Din Bir-Sen Diyanet ile Hangi Konuları Görüş

Genel Müdürler ve Daire Başkanları İle Hangi Konular Görüşüldü?

Din Bir-Sen Diyanet ile Hangi Konuları Görüş

Genel Müdürler ve Daire Başkanları İle Hangi Konular Görüşüldü?

15 Ocak 2015 Perşembe 14:30
Din Bir-Sen Diyanet ile Hangi Konuları Görüş

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Genel Sekreter Hamdullah Silindir ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çolak’ın geçtiğimiz hafta içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapmış oldukları ziyaret geniş yankı buldu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret eden Genel Merkez Yönetimi, merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan personelin sorunlarını anlatarak, diyanet camiasının sorunlarını içeren bir dosya sundular. Genel Merkez Yönetiminin, Görmez’i ziyaret öncesinde görüştüğü Daire Başkanları ve Genel Müdürlerle hangi konuların görüşüldüğünün kamuoyunda merak edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yapıldı.

Kimlerle Görüşüldü?

Diyanet İşleri Başkanlığında Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak, Sınavlar Daire Başkanı Dr. Burhan Erkuş, Atama 1 Daire Başkanı Recep Sönmez, Atama 2 Daire Başkanı Dr. Muhammet Ali Asar, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Osman Traşçı, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Uludağ, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş ve Din İşleri Yüksek kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar ile görüşen Genel Merkez Yönetiminin, merak edilen görüşmelerle ilgili açıklamayı Genel Başkan Lütfi Şenocak yaptı.

Diyanet Camiası İçin Faydalı Bir Görüşme Oldu

Şenocak, teşkilatın tüm mensuplarını ilgilendiren konularla ilgili ilk görüşmelerimizi Daire Başkanlarımızla yaptık. Aynı konuları Genel Müdürlere aktararak görüşmeye devam ettik. Çok kapsamlı ve derinlemesine bir görüşme oldu. Diyanet camiası adına faydalı olacağını ümit ediyorum, dedi.

İnsan Kaynakları Genel Müdürü İle Hangi Konular Görüşüldü?

“İnsan Kaynakları Genel Müdürü Osman Traşçı ile yaptığımız görüşmede, C grubu camilerin D grubuna düşürülmesi konusunun yarattığı şaşkınlığı aktardık. Ayrıca kendisine, D grubu camilerde nakil sınavının kaldırılması gerektiğini, puan ve hizmet sürelerine göre nakil yapılmasının daha doğru olacağını söyleyerek bu konudaki düşüncelerimizi aktardık. C grubunda da nakil sınavlarının tamamen kaldırılmasını, bunun yerine sadece eğitim merkezlerinde kıraat mülakatından alınan puana göre nakil yapılmasını istedik. Eğitim Merkezlerinden alınan sertifikaların ise 3 yıl geçerli olması gerektiğini ifade ettik.

MBST sınav ücretlerinin çok yüksek olduğunu, bunun düşürülerek makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini söyledik. ÖSYM tarafından yapılan sınav ücretlerinin, yıllar bazında artışına bakıldığında 2015 yılı için yüzde yüz bir artış yapıldığını, bunun haksız kazanç olduğunu söyledik. Verilen bilgiye göre, Diyanet İşleri bu konuyu ÖSYM ile görüşmüş. Daha önce M.E.B. ile bir görüşme yapılmış. Ancak M.E.B.nın ara sınavları nedeniyle çok yoğun olması, sınavları yapacak yeterli zaman bulunmaması nedeniyle görülen lüzum üzerine ve mecburiyet karşısında ÖSYM’ye bırakılmış. Nitekim ÖSYM’nin de sınavları profesyonel bir şekilde yaptığı ve herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı belirtildi. Bize aktarılan bilgiye göre, pazarlık yapılmış, ancak ÖSYM’nin şartları mecburiyet karşısında kabul edilmiş. Din-Bir-Sen olarak, yapılan açıklamaları samimi bulduk. Ancak din görevlilerinin sıkıntıya düşürülmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi de belirttik.

