Din Bir Sen, Yetkili Sendikaya Yol Gösterdi!

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Yetkili Sendikaya Yol Gösterdi: Ya Özür Dileyin Ya da İstifa edin!

Din Bir Sen, Yetkili Sendikaya Yol Gösterdi!

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Yetkili Sendikaya Yol Gösterdi: Ya Özür Dileyin Ya da İstifa edin!

07 Ağustos 2014 Perşembe 12:51
Din Bir Sen, Yetkili Sendikaya Yol Gösterdi!
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Temmuz ayına ilişkin TÜFE ve ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,45 arttı. TÜFE’de 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,45, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,18, bir önceki yılın ayna ayına göre yüzde 9,32 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,35 artış gösterdi.
 
Bayram öncesi zamlı maaş alamayarak hayal kırıklığı yaşayan memurlar, bayram alışverişlerini yine borçlanarak yaptılar. Ceplerinde para olmayan memurlar kredi kartlarına yüklendi. “Açız, bizim halimizi kimse görmüyor. Verecekleri üç kuruş zammı da yapmadılar. Bizi masada satanları Allah’a havale ediyorum,” diye feryat eden memurların sesini yine Şenocak duydu.
 
Enflasyonun Temmuz ayında beklenilenin üzerinde çıkarak memurun cebinden biraz daha götürmesi üzerine yazılı basın açıklaması yaparak sert açıklamalarda bulunan Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, memur emeklisine 140 lira, memura 123 lira seyyanen zammı zafer gibi gösterenlerin, son açıklanan enflasyon rakamlarıyla emekli ve memuru kandırdığı bir kez daha ortaya çıkmıştır, dedi.
 
DESK ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, açıklamasında şunları söyledi: “Toplu sözleşmeden umduğunu bulamayan memur ve emekliler adeta kaderine terk edilmiştir.
 
2013 yılında yoksulluk sınırı 179 lira artmış ancak memura 123 lira, emekliye 140 lira seyyanen zam yapılmıştır. A’dan Z’ye her şeye zam yapılarak memur ve emeklinin maaşı 2014 yılına girmeden erimiştir.
 
Hatırlanacağı gibi, Merkez Bankası 2014 yılı enflasyon tahminini %5,3’ten %6,6’ya çıkardı. 2014 yılı bütçesinin daha yola çıkmadan raydan çıktığını Şubat ayında gördük. Yılın ikinci ayında toplamda yüzde 2.42’ye ulaşan enflasyon rakamı emekli ve memurun aldığı zammı götürdü. Dört kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi imkânsız hâle gelirken, Asgari Geçim Haddi ve Yoksulluk Sınırı da artmış oldu. 2014 yılı,  memur ve emeklilerin yaşam koşullarının daha da zorlaştığı bir yıl oldu. Ancak yaptıkları yanlış hesabın hâlâ farkına varamayan yetkili sendika bunu göremedi.
 
2014 yılı Nisan ayında enflasyon 1,34 arttı. Temmuz ayında açıklanan enflasyon rakamları ile yılsonunda %9’u geçmesi bekleniyor. Enflasyonun %9 olması halinde sadece 2014 yılı için %2,45 civarında gelir kaybı söz konusu olacaktır.
 
Yetkili sendikanın, seyyanen zam yapılmasına nasıl göz yumarak masadan kalktığını anlamakta zorlanıyoruz. Güya memur ve emeklinin durumunda iyileştirme yapıldığı söyleniyor. Hâlbuki seyyanen yapılan bu zamların dışında ne aile yardımında ne çocuk yardımında ne ek göstergede ne de mesai ve tazminat ücretlerinde bir iyileştirme yapılmamıştır. Oldubitti ile imzalanan bu toplu sözleşme memur ve emekliyi daha da yoksul etmiştir. Memur ve emekliyi perişan etmiştir. Memur ve emeklinin gözünün içine baka baka yalan söyleyen yetkili sendikaya diyoruz ki, memur ve emeklinin hakkını nasıl yedirirsiniz? Vicdanlarınız rahat mı?
 
Her geçen gün asgari geçim haddi, yoksulluk sınırı ve açlık sınırı artıyor. Memur ve emeklilerimiz bunların altında kalan gelirlere mahkûm edilmiştir. Milli gelir dağılımı adaletsizdir. Çalışan ve üreten insanlarımız adeta cezalandırılmaktadır. Buna son verilmeli, adaletli gelir dağılımı, eşit işe eşit ücret sistemi, herkesin hakkını aldığı adil bir düzen kurulmalıdır. 
 
