Din Bir-Sen'in Diyanet'e rotasyon önerisi!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın rotasyon üzerinde yeni çalışmalar yaptığını belirten Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ziyaretimizde İnsan Kaynakları Genel Müdürü Osman Traşçı ile görüştük.

Din Bir-Sen'in Diyanet'e rotasyon önerisi!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın rotasyon üzerinde yeni çalışmalar yaptığını belirten Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ziyaretimizde İnsan Kaynakları Genel Müdürü Osman Traşçı ile görüştük.

05 Şubat 2015 Perşembe 10:30
Din Bir-Sen'in Diyanet'e rotasyon önerisi!
Din-Bir-Sen’in açıklamaları etsini gösteriyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın rotasyon üzerinde yeni çalışmalar yaptığını belirten Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ziyaretimizde İnsan Kaynakları Genel Müdürü Osman Traşçı ile görüştük. Bu görüşmede Diyanet İşleri Başkanlığında yaşanan rotasyon krizini ele alarak düşüncelerimizi açık açık ifade ettik. Ayrıca rotasyonla ilgili bir öneride bulunduk, dedi.

Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda halen devam eden çalışmayla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaparak konuyu değerlendirdi: “Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Osman Traşçı’ya rotasyon hakkında sendikamızın düşüncelerini ilettik. Ayrıca rotasyon hakkında önerilerimizi yazılı olarakta Başkanlığa ilettik. Sendika olarak düşünce ve önerimiz şudur: Her yıl bütün illerde din görevlileri açığı ile rotasyona tabii olacak personelin hizmet yılı puanı ve bitirdiği okul puanının toplamına göre il dışı ve il içi rotasyona tabii olacak personel tespit edilerek camilerin listesi ile birlikte Müftülüklerin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitelerinde yayınlansın. Personel görev yapacağı yeri kendisi belirlerse rotasyon sorunu tamamen ortadan kalkar. Rotasyon şeffaf olursa hiç kimsenin itiraz edemeyeceğini belirttik. Ayrıca çeşitli tarihlerde rotasyonun il ve ilçe müftülüklerinin inisiyatifine bırakılmasına karşı çıktık ve sakıncalarını anlattık. Bunu yazılı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na da ilettik.

Diyanet İşleri Başkanlığınca önerimizin dikkate alınması halinde yetkili sendika baskıları ve çeşitli referanslarla mevzuata aykırı istek ve taleplerin önlenmesi mümkündür.  Rotasyona tabii tutulacak olan personel, puanı hangi il ve grubundaki camiye uyuyorsa o ili tercih edeceğinden hiçbir sıkıntı yaşanmayacağı gibi, ifade ettiğimiz gibi yetkili sendikanın baskıları da sona erecektir. Rotasyonun şeffaf olması herkes için iyi olacaktır.

Aldığımız bilgilere göre görev yerinde 20 yılını dolduran İmam ve Müezzinlerin yer değişikliği 2015 yılı Haziran ve Eylül döneminde yapılacak. Rotasyon kalkacak diye bir şey söz konusu değil. Böyle bir beklenti içinde olan yanılır. Diyanet İşleri Başkanlığı rotasyon konusunda geri adım atmayacak, ancak yeni düzenlemeye giderek şikâyetleri giderme yolunda önemli çalışmalar yapacak. Nitekim halen devam eden çalışma bu konuyla ilgili. Din-Bir-Sen’in önerisi de yol gösterici oldu. Yeni düzenlemede müftülükler rotasyon uygulanmasında devre dışı kalacak. Puanlama sistemi yapılacak ve açık camiler yayınlanacak. Yani sendikamızın bu konudaki talepleri uygulamaya geçiyor. Emeklilik için hizmet süresi dolmuş olan din görevlileri de farklı bir beklenti içine girmesinler. Edindiğimiz bilgiye göre bu konuda herhangi bir düzenleme yapılması mümkün değil. Çünkü hizmet süresi 25 yılın altında olanlara rotasyon kayıtsız şartsız uygulanırken, emeklilik hizmet süresini dolduranlara ayrıcalık tanınması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Diyanet’te bu konuda hassas davranıyor. Konunun yargıya gitmesini önleyerek herkesin memnun kalacağı bir düzenleme üzerinde çalışılıyor.

Din-Bir-Sen olarak, rotasyon ile ilgili son çalışma bizi memnun etti. Yaptığımız teklif üzerinde çalışılmış olması, sendikamızın, din görevlilerinin hakkını kollama, onların mağduriyetlerini önleme noktasında ne kadar hassas olduğumuzu gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan son çalışma yukarıda sözünü ettiğimiz sıkıntıların tümünü giderecek ve herkes tarafından memnuniyetle karşılanan bir uygulama yapılacaktır. Hiç şüphesiz bu son çalışma din görevlilerini memnun edecektir. Çalışma barışı, huzur ve motivasyonun sağlanması açısından son derece önemli bir çalışma. Emeği geçenleri kutluyoruz.”
 