Diyanet İşleri Başkanlığında yaşanan rotasyon krizini ele alarak bu konu hakkındaki düşüncelerimizi açık açık ifade ettik. Ayrıca rotasyonla ilgili bir öneride bulunduk. Her yıl bütün illerde din görevlileri açığı ile rotasyona tabii olacak personelin hizmet yılı puanı ve bitirdiği okul puanının toplamına göre il dışı ve il içi rotasyona tabii olacak personel tespit edilerek camilerin listesi ile birlikte Müftülüklerin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitelerinde yayınlansın. Personel görev yapacağı yeri kendisi belirlerse rotasyon sorunu tamamen ortadan kalkar. Rotasyon şeffaf olursa hiç kimsenin itiraz edemeyeceğini belirttik. Ayrıca yetkili sendika baskıları ve çeşitli referanslarla mevzuata aykırı istek ve taleplerin önüne geçerek görevlileri rahatlatmak ve dedikoduları önlemek için denetim, yönetim, sicil ve atama amirlerinin sendikalara üye olmaması için Başbakanlığa teklif sunulabileceğini, mevcut iktidarın bunu çözecek gücü olduğunu söyledik. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu’na eklenecek tek bir madde ile bu sorunun çözülebileceğini ifade ettik.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü İle Hangi Konular Görüşüldü?

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş ile yaptığımız görüşmede ise ağırlıklı olarak Kur’an kurslarının durumunu görüştük. Bu kursların ülkemiz için önemi, yapılan hizmetlerin değeri ve insanlarımıza katkısı ve en önemlisi kursların bugünkü durumunu ele aldık. Sorunları tartıştık. Gelecek için neler yapılabilir, bu konular üzerinde önemli bir görüşme yaptık.

Kur’an Kurslarının, Kur’an Eğitim Merkezleri haline getirilerek isminin bu şekilde ilan edilmesinin, bu kurslarımızın imajını olumlu olarak değiştireceğini belirttik. Alt yapısı mevcut olan bu kurslarımızın, fiziki imkânlarının kısıtlı olduğunu, personel takviyesi yapılması gerektiğini söyledik. Kur’an Kurslarının muhteviyatında Arapça ve Osmanlıca eğitiminin, hafızlık eğitimi yanında verilmesi gerektiğini söyledik.

Ayrıca İLİTAM Programını gündeme getirerek, İLİTAM’ın din görevlileriyle sınırlı olması gerektiğini belirttik. Bu konuda yaptığımız basın açıklamalarımızın yakından takip edildiğini gördük.

Daha sonra Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Sayın Dr. Hüseyin Kayapınar’ı ziyaret ederek bir süre sohbet ettik.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Fikir ve Düşüncelerimizle Paralel Düşünce İçinde

Genel Müdürler ve Daire Başkanları ile yaptığımız görüşmelerin camia adına oldukça faydalı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Yaptığımız görüşmelerde genel olarak ileri sürdüğümüz fikir ve düşüncelerimizde ve taleplerimizle paralel düşünceler içinde olduklarını ve ileri sürdüğümüz fikir, düşünce ve taleplerimizin aslında yadırganmadığını ve makul karşılandığını gördük. Öyle tahmin ediyorum ki, rotasyon konusunda sunduğumuz öneri kabul gördü ve bu doğrultuda bir çalışma yapılacak.