2014 yılı için memura verilen zammı yeterli görerek toplu sözleşmeyi imzalayıp masadan kalkanlar, enflasyonun bugünkü durumunu göz önüne alarak memur ve emeklinin hakkını almalıdır. Hükümete şirin gözükmeye çalışan yetkili sendika, memurun içinde bulunduğu zor koşulları unutmuş, adeta görmezden gelmekte ve siyaset yapmaktadır. Bunların gözleri kör, kulakları sağır, dilleri lâl olmuştur. Memurlarımızda gözünü açsın. Onların hakkını kim arıyor kim soruyor, görsünler. Haklarını yedirmesinler. Yetkili sendikaya sesleniyorum; siyaset yapmak istiyorsanız işgal ettiğiniz koltuklarınızdan ayrılarak siyaset meydanlarına inin. Sendika olarak memura özür borcunuz var. Ya özür dileyin ya da derhal istifa edin.”
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okusunlar 2014-08-07 13:44:21

Memur-sen ve diyanet sen okusun onların makamları sağlam zaten onların maddi bir sıkıntısı yok zaten 4 -5 milyar maaş alıyorlar

Avatar
Birisi 2014-08-07 13:52:33

Benim sendikam beni savunmuyor ya:(

Avatar
muhtar 2014-08-07 14:09:12

yetkiyi hayal edenler, cüretkar olur...muhalefette olan partilerin her şeyi biz hallederiz dediği gibi, sivil toplum örgütleride memurun her turlu hakkını ancak biz alırız diyerek prim yapmaya kalkışması acziyetlerinin ifadesidir.Verilmeyen haklar diye iddia edilen hususlarda fikir beyan ederken alınan kazanımlar taban aylığa yansımasına rağmen seyyanen zam olarak verildi diyen, seyyanen zam ile taban aylığa yansıyan artışı anlamayacak kadar konulardan uzak olduğunu açıklamış oluyor.Davul yerine teneke çalmayı adet haline getirenler polemik yaratmak için her türlü acziyetlerini ortaya koyuyorlar.yetkili sendikanın yetkili olduğu her dönemde ciddi kazanımlar elde ettiğini bütün diyanet mensubu iyi biliyor, ayrıca bütün diyanet personeli lutfi senocağı da iyi biliyor...sadece üye elde etmek için her yola başvuranların korkusuzluğu da taktire şayandır.

Avatar
imam 2014-08-07 14:19:20

Ne sendikasI sendikaları para toplama gez dolaş ye iç yat gününü gün et kazanım kazanım diyorlar neyi kazandırdılar.sen ağlamasın ne verecekler zamlar öylesine rotasyon őylesine zaten bu rotasyon ilk yeşil ışığı diyanet sen yetkili sendika şef lerle başlattı

Avatar
a selected 657 2014-08-07 15:38:15

Bizde ki sendika anlayışı aidat gelsinde gerisi mesele degil sadece üye olup imzayı atana kadar iki yıldan beri y h s ek gösterge meselesi söz konusu idi ama malesef hiç bir sendika tarafından söz edilmiştir değil unutuldu ama bu gidişle herhâlde ayrılıp açıkta kalmak daha iyi olur diye düşünüyorum bu gidişle

Avatar
İmam 2014-08-07 19:04:37

Din Görevlilerinin en büyük özelliğinin samimi olmaları olduğuna inanarak polemik ve işgüzarlıklara pirim vermeden şu linki bir tıklatın lütfen. http://www.memursen.org.tr/haber/paralel-medya-tarafini-belli-etti/ Biz Şenocağı biraz tanırız aynı zamanda hemşerimiz de olur. Sendikacılık ciddi iştir.

Avatar
CAMİ MEMURU 2014-08-07 21:13:58

Artık sendikaların hiç birisine itibar etmiyorum.Bütün diyanet görevlisi sendikaların tek amaçları olduğunu düşünüyorum.üye sayısını fazlalaştırıp alacakları paralarla meşguller.17 hazirandan beri 25 yılını dolduran din görevlilerinin rotasyon gibi bir sıkıntıları kurumundan ayrıştırma ve sindirme operasyonları devam ediyor.maalesef hiç bir sendikanın mahkemeye vermekten başka yapacakları bir şey yokmu.üyeleri rotasyon fırtınası ile savruluyor,sendikalar lay lay lom peşindeler.Ama artık yeter hiç bir sendikanın yanında değilim.ve arkadaşlarımla birlikte olmayacağız.Bizler 25 yıl aynı yerde görev yaparken bir sıkıntı ve ihtiyacınız varmı diye sormayanlar,emeklimizin yaklaştığı şu son dönemimizde rotasyona tabi tutularak kurum tarafından cezalandırılmaktayız.SENDİKALAR NEREDE DURUYOR,Din bir sen den istirham ediyorum rotasyon konusundaki sıkıntı ve endişelerimizi başkanlığa bildirerek konunu basın yoluyla gündemde tutulmasını istirham ediyorum.saygılar.

Avatar
ahmet 2014-08-08 09:26:45

diyanet-sen ve memur -sen kuruşun değil duruşun hesabını yaptığı için yanındayız kuruşun hesabını yapan şenocak yıllarca beraber olduğu sendikadan neden ayrıldığını ve az olsun benim olsun deyişini unutmamalı.