Din-Bir-Sen Genişletilmiş 8. Başkanlar Kurulu toplantısı Alanya’da yapıldı

Din-Bir-Sen Genişletilmiş 8. Başkanlar Kurulu toplantısı Alanya’da geniş katılımla yapıldı.

Din-Bir-Sen Genişletilmiş 8. Başkanlar Kurulu toplantısı Alanya’da yapıldı

Din-Bir-Sen Genişletilmiş 8. Başkanlar Kurulu toplantısı Alanya’da geniş katılımla yapıldı.

04 Mart 2015 Çarşamba 12:00
Din-Bir-Sen Genişletilmiş 8. Başkanlar Kurulu toplantısı Alanya’da yapıldı
 
Toplantıya Genel Merkez yöneticileri, İl ve ilçe Başkanları katıldı. 28.02.2015 tarihinde Alanya Bera Otel’de gerçekleşen toplantı Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Genel Başkan Lütfi Şenocak’ın açılış konuşması ile devam eden toplantı 3 gün sürdü. 
 
Şenocak konuşmasında, 8. Başkanlar Kurulu toplantısında bizleri buluşturan Rabb’ime hamd ediyorum. Bize bu günleri gösteren, bu heyecanı, bu coşkuyu yaşatan Yüce Rabb’ime şükür ediyorum. Biz aciz kullarına sabrı telkin eden, bu telkin ile dişimizle tırnağımızla bütün zorlukları göğüsleyerek bugünlere gelmemizi temin eden Sûphan’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz. Sizleri Allah (c.c)’ın selamı ile selamlıyor, muhabbetle kucaklıyorum, diyerek konuşmasına başlayan Şenocak, şöyle devam etti: “Kalbimize, millete, ülkeye, teşkilatımıza hizmet için; Hakka ve din gönüllülerine hizmet aşkını, sevdasını, tutkusunu veren Allah’a şükürler olsun ki, Din-Bir-Sen, büyüyerek din görevlilerinin hem sözlü, hem de fiili temsilcisi konumuna gelmiştir. 2009 yılında başlayan bu kutlu yolculuğumuz gün geçtikçe büyüyor ve Din-Bir-Sen ailesi genişliyor. 
 
Farklı kültürlerin birleşimiyle adeta mozaik haline gelmiş olan ülkemizde özellikle din görevlisi olarak çalışan, emek harcayan, toplumla iç içe yaşayan, yönlendiren, bilgilendiren ve rehberlik eden sizlerin, yasalardan doğan boşluğun arkasına gizleyerek haklarınızın verilmemesini ve mağdur edilmenizi hiçbir şart ve şekilde kabul etmemiz mümkün değildir. Haklarınızı elde edebilmek ve sizleri huzurlu, mutlu ve refah düzeyi yükselmiş din görevlileri olarak görmek en büyük arzumuz ve isteğimizdir. Bu gaye çerçevesinde bir araya geldik. Din-Bir-Sen, bu gaye için kurulmuş bir sendikadır.  Hiç kimseye ayrıcalık yapmadan, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, dostane ve kardeşçe duygular içinde bir araya gelerek bugüne kadar onurlu bir şekilde mücadelemizi sürdürdük. Yürüttüğümüz faaliyetlerimizi sizlerle paylaştık.
 
Değerli arkadaşlarım, Din-Bir-Sen, atılım ve açılımdan yana ama asla geleneklerini reddetmeyen bir sendikadır. Haksızlık karşısında susmayan, mazlumun hakkını arayan, rüzgâr ne taraftan eserse o tarafa dönmeyen bir anlayışa sahibiz. Menfaat için gücün yanında yer almayan, haksızlıkları, hukuksuzlukları, mağduriyetleri cesurca söyleyebilen, istişareye açık, din görevlisine hizmeti kendine şiar edinen, bugüne kadar diyanet çalışanlarının tamamını kucaklayan, din görevlilerinin elinden tutan, onların yanında yer alan bir sendika olduk. Kimseyi ötekileştirmedik. Diyanet çalışanları, Din Bir-Sen’i daima bu ilkeleriyle mücadele eden bir yapıda görecek. İlkelerimizden asla taviz vermeyeceğiz. 
 
