DiN Bir-Sen; din görevlilerimiz için uzaktan eğitim modeli bir umuttur!

İlahiyat ön lisans mezunları kendilerine tanınacak hakla lisans almayı beklerken yine umduğunu bulamadı. Lisans tamamlama 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı için son kez uygulanacak. Üstelik eğitimleriyle ilgili olmayan derslerin farklarını vererek.

DiN Bir-Sen; din görevlilerimiz için uzaktan eğitim modeli bir umuttur!

İlahiyat ön lisans mezunları kendilerine tanınacak hakla lisans almayı beklerken yine umduğunu bulamadı. Lisans tamamlama 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı için son kez uygulanacak. Üstelik eğitimleriyle ilgili olmayan derslerin farklarını vererek.

21 Eylül 2015 Pazartesi 12:55
DiN Bir-Sen; din görevlilerimiz için uzaktan eğitim modeli bir umuttur!
 
 
Şenocak; lisans tamamlama beklentimizi karşılamadı.”
 
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, lisans tamamlama beklentimizi karşılamıyor, dedi. 
 
Şenocak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Hatırlanacağı gibi Sağlık Alanı önlisans Mezunlarının Lisans Tamamlama Programlarına alınması 19/11/2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6569 Sayılı Kanun'un Geçici 69. Maddesi uyarınca sağlık alanındaki önlisans mezunları için lisans tamamlama programı açılması hükmü getirilmiştir. Aynı hükmün sadece din görevlilerinin lisans tamamlaması için de getirilmesini istiyoruz. 
 
-İlahiyat önlisans mezunlarına lisans hakkı tanınması için çalıştık-
 
Din Bir-Sen olarak 2 yıldır ilahiyat önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı tanınsın diye çalmadığımız kapı kalmadı. YÖK’e yazdık. Bazı üniversitelere yazarak ilahiyat önlisans mezunu olup halen Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan din görevlilerine lisans tamamlama hakkı tanınmasını talep ettik. Ancak bu talebimiz karşılık bulmadı. Diyanet İşleri Başkanlığı, kurum bünyesinde çalışan personelinin hakkını korumak zorundadır. Önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı şartsız verilmeli ve önlisans mezunu olan hiçbir din görevlisi açıkta kalmamalıdır. 
 
-Üniversite Rektörlüklerinin açıklaması-
 
Üniversitelere yaptığımız talepler neticesinde rektörlüklerden şöyle bir açıklama yapıldı: ‘Önlisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler göz önünde tutulduğunda bütün başvuruların bir defada karşılanamayacağı, dolayısıyla takip eden yıllarda da bu lisans tamamlama programlarının devam edeceği ortadadır. Bu noktadan hareketle, Kurulumuza intikal eden bu yıl belirlenen alanların dışında başka önlisans alanlarının da lisans tamamlamaya ilave edilmesine yönelik taleplerin üzerinde ciddiyetle durulacağını ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının da görüşü alınarak bir sonraki yılda yapılacak çalışmalarda değerlendirmeye alınacağını kamuoyuna bildiririz.’
 
-D.İ.B. da Lisans mezunları ile aynı işi yapan önlisans mezunları mağdur-
 
İlahiyat önlisans programını bitirmiş çok başarılı din görevlilerimiz var. Eğitimlerine lisans programıyla devam etmek istiyorlar. Lisans tamamlamayı zorlaştırmak için bazı kriterlerin ileri sürülmesi nedeniyle din görevlileri açıkta kalmamalı ve lisans tamamlama programından tam olarak faydalanabilmelidir. Unutulmamalıdır ki, İlahiyat önlisans mezunu olup Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan binlerce din görevlisi var. Lisans mezunlarıyla aynı işi yapmalarına rağmen özlük hakları lisans mezunlarından daha düşük seviyede.  lisans mezunları ile aynı haklara sahip olmak için okuyan din görevlilerimiz talebin çok olması bahanesiyle çeşitli kriterlerle karşılaşıyor ve lisans tamamlamaya giremiyorlar. Hâlbuki önlisans mezunu olan din görevlilerimiz için uzaktan eğitim modeli bir umut olmuştur.”


 
-İlahiyat Fakültelerine sınavsız geçiş hakkı verilmelidir-
 
İlahiyat önlisans mezunlarına tanınan hakla Açıköğretim Fakültesi İşletme, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri gibi derslerden birinin fark derslerini vererek lisans programına sınavsız geçiş hakkı verilmiştir. Ancak bu uygulama üniversitelerin ileri sürdüğü çeşitli nedenlerle sadece 2015 ve 2016 yılı için geçerli olacak. Sonraki yıllarda bu sistem uygulanmayacak. Lisans programına alımlar DGS sınavı ile tercih usulü yapılacak, diyen Şenocak, değerlendirmesini şu sözlerle tamamladı: “Din-Bir-Sen olarak ilahiyat önlisans okuyanların aynı bölümde lisans tamamlamasını istiyoruz. İlahiyat ile ilgisi bulunmayan, örneğin İşletme ve İktisat Bölümlerinin fark derslerini vermek suretiyle bu bölümlerden mezun olacak din görevlileri yine mağdur olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda çalışma yapmasını bekliyoruz.”
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vural 2015-09-21 13:39:31

Tabi canım, sınavla girenler bir haksızlığa uğramazlar o zaman.. Çalışanla çalışmayan arasında fark, adalet kavramı ne olacak..!!?

Avatar
Necla 2015-09-21 14:02:48

Almanya da önlisans hakkı tanınınca çok sevinmiştim, nihayet bende ilahiyatı bitirebilecektim diye düşünmüştüm, iki yıllığı zevk ve umutla okudum ve icazet sınavını da başarıyla geçtim ama hiç bir işe yaramadım yine evdeyim. Sanmıştım ki ardından iki yıllık lisansımı da yapıp görev yapabilecem, en büyük hayalimdi Almanya da dini eğitim hizmeti vermek, Rabbimin huzurunda işe yaramak... Avrupalının sesini kimse duymuyor ama ben duymayanları Allah a şikayet ediyorum.

Avatar
Habip 2015-09-21 14:22:23

Uzaktan lisans tamamlama programı düşüncenizi tamamen destekliyoruz yetkililerin bu sese kulak vermelerini istiyoruz

Avatar
musti 2015-09-21 16:46:31

O zaman universiteye giris sinavi neden var ki butun alanlarda kaldirin sinavlari ülke kalkinsin nasil iyi fikir oyle degil mi:)

Avatar
ilahiyatci 2015-09-21 18:46:30

Bazıları çalış diddinsin sınav kazansın bazıları çalışsın DGS kazansin yan gelip yatan din görevlisi sınavsız lisans bitirsin bu nasıl adalet ulan tukureyim sizin adaletinize yuh be .ayıp lisans tamamlamak isteyen çalış kazansın kardeşim elinden alan mi var.

Avatar
erol 2015-09-21 19:41:35

biz işletme lisansı 90 lı yıllarda bitirdikte ne oldu , kuruma yönelik olmadığı için halen önlisans bazında ek gösterge ile görev yapıyoruz,

Avatar
kölü 2015-09-21 22:10:12

sizce sadece diyanet personeline bu hakkın tanınması adalet mi?

Avatar
yusuf 2015-09-21 22:38:11

Niye bu kadar hasedsiniz özellikle özellikle bu ilahiyatcilar.catlasinzda ilitam olacak