Din Bir-Sen'in Rotasyon Feryadı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Haziran ayında başlayan rotasyonla ilgili Din Bir-Sen’e ulaşan şikâyetler ve rotasyona tabii tutulacak din görevlilerinin endişeli bekleyişleri üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Din Bir-Sen'in Rotasyon Feryadı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Haziran ayında başlayan rotasyonla ilgili Din Bir-Sen’e ulaşan şikâyetler ve rotasyona tabii tutulacak din görevlilerinin endişeli bekleyişleri üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.

09 Eylül 2014 Salı 13:51
Din Bir-Sen'in Rotasyon Feryadı
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Haziran ayında başlayan rotasyonla ilgili Din Bir-Sen’e ulaşan şikâyetler ve rotasyona tabii tutulacak din görevlilerinin endişeli bekleyişleri üzerine yazılı bir basın açıklaması yapan Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Yönetmelikte yaptığı düzenleme ile yaklaşık 110 bin din görevlisi zorunlu görev yeri değişikliğiyle karşı karşıya kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, uzun süre aynı yerde çalışmanın hizmet etmeyi olumsuz etkilediği, heyecanı düşürdüğü, bu nedenle düzenli yer değişikliğinin hizmetin kalitesini artıracağı düşüncesiyle uygulamaya koyduğu rotasyon korku ve endişeye neden olmuştur, dedi.
 
Rotasyon için 657 Sayılı D.M.K. ne diyor?
 
Şenocak, açıklamasında şunları söyledi: “657 Sayılı D.M.K. 72’nci maddesinde; ‘Kurumlarda yer değiştirme suretiyle atanmalar; hizmetlerin gereklerine, özelliklerine, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, kültürel ve ulaşım şartları yönünden benzerlik ve yakınlık gösteren iller gruplandırılarak tespit edilen bölgeler arasında adil ve dengeli bir sistem içinde yapılır.’ Der.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılacak rotasyonun, bu kanunun özüne uygun olması gerekir. Adil ve hakkaniyetle yapılmayan rotasyon kuruma karşı güveni azaltır, din görevlilerinde korku ve endişeye neden olur. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca başlatılan rotasyon uygulamasının bugünkü geldiği noktada budur.
 
C Grubu camiden A Grubu camiye tayin yapıldı iddiası!
 
Din Bir-Sen’e gelen şikâyetler arasında A Grubu camiden C Grubu camiye, C Grubu camiden A Grubu camiye tayin yapıldığı iddialar arasındadır. Rotasyonun, kamu yararı amacına ve hizmet gereklerine uygun olması zorunludur. Ancak bugün gelinen noktada sendika olarak endişelerimiz vardır. Şikâyetleri değerlendirdiğimiz zaman rotasyonun cezalandırma ve sindirme şeklinde bir araç olarak kullanıldığı gerçeği ile yüz yüze kalıyoruz. Rotasyonun, aynı zamanda emekliliğe zorlama aracı olarakta kullanılması endişelerimiz arasındadır.
 
Din Bir-Sen olarak daha önce uyarmıştık.
 
Din Bir-Sen olarak daha önce yaptığımız basın açıklamalarında; ‘Rotasyon beklentisi din görevlilerinde endişeye neden olmaktadır. Diyanet, din görevlilerini huzursuz ederek görevlerini yapamaz hâle getirmiştir. Bu durumda din görevlileri verimli olamayacaktır. Din görevlilerinin okuyan çocukları uyum problemi yaşayacaktır. Eğitimlerinde başarısız olacaklardır. Ev bulma telaşı, yeni yerinde kendisini neyin beklediğini bilememe endişesi din görevlisini verimsiz yapacaktır. İşe motivasyonu bozulacak, uyum sağlamakta sıkıntı yaşayacaktır,’ diyerek endişelerimizi dile getirmiştik. Rotasyon uygulamasında kurulacak komisyonlarda görev alacak olan görevlilerle ilgili olarakta Diyanet İşleri Başkanlığı’nı uyararak, ‘rotasyon yetkisi il ve ilçe Müftülüklerine verilmektedir. Müftülüklerin bu yetkiyi mutlak yetki gibi kullanmaları endişesini taşıyoruz. Müftülükler bu yetki ile kayırmacılık yapacaktır. Bundan sonra din görevlileri rotasyonu yapacak olan Müftülere tabii olacaktır. Bu endişe vericidir. Son derece yanlıştır. Böyle bir düzenleme aynı zamanda Müftü ile emri altında çalışan din görevlileri arasında bazı sıkıntılara yol açacaktır. Bu yetki Müftülüklere bırakılmamalıdır,’ demiştik. Diyanet İşleri Başkanlığı her zaman ‘yaptığım doğrudur’ zihniyetinde olduğu için bu uyarılarımızı dikkate almadı. Uyarılarımızda haklı olduğumuz şikâyetlerden anlaşılmaktadır.
 
