Din Bir-Sen, Din görevlileri şokta!

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, C grubu camilerin bir alt gruba düşürülmesiyle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Din Bir-Sen, Din görevlileri şokta!

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, C grubu camilerin bir alt gruba düşürülmesiyle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

20 Ekim 2014 Pazartesi 14:39
Din Bir-Sen, Din görevlileri şokta!
banner283
Din görevlileri şokta! Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’na seslendi: “Açıklama Bekliyoruz!”

Şenocak, açıklamasında şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı sessiz sedasız C grubu camii grubunu değiştirdi. Kamuoyuna bir açıklama yapılmadı. Her zaman olduğu gibi ‘yaptım oldu’ zihniyetiyle hareket ediyorlar.

Şehir merkezlerinde yer alan C grubu camilerde hem İmam-Hatip hem de Müezzin-Kayyım görev yapıyor. C grubu camilerin bir alt gruba, yani D grubuna düşürülmesiyle 12.500 Müezzin-Kayyım ve 75.000 İmam-Hatip mağduriyet yaşayacak.

Bir haber sitesinden edindikleri ( ki o site Dinihaberler.com)bilgiyle sendikamızı arayan üyelerimiz ve diğer din görevlileri şaşkınlık içinde. Şok olduklarını ifade ediyorlar. Doğrusunu isterseniz, haberi aldığımızda biz de şaşkınlık geçirdik. Diyanet İşleri Başkanlığı böyle bir çalışma içinde olduğunu duyurmadığı gibi, bu çalışmanın gizli kapaklı yapılmasını da anlayabilmiş değiliz. Bu çalışmanın nedeni, paralelci diye adlandırılan bazı din görevlilerinin önünü kesmek mi? Rotasyon uygulamasında kayırmacılık yapıldığı biliniyor. Rotasyonla tayini çıkan, ancak yerini beğenmediği için en güzel yere atananlar olduğunu biliyoruz.

Edindiğimiz bilgilere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı küçük çaplı bazı C grubu camileri D grubuna indirmiştir. Bu çalışma da camilerin cemaat sayısına bakılmadığı ifade ediliyor. Buradan anladığımız, camilerin sadece küçük büyük kategorisinde değerlendirildiğidir.

12.500 Müezzin-Kayyım, 75.000 İmam-Hatip’in bu uygulamadan mağdur olacağı düşünüldüğünde ortaya çok vahim tablolar çıkmaktadır. C grubu camilerimizde görev yapan din görevlilerimiz, ev almak ve çocuklarını okutabilmek amacıyla rotasyonla büyük şehirlere atanmayı beklerken D grubu bir camiye atanması gündeme gelmiştir. Köylerde bulunan D grubu camiye atanacak olan din görevlisi lojmanı olmadığı için çoluk çocuğuyla birlikte perişan olacak, barınma sıkıntısı yaşayacak. Ev bulamayacak. Önümüzde gelmekte olan bir kış var. Bu mevsimde din görevlilerine yapılan bu zulmü kabul etmemiz ve onaylamamız mümkün değildir. İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların mağduriyetleri bununla sınırlı kalmayacaktır. C grubu camilerimizde görev yapan din görevlilerinin hayalleri suya düşmüştür. Gelecek planlarını yeniden yapmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu uygulamanın hem din görevlilerimizde hem de bunların ailelerinde yaratacağı psikolojik sorunları düşünmek bile istemiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin endişesini gidermek için bir açıklama yapmak zorundadır.

Edindiğimiz bilgiye göre, yaklaşık 20.000 din görevlisinin mağduriyeti 5.000 Müezzin-Kayyım kadrosunun atanmasına denk geliyor. Bu sonuca göre 5.000 din görevlisi kadrosu açıkta kalacak ve Diyanet istediği gibi kullanabilecektir. Camilerimizde din görevlileri açığı olduğu biliniyor. Diyanet’in din görevlileri alımını sınırlandırdığını düşünüyoruz.

Daha önce de rotasyon uygulamasının sakıncalarını söylemiştik. Ancak Diyanet bizi dinlemedi. Neticede bir İmam arkadaşımız intihar ederken, bir İmam arkadaşımızda kendini yakmaya kalktı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu son uygulamasının da çok üzücü sonuçlar doğuracağını belirtmek istiyorum. Şu olacak bu olacak şeklindeki bir açıklamadan şiddetle ve özenle kaçınıyorum, ama Diyanet İşleri Başkanlığı bu uygulamayı derhal ve acil olarak gözden geçirmelidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
THE İMAM 2014-10-20 15:16:03

CAMİLER HAFTASI HEDİYESİ..

Avatar
hakını alamayan fakirler 2014-10-20 15:32:16

ku l hakkını anlatırlar ama zaten imam demek mağdur ve mazlum demek nasılmı cemaate karşı maskara amire karşı maskara torpillilere karşı maskara bayramlarda maskara resmi izinlerde maskara lisans tamamlamada maskara

Avatar
ŞEF 2014-10-20 15:42:14

ŞEFLERE ROTOSYON ÇIKTIĞINDA SESİNİ ÇIKARMAYAN SENDİKA VEYA ÇAKIRIP CILIZ KALAN SENDİKMA AĞALARI, OH OLSUN DİYEN İMAM-HATİP VE MÜEZZİNLER SIRA SİZE DE GELDİ HAYIRLI OLSUN. AMA YİNE SİZE ADALİTLİ DAVRANILIYOR. KADEMELİ OLARAK YAPILIYOR, ŞEFLERE BÖYLE BİR ŞEY YAPILMADI ,TOPTAN ÖCÜ GÖRÜLDÜ HEPSİ ÖTELENDİ, NE OLDU HİÇ BİR ŞEY BİZE BİR ŞEY OLMADI AMA HAKSIZLIĞA SUSUNLAR VE ALKIŞLAYANLAR SIRA SİZE DE GELDİ.HAYIRLI OLSUN

Avatar
Şube müdürü 2014-10-20 16:01:06

Bırak başka bırak... İmamlarla uğraşmaya değmez. Diyanet ne yapıyorsa doğru yapıyor

Avatar
a b c d 2014-10-20 16:08:20

zaten işin başında yanlış yapıldı caminin gurubu olur mu bir üstteki imam alt gurupta görev yapan imama tepeden bakıyor buda görevliler arasında psikolojik olarak bunalım yaşatıyor guruplar kaldırılmalı isteyen her camiye müracaat edebilmelidir sesi yok rapor almış yıllardır aynı raporla istediği gibi at koşturuyor başkası müracaat etmek istese dünya kadar şart koşuyor zaten imam başka bir camiye geçmek için nedir bu zülüm bu işkence müktesebi varsa her camiye müracaat etmelidir şart şurt kaldırılmalıdır bekliyoruz inşallah hayırlı haber alırız.

Avatar
rapor al 2014-10-20 16:15:18

yıllardır köylerden şehre gelemeyen imamlar hemen bir çok uyduruk yalan rapor alıp şehrin en iyi camisine geliyor babam hasta deyip alıyor babası köyden şehre hiç gelmedi nice böyle sahtekarlar bunları araştırın bakalım neler göreceksiniz her zaman dürüst işini göremedi , yapamadı, beceremedi yazık.

Avatar
sendikalar 2014-10-20 16:19:32

sendikalar işin içine girdi dengeler bozuldu imamlar arsında ayrımcılıklar başladı adaletsizlikler arttı sen ben kavgası başladı vel hasıl düzen bozuldu...............,

Avatar
anadolu51 2014-10-20 16:21:47

en doğrusu yapılmış tarihi cami mi c grubu olmalı cemaat sayısı yüksek olan cami mi