Din-Bir-Sen olarak eleştiri ve önerilerimizin yakından takip edildiğini ve bu görüşlerin, Diyanet İşleri Başkanlığının çalışmalarına ışık olduğunu görmek bizi son derece memnun etti. Başta Sayın Başkanımız Mehmet Görmez’e, Genel Müdürlere, Daire Başkanlarına ve Diyanet İşleri Başkanlığının bütün personeline teşekkür ediyoruz. Bu yüce kurumu, fikir ve düşüncelerimizle büyütmeye devam edeceğiz.”
Anahtar Kelimeler:
DiyanetDin Bir-Sen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bir Mağdur 2015-01-15 15:10:53

Din-Bir Sene Şube Müdürlüğü ile ilgili basın açıklamasından dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Bu sorunun takipçileri olmalarını ve peşini bırakmamalarını bekliyoruz. Bunun ilerde sendikaları lehine olacağını da düşünüyorum. Şu bilinsinki şube müdürlüğünde çok ciddi hak ve hukuk ihlali yapılmıştır. Özellikle grup 2 de yazılıda yüksek puan alan ve tecrübe ve deneyimi olan büro personeli mülakatta tecrübesiz ikişilerle yarıştırılmış ve maalesef kazandırılmamışlardır. Bu mülakatlarda hakkaniyetin olduğunu hiç bir ehli vicdan iddia edemez. Beklentimiz MEB'de olduğu gibi hakka, hukuka, adalete daha yakın olması gereken DİB de Danıştay kararı gereği yazılı ve sözlü ortalamasına göre yeniden bir başarı sıralaması oluşturması ve buna göre yeniden atama yapmasıdır. Umarım DİB kararı uygulamakla sorumluluk alır ve bu vebalin altında kalmaz.

Avatar
bu teşkilat 2015-01-15 16:16:10

en çalışılmıyacak kurumlar arasında olup ordan imamların neden kaçmak için çba harcadıklarını el an daha iyi anlıyoruz

Avatar
ÖZEKAN VELİCEOĞLU 2015-01-15 17:05:02

Vaizler ve eğitim görevlililerinin ve murakıpların özlük hakları ile ilgili çalışmayı göremedim.büyük bir eksiklik.vaizler ve murakıplar uzman imam kadar maaş alamıyor.Kuran kursu öğreticisi kadar maa,ş alamıyorlar.2.kademede olmalarına rağmen.

Avatar
Ali Nar 2015-01-15 19:58:33

Rotasyon varsa nakil Sınavına ne gerek var .Nakil sınavı varsa rotasyon neyin nesi?Eskiden sendikalar tuttuğunu koparırdı.Eylem yapardı.Sesini duyururdu.Aslında ücretlerini devletten alan bir avuç (.......)çıkar için çalışan yağcıSendikaları da zaten hiç takan yok.Bu sistemde sendikalar zâten baştan teslim olmuş.lağvedin gitsin teslimiyetçi Sendikaları

Avatar
hak 2015-01-15 20:12:20

Din-Bir Sen'e atanamayan ve haksızlığa uğrayan Şube Müdürlerinin haklarını gündeme taşıdığı için teşekkür ediyorum.

Avatar
RAMAZAN 2015-01-15 21:11:39

en adaletli olması gereken kurum diyanet olması gerekirken malesef bu kurumda adeleti bulmak çok zor,hiç bir şeyi rayına oturtamıyorlar, birileri sağa çekiyor diyanet oraya, birileri sola çekiyor diyanet oraya, yazık bu diyanetin haline.... hele rotasyonla imamların görev aşklarını bitirip memur olun köye kente hizmet etmeyin denilmektedir.... YÜCE RABBİM HER ŞEYİN EN İYİSİNİ BİLİR. YANLIŞTAN GERİ DÖNMEK ACİZLİK DEĞİL ERDEMLİKTİR, İNŞALLAH BU ERDEMLİĞİ DİYANET GÖSTERİR...

Avatar
ahıkalan 2015-01-15 21:19:52

Bizim murakıpların birikmiş sorunlarını hiç bir yetkili görmez; bu sendikacılarda hiç de insaf kalmamış demek ki, onlar da görmez. A sendikası da b sendikası da. Sarısı da turuncusu da vesselam...

Avatar
Kuşçu 2015-01-15 21:44:49

Rant olmasa camiada bu kadar sendika olmaz maşallah mantar gibi bitiyorlar