Din Bir Sen Başkanına Kınama

Kahramanmaraş Din-Bir-Sen’den Diyanet-Sen’e geçiş yapan 300 sendika üyesi ile ilgili olarak Din Bir Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir’in yaptığı açıklamalar istifa eden üyelerce tepkiyle karşılandı.

Din Bir Sen Başkanına Kınama

Kahramanmaraş Din-Bir-Sen’den Diyanet-Sen’e geçiş yapan 300 sendika üyesi ile ilgili olarak Din Bir Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir’in yaptığı açıklamalar istifa eden üyelerce tepkiyle karşılandı.

05 Kasım 2016 Cumartesi 14:37
Din Bir Sen Başkanına Kınama
DİN BİR SEN GENEL BAŞKANI ÖZDEMİRDEN YAKIŞMAYAN TAVIR

2015 Tarihinde Diyanet-Sen’den Din Bir Sen’e geçen Şevket Bozdoğan ve yönetimi ile ilgili sümen altı adilmiş açıklamaları tekrar gündeme taşıyarak, savunma dili oluşturan Özdemir, 2015 yılında bu karara saygı duyan Diyanet-Sen yönetiminin yaptığını yapmayıp hakaretlere varacak derecede Bozdoğan’ı itibarsızlaştıran açıklamalar yaptı.

İstifa eden üyeler Yusuf Özdemir’in bu tutumu karşısında, “Din Bir Sen kurucusu Lütfi Şenocak’ın Diyanet-Sen’de uzun yıllar görev yaptığını biliyoruz. Şenocak daha sonra Din Bir Sen’i kurdu. Şenocak kurduğu bu yeni sendika ile başlayan sendikal süreçte diğer sendika başkanları ile arasında hiçbir surette çekişme olmadı. Sendikacılık anlamında bir yarış havasında gecen mücadele döneminde ne Sayın Şenocak tarafından, ne de diğer sendikalar tarafından ‘ihanet’ ifadesi kullanılmadı. Sendikal mücadelede hataların olabileceğini, kırgınlıkların da olabileceğini ama bütün kırgınlıkların din görevlilerinin onurlu yaklaşımı ile kardeşlik bilinci içerisinde şekilleneceği muhakkak.” İfadeleri kullanarak aldıkları kararlara karşı daha saygılı bir üslup kullanılması gerektiğini belirttiler.

İstifa eden üyeler, “Din Bir Sen Kurucu Genel Başkanı olan Lütfi Şenocak’ın büyüttüğü, zirveye taşıdığı sendikanın şimdi iftiralarla, sert bir dil ile Din görevlilerini ötekileştiren bir söylemle yönetilmesi ciddi talihsizliktir. 

Diyanet-Sen’in 15 Temmuz ve öncesinde Din Görevlileri için İLİTAM başta olmak üzere birçok konuda vermiş olduğu örnek mücadele ortada iken sendikal çalışmada yapıcı muhalefet görevi yapması gereken daha iyi sendikacılık noktasında fikrini sunması gereken Özdemir’in ‘Diyanet-Sen’i FETÖ’cülere destek verdi niteliğinde kullandığı sözlerinden dolayı din gönüllüleri olarak kınıyoruz.”
dediler.

Yusuf Özdemir’in yetkili sendikaya olan muhalefetini, “İLİTAM din görevlileri için vazgeçilmez bir hak. Bu konuda Diyanet Sen gerçekten ciddi girişimlerde bulunmuşsa da faşist 28 Şubatçı sendika ve FETÖ’cülerin başarının Diyanet Sen hanesine yazılmasından duydukları rahatsızlık nedeniyle engellemişlerdir. Bu konuda Özdemir’e düşen kınamak, başarısızlıkla suçlamak değil yetkili sendika ile el ele vererek bu sorunun çözümüne katkı sunulacağı şeklinde olmalıdır.

Din gönüllüleri olarak aynı çatı altında farklı sendikaları tercih eden kişilere saygı duyulmasını, bir zamanlar beraber olunan yol arkadaşlarının çalışmalardan dolayı, izlenilen yol haritalarından dolayı tercihlerini değiştirme fikrine son derece saygılı olmasını kendilerine tavsiye ediyoruz. 

‘Kırarak, inciterek, ‘Biz din görevlilerine hizmet ediyoruz’ diyerek herkesi ötekileştiren Özdemir, unutmamalıdır ki Diyanet alanında sendikacılık yapan bütün sendikalar Din görevlileri için çalışmakta. Din görevlileri sendikasının sağlıkçıların, eğitimcilerin kazanımları için uğraştığını düşünüyorsa ciddi yanılgı içindedir.” sözleriyle eleştiren mustafi üyeler, bir noktada tüm sendikalara da ‘muhalefet etme adına üyelerin hakkını araya vermeyin’
 çağrısında bulunmuş oldular. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.