Din-Bir-Sen silindir gibi

Yılın son aylarında sendikal çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Din Bir-Sen Genel Merkez yönetimi Bursa’ya çıkartma yaptı.

Din-Bir-Sen silindir gibi

Yılın son aylarında sendikal çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Din Bir-Sen Genel Merkez yönetimi Bursa’ya çıkartma yaptı.

01 Aralık 2014 Pazartesi 11:06
Din-Bir-Sen silindir gibi
Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, DESK Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Din Bir-Sen Genel Sekreteri Hamdullah Silindir, sendikal çalışmalar kapsamında bir dizi ziyaretler, toplantılar ve istişarelerde bulunmak üzere Bursa’ya gitti.
Genel Sekreter Hamdullah Silindir Basın Açıklaması Yaptı
Çalışmalar hakkında yazılı basın açıklaması yapan Genel Sekreter Hamdullah Silindir, Marmara çalışmaları kapsamında Sayın Başkan İstanbul’a döndü. Bursa çalışmalarını aralıksız sürdürüyorum. Çok yoğun ilgi var. Bu ilgi karşısında biz de yoğun ve yorucu bir çalışmaya girdik. İnşallah alnımızın akıyla bunu başaracağız, dedi.
 
İlime, bilime saygılı olan sendikamız, özellikle din görevlilerinin öğrenmesinden yanadır, diyen Silindir, basın açıklamasına şöyle devam etti: “Bursa’da 1660 camii ve 2 binin üzerinde din görevlisi var. Dolayısıyla hem ibadethanelerimizin hem de din görevlilerimizin pek çok sorunları gündemi işgal ediyor.
Din Görevlilerini Korkutan ve Yıldıranlara Allah Merhamet Etsin
Din görevlileri arasında huzur ve kardeşlik ortamının tesis edilmesi zorunludur. Barış ve kardeşlik duyguları içinde yaşamamız gerekiyor. Adaletle hükmedilmesi gerekiyor. Özellikle yetkili sendika temsilcilerinin baskıları nedeniyle Müftülük çalışanları zor durumda bırakılıyor. Bunlar, ister istemez adaletten şaşıyorlar. Din Bir-Sen olarak, adil ve hakkaniyetli davranmayı, şeffaf sendikacılıktan yana olmayı şiar edinmiş bir sendikayız. Din görevlilerinin yüreklerine korku salan, yıldıran, sindiren ve adaletten uzaklaşan sendikacıların yüreklerine Allah (c.c)’ın şefkat ve merhamet duyguları vermesini temenni ediyorum.
 
Sendikacılar, din görevlilerinin gözyaşını akıtmamalı
Din görevlileri ve diyanet camiasında sendikacılık yapanlara şunu hatırlatmak istiyorum: Din, vicdanlara hapsedilemez. O kadar büyüktür. İman da kalbe gömülemez. İbadet ise camilere hapsedilemez. Dolayısıyla din görevlilerimiz görevlerini ifa ederken Peygamber Efendimizin (s.a.v.)yolunda olmalıdır. Sendikacılarda, din görevlilerinin gözyaşını akıtmamalı, aksine onların sıkıntılarını gidermelidir. Kalbi sıkıntı ve evhama sokmak yerine yarayı sarmak gerekir. Biz, böyle bir dinin mensupları olarak üzerimize aldığımız bu görevi layıkıyla yapmak zorundayız. Bunun için tabii ki, bilgi sahibi olmak, okumak, araştırmak ve incelemek gerekir.
 
Eksik Bilgi İle Yapılanlar İnsana Zulümdür
Din Bir-sen olarak, bilgisiz dinin eksik olacağını düşünüyoruz. Eksik dini bilgilerle yola çıkanların kendi menfaatleri doğrultusunda çalışacağına ve bencil duygulara kapılarak yanlış hareket edeceklerine inanıyoruz. Doğru ve yeterli bilgiyle insana yapılan hizmette bir ibadettir. Aksi ise insana zulümdür. Bugün içinde bulunduğumuz süreçte sendikacılık alanında din görevlilerine zulüm yapıldığına şahit oluyoruz. Bu zulüm cehaletin göstergesidir. Din Bir-Sen olarak, cehaletin karşısında, mazlumların, mağdurların yanındayız. Din Bir-Sen, din görevlilerinin umudu olmuşsa, bu düşüncelerinden dolayı olmuştur.
 