Din-Bir-Sen üyelerine yönelik baskı, şiddet,tehdit, yıldırma ve sindirme hareketlerini dün kabul etmedik, bugünde kabul etmiyoruz. Baskılarla büyümeye çalışmak hukuken zorbalıktır. Sendika olarak, hukuka bağlı bir sendikayız. Üyelerimizin hak ve hukukuna saygı gösterilmesini, bütün sorunların sunduğumuz çözüm noktasında giderilmesini istiyoruz.  Üyelerimizin istifa etmeleri için baskı yapılıyor. Üyelerimizin iş huzuru bozuluyor. Aile içinde de bazı olumsuzluklara neden oluyorlar. Üyelerimizin çalışma barışı, iş motivasyonu bozuluyor. Böyle baskıları ne insanlık kabul eder ne de hukuk. Bu antidemokratik anlayış sarı sendikacılıktan başka şey değil. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması için 4688 Sayılı Yasa’da ve diğer mevzuatlarda tek maddelik bir çözüm önerisi sunduk ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na yazdık. 


 
Değerli arkadaşlarım, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan bütün personelden yetki istiyoruz. Sendikal çalışmalarımızı buna göre yürüteceğiz. Diyanet camiasında çalışan bütün personelin her türlü sorunlarını yüksek sesle dile getiren, basın açıklamalarıyla gündemde tutarak unutulmasını engelleyen, Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Başbakanlık makamına, Meclis’e yazarak çözüm isteyen, kanun taslağı sunan, çözüm yollarını gösteren bir sendika olarak, haksız ve gayrihukuki uygulamalara karşı kale gibi duracağız, hiçbir şeyden yılmayacağız. 

 
İnanmanızı istiyorum ki, yetki elimizde olduğu zaman diyanet camiasında görev yapan hiç kimse garip, kimsesiz ve mağdur olmayacaktır. Kendisini yalnız hissetmeyecektir. Kale gibi sığınacağı DİN-BİR-SEN yanında olacaktır. Buradan bütün din görevlilerine sesleniyorum: Hatır için değil, korkulardan, baskılardan, her türlü hukuksuz ve gayri adil uygulamalardan kurtulmak ve kendinizi güvende hissetmek için DİN-BİR-SEN’in çatısı altında buluşalım.”
 
Genel Başkan Şenocak, konuşmasını coşkulu kalabalığın alkış ve bravo sesleri arasında tamamladı. Şenocak’tan sonra kürsüye gelen Genel Sekreter Hamdullah Silindir, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çolak, Genel İdare ve Mali İşler Sekreteri Mesut Çakıroğlu ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mevlüt Yıldız’da yaptıkları konuşmada birlik ve beraberlikten yana mesajlar verdiler. Daha sonra söz alan Bölge Başkanları İbrahim Kaya, İlhan Demir, Nuri Yağmur, Ahmet Tahiroğlu, Mehmet Şirin Ersan, Şükrü Şahin, Cevdet Kartal ve Mehmet Özer’de Din-Bir-Sen’in hızla büyüyen bir sendika olduğunu ve bugüne kadar yürüttükleri sendikal politika ve çalışmaların doğru yolda olduklarını gösterdiğini belirterek birlik ve beraberlik içinde büyük bir aile olduklarını söylediler. 
 
Toplantıda İl Başkanları da birer sunum yaptılar. Genel Başkan Şenocak’ın kapanış  konuşmasının ardından plaket takdimi ve toplu resim çekilerek toplantıya son verildi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2015-03-04 21:34:17

başkanım çankırıda temsilci arkadaşdan başka yanında kimse yok buna bir el atsanız yıllardır 1i 2 yapamadı inanın üzülüyorum çoğu üye kerhen duruyor orda sizin temsilci çalışmıyor haberiniz olsun istedim