Sendikaların görüş ve önerileri alınmalıydı.
 
Rotasyon uygulamasının nasıl uygulanacağı, kimleri kapsayacağı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı sendikaların görüş ve önerilerini almadı. Rotasyon, sendikalardan alınacak görüş ve öneriler doğrultusunda uygulanmış olsaydı bugün yaşanan sıkıntıların hiç biri yaşanmayacaktı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, rotasyon uygulamalarını mercek altına almalı ve denetlemelidir. Rotasyon uygulamasının adil olup olmadığı, bazı görevlilerin mevzuata aykırı bir şekilde rotasyona tabii tutulup tutulmadığı, rotasyonda aranan kriterlerin aranıp aranmadığı gibi hususların araştırılması ve mevzuata aykırı uygulama yapan görevlilerin cezalandırılmasını istiyoruz. Aksi halde adil olmayan bu uygulama nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı vicdanlarda mahkûm olacaktır.”
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mücahit 2014-09-09 14:26:39

hbir yönetmeligi sizde gözden geçirinocam teşekkürler birde şu yönetmeligi hazırlayanlar acaba hiç köylerde görev yaptımı nasıl bir yonetmelık şehirdeki agalar mahalleden mahalleye köylerdekilerde köyden köye ne akla hizmet kime ne faydası olacak kasabaya en uzak cami ile en yakın cami aynı statüde side bir yönetmeligi bir okuyun

Avatar
vekil 2014-09-09 14:43:39

sayın şenocak vekillerin durumunu birdaha başbakana iletseniz çok minnetdar oluruz. perişan hallerimiz var ne oldu ne olacak diye. sağolun.

Avatar
ASLAN 2014-09-09 15:23:06

bırakın rotasyon olsun bi zahmet insanlar biraz uyansınlar.ey sendikalar neden bu vekillerin feryadını duymuyorsunuz,kazandıkları halde verilmeyen hakları işin neden susuyorsunuz

Avatar
Admed 2014-09-09 15:28:08

Herkes istediği yerde görev yapmalı, istediği kadar kalmalı, kimse karışmamalı, istediği yerde cami yoksa derhal oraya bir cami yapılmalı, bu konularda önce İmamların sonra Sendikaların dediğine itibar edilmeli, Diyanet devre dışı bırakılmalı.

Avatar
b imam 2014-09-09 18:53:32

bide münhal kadroları değerlendir 3 yıldır bir köydeyim 60 da aldım mbsts yinede hiç bir yere gidemiyorum

Avatar
hakverdi 2014-09-09 19:29:34

Yorumunudin bir sen in haberi olmadı herhalde Diyanet sen le bunu hazırladılar onların habrei vardı ama sonradan onlarda mahkemeye giderek prim yapmak istiyorlar uyan uyan senli benliler

Avatar
mağdur 2014-09-09 19:54:51

Din bir seni kutluyorum.Rotasyonların yanlış olduğunu her zaman bu yasanın biz bulumduğu yerde 25 yılını bir köy camisinde geçirmiş olanların,eğer rotasyon olacaksa biz zaten merkeze 110 KM uzaklıkta köy camisinden merkeze yakın bir yere yapılmalıdır.köydeki emeklisine kadar köyde,merkezgekilerde emeklisine kadar merkezde olması hiç adil değildir.

Avatar
Köy İmamı 2014-09-09 21:08:14

Sevgili arkadaşlar rotasyon mutlaka olmalı ama böyle haksız bir şekilde olmamalı nasıl olmalı derseniz bundan 20-25 yıl önce sınava bile girmeden zaruret yoluyla merkezde bir camiye atanan sesi sedası ve okuyuşu iyi olmayan ama o camiye çöreklenen ve daha sonra camisi-C-grubu olan arkadaşlar ilin ilçenin yine bir merkez camisine atanıyor böyle bir adaletsizlik diyanetten başka dünyanın hiç bir yerinde görülmemiştir. Sevgili Diyanetim ve Sendikam ben şehirin nimetlerinden ne zaman yararlanacağım o C grubu camideki arkadaşımdan benim neyim eksik eğer eksiğim varsa neden beni imam yaptı Diyanet ben önce çocuklarımı taşımalı ve yatılı sefalet içinde okuturken şehirdekiler gününü gün etti ve üstüne üstlük hepside şehirde ticaret yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar bu nedenle köydekilerin şehire atanmasını istiyorum ve rotasyon yıllarının daha aşağı çekilmesinin gerektiğine inanıyorum sevgili sendikam lütfen bunları savunun