Hılful Fudul Hareketinin Takipçisiyiz
Din Bir-Sen olarak, sendikacı zulmünün önlenmesi, haksızlıklara son verilmesi, adil yönetim, haklının yanında yer alan sendikacılık anlayışı, din görevlilerinin her türlü güvenliğinin sağlanması ve temin edilmesi, güçsüzlerin, kimsesizlerin, haklının korunması için iyi niyetli bir hareketi takip ediyoruz. Bu hareketin adı Hılful Fudul, yani ‘erdemliler hareketi’dir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in de aralarında bulunduğu bu hareketten yola çıkarak önce insan diyoruz. Ahlakı ve ahlaklı olmayı esas alıyoruz. Temel ahlaki ilkeleri benimseyerek hareket ediyoruz. Toplumsal uzlaşmadan yanayız. Farklı dünya görüşlerine mensup bütün din görevlilerini tek bir çatı altında, Din Bir-Sen’in çatısı altında buluşturmayı gaye ediniyoruz. Mevlâna gibi, ‘ne olursan ol yine gel’ diyoruz. Din Bir-Sen, huzur bulacağınız çatıdır.”
 
Din Bir-Sen Sosyal Faaliyetleri Destekliyor
Din Bir-Sen olarak şube ve temsilcilerimizin organize edeceği her türlü sosyal faaliyetleri destekliyoruz. Sosyal faaliyetler insanları kötü alışkanlıklardan koruyan önemli bir işlevdir. Bu anlamda özellikle çocuk ve gençlerimize yönelik faaliyetler yapılması sendikamızı memnun edecektir. Din Bir-Sen üyelerince faaliyetlerini sürdüren ve büyük başarılara imza atan Bursa Erguvan İl Müftülüğü Gençlik Spor Takımı hem üyelerimizin hem sendikamızın gurur kaynağıdır. Takımın antrenörlüğünü de yapan üyemiz İbrahim Kaya’yı bu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor ve kendisine teşekkür ediyoruz. İbrahim Kaya, sendikamızın gururu olmakla kalmamış, din görevlilerinin her alanda başarılı olabileceklerini de göstermiştir. Bu başarıyı bütün üyelerimizden bekliyoruz.”
 
İl ve İlçe Müftülükleri Ziyaret Edildi
Din Bir-Sen Genel Sekreteri Hamdullah Silindir, Bursa çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Bursa il Başkanımız Arif Kaplan, İl Başkan Yardımcısı İbrahim Kaya ve Keles İlçe Temsilcimiz Abdulmuttalip Şenses ile Sayın İl Müftümüz başta olmak üzere Nilüfer İlçe Müftümüz durmuş Ayvaz, Keles İlçe Müftümüz Hasan Tanrıkulu,  Karacabey İlçe Müftümüz Hikmet Yazıcı, Mudanya İlçe Müftümüz Ö. Faruk Kesimoğlu, Mustafa Kemal Paşa İlçe Müftümüz Mustafa Yılmaz ve Gemlik İlçe Müftümüz Muammer Turan’ı makamında ziyaret ettik. Müftülük ziyaretlerimde, Din Bir-Sen’i tanıtarak çalışmalarımız hakkında bilgi verdim. Din görevlilerinin içinde bulunduğu sıkıntıları anlattım. Hem Mustafa Kemal Paşa hem de Gemlik İlçe Müftülüklerinde ziyaretlerin ardından aylık mutad toplantılarına katıldım. Orhangazi İlçesinde üyelerle toplantı yaparak istişarede bulundum.
 
İnegöl İlçe Temsilcimiz Dursun Ali Yıldırım ile birlikte İnegöl’deki üyelerimizle bir araya geldik. Üyelerimizi dinledik. Onların sıkıntılarını gidermek adına ilgili yerlerle görüşme yaparak bazı sıkıntılarını giderdik. Sendika olarak üyelerimizin her zaman yanında olacağımızı gösterdim. Gittiğimiz her ilde ve ilçede sendikamıza büyük ilgi var. Toplu katılımlar oluyor. Bu da gösteriyor ki, doğru yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Din Bir-Sen olarak yılın son aylarını hızlı çalışma temposuyla kapatıyoruz. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim: Din Bir-Sen SİLİNDİR gibi!
 
Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.