler. 
 
Şenocak; Sizlere hakkımı helal ediyorum.
 
Kongrenin sonunda veda ve helallik almak üzere kürsüye davet edilen Genel Başkan Lütfi Şenocak, Başkan adayları çok güzel konuşma yaptılar. Hepsinin projeleri de güzel. Sendikamızın büyümesi ve gelişmesi için iyi düşünülmüş, iyi planlanmış projeler. Kurucu Genel Başkanınız olarak gözüm arkada değil. Çünkü Din-Bir-Sen’in lider yetiştirdiği görülüyor. 3 liste ile hizmet yarışında atağa kalktığını görüyorum. Bu sevindirici. Bursa ve Kahramanmaraş Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Çok çalıştılar. Birlikten yanayız. Bu yarışa tek liste ile çıkılmaması birlik ve beraberliğimizi bozacak değildir. 
 
İnsanız, hatalarımız olabilir. Doğal olarak burada muhakeme de edileceğiz. Doğrularımız, yanlışlarımız söylenecektir. Gücenmiyorum. Mali Raporlar ve faaliyet raporu okundu ibra edildi. Sizlere teşekkür ediyorum.
 
Doğal olarak emekli olduktan sosyal hayatıma devam etmek zorundayım. Bunun için  Müstakim Turizm adında bir şirket kurdum. Çünkü başka iş yapamam. Emeklilik sonrası en iyi yapabileceğim işi kurdum. Müstakim Turizm olarak Kasım’dan sonra 2 üyeyi Umre’ye götüreceğiz. Buradan söz veriyorum. Din-Bir-Sen üyesi 5 kişiyi her yıl Umre’ye götüreceğim. 2. Olağanüstü kongrenin sendikamıza hayırlı olmasını diliyorum.”
 
Lütfi Şenocak, hayatta olduğu ve sendika var olduğu müddetçe onursal genel başkanlığa seçildi. 139 delegeden 88’nin oy kullandığı kongrede çarşaf liste ile seçime gidildi. Genel Başkan Yardımcılarından Zeki Çolak’ın aday olmadığı seçim sonunda; Genel Başkan Yardımcıları Hamdullah Silindir, Mesut Çakıroğlu, Ahmet Ceylan yeniden seçildiler. Genel Başkan Yardımcılıklarına Mevlüt Yıldız - Menderes Ateş, Enver Çakıroğlu – Mehmet Çelik, Genel Başkan adaylarından Hasan Türüt ve Yusuf Özdemir eşit oy aldıkları için Salı günü İlçe Seçim Kurulu’nda yapılacak olan kur’a çekimi ile sonuçlar netleşecek.
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.