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GERÇEK 2015-02-05 11:12:50

KİMLERİN ROTASYONU İSTEDİĞİNİ ANLAMIŞ OLDUK.HANGİ SİYASİ GÖRÜŞTEN OLDUĞUNUZU VE DİYANETE BÖYLE GÖRÜŞMELERLE YOL GÖSTERMENİZİ KINIYPRUM.BU ROTASYONLA İMAMLARIN BİLGİSİ ARTACAKTA ONDANMI VAZGEÇİLMEZ OLUYOR.50 YILDIR KİMSENİN AKLINA BÖYLE BİR ŞEY GELMEZKEN BU SÜRGÜNDE ISRARIN SEBEBİ NEDİR.DİN GÖREVLİSİNE BESLENEN HUSUMETİN SEBEBİ NEDİR AÇIKLARMISINIZ.GÖRÜŞMEDEN MEMNUN AYRILMIŞ KINA YAKIN.SİZİN GİBİLERİN DİYANETTE ÇÖREKLENDİĞİNİ BİLMEYEN YOK.BU ROTASYON SİZİN BAŞINIZIN ALTINDAN ÇIKTI.HİÇ DİYANETTE ÇALIŞAN MEMURLARDAN BAHSEDEN YOK.DİN GÖREVLİSİYLE ZORUNUZ NİYE.TUZAK KURANLARIN ÜZERİNDE ALLAH VARDIR.

Avatar
imam 2015-02-05 11:23:17

sendikalara ümit bağlayanlar müflis tüccar gibidir, her zaman kaybederler. İş görmek açısından al birini vur öbürüne.

Avatar
gül 2015-02-05 11:31:39

GERÇEK kardeşimin yorumuna aynen katılıyorum.keşke din birsene üye olmasaydım diyorum .üye olduğuma bin pişmanım..........Allah si,zi islah etsin.

Avatar
harun 2015-02-05 11:38:16

dinbirsen yetkilileri sizin hiç aklınıza görevlilerin görüşlerin almak düşmedimi siz kendi adınıza karar vermeyin madem uygulanacak görevlilere neden sorulmuyor bu zoraki bir durum değilmidir o zaman rotasyon isteğe bağlı olsun böyle görevlisiyle barışık olmayan bir kurum nasıl dini diyaneti yayar verimli olur bunuda cevaplayın
görevliyi almış a köyünden aynı beş on kilometre yakında bir köye veriyorlar bunun neresi adalet bunun neresi verim artırmak hali hazırda görevliyi kuruma küstürmekten başka bir şey değil kurum bel kemiği olan imamlarıyla hizmet eder sizler madem imamların dertlerine çare arıyorsunuz böyle çare bulunmaz görevlisinin görüşün almayan bir kurum başarılı olmaz ama siz bir kaç kişinin görüşünü tüm imamların görüşü gibi aktarmak hele hiç olmaz kendi adıma böyle bir rotasyona karşıyım bu mesele çıktı çıkalı hiçte rahatım yok bana nezaman vuracak derseniz daha baya bir zaman var ama karşıyım durduk yere nerden çıkardılar adamlar çalışıyormuş yenilik yapıyorlarmış hee

Avatar
müezzin 2015-02-05 11:38:37

diyanet sen,sana ne oldu dut yemiş bülbül gibi oldun ,sesin çıkmaz oldu.sanada yazıklar olsun dedirtmekmi istiyorsunuz.

Avatar
İmam 2015-02-05 13:40:21

Dinbirsen üyesi olarak soruyorum.. Neye memnun oldunuz siz? İmamların sürgün edilmesinemi? Bir köyden başka bir köye gönderilmesinemi?? Yoksa merkezlerdeki adamlarınıza birşey olmayışınamı??

Avatar
kahraman 2015-02-05 16:06:02

kardeşim sizleri başkan temsilci olarak seçiyoruz ama siz bildiğinizi okuyorsunuz ne demek yani biraz yumuşak sürgündenmi bahsediyorsunuz bence zorluk çıkaracaklarına yerinden memnun olan sıkıntısı olmayana cemaatiyle iyi geçinenin yerinin değiştirilmesi mantıklı değil ben sıkıntıdayım acil yer değişmek istiyorum diyenlere yardımcı olunki rahatsızlık olmasın herkes memnun kalsın iştahla görevini yapsın yoksa şu kadar sene sonra tekrar yer değişicim sürülücüm diye çoğu umursamaz verim düşer bu konuya duyarlı olun sendikalar olarak üyelerinizin sesine kulak verin diyanete gidipte kendi isteğinize göre düzenleme yaptırmayın yazık etmeyin çalışan insanlara

Avatar
olsun bakalım. 2015-02-05 20:52:31

olsun bakalım. bu dünya geçici, hesap